Присъда по дело №2471/2015 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 35
Дата: 29 февруари 2016 г. (в сила от 9 ноември 2016 г.)
Съдия: Росен Тенчев Чиликов
Дело: 20155530202471
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 16 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  N

град  Стара Загора

29.02.2016 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ

 

 

на Двадесет и девети Февруари Две хиляди и шестнадесета година в открито съдебно заседание, в състав:

 

Председател:     Росен Чиликов

 

          Съдебни заседатели:     

 

 при секретаря Е. К. в присъствието на  

 прокурора    като разгледа докладваното от председателя Чиликов НАКАЗАТЕЛНО ЧАСТЕН ХАРАКТЕР ДЕЛО № 2471 по описа за 2015 година.

 

П Р И С Ъ Д И:

 

    ПРИЗНАВА подс. Е.Х.М. родена на *** ***,жител и живущ ***, Български гражданин, неосъждана, средно образование, ЕГН – ********** ЗА НЕВИНОВНА в това, че на 16.07.2015 година в град Стара Загора е казала и извършила нещо унизително за честта и достойнството на Т.Т.С. в нейно присъствие – курва, безсрамница, показване на среден пръст – като обидата е нанесена публично и я ОПРАВДАВА по обвинението по чл. 148, ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 НК.

 

    ПРИЗНАВА подс. Е.Х.М. ЗА НЕВИНОВНА в това, че на 12.08.2015 година в град Стара Загора е казала нещо унизително за честта и достойнството на Т.Т.С. в нейно присъствие – курва, безсрамница – като обидата е нанесена публично и я ОПРАВДАВА по обвинението по чл. 148, ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 НК.

 

     ОТХВЪРЛЯ предявеният граждански иск от тъжителката Т.Т.С. против подсъдимата Е.Х.М. за сумата 1 500 лева обезщетение за причинените неимуществени вреди в едно със законната лихва, считано от датата на непозволеното увреждане – 16.07.2015 г.

 

     ОСЪЖДА тъжителката Т.Т.С. да заплати на подс. Е.Х.М. направените по делото разноски в размер на 600 /шестотин/ лева .

 

     Присъдата подлежи на обжалване в петнадесет дневен срок от днес пред Окръжен Съд град Стара Загора.

 

 

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

                    М О Т И В И

 

    

 

      Обвинението срещу   подс. Е.Х.М. е по чл. 148, ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 НК за това, че на 16.07.2015 година в град Стара Загора е казала и извършила нещо унизително за честта и достойнството на Т.Т.С. в нейно присъствие – курва, безсрамница, показване на среден пръст – като обидата е нанесена публично.

      Обвинението срещу   подс. Е.Х.М. е по чл. 148, ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 НК за това, че на 12.08.2015 година в град Стара Загора е казала нещо унизително за честта и достойнството на Т.Т.С. в нейно присъствие – курва, безсрамница.

 

      В наказателното производство е приет за съвместно разглеждане предявеният граждански иск от частният тъжител Т. С. против подс. Е. М. за сумата 1 500 лева обезщетение за причинените неимуществени вреди в едно със законната лихва.

 

     Подсъдимата в с.з. не се признава за виновна. В съдебните прения защитникът и – адв. Михов – пледира за постановяване на оправдателна присъда и за отхвърляне на гражданския иск.

 

    Частният тъжител и гражданска ищца чрез повереника си адвокат В. поддържа обвинението и предявеният граждански иск срещу подсъдимата .

   

    Производството е по реда на чл. 80 и следващите от НПК.

 

 

    От събраните по делото доказателства, установени с доказателствени средства – показанията на свидетелите, писмени – преценени по отделно и в тяхната съвкупност съдът приема за установено следното :      

 

 

       ПО ФАКТИЧЕСКАТА ОБСТАНОВКА

 

      

      Тъжителят Т.С. живеела в съседство със св. Пеев / в един и същи вход / в жилищен блок находящ се в град Стара Загора.В същият вход подс. М. ползвала под наем сервизно помещение като фризьорско ателие, което било етажна собственост. Възникнал спор между етажните собственици от една страна и подс. М. от друга страна относно ползването и освобождаването на наетото сервизно помещение. Свидетелят Пеев, който бил и домоуправител изпратил нотариална покана до подсъдимата за освобождаване на помещението и дори спрял електрическото захранване.Въпреки това обаче ателието не било освободено и подсъдимата продължила да работи.

 

      На 16.07.2015 г. тъжителят С. придружила св. Пеев до болница за контролен преглед.Около 17.00 часа същият ден двамата се върнали с автомобила управляван от св. Пеев и го паркирали пред входа на жилищния блок. Тъжителят С. слязла първа и държала в ръка медицинската документация, а св. Пеев , който бил трудно подвижен започнал да излиза от автомобила.В това време подс. М. била пред ателието / пред входа на жилищния блок / и разговаряла по телефона. Като ги видяла се приближила към св. Пеев и го попитала няма ли вече да оздравява. Тогава тъжителката С. се обърнала към подс. М. с думите „ стига с тези курвенски номера”, а последната и отговорила с думите „ ти по ги разбираш тези работи”.

 

       През месец Август 2015 година тъжителката С. се оплакала и разказала на приятелката си св. М. Трифонова, че на 12.08.2015 г. подс. М. я обидила с думите „ курва и безсрамница”.

 

      Описаната фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите Г. Янчев, Ж. С., Ст. Колев, нотариална покана, отговор на нотариална покана, които от части кореспондират с показанията на св. Пеев и св. Бошнакова.

 

       Съдът не приема за установени и доказани претендираните в тъжбата обстоятелства - на 16.07.2015 г. подс. М. е казала на тъжителката С. курва и безсрамница и е показала среден пръст – и не дава вяра в тази част на показанията на свидетелите Бошнакова и Пеев по следните съображения :

      

        Свидетелят Пеев твърди, че освен него и двете жени / тъжителката и подсъдимата/ други хора не е имало.

 

        Св. М. Бошнакова пък от своя страна твърди, че е била очевидец, стояла е зад автомобила на св. Пеев и е видяла и чула думите „ курва, безсрамница” отправени от подсъдимата.

 

         Противоречието в показанията на тези свидетели относно присъстващите лица е очевидно.

 

         Свидетелят Пеев твърди, че тъжителката С. е слязла от автомобила и е тръгнала напред към входа , в който момент е чул думата „ курва „ казана от подсъдимата. От своя страна св. Бошнакова в показанията си твърди, че  тъжителката С. се е придвижвала зад св. Пеев / точно обратното на това , което установява св. Пеев/ и тогава е чула обидните думи.

 

         Отново се констатира противоречие между показанията на двамата свидетели този път относно разположението и начина на предвижването на тъжителката и св. Пеев и момента на отправянето на обидните думи.

 

         Сами по себе си показанията на св. Бошнакова са също противоречиви и непоследователни.

 

         Първоначално твърди, че е чула обидните думи в момента в който тъжителката е слязла от автомобила и е помагала на св. Пеев да слезе, а след установява, че е чула обидите когато тъжителката се е предвижвала зад св. Пеев.Твърди първо, че е била на парапета зад лекия автомобил и е наблюдавала от там, а след това, че се е придвижвала към блока.

 

         Свидетелката Бошнакова установява, че автомобила на св. Пеев,зад който е била и е видяла и чула всичко посочено от нея е светъл на цвят и не може да посочи марката му.И в тази част показанията на тази свидетелка са неубедителни тъй като от показанията на свидетелите Янчев, С. и от извършената констатация по малък талон на свидетелство за регистрация на МПС се установява, че автомобила е с черен цвят, което в никакъв случай не е светъл.

 

        Свидетелят Пеев е и заинтерисован да дава показания в подкрепа на тезата на тъжителя – последната се грижи за него, придружава го до болница и се намира в конфликт с подс. М. – изпращал е нотариални покани за освобождаване на помещението, спирал е електрическото захранване.Косвено тази заинтерисованост се потвърждава и от показанията на св. Ст. Колев, който твърди, че подсъдимата му се е оплаквала че св. Пеев и тъжителят С. са я заплашвали, че ако не освободи помещението ще я осъдят.

       Съдът констатира, че в тъжбата се излагат и факти за обида чрез жестове – показване на среден пръст. Никой обаче от свидетелите Пеев и Бошнакова, а и останалите свидетели не твърдят че са видели да се отправят подобни жестове.

 

       Следователно показанията на свидетелите Пеев и Бошнакова са объркани, непоследователни, противоречиви, в определени моменти и взаимно изключващи се ,което ги прави неубедителни и съдът не ги кредитира с доверие.

 

        От друга страна показанията на свидетелите С. и Янчев кореспондират по между си, не са в противоречие, което ги прави убедителни. И двамата твърдят , че са се намирали в различни точки спрямо тъжителката и подсъдимата, но и двамата са имали видимост и са чули едни и същи думи отправени от подсъдимата към св. Пеев и от тъжителката към подсъдимата – „ стига с тези курвенски номера” – и от подсъдимата към тъжителката – „ ти по- ги разбираш тези работи”.И двамата свидетели установяват, че автомобила от който са видели да слизат св. Пеев и тъжителката е тъмен на цвят, което съвпада с констатацията за цвят по талон за регистрация на МПС.

 

        Не на последно място по значение свидетелите Янчев и С. не са заинтерисовани да подкрепят определена теза, тъй като не се намират в никакви правни или фактически отношения със страните.

 

       

         По изложените съображения съдът не приема за установени и доказани твърденията в тъжбата - на 16.07.2015 г. подс. М. е казала на тъжителката С. курва и безсрамница и е показала среден пръст- а приема за установена и доказана фактическата обстановка изложена по-горе, която значително се различава от претендираната в тъжбата.

 

       Съдът не приема за установени и доказани и претендираните в тъжбата обстоятелства - на 12.08.2015 г. подс. М. е казала на тъжителката С. курва и безсрамница– по следните съображения :

 

       Единствените доказателства в тази насока са показанията на св. Бошнакова, която не е очевидец и не е възприела пряко и непосредствено тези обстоятелства. Същата ги възпроизвежда по разказ на тъжителката, което категорично ги прави неубедителни и въз основа единствено на тези показания , които по същество представляват установяване на извън процесуални изявления съдът не може да ги кредитира и да приеме за установени и доказани тези факти.

 

         По тези съображения съдът не приема за установени и доказани твърденията в тъжбата - на 12.08.2015 г. подс. М. е казала на тъжителката С. курва и безсрамница - а приема за установена и доказана фактическата обстановка изложена по-горе, която значително се различава от претендираната в тъжбата.

 

 

       

              ПО ПРАВНАТА КВАЛИФИКАЦИЯ.       

 

 

 

         Имайки предвид установената в с.з. фактическа обстановка съдът намира, че подс. М. не е осъществила от обективна и субективна страна състава на чл. 148, ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 НК.

 

 

          От установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка следва единствено възможният извод относно главният факт в процеса , че подс. М. не е извършила никакво деяние и не е  осъществила нито едно от изпълнителните деяния на чл. 146, ал. 1 НК – не е казала и не е извършила нещо унизително за честта и достойнството на тъжителката в нейно присъствие – това се отнася и за двете престъпления в тъжбата.

          Липсата на осъществено деяние покриващо изпълнителното деяние на престъплението по чл. 146, ал. 1 НК води до извода, че не е осъществен от обективна страна състава на престъплението и прави безпредметно обсъждането на останалите обективни и субективни признаци.

 

          Тези изводи дават основание на съда на основание чл. 304 НПК – деянието не е извършено – да признае подс. М. за невиновна и да я оправдае.

 

 

         ПО ГРАЖДАНСКИЯТ ИСК.

 

 

         Подсъдимата М. не е осъществила деяние / по-горе в мотивите съдът изложи съображения /  и не е причинила неимуществени вреди на тъжителката изразяващи се в болки и страдания, поради което не са осъществени кумулативно всички предпоставки на чл. 45 от ЗЗД и същата не дължи обезщетение.В този смисъл гражданският иск се явява неоснователен и следва да се отхвърли като такъв.

 

 

 РАЗНОСКИ

 

       На основание чл. 190, ал. 1 НПК направените по делото разноски от подсъдимата – 600 лева възнаграждение за упълномощения защитник / договор за правна помощ / - следва да се възложат на тъжителя С..

 

       Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата.

      

 

                    

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: