Определение по дело №10222/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 ноември 2022 г.
Съдия: Росен Петков Буюклиев
Дело: 20227060710222
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 4 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 31

 

гр. Велико Търново, 14.11.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА


Административен съд – Велико Търново, в закрито заседание на четиринадесети  ноември през две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ

ЧЛЕНОВЕ:

ДИАНКА ДАБКОВА

РОСЕН БУЮКЛИЕВ

 

при секретар

…………………………………….

и с участието

на прокурора

……………………………………..

изслуша докладваното

от съдия

БУЮКЛИЕВ

по административно дело №10222 по описа на Административен съд – Велико Търново за 2022 г.

 

Производството е по реда на чл.63г от ЗАНН.

 

Частният жалбоподател, Т.Д.Д., чрез процесуалния си представител адв. Чокойски от ВТАК, е обжалвал като неправилно и незаконосъобразно определение  от 12.10.2022 година, постановено от състав на Великотърновският районен съд по АНД №1031/2022 година по описа на този съд, с което е прекратено административнонаказателното производство и материалите са изпратени на Великотърновска районна прокуратура по компетентност.

Иска се отмяна на посоченото определение и делото да се върне на съда за продължаване на съдопроизводствените действия.

Ответникът по частната жалба не е изразил становище.

Частната жалба е допустима, като подадена в срок и от легитимирана страна, а по същество е основателна.

За да прекрати административно - наказателното производство, съдът е приел, че от данните, съдържащи се представената му Справка за съдимост на жалбоподателя се установява, че Д. е бил признат за виновен за извършено от него престъпление по чл.343б, ал.1 от НК, а нарушението, за което е съставено обжалваното пред съда наказателно постановление е за управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда, което е реализирано на 13.03.2022 г. Съдът е приел, че са налице признаци на престъплението по чл.343б, ал.2 от НК, като на основание чл.33, ал.2 от ЗАНН следва цялото производство да се прекрати, а материалите по делото следва да се изпратят на компетентния прокурор.

Определението е неправилно.

Разпоредбата на чл.33, ал.2 от ЗАНН гласи следното „При констатиране на признак/признаци на извършено престъпление административнонаказателното производство се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор. Веществените доказателства и вещите по чл. 41 се пазят от административнонаказващия орган до произнасянето на прокурора.“. Систематичното място на текста, както и изричното разпореждане към конкретен адресат, съдържащо се в изречение второ на разпоредбата, води до логичния извод, че прекратяването на административнонаказателното производство по този текст е мислимо преди издаването на наказателно постановление. С този юрисдикционен акт приключва производството по налагане на наказание за извършено административно нарушение. След издаването на наказателно постановление административно-наказателното производство не може да се прекратява от наказващият орган – срв. чл.54 и чл.57 от ЗАНН. След като е потърсена защита срещу вече издадено наказателно постановление, съдът е длъжен да разгледа материалноправния въпрос, представляващ законосъобразността на този акт. Ако в резултат на събрани в хода на съдебното дирене доказателства се установи, че не е следвало изобщо да се образува административнонаказателно производство или са били налице причини, проявлението на които обуславя  прекратяване на вече образуваното административнонаказателно производство, то съдът следва да постанови решение по същество, като едновременно прекрати незаконосъобразно проведеното административнонаказателно производство – аргумент от чл.63, ал.2,т.3 от ЗАНН вр. с чл.63, ал.6 от ЗАНН. След като в разпоредбата на чл.33, ал.2 от ЗАНН изрично е предвидено, че при констатиране на признаци на извършено от претендираният нарушител престъпление административнонаказателното производство се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор, и въпреки тази процесуална пречка е издадено наказателно постановление, то единственият законосъобразен процесуален инструмент, с който съдът разполага, е прилагането на посочените разпоредби на ЗАНН, а не прекратяване на административнонаказателното производство чрез определение, при което въпросът за законосъобразността на наказателното постановление и на правните му последици остава висящ.

Следва определението на районният съд да бъде отменено, като делото се върне на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Водим от горното Великотърновския административен съд, тричленен състав

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОТМЕНЯ определение №584 от 12.10.2022 година на Великотърновският районен съд, постановено по АНД №1031/2022 година по описа му,  с което е прекратено административнонаказателното производство и материалите са изпратени на Великотърновска районна прокуратура по компетентност.

ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

Определението е окончателно.

 

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                               ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

                                                                                          2.