Решение по дело №1200/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 152
Дата: 26 февруари 2021 г. (в сила от 20 март 2021 г.)
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20207150701200
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                                    Р Е Ш Е Н И Е

                                             №152/26.2.2021г.

                                                   Гр. Пазарджик   

                           В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А    

 

     Административен съд - Пазарджик, I състав, в открито съдебно заседание на първи февруари две хиляди  двадесета и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

при секретаря Тодорка Стойнова, като разгледа докладваното от съдия ШОТЕВА  административно дело № 1200 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:      

Производството е по реда на чл. 203 от АПК, във вр. с чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ

      Образувано е по предявен иск от „ Лес-транс-строй ЕООД, с ЕИК *********, със съдебен адрес ***, против Регионална дирекция на горите Пазарджик, с адрес гр.  Пазарджик, бул. „ Александър Стамболийски № 50, с цена на иска от 300лв. представляващи претърпени от лицето имуществени вреди от незаконосъобразен административен акт отменен по съответния ред - Наказателно постановление №130/23.03.2018г., издадено от Директора на РДГ Пазарджик, отменено със съдебно Решение №87/08.06.2018г. по АНД №173/2018г. по описа на РС Велинград, необжалвано и влязло в законна сила, както и законна лихва от 03.08.2020г.- дата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на сумата.

     В постъпилите писмени бележки  на ищеца, чрез адв. А. с вх. № 803/26.01.2021г, се моли да бъде постановено съдебно решение, с което да се уважи исковата претенция, като доказана в пълен обем по основание и размер. Претендира се присъждане на сторените по делото разноски. Предоставен е списък на разноските и договор за правна защита и съдействие ведно с пълномощно.

     Ответникът по делото РДГ Пазарджик в постъпило становище с вх. № 200/11.01.2021г., счита че исковата молба е недопустима, предоставят се доказателства и се излагат съображения по същество.

     Контролираща страна- ОП гр. Пазарджик, редовно призована, чрез прокурор Савов счита исковата молба за допустима и основателна и моли същата да бъде уважена.

     След като разгледа твърденията на страните и доказателствата по делото, административният съд приема за установено от фактическа страна следното:

     На „Лес-транс-строй“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Сърница, ул. Калафат  13, представлявано от Р. Кемалов Бозов с ЕГН ********** е издадено НП №130 от 23.03.2018г. от Директора на РДГ гр. Пазарджик и на основание чл. 270 от Закона за горите е наложена имуществена санкция в размер на 100,00 лева, за нарушение на чл. 148, ал. 12 от Закона за горите. Наказателното постановление е обжалвано пред РС Велинград, образувано е АНД  173/2018г. и с Решение  №87/08.06.2018г., влязло в законна сила, оспореният акт е отменен.

     В хода на производството пред въззивния съд жалбоподателят е представляван от адв. А., като съгласно представения Договор за правно съдействие и защита № 003222 от 22.05.2018 г. договореното възнаграждение е в размер на 300лв. и е заплатено в брой при сключване на договора.

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Искът е предявен в петгодишния давностен срок от влизане в сила на решението, с което е отменено наказателното постановление.

     Съгласно Тълкувателно постановление № 2 от 19.05.2015 г. на ВКС и ВАС делата по искове за вреди от незаконосъобразни наказателни постановления, действия и бездействия по налагане на административни наказания, включително и такива за присъждане на разноски в производството по обжалване, са подсъдни на административните съдилища.

     Съгласно чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на гражданите и юридическите лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

     За да бъде ангажирана отговорността на ответника по иск с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ следва да се установи наличието кумулативно на елементите на фактическия състав на правната норма, а именно установена по съответния ред незаконосъобразност на административен акт, настъпването на преки и непосредствени вреди от акта и причинно-следствена връзка между действието на акта и настъпилия в поддържания от ищеца размер на вредоносния резултат.

     Между страните липсва спор, а и от доказателствата по делото се установява, че на „ Лес-транс-строй“ ЕООД е издадено наказателно постановление от Директора на РДГ гр. Пазарджик, което е отменено с окончателен съдебен акт. Безспорно претендираните имуществени вреди от отмяната на това наказателно постановление са заплатено адвокатско възнаграждение и са пряка последица от него.

     Съдът намира за доказани претендираните от ищеца имуществени вреди от отменен с окончателен съдебен акт наказателно постановление - разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв. От материалите по АНД № 173/2018 г. на РС Велинград е видно наличието на представен договор за правна защита и съдействие с посочване както на договореното възнаграждение, така и на заплащането му в брой на датата на договора, поради което и възражението на ответника за липсата на доказателства за заплащане на възнаграждение за адвокат е неоснователно.

     С Тълкувателно решение № 1/15.03.2017 г. на ВАС е прието, че при предявени пред административните съдилища искове по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за имуществени вреди от незаконосъобразни наказателни постановления изплатените адвокатски възнаграждения в производството по обжалването и отмяната им представляват пряка и непосредствена последица по смисъла на чл. 4 от този закон. Необходимо с оглед възраженията на ответната страна е да се добави, че заплатеното от „ Лес-транс-строй“ ЕООД  адвокатско възнаграждение, като размер на сумата, в пълнота отговаря на критериите по чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата,  относно изискването да е „обосновано и справедливо“, тоест съразмерно на осъществената правна защита и съдействие. Присъждането му в полза на ищеца, очевидно ще обезщети страната за действително понесените от нея вреди от причиненото й от държавния орган непозволено увреждане, без да накърнява или да облагодетелства интересите на която и да е от страните в производството.

     Все в тази насока, следва да се съобрази, според чл. 18, ал. 2 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения(в действалата към момента редакция ДВ, бр. 28 от 2014 г.), за процесуално представителство, защита и съдействие по дела срещу наказателни постановления, в които административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението, но не по-малко от 300 лв.

     Като доказана и основателна по изложените до тук съображения се явява и акцесорната претенция на ищеца, да се присъди обезщетение за забавено плащане на паричното задължение от 300,00лв. в размер на законната лихва, съответно считано 03.08.2020г., тоест от датата на завеждане на исковата молба до окончателното ѝ изплащане. 

     В този смисъл Тълкувателно решение № 3 от 22.04.2005 г., постановено по гр.д. № 3 по описа за 2004 г. на ВКС, ОСГК сочи, че при незаконни актове на администрацията началният момент на забавата и съответно на дължимостта на законната лихва върху сумата на обезщетението, както и началният момент на погасителната давност за предявяване на иска за неговото заплащане е влизане в сила на решението, с което се отменят унищожаемите административни актове, при нищожните - това е моментът на тяхното издаване, а за незаконни действия или бездействия на административните органи - от момента на преустановяването им.

     С оглед изложеното, настоящият състав намира, че са налице предпоставките на чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ и исковата претенция е основателна и следва да бъде уважена.

     С оглед изхода на спора, основателно се явява искането на ищеца за присъждане на сторените по делото разноски в размер на 300,00лв, при наличие на доказателства за действителното им извършване.

На основани чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ, на ищеца ще следва да бъдат присъдени сторените в производството разноски. Те, съобразно представения по делото списък, се констатираха в размер на 350,00лв. от които 50,00 лв., заплатената държавна такса и 300,00лв., заплатено адвокатско възнаграждение.

С оглед на гореизложеното и на основание чл. 203 и сл. АПК, съдът

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА Регионална дирекция по горите гр. Пазарджик, бул. „Александър Стамболийски“, №50, да заплати на  „Лес-транс-строй“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Сърница, ул. Калафат № 13, представлявано от Р. Кемалов Бозов с ЕГН **********,  сумата от 300,00лв.(триста лева), представляваща обезщетение за имуществени вреди, претърпени в резултат на извършени разноски по заплатено адвокатско възнаграждение за осъществено процесуално представителство по АНД № 173 по описа на Районен съд Велинград за 2018г., както и обезщетение за забавено плащане на същата парична сума съразмерно на законната лихва, считано от 03.08.2020г. до окончателното ѝ изплащане.

ОСЪЖДА Регионална дирекция по горите гр. Пазарджик, бул. „Александър Стамболийски“, №50, да заплати на  „Лес-транс-строй“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Сърница, ул. Калафат № 13, представлявано от Р. Кемалов Бозов с ЕГН **********, сумата от 350,00лв. (триста и петдесет лева), представляващи извършени от последния разноски по настоящото производството.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в четиринадесет дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

 

                                               Административен съдия :/п/