Определение по дело №1018/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1585
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 28 юни 2019 г.)
Съдия: Евгения Иванова Баева
Дело: 20197050701018
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

          /17.06.2019 година, гр. Варна

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, ІV СЪСТАВ в закрито заседание на седемнадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :ЕВГЕНИЯ БАЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 1018 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалбата на П.Г.Т. *** срещу Заповед за налагане на принудителна административна мярка – преместване на паркирано моторно превозно средство с ДК № В 8319 ВН, паркиран в гр. Варна, ул. „Братя Миладинови“.

Предявен е и иск с правно основание чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди с искане за осъждане на ответника да заплати сумата от 46 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, заплатена такса за преместване на автомобила, от незаконосъобразния административен акт.

С Определение от 16.05.2019 година съдът е прекратил производството по предявения иск с правно основание чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Срещу определението е подадена частна жалба вх. № 8784 от 03.06.2019 година, препис от която е изпратен на ответника по нея.

В молба от 14.06.2019 година жалбоподателят е обективирал искане за прекратяване на производството по предявената жалба и иск, поради отказ.

По аргумент от разпоредбата на чл. 155, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс, като страна по чието оспорване е инициирано съдебното производство, жалбоподателят има процесуална възможност при всяко положение на делото да се откаже от оспорването, респективно от иска. За извършване на това процесуално действие не е необходимо съгласие на насрещната страна, като съобразно изискването на ал. 3 от цитирания законов текст, отказът от оспорването извън съдебно заседание се прави с писмена молба.

 В контекста на изложеното, молбата на жалбоподателя е подадена своевременно, от надлежна страна, при спазване на процесуалните изисквания, поради което следва да бъде уважена, като се постанови прекратяване на образуваното съдебно производство по предявената жалба.

Що се отнася до искането за прекратяване на производството и в частта на предявения иск, съдът намира искането за недопустимо, тъй като производството в тази част е прекратено с определението от 16.05.2019 година и срещу това прекратяване е постъпила частна жалба. Произнасяне по частната жалба, респективно отказът от нея дължи Върховният административен съд на Република България.

Водим от изложеното и на основание чл. 159, т. 8 от Административнопроцесуалния кодекс, Административен съд – Варна, ІV състав,

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на П.Г.Т. *** за прекратяване на производството по административно дело № 1018/2019 година по описа на Административен съд – Варна в частта на предявения иск с правно основание чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 1018/2019 година, по описа на Административен съд - Варна в частта на предявената от П.Г.Т. *** срещу Заповед за налагане на принудителна административна мярка – преместване на паркирано моторно превозно средство с ДК № В 8319 ВН, паркиран в гр. Варна, ул. „Братя Миладинови“.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

СЪДИЯ: