Решение по дело №95/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юли 2020 г.
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20207200700095
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                     

 

гр. Русе, 01.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на трети юни, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДИАН ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ:

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

при секретаря       НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА          и   с   участието   на   прокурора                ГЕОРГИ МАНОЛОВ      като разгледа докладваното от съдия АГУШ КАН дело 95 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от М.Х. *** против Решение № 950 от 10.12.2019 г., постановено по АНД № 891/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 19-1085-000514 от 13.03.2019 г., издадено от Началник на група в Сектор „Пътна полиция” при Областна дирекция на МВР – Русе, с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, във вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 лева.

Жалбоподателят счита, че решението е неправилно поради нарушение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, постановено при неизяснена фактическа обстановка.

Иска от съда да отмени въззивното решение и да реши делото по същество като отмени издаденото наказателно постановление или в условията на алтернативност след отмяната на въззивното решение делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Ответната в производството страна – Сектор „Пътна полиция” при Областна дирекция на МВР – Русе, чрез процесуален представител – гл. юрисконсулт Г. Димитрова в депозирано писмено възражение по касационната жалба вх. № 5426 от 04.02.2020 г. по описа на РС – Русе, оспорва основателността на жалбата. Претендира и присъждането на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе счита жалбата за неоснователна.  

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

         Жалбата е процесуално допустима – подадена е от надлежна страна в законоустановения срок.

Разгледана по същество, същата е основателна.

За да потвърди оспореното пред него наказателно постановление РС - Русе е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Счел е, че въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства наказаното лице безспорно е осъществило от обективна и субективна страна състава на вмененото му нарушение по ЗДвП, за което правилно е индивидуализирано и наложеното му административно наказание.

Решението на районния съд е неправилно.

Административнонаказателната отговорност на М. Христо Х., като водач на МПС – л. а. „Тойота корола версо 2.2 Д 4 Д“ с рег. № Р 88 28 РК, е ангажирана за това, че на 12.02.2019 г., около 08:50 часа в гр. Русе на ул.„Николаевска” срещу № 67, нарушава правилата за предимство, като при потегляне, за да излезе от реда на паркираните МПС-та, не се съобразява с преминаващия покрай него лек автомобил с рег. № Р 65 00 КА, намиращ се от дясната му страна, следствие на което се сблъскват. Причинява ПТП с материални щети. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и е санкционирано на основание чл. 179, ал. 2, във връзка с чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП с административно наказание „глоба” в размер на 200 лева.  

В конкретния казус по делото не са ангажирани категорични доказателства, от които да следва несъмнения извод, че наказаното лице е извършител на вмененото му нарушение. Правилният анализ на събрания по делото доказателствен материал налага извод за незаконосъобразност и необоснованост на оспореното пред РС - Русе наказателно постановление. В хода на протеклото административнонаказателно производство пред наказващия орган не е установена безусловно и в пълнота фактическата обстановка по отношение на основните релевантни по случая факти, а именно - в резултат на какво точно деяние и на кого е настъпило процесното ПТП.

В АУАН и НП се сочи, че жалбоподателят е нарушил правилата за предимство, като при потегляне, за да излезе от реда на паркираните МПС-та, не се съобразява с преминаващия покрай него лек автомобил с рег. № Р 65 00 КА, намиращ се от дясната му страна, в следствие на което се сблъскват.

От събраните по делото гласни доказателства става ясно, че тези фактически изводи актосъставителят е формирал след като е снел устни обяснения от двамата участници в настъпилото ПТП, което е посетил след получен сигнал за възникването му, като не си спомня дали автомобилите са били местени от мястото на ПТП-то, нямало данни дали е било запазено местопроизшествието и не си спомня как са били разположени автомобилите.

Още към момента на връчване и подписване на АУАН, жалбоподателят вписва възражение, че не е съгласен с установената в акта фактическа обстановка. Впоследствие подава писмено възражение по реда на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, в което посочва, че управляваният от него автомобил се е движил с ниска скорост, праволинейно в крайна лява лента по ул. „Николаевска“, в посока център, на около 100 м. след кръстовището с ул. „Места“ и бул. „Неофит Бозвели“, когато внезапно от средната лента за движение (пътното платно било с три ленти за движение), с рязка маневра в ляво, без да използва ляв пътепоказател, започнал навлизане в крайна лява лента, в която се намирал автомобилът, управляван от Х., другият автомобил, участник в настъпилото ПТП. Тъй като жалбоподателят се движел с ниска скорост успял да спре, но другият автомобил в следствие на рязката маневра в ляво го ударил отпред в дясно. Х. не бил напускал очертанията на крайна лява лента. Твърди, че при така описаната от него фактическа обстановка той не е допуснал нарушение на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, а водачът на лек автомобил с рег. № Р 65 00 КА, навлизайки с цел паркиране от средна лента в крайна лява лента, в която той се е намирал, му е отнел предимството, нарушавайки чл. 25, ал. 2 от ЗДвП. Тези свои фактически твърдения жалбоподателят поддържа и при съдебното оспорване на издаденото срещу него наказателно постановление. Действително по подаденото възражение е била извършена проверка, за което била изготвена и справка до АНО. В нея се сочи, че в хода на проверката се установило наличието на 5 бр. снимки, изготвени във връзка с процесното ПТП. Видно от снимковия материал щетите по лекия автомобил, управляван от жалбоподателя били по предна дясна част в областта на бронята, а щетите по МПС на другия участник - в задна странична лява част по задна лява врата и заден калник. Освен това в протокола за ПТП и АУАН като свидетел било посочено и едно трето лице – Г. Георгиев, от което било снето писмено обяснение във връзка с настъпилото ПТП. Това трето лице действително потвърждава фактическата обстановка, изложена в АУАН и НП, но при разпита на другия участник в ПТП, в качеството му на свидетел в хода на съдебното следствие пред първата съдебна инстанция, се установява, че това трето лице и другият участник в ПТП се познават.

Видно от свидетелските показания на другия участник в ПТП, той твърди, че на въпросната дата е слизал по ул. „Николаевска“, посока центъра и видял празно място, където можел да паркира, като автомобилът, пред който искал да паркира /този на жалбоподателя/ също бил паркирал, бил е в покой, не бил със запален двигател, нямало никакви светлини. Пред автомобила на жалбоподателя имало още един паркирал автомобил, но между двата имало празно място, където другият участник в ПТП искал да паркира, подал ляв мигач и когато навлязъл усетил силен удар отзад на лявата врата и левия заден калник на автомобила.

От друга страна жалбоподателят твърди, че той първи е предприел маневра да излезе от реда на паркираните МПС, като е бил с включени светлини, движел се е бавно в крайна лява пътна лента, изчаквайки автомобилите от средната лента да преминат, след което да се включи в нея. Според жалбоподателя щетите по двата автомобила са в подкрепа именно на неговите твърдения за това в резултат на какво точно деяние и на кого е настъпило процесното ПТП.

В конкретния казус са налице две взаимно изключващи се твърдения от страна на касационния жалбоподател и на другия участник в ПТП относно релевантните за спора факти и обстоятелства.

В НП са възприети дадените от другия участник в настъпилото ПТП (водача на л. а. с рег. № Р 65 00 РК) устни обяснения, както и снетите на дата 26.02.2019 г. писмени обяснения на лице, което е посочено като свидетел на настъпилото ПТП, но за което в хода на съдебното оспорване на процесното наказателно постановление се установява, че се познава с другия участник в ПТП – водача на л. а. с рег. № Р 65 00 РК, без да е установена безусловно и в пълнота фактическата обстановка по отношение на основните релевантни по случая факти, без да са изяснени по несъмнен и категоричен начин обстоятелства, свързани с механизма на настъпване на процесното пътнотранспортно произшествие. За установяване причините за възникване на ПТП не са били събирани и съответно анализирани други доказателства. На практика при взаимноизключващите се твърдения на двамата участника в ПТП, при обективните данни на причинените по двата автомобила щети, механизма на  произшествието не е изяснен. От снимковия материал, вкл. и относно обективните находки на щети и протокола за ПТП и посочено право движение на л.а на касатора в крайна лява лента, което навежда на извод, противен на твърденията на другия участник в ПТП, че касатора се е намирал в покой и не я изчакал да довърши маневрата си- навлизане между паркирани автомобили.Дори да се приеме тезата на другия участник в ПТП, щетите по автомобилите сочат, че именно този участник не се е съобразил с положението на паркираните автомобили, с габаритите на своя автомобил и отстоянието между паркираните такива.     

Във връзка с гореизложеното неправилен се явява изводът на въззивния съд, че от събраните доказателства несъмнено се установява, че М. Х. не е изпълнил задължението си по чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, при извършване на маневра, която е свързана с потегляне, за да излезе от реда на паркираните МПС, не се съобразява с преминаващия покрай него лек автомобил с рег. № Р 65 00 КА, намиращ се от дясната му страна, в резултат на което е причинил процесното ПТП. Категорични доказателства за това липсват.

Като е издал НП, при липсата на категорични доказателства и неяснота относно всички елементи от обективна и субективна страна от състава на нарушението наказващият орган е допуснал съществено процесуално нарушение и неправилно е приложил материалния закон.

С оглед горното, като е потвърдил процесното наказателно постановление Районен съд - Русе е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено. След отмяната му и на основание чл. 222, ал. 1 от АПК касационният съд следва да се произнесе по съществото на спора. При осъществяване на това свое правомощие и по изложените по-горе съображения настоящият състав на съда намира, че оспореното наказателно постановление е незаконосъобразен акт и следва да бъде отменено.

Предвид изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, във вр. с чл. 222, ал. 1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 950 от 10.12.2019 г., постановено по АНД № 891/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено НП № 19-1085-000514 от 13.03.2019 г., издадено от Началник на група в Сектор ПП при ОД на МВР – Русе и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1085-000514 от 13.03.2019 г., издадено от Началник на група в Сектор „Пътна полиция” при Областна дирекция на МВР – Русе, с което на М.Х. *** за нарушение на чл. 25, ал. 1 от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 179, ал. 2, във връзка с чл. 179, ал. 1, т. 5 от същия закон е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 лева.

 Решението не подлежи на обжалване.

                                                                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: