Решение по дело №914/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 463
Дата: 26 юни 2019 г. (в сила от 1 октомври 2019 г.)
Съдия: Пламен Георгиев Ченджиев
Дело: 20194520200914
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

…….

 

гр.Русе,26.06.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд - Русе, VІ-ти наказателен състав в публично заседание на …......седми юни……през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                       Председател: ПЛАМЕН ЧЕНДЖИЕВ

 

при секретаря ЕЛКА ГОРАНОВА и в присъствието на …….. разгледа докладваното от съдията  наказателно административен характер дело № 914/2019 г., за което съобрази,че производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от пълномощник на И.Н.И.в качеството му на управител на „ИРИМ” ЕООД със седалище в гр. Русе против наказателно постановление № 38-0000353/04.04.2019г. на началник ОО „АА” Русе, с което на основание чл.96г ал.1 пр.2 от Закон за автомобилните превози на дружеството е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на ТРИ ХИЛЯДИ лева.

Жалбоподателят чрез своя процесуален представител с жалбата си моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно.

Представител на Районна прокуратура - Русе не се явява и не вземат становище.

Представител на административно-наказващия орган не се явява и не вземат становище.

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят е управител на „Ирим” ЕООД със седалище в гр. Русе. Дружеството притежава лиценз № 5605 за осъществяване на международен автомобилен превоз на товари.

Представляваното от жалбоподателя дружество сключва трудов договор с Б.К.Д.,който поема задължение да полага труд в дружеството като шофьор. Работникът притежава удостоверение за психологическа годност № ***, валидно до 28.07.2017г. съгласно разпоредбата на чл.8 ал.2 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания.

На 12.04.2018 г. и 13.04.2018 г., Д. извършва превози на товари с автомобил, собственост на работодателя,за което са изготвени пътни листи.

Свид.К. работи като инспектор в ОО „АА” Русе. На К. е поставена задача да извърши комплексна проверка на дружеството жалбоподател. На 20.03.2019 г. при извършване на проверката от представените от пълномощник на представляващия документи и по – конкретно заповеди и пътни листи, свид.К. констатира,че Б.Д. е извършвал превози на товари след датата на изтичане на валидността на удостоверението му за психологическа годност.

Свидетелят съставя срещу дружеството акт за установяване на административно нарушение на разпоредбите на чл.7а ал.2 пр.3 от ЗАП, срещу който постъпва възражение.

На 04.04.2019 г. въз основа на акта началник ОО „АА” Русе издава обжалваното наказателно постановление,с което на основание чл.96г ал.1 пр.2 от Закон за автомобилните превози налага на дружеството административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на ТРИ ХИЛЯДИ лева.

Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на свид.К. и от писмените доказателства – констативен протокол, пътни листи, заповеди. Така установената фактическа обстановка не се оспорва.

Съдът след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност,прави следните правни изводи:

Жалбата е допустима,а разгледана по съществото си е неоснователна.

От обективна страна съставомерното изпълнително деяние по чл.96г ал.1 от ЗАП е назначаване на работа или допускане на водач да управлява превозно средство за обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари, без водачът да притежава валидно удостоверение за психологическа годност.Като е допуснал назначеният на трудов договор водач Д., чието удостоверение за психологическа годност е изтекло на 28.04.2017г., да извърши превоз на пътници, дружеството жалбоподател е осъществило изпълнителното деяние на нарушението, за което е санкционирано. Видно от писмените доказателства, жалбоподателят в качеството си на превозвач е осъществил състава на нарушението по чл.96г ал.1 от ЗАП,тъй като е допуснал на датите 12.04.2018 г. и 13.04.2018 г., Д. да извърши превози на товари с товарен автомобил, собственост на дружеството, без последният да е притежавал валидно удостоверение за психологическа годност, тъй като същото е изтекло година по-рано.

При провеждането на административно наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. В наказателното постановление е посочена точната разпоредба от ЗАП, която задължава лицензираните превозвачи и лицата, извършващи превози за собствена сметка да осъществяват превоз на пътници и товари само с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност. Приложена е правилната санкционна разпоредба, която предвижда фиксирана от законодателя санкция и не дава възможност за преценка на справедливостта на наказанието.

Въпреки,че в наказателното постановление в уводната част като дата на нарушение е посочена датата на извършване на проверката, това не представлява съществено нарушение тъй като не пречи на нарушителя да разбере за кое точно действие е наказан. В обстоятелствената част на постановлението точно са посочени датите на които управителят е допуснал водач без удостоверение за психическа годност да извърши превоз.

Предвид изложеното съдът намира, че издаденото наказателно постановление е законосъобразно и обосновано,при съставянето му не са допуснати съществени процесуални нарушения.Предвид на това следва да се потвърди изцяло.

Мотивиран от горното и на основание чл.63 от ЗАНН съдът

 

                                              Р      Е      Ш      И:

ПОТВЪРЖДАВА изцяло наказателно постановление № 38-0000353/04.04.2019 г. на началник ОО „АА” Русе, с което на „ИРИМ” ЕООД, представлявано от управителя ИВАН НИКОЛОВ ИВАНОВ, на основание чл.96г ал.1 пр.2 от Закон за автомобилните превози е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на ТРИ ХИЛЯДИ лева.

Решението може да се обжалва пред Административен съд - Русе в 14-дневен срок от съобщението.                                             

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: