Решение по дело №5222/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 543
Дата: 7 май 2019 г. (в сила от 28 май 2019 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20182120205222
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                      Р Е Ш Е Н И Е

 

 543                                07.05.2019г.                           град Бургас

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,       наказателно отделение, XII-ти състав

На единадесети април                                                      година 2019

В публично заседание в следния състав:

 

                                           Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                                           Съдебни заседатели:

 

Секретар: Мариана Колева

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 5222 по описа на съда за 2018 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на А.А.С., ЕГН: **********, адрес: *** против Наказателно постановление № 18-0769-003349/28.08.2018г., издадено от Началник група към ОДМВР Бургас, с-р „ПП“ Бургас, упълномощен с 8121з-515/14.05.2018 г, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3 предл. 1 от ЗДвП; на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

Съдът намира жалбата за допустима. Подадена е от надлежна страна, в законоустановения за това срок и съдържа необходимите реквизити срещу акт, подлежащ на обжалване по реда на ЗАНН.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява. Не изпраща представител, не сочи доказателства. В жалбата, депозирана до БРС моли НП да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно.

За ответника по жалбата - сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Бургас, редовно призовани, представител не се явява в съдебно заседание пред настоящия съд. Не изразяват становище. Не ангажират нови доказателства.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона с оглед правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 12.07.2018 г. около 13:40 часа в гр. Бургас ГП I-9, на КПП-3, в посока бул. „Т.А.“, жалбоподателят управлявал лек автомобил „А.“, черен на цвят, рама № ******, който не бил регистриран по надлежния ред - без регистрационни номера на определените за това места. При извършена служебна проверка, било установено, че МПС е с прекратена регистрация с АУАН № 0651525 сер. Д на РУ гр. Царево, за констатирано нарушение на 11.07.2018 г, съгласно ЗППАМ № 18-0302-000064/12.07.2018 г. на РУ Царево.

За констатираното нарушение бил издаден акт за установяване на административно нарушение, който нарушителят подписал, без да посочи възражения.

Административнонаказващият орган е приел, че нарушението е установено от фактическа страна и е издал обжалваното постановление, с което е наложил на нарушителя административно наказание „глоба”, в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на изслушаните по делото свидетелски показания на актосъставителя, както и от приложените писмени доказателства .

При така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

Съдът намира, че при съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. АУАН и НП са издадени от компетентни органи, съдържат всички изискуеми от ЗАНН реквизити - описано е нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено, посочени са дата и място на извършване на деянието, както и нарушената законова разпоредба и нормата, въз основа на която е определена санкцията. В случая не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административнонаказателното производство против него.

Разпоредбата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП предвижда „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.” Установените с акта фактически обстоятелства, кореспондират по безспорен начин с показанията на актосъставителя.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че от обективна и субективна страна, жалбоподателят е осъществил визираното в НП административно нарушение по чл. 140 ал. 1 от ЗДвП, тъй като на посочените дата и място се е движил с нерегистрирано по надлежен ред МПС, за което нарушение е бил санкциониран. Това е така, тъй като, съгласно разпоредбата на чл. 140, ал.1 ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. За да отговаря на условията на чл. 140, ал. 1 ЗДвП, съответното превозно средство, следва да е регистрирано и да е с табели с регистрационни номера по предвидения ред.

Безспорно установено по делото и от показанията на актосъставителя, изцяло кореспондиращи със съдържанието на АУАН и НП е, че жалбоподателят е управлявал МПС без регистрационни номера, валидни за придвижване на територията на Република България , с което е нарушил разпоредбата на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП.

Фактическата обстановка в АУАН не се оспорва от жалбоподателя, но в жалбата се излагат доводи, че колата е била управлявана без регистрационни табели с цел, да бъде превозена до дома на собствениците. Излагат се доводи за приложение разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Съдът, с оглед липсата на доказателства, в подкрепа твърдението на жалбоподателя, намира същото като защитна теза, с цел избягване на административно наказателна отговорност.

В конкретния случай, не е налице хипотезата на чл. 28 от ЗАНН. Легалната дефиниция на понятието „маловажен случай“ се съдържа в чл. 93, т.9 от НК, чиито разпоредби съгласно чл. 11 от ЗАНН са субсидиарно приложими в производството по налагане на административни наказания по въпросите за отговорността. Съгласно цитираната норма, „маловажен случай“ е този при който извършеното престъпление, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид, в случая на административно нарушение от съответния вид. Преценката за маловажност следва да се прави на базата на фактически данни за всеки конкретен случай. Настоящият състав приема, че в конкретно извършеното деяние, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не е маловажен случай. Нарушението е формално и с факта на неговото установяване, законът свързва настъпването на определени неблагоприятни правни последици, поради което и административнонаказващият орган не е допуснал нарушение на закона, като не е приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

Санкционната норма на чл. 175 ал.3 от ЗДвП гласи, че се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

Наложеното наказание е в минимален размер и не следва да бъде коригирано от Съда, явява се справедливо и е адекватно на тежестта на извършеното. Достатъчно е за постигане на целите на административните наказания по чл. 12 от ЗАНН.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Бургаският районен съд

 

                                                Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-0769-003349/28.08.2018г., издадено от Началник група към ОДМВР Бургас, с-р „ПП“ Бургас, упълномощен с 8121з-515/14.05.2018 г. против А.А.С., ЕГН: **********, адрес: ***, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3 предл. 1 от ЗДвП; на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14- дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд-гр.Бургас.

 

 

 

 

                                                                     СЪДИЯ: /П/

 

 

Вярно с оригинала!

С.П.