Определение по дело №413/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 485
Дата: 7 октомври 2019 г. (в сила от 22 ноември 2019 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20191400200413
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№………………

 

Гр.Враца 07.10.2019 год.

 

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

 

Врачанският окръжен съд наказателно отделение в закрито съдебно заседание на седми октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

          

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ

                                       

като разгледа докладваното от съдията Иван Маринов ЧНД № 413 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

       

Производството е по реда на чл. 243, ал. 5 и следващите НПК.

Образувано е по жалба Х.И. ***, наследник на починалия И.Р.И.,***, против постановление на ОП Враца от 12.09.2019г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 537/2019 г. по описа на ОП Враца, /ДП № 72/2019г. по описа на РУ Роман/.

Посочва се, че събраните в хода на досъдебното производство доказателства не са обсъдени в своя обем от ОП Враца. Претендира се отмяна на обжалваното постановление и връщане на делото на прокурора със задължителни указания относно прилагането на закона и търсене на виновното за палежа лице, с наведени доводи, че случилото се не е инцидент. В жалбата се съдържа и претенция за компенсация на нанесените му щети.

ВрОС, като се запозна с наведените в жалбата оплаквания, взе предвид доказателствата по делото и извърши служебна проверка на правилността на обжалваното постановление, намира следното:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срок и от правно заинтересована страна.

Производството по ДП № 72/2019г. по описа на РУ Роман е било образувано при условията на чл. 212, ал. 2 НПК, срещу неизвестен извършител, за това че на 30.03.2019 г. към 00.30ч. в гр. *** е запалил имущество със значителна стойност - къща намираща се на същия адрес и от това е последвала смъртта на И.Р.И. *** - престъпление по  чл. 330, ал. 3, вр. ал. 1 НК.

 В хода на досъдебното производство са били събрани всички възможни писмени и гласни доказателства, имащи значение за изясняване на делото от фактическа страна – извършен е оглед на местопроизшествие, като е съставен протокол за това, изготвен е фотоалбум, разпитани са свидетелите, които биха могли да имат отношение към  пострадалия, изготвени са пожаро-техническа, съдебномедицинската и съдебна химико-токсилогична експертизи.

Така събрани, доказателствата са били анализирани задълбочено, заедно и поотделно вследствие на което, решаващата прокуратура е достигнала до обосновани и законосъобразни правни изводи, досежно всички обстоятелства от предмета на доказване, а възприетата в постановлението фактическа обстановка, изцяло кореспондира със събрания доказателствен материал.

По делото безспорно е установено и правилно е възприето в мотивите на ВрОП, че пострадалия И.И. живеел със сина си св. Х.И., в къща находяща се в гр. ***. Същият бил на почти 80 г. и имал сериозни здравословни проблеми, като грижи за него полагал единствено сина му Х., тъй като нямал други деца, а съпругата му П.И. била починала през 2001 г. В дома си, св. Х.И. държал и събирал множество непотребни вещи, като в самата къща и в двора отглеждал животни, предимно кози. Пострадалият И.И. притежавал малък газов котлон с газова бутилка, като ползвал същия и за отопление.

На 29.03.2019 г. към 23.00 ч.  св.Х.И. отишъл до дома на св. П.М. за да вземе от него лекарства и катетър за баща си И.И., тъй като по-рано през деня му бил поръчал да ги закупи от аптеката в града. Св. М. му предал взетите вещи, поговорили около половин час, след което св.Х.И. си тръгнал. Към 01.00ч. на 30.03.2019г. св. И. бил вече пред дома си, когато видял, че къщата му гори, а вътре бил и баща му-пострадалия И.И.. Свидетелят започнал да вика за помощ, като на виковете му се отзовал съседа му св. Д.М., който позвънил на тел.112 и започнали да гасят пожара. Непосредствено след обаждането на тел.112,  пристигнал екип на РУ Роман със св. Д.Д. и екип на УПБЗН гр. Роман със св. Д.Г. и св.А.П., които започнали да гасят възникналия пожар. Огънят бил потушен напълно към 10.00ч. на 30.03.2019г. като пожарникарите започнали да търсят в останките на къщата, бащата на св. Х.И.. Търсенето било затруднено, тъй като в къщата е имало складирани множество вещи и отпадъци, които били изгорели. На мястото била докарана тежка техника-багер, който започнал разчистването на изгорелите развалини от южната страна на къщата, в която бил и пострадалия И.И.. В последствие след разчистването, в останките от къщата бил намерен овъглен, трупа на пострадалия И.И.. В близост до трупа била открита и газова бутилка от газов котлон. Намерени са и трупове на изгорели при пожара животни.

От назначената пожаротехническа експертиза и заключението на вещото лице инж. В.И. е видно, че вероятната причина за възникналия пожар на 30.03.2019г. в масивна двуетажна жилищна постройка-къща, находяща се в гр. Роман, ул. ***, при който е починал И.И./намерен обгорен на първия етаж/ и са нанесени щети на къщата е небрежност при боравене с открит огън. Експертът посочва, че огнището на пожара е възникнало в южната стая на първия етаж, където е бил И.. В заключението е отразено още, че пожарът не е могъл да се разпространи върху други имоти и сгради.

От заключението на съдебномедицинската експертиза  на труп /л.42-43 ДП/ е видно, че овъгления труп е на И.Р.И. на 79г. Експертът е посочил наличие на карбоксихемоглобин в концентрация от 61%, изгаряне III АВ степен, с овъгляване на около 100% от кожната повърхност и изпепеляване на долен десен крайник. Открито е наличие на етилов алкохол в кръвта - 0,38 промила. Експертът е посочил, че е налице мозъчен и белодробен оток. Констатирана е хипертрофия на миокарда и генерализирана атеросклероза с миокардиосклероза. Като причина за настъпилата смърт на пострадалия И., експертът е посочил отравяне с въглероден окис, довело до остра дихателна и сърдечно-съдова недостатъчност. Смъртта е в пряка – причинна връзка с посоченото отравяне и е настъпила бързо и при констатираната концентрация на карбоксихемоглобин е била неизбежна. Интоксикацията с въглероден окис е осъществена преди изгарянето и овъгляването, видно от установените от експерта чужди частици /сажди/ в дихателните пътища и наличието на карбоксихемоглобин в кръвта. По механизъм уврежданията /изгарянето/ се дължат на местно действие на висока суха температура.

По делото е назначена и изготвена съдебна химико-токсилогична експертиза от маг.химик Р.К. и доц. д-р В.А. от специализирана химико-токсилогична лаборатория към Военномедицинска академия /ВМА/ гр. София, от чието заключение е установено, че концентрацията на карбоксихемоглобин в представената биологична проба от трупа на починалия е 61 %, а наличие на алкохол - 0.5 g/L. Експертите са посочилш, че съдебно-токсилогично са налице резултати, които потвърждават остро животозастрашаващо отравяне с въглероден диоксид.

Съобразявайки горното, прокуратурата е достигнала до извода за липса на престъпление, поради което е било съставено и атакуваното пред настоящата инстанция постановление за прекратяване на наказателното производство.

При направената проверка на прокурорския акт, този съд приема, че разследващите органи и прокурора са положили достатъчно усилия в изпълнение на служебните си задължения за цялостно и пълно изясняване на фактите, значими за оформяне на крайните изводи за липса на вина на лице или лица с оглед настъпилия летален изход за пострадалия И..

Заключенията на пожаротехническата, съдебномедицинската и съдебна химико-токсилогична експертизи се приемат като обосновани, без съмнение за тяхната правилност и за изясняване на всички имащи значение обстоятелства за доказване липсата на виновно поведение у неизвестен извършител, целящ с пожара да предизвика смъртта на пострадалия. Разпитаните свидетели също са установили наличие на предпоставки за възникване на пожар в обитаваната от И. и сина му къща, дължащи се на многобройните непотребни вещи складирани в жилището, неправилното боравене с огън и неправилна експлоатация на газовата бутилка. Още повече, по делото не са установени данни за мотив за убийство, за да се направи предположение за умишлен палеж, с цел да се заличат следите на извършено убийство на пострадалия И..

Имайки предвид горното, настоящият съдебен състав приема, че постановлението на ОП-гр.Враца, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 537/2019 г. по описа на ВрОП, /ДП № 72/2019г. по описа на РУ Роман/, провеждано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 330, ал. 3, вр.ал.1 от НК, е законосъобразно и обосновано.

Същото е издадено при преценка на всички доказателства, събрани при проведеното разследване и в съответствие с разпоредбите на процесуалния закон за обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото.

НПК дава възможност на прокурора да прекрати наказателното производство в два случая: когато установеното деяние не съдържа признаците на престъпление и когато във връзка с обстоятелствата по чл. 102, т. 1 от НПК, обвинението не е доказано.

В обжалваното постановление на ОП Враца, като основание за прекратяване на наказателното производство се сочи текста на чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК.

За да се прекрати наказателното производство на това основание, не е достатъчно деянието да не съдържа признаците на престъплението, за което е повдигнато обвинение, респективно образувано наказателното производство. Нужно е това деяние изобщо да не съдържа признаците на нито едно предвидено в специалната част на НК престъпление. В тази насока ОП Враца с постановлението за прекратяване на наказателното производство законосъобразно и правилно е приела, че не е осъществен от обективна и субективна страна състав на престъпление, а още повече и такова по чл. 330, ал. 3, вр.ал. 1 от НК, тъй като липсва субективния елемент на това престъпление.

Съдът намира, че събраните и процесуално годни доказателства по делото са правилно преценени по отделно и в тяхната съвкупност, без да е допуснато изопачаване смисъла на което и да е от тях, при спазване разпоредбата на чл. 14, ал. 1 от НПК, като е проведено обективно, всестранно и пълно разследване и решаващият орган е формирал вътрешното си убеждение именно въз основа на събраните по този ред доказателства. Правилно е приложил и материалния закон.

Съдът счита, че от всички доказателства по делото по несъмнен и безспорен начин се установява фактическата обстановка, така, както е описана в обжалваното постановление. Уточнена е била вероятната причина за инцидента, времето, мястото и обстановката, като правилно е преценено от прокурора, че липсва извършено престъпление, което му е дало основание да прекрати наказателното производство.

Съобразявайки доказателствения материал и след всестранна обективна и задълбочена преценка наблюдаващият прокурор е приел, че не са събрани доказателства за умишлени действия на конкретно лице, свързани със запалване на чуждо имущество, поради което е приел, че не е осъществен от обективна и субективна страна и състава на престъплението по чл. 330, ал. 1 от НК. Това го е мотивирало да прекрати наказателното производство, водено срещу неизвестен извършител, поради липса на престъпление.

Не на последно място съдът отчита и факта, че в жалбата не се сочат конкретни недостатъци и пропуски, станали в хода на разследването, а се навеждат твърдения на които няма как да се отговори, тъй като наказателното производство не може да се базира на предположения, а само на доказателства, събрани и приобщени по предвидения в НПК ред.

Предвид изложеното и с оглед липсата на отменителни основания съдът намира, че обжалваното постановление на ОП Враца следва да бъде потвърдено като правилно, обосновано и законосъобразно, а жалбата срещу него да бъде оставена без уважение, като неоснователна и недоказана.

Водим от горното и на основание чл. 243, ал. 6, т. 1 НПК, Врачанския окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

Оставя без уважение жалбата на Х.И. ***, наследник на починалия И.Р.И.,***, против постановление на ОП Враца от 12.09.2019г., с което на основание чл. 243, ал. 1, т. 1, вр.чл. 24, ал. 1, т. 1 НПК е било прекратено наказателното производство по ДП № 537/2019 г. по описа на ВрОП, /ДП № 72/2019 г. по описа на РУ Роман/, образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 330, ал. 3, вр.ал. 1 НК.

ПОТВЪРЖДАВА Постановление на ОП Враца от 12.09.2019 год.

Определението подлежи на обжалване или протестиране в 7 /седем/ дневен срок от съобщението пред САС.

 

                        

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: