Решение по дело №16622/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3054
Дата: 15 май 2020 г. (в сила от 15 май 2020 г.)
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20181100516622
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 15.05.2020г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, A състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                               ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

                                                                                         СВЕТЛОЗАР Д.        

при участието на секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Йовчева въззивно гражданско дело № 16622 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 258 - чл. 273 от ГПК.

Образувано е по жалба на ЗАД „А.“ срещу решение от 17.03.2018г. по гр.д. № 7889/2017г. на СРС, 59 с-в, поправено с решение от 07.08.2018г. по същото дело, в ЧАСТТА, с която са уважени предявените от ЗАД „Б.В.И.Г.“ срещу жалбоподателя положителни установителни искове с правно основание чл. 422, ал. 1 ГК вр. чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД за установяване дължимост на вземанията, за които е издадена заповед за  изпълнение по ч.гр.д. № 4148/2016г. на СРС, 59 с-в , както следва – изцяло иска за главницата за сумата 198. 98 лв.  – регресно вземане за платено обезщетение по щета № 470311111109040, ведно с направените ликвидационни разноски в размер на 25 лв., ведно със законната лихва от 26.01.2016г. до окончателното изплащане, сумата 60. 46 лв. – лихва за забава за периода 25.01.2013г. – 25.01.2016г. и сумата 700 лв. – разноски общо за заповедното и исково производство.

Въззивникът – ответник обжалва решението в посочената част, с доводи за неправилност и необоснованост. Твърди, че СРС неправилно е приел, че след приспадане на доброволно заплатеното обезщетение от 695. 80 лв., ответникът дължи претендирания остатък от застрахователно обезщетение, тъй като съгласно заключението на приетата в първоинстанционното производство САТЕ, размерът на вредите по средни пазарни цени с вложени оригинални части и части от алтернативни доставчици възлиза общо на сумата 699. 82 лв. Поддържа, че неправилно първоинстанционният съд е кредитирал като средна пазарна стойност на присъденото обезщетение, тази по фактури за извършения ремонт. Моли съда да отмени решението в обжалваната част и да отхвърли исковете, с присъждане на разноски.  

Въззиваемият – ответник ЗАД „Б.В.И.Г.“  оспорва жалбата в писмен отговор. Твърди, че определеният от вещото лице в хода на първоинстанционното производство размер на претендираното обезщетение правилно не е кредитиран от СРС, тъй като вещото лице е определило стойността на дължимото обезщетение съгласно Методиката към Наредба № 24/2006г. за уреждане на претенции за обезщетения на вреди, причинени на МПС, която е неприложима в случая. Сочи, че е оспорил своевременно заключението на приетата в първоинстанционното производство САТЕ, като моли съда да кредитира приетото във въззивното производство заключение на САТЕ и да потвърди решението в обжалваната част. Претендира разноски.

Решението в частта за отхвърляне на иска по чл. 422, ал.1 ГПК вр. ч 86, ал. 1 ЗЗД е влязло в сила,като необжалвано.

Софийски градски съд, след преценка по реда на въззивното производство на твърденията и доводите на страните и на събраните по делото доказателства, намира следното:

При извършената служебна проверка по чл. 269, изреч. 1 от ГПК, въззивният съд намира, че първоинстанционното решение е валидно и процесуално допустимо в атакавуната част.

При преценка правилността на първоинстанционното решение, съгласно разпоредбата на чл. 269, изреч. 2 от ГПК, въззивният съд намира следното: Решението е правилно като краен резлутат, а жалбата  - неоснователна. С оглед доводите в жалбата, следва да се отбележи следното:

Производството пред СРС е образувано по предявени обективно съединени искове с правно основаниечл. 422, ал. 1 ГПК вр. чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД за признаване за установено дължимостта на сумата 198. 98 лв. – главница, представляваща остатък от регресно вземане за заплатено застрахователно обезщетение и направени ликвидационни разходи за вреди от ПТП, настъпило на 17.06.2011г. в гр. София, ул. „********и сумата 60. 69 лв. – лихва за забава общо за периода 10.06.2015г. – 14.04.2016г., за които суми е била издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по гр.д. № 4148/2016г. на СРС, 59 с-в.

СРС е уважил исковете, като е приел, че по делото е доказан фактическият състав на чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/. По отношение на размера на претендираното обезщетение, съдът не е кредитирал заключението на приетата САТЕ, като е уважил изцяло иска за главницата съобразно стойността на извършения ремонт по фактурираната стойност в сервиз.

В случая спорен по делото е единствено въпросът относно размера на претендираното застрахователно обезщетение.

Съгласно чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/, с плащането на застрахователното обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата - до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне. В случаите, когато причинителят на вредата има сключена застраховка "Гражданска отговорност", застрахователят по имуществената застраховка встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата или неговия застраховател по застраховка "Гражданска отговорност" - до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне. Застрахователят по имуществена застраховка може да предяви вземанията си направо към застрахователя по "Гражданска отговорност".

Според разпоредбата на чл. 208, ал. 3 от КЗ, застрахователното обезщетение трябва да бъде равно на размера на вредата към деня на настъпване на събитието. Обезщетението не може да е по-голямо от уговорената застрахователна сума, а последната съответно не може да надвишава действителната или възстановителната стойност на застрахованото имущество - чл. 203, ал. 1 от КЗ. В чл. 203, ал. 2 и ал. 3 от КЗ се съдържа легална дефиниция на понятията действителна и възстановителна стойност. В случай, че страните по договора за имуществено застраховане не са уговорили друго, се приема, че застрахователната сума е определена съгласно действителната стойност на имуществото - чл. 203, ал. 4 от КЗ.

В случая е прието за безспорно от съда, а и установено от доказателствата по делото, че на 17.06.2011г. в гр. София, ул. „Никола Габровски“ е  настъпило ПТП, при което е увреден лек автомобил „Пежо Партнер“, рег. № ******, който е бил имуществено застрахован при ищцовото дружество по силата на застрахователна полица ******, със срок на валидност 08.10.2010г. – 07.10.2011г. След оценка на щетите, на увредения собственик е заплатена сумата 869. 78 лв. по фактура стойност на автосервиз „Й.Е.С.“. Няма спор също по делото и е установено, че виновният водач, управлявал лек автомобил Ситроен ЗХ, рег. № ******, е бил застрахован по задължителна застраховка ГО при ответното дружество, на когото е изпратена и връчена  регресна покана с искане за заплащане на сумата 894. 78 лв. Няма спор също, че ответното дружество е заплатило извънсъдебно на ищеца застрахователно обезщетение в размер на сумата 695. 80 лв. по процесната щета.

Съгласно заключението на приетата пред първоинстанционния съд САТЕ, стойността, необходима за възстановяване на процесния увреден лек автомобил, е в размер на сумата 699. 82 лв. Заключението е оспорено своевременно от ответника, тъй като размерът на обезщетението е определен съобразно Методиката към Наредба № 24/08.03.2006г.

Съгласно констатациите на вещото лице по САТЕ, допусната и приета в хода на въззивното производство, размерът на претендираното обезщетение по средни пазарни цени към момента на ПТП, възлиза на сумата 965. 72 лв., като сервизът, извършил възстановяването, е вложил задна броня втора употреба.

С оглед изложеното, жалбата на релевираните в нея доводи се явява неоснователна и недоказана. С оглед неоспореното заключение на приетата във въззивното производство САТЕ, искът за главницата е изцяло доказан по размер, тъй като определеният от вещото лице размер на щетите по средни пазарни цени е по-голям от претендирания от ищеца. Ето защо е безпредметно да се обсъжда заключението на приетата в първоинстанционното производство САТЕ, но независимо от това, изводите на СРС , че Методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди по чл. 4 от Приложение 1 към Наредба  24/2006г. е само долна граница за определяне на обезщетението, когато не са представени фактури за извършен ремонт на МПС в сервиз, са правилни, съобразно константната съдебна практика. В случая размерът на предявеното суброгационно право на ищеца е изцяло доказан от заключението на приетата в настоящото производство САТЕ. По отношение на претенцията за мораторна лихва не са релевирани конкретни оплаквания. По изложените съображения жалбата е неоснователна.

Предвид съвпадението на крайните изводите на двете инстанции, обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на спора, на въззиваемия - ответник се дължат претендираните и доказани разноски в общ размер на сумата 560 лв. – депозит за вещо лице и заплатено по банков път адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното, Софийски градски съд

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 17.03.2018г. по гр.д. № 7889/2017г. на СРС, 59 с-в, поправено с решение от 07.08.2018г. по същото дело, в обжалваната част за уважаване на исковете.

ОСЪЖДА ЗАД „А.“ ЕИК******да заплати на ЗАД „Б.В.И.Г.“, ЕИК ******, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, сумата 560 лв. – разноски за въззивното производство.

Решението не подлежи на касационно обжалване, на основание чл. 280, ал. 3 от ГПК. 

           

                                                                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                               

 

                                                                                               

         2.