Р Е Ш
Е Н И
Е
Гр.София, 06.01.2019г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ 11 св, в открито съдебно заседание на тринадесети ноември през
две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВРАНЕСКУ
При секретаря : СТЕФКА
АЛЕКСАНДРОВА
като разгледа докладваното от съдията ВРАНЕСКУ т. д № 971
по описа за 2019г. и за да се произнесе взе в предвид следното:
Производството
е по реда на чл. 625 и сл. от Търговския закон ТЗ/, образувано по молба на ЕТ„М.-В.Д. „ ЕИК *******.
Молителя твърди, че дружеството
не осъществява търговска дейност от години, конкретно от 2015г. и няма
имущество и активи, с които да поеме задълженията си към държавата и към своите
кредитори – две банки и съконтрахенти по търговски сделки. Сочи следните
размери на своите задължения - 294 414.40 лв. общо към банка ДСК ЕАД и към
Райфайзен лизинг България ООД,публични задължения към НАП в размер на
107 435 лв., и към останалите кредитори обща сума на задълженията в размер
на 20 102.87 лв.. Моли да се открие производство по несъстоятелност и
предвид липсата на имуществото, да се обяви
дружеството в несъстоятелност и се прекрати дейността му.
Съдът, след като прецени събраните по
делото доказателства и обсъди доводите на молителя, намира за установено от
фактическа и правна страна следното:
От представеното с молбата удостоверение от ЧСИ Г.Дичев се установява, че пред него са образувани четири изпълнителни дела спрямо молителя две по искане със взискател Райфайзен лизинг България ООД и към 23.04.2019г. задълженията към това дружество на молителя възлизат в размер на 24 821.26 лв и такси към ЧСИ в размер на 2 051.13 лв.. по двете дела образувани със взискател банка ДСК ЕАД -.1. 60 464.84 евро и 4 869.05 лв. и 6 819.07 лв. такси към ЧСИ и 2.71 173.29 евро законна лихва , 3 762.88 лв. съдебни разноски и 7 435.99 лв. такси ЧСИ.
Видно от събраните по делото писмени доказателства като данъчни декларации ГФО и приетата неоспорена съдебно - счетоводна експертиза се установява, че дружеството е упражнявало фактическа търговска дейност до 31.12.2015г. На база балансите на дружеството за 2014 и 2015г. вещото лице е изчислило показателите за обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност и всички те са под единица и съответно показва, че дружеството не е в състояние да покрива финансовите си задължения – обичайни или бързоликвидни с наличните парични средства и финансови активи. На база баланса вещото лице е установило, че към края на 2015г. дружеството не притежава финансови средства, но притежава материални активи – движими вещи, различни машини, с обща отчетна стойност в размер на 64 349.43 лева. От така направените изводи от вещото лице може да се направи безспорен извод, че дружеството е с влошено финансово състояние и това състояние не е временно, а трайно.
От постъпилото по делото писмо, с характер на удостоверение от АВ се установява, че няма вписани недвижими имоти собственост на ответника. от удостоверение на КАТ при МВР се установява, че дружеството не притежава МПС, притежаваните от него са с прекратена регистрация.
При така установената фактическа обстановка
съдът намира молбата за основателна.
Въз основа само на представените писмени доказателства може да се направи обоснован извод, че дружеството молител реално не осъществява дейност от края на 2015г., и не притежава материални и финансови средства за продължаване на своята дейност. Преустановило е реално дейността и разплащанията си след 2015г. Задълженията му, които в конкретния случай се установи да са налични на фона на липса на имущество на значителна стойност и липсващи финансови средства са огромни и продължаване на дейността му само би създало затруднения за дружеството и невъзможност за погасяване на последващи натрупани задължения към кредиторите. При така установените факти съдът намира, че следва да се приеме, че са осъществени предпоставките на чл. 608 от Търговския закон за откриване на производство по несъстоятелност, а именно, дружеството е неплатежоспособно, тъй като не е в състояние да погасява своите задължения към своите кредитори. Не се доказва неизплащането на задълженията да се дължи на временни затруднения или длъжникът да разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията му, без опасност за интересите на кредиторите по смисъла на чл. 631 от ТЗ. Влошеното финансово състояние на дружеството следва да се определи като трайно още от 1.01. 2016г..
Водим от горното съдът намира, че молбата с искане за обявяване неплатежоспособността на ответника и за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на него се явява основателна и като такава подлежи на уважаване..
Като начална дата на неплатежоспособността следва да се приеме датата 01.01.2016г., тъй като от тази момент дружеството е преустановило реално осъществяване на дейността си.
По отношение на реда, по който следва да бъде открито производството по несъстоятелност: Не се установи дружеството да притежава финансови средства към настоящия момент. Установи се налично движимо имущество, но само по баланс към 2015г. и не е ясно наличието му към настоящия момент, а и неговата отчетна стойност е към 2015г., а към настоящия момент следва да е значително по-ниска. Съдът намира, че следва да се приеме, че имуществото се явява недостатъчно по смисълът на чл.632, ал.1 от ТЗ, а и предвид липсата на финансови средства които да са налични не може да се приеме, че би могло да покрие разноските по провеждане на производството по несъстоятелност. Кредиторите, не са предвнесли определените от съда средства за покриване първоначални разноски за производството. Поради това съдът намира, че следва да се постанови решение по реда на чл. 632, ал. 1 от ТЗ - т. е. едновременно да се да се обяви длъжникът в неплатежоспособност, като се определи началната й дата, да се открие производството по несъстоятелност, да се допуснат общи обезпечителни мерки, да се постанови прекратяване дейността на предприятието му, да се обяви длъжникът в несъстоятелност и да се спре производството по настоящото дело. В рамките на едногодишния срок и при откриване на достатъчно имущество или предвнасяне на средства за разноските от страна на кредиторите производството по несъстоятелност може да бъде възобновено.
Водим от горното и на основание чл. 632, ал. 1 от ТЗ Софийски градски съд
Р Е
Ш И :
ОБЯВЯВА неплатежоспособността на ЕТ„М.-В.Д.” ЕООД ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***,представлявано от В.И.Д. ЕГН ********** .
ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността 1.01.2016г.
ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ по отношение ЕТ„М.-В.Д.” ЕООД ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***,представлявано от В.И.Д. ЕГН **********.
ДОПУСКА обезпечение, чрез налагане на общ запор и възбрана върху имуществото на ЕТ„М.-В.Д.” ЕООД ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***,представлявано от В.И.Д. ЕГН ********** .
ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на предприятието на ЕТ„М.-В.Д.” ЕООД ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***,представлявано от В.И.Д. ЕГН **********.
ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ ЕТ„М.-В.Д.” ЕООД ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***,представлявано от В.И.Д. ЕГН **********.
СПИРА производството по т. д. н.№ 971/2019 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI-11 състав.
УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението, по молба на длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или се предплатят началните разноски . АКО в срока по чл. 632, ал. 2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.
РЕШЕНИЕТО да се съобщи на молителя, като му се изпрати препис.
РЕШЕНИЕТО ДА СЕ ВПИШЕ в Търговския регистър при АВ, като се изпрати препис, на осн.чл.622 ТЗ.
РЕШЕНИЕТО, подлежи на обжалване пред САС в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър, включително и от трети лица, съобразно предпоставките на чл.613а, ал.2 от ТЗ .
ПРЕДСЕДАТЕЛ
: