Определение по дело №76/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 април 2021 г. (в сила от 28 април 2021 г.)
Съдия: Росица Димитрова Басарболиева
Дело: 20217200700076
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 януари 2021 г.

Съдържание на акта

      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                № 16

 

                                    гр. Русе, 14.04.2021 г.

 

                         В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд –Русе, VІІІ състав, в закрито съдебно заседание на 14 април през двехиляди  двадесет и първа година в състав:

                                     

                                                             Съдия: РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

                                                              

като разгледа докладваното от съдията БАСАРБОЛИЕВА  адм. дело 76  по описа за  2021 год., за да   се произнесе, съобрази:

         

Производството е по реда на чл. 204 от АПК вр. чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

Първоначално същото е образувано по жалба на А. ***, с ЕГН **********, с която се иска „да бъде заведено административно производство срещу ТЕЛК-Русе“, „за неимуществени вреди с течение на период от две години – от 06.07.2018 г. до настоящия момент“.

Съдът е констатирал нередовности на исковата молба и с определение от з.з. на 11.03.2021 г. /л.38 от делото/ е дал указания за отстраняването им относно:

 1. Следва ли да се счита, че предявената „жалба“ до АС-Русе е по същността си иск по реда на ЗОДОВ вр. чл.203 и сл. от АПК.

2. При положителен отговор по т.1 –  ищецът да заяви поддържа ли, че е претърпял неимуществени вреди. Да посочи от какво са произлезли тези вреди - от отменен като незаконосъобразен административен акт /в този случай да индивидуализира акта/ или незаконосъобразни действия и/или бездействия, като ги конкретизира и посочи административните органи и/или длъжностните лица, които са ги извършили или допуснали.

3. Да посочи в какво се изразяват конкретно претърпените  неимуществени вреди и за какъв период са търпяни.

4. Да посочи размера на претендираното обезщетение за неимуществените вреди, които твърди, че е претърпял.

5.Да формулира петитум/искане до съда.

6. Да посочи надлежен и правосубектен ответник по иска, при съобразяване на разпоредбата на чл.205,ал.1 от АПК.

Съобщението с указанията е връчено на назначения на страната по реда на ЗПП процесуален представител – адв. А.Е. /определение от з.з. на 30.03.2021 г. на л.52 от делото/ на дата 31.03.2021 г. /л.54 от делото/.

В 7-дневния срок от съобщаването, като уточнение на първоначално заявеното оспорване и по повод дадените указания от съда,  е постъпила искова молба с вх.№1412 от 07.04.2021 г. по описа на АС-Русе от оспорващия, чрез процесуалния представител. Според съда, с нея не са отстранени констатираните в постановеното определение от закрито заседание на 11.03.2021 г. нередовности.

 В молбата се твърди, че през месец юли 2020 г.  М.  подал документи пред ТЕЛК-Русе за освидетелстването му като лице с ТНР; „следвало е да бъде прегледан от ТЕЛК, находяща се в гр.Плевен, поради спецификата на заболяването и компетентност на лекарската комисия. Счита, че не е бил уведомен за предприетите действия от страна на ТЕЛК-Русе и неправомерно е следвало да бъде прегледан в Плевен на 23.07.2020 г.“.

Изложението в депозираната молба е общо и не съдържа конкретика по отношение незаконосъобразна административна дейност на органа на медицинската експертиза в гр.Русе. То не индивидуализира незаконосъобразни действия/бездействия на ТЕЛК-Русе, способствали за вредоносен резултат.

Отделно от горното, не е конкретизирано и естеството на претендираните  неимуществени вреди – в какво конкретно се изразяват те /т.3 от указанието на съда/.

За да е редовно упражнено правото на иск е необходимо да е налице конкретен правен спор, за съществуването на който следва да са наведени от ищеца фактически обстоятелства. Предметът на спора се определя от обстоятелствената част на исковата молба, където страната следва да посочи ясно и изчерпателно правопораждащите юридически факти, от които черпи субективно материално право, на което търси съдебна защита. Противното, както е в процесния случай, има за последица оставяне на исковата молба без разглеждане.

 Предвид изложените съображения и на основание чл. 204, ал.5  от АПК вр. чл.129, ал.3 ГПК, съдът

 

                                      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ВРЪЩА исковата молба на  А. ***, с ЕГН **********,  срещу ТЕЛК-Русе за обезщетение за неимуществени вреди в размер на 5000 лева.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 76/ 2021 г. по описа на АС -Русе.

 Определението на съда може да се обжалва с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред ВАС.

 

                                                                                                                                                                                             Съдия: