Решение по дело №532/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260209
Дата: 27 юли 2020 г.
Съдия: Деспина Георгиева Георгиева
Дело: 20203100500532
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№……………………….

        гр.Варна, ……..07.2020г

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, V състав

в открито съдебно заседание на двадесет и трети юни 2020г

в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДЕСПИНА ГЕОРГИЕВА

        ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТИНА КАВЪРДЖИКОВА

                                                ИВАНКА ДРИНГОВА

при участието на секретаря Дим.Георгиева

като разгледа докладваното от съдия Георгиева

въззивно гражданско дело № 532 по описа за 2020г,

за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.258 ГПК, образувано е по въззивната жалба на А.Д.А. вх.№ 4611/ 2.01.2020г срещу решението на ВРС-XХс-в № 5940/20.12.2019г по гр.д.№ 4956/2019г. с което е отхвърлен предявеният от него срещу „Енерго-Про Продажби” АД иск за недължимост на паричната сума от 489,17лв, начислена по ф-ри № **********/20.02.2019г. и № **********/20.03.2019г, представляваща сбор от стойността на ел.енергия за периода от 08.01.2019г до 07.03.2019г за обект с кл. № ********** и аб.№ ********** за адрес на потребление: гр.Варна ул.„Илинден“ 2 вх.В ет.6 ап.12, на осн. чл.124 ал.1 ГПК; ОСЪДЕН е ищецът да заплати на „Енерго-Про Продажби” АД сумата от 330лв - разноски на осн. чл. 78 ал. 1 от ГПК.

Счита решението на ВРС за неправилно поради нарушение на материалния закон и процесуалните правила, а също и необосновано и затова моли за неговата отмяна, като излага следните доводи:

В тежест на ответното дружество е да установи при условията на пълно и главно доказване, че е доставил посоченото количество ел. енергия, респ.че фактурираното количество съответства на реално доставеното и потребено по размер. При направено изрично оспорване изправността на електромера, ЕРП е следвало да установи изправността на СТИ.

Неправилно съдът е приел, че количеството ел.енергия е доставено с оглед приетата от съда експертиза, както и че ищецьт не е провел обратно доказване на констатациите в заключението. Експертизата е била изготвена само на база представени от ищеца частни свидетелстващи документи, изхождащи от страната, която ги е представила и удостоверяват изгодни за нея факти. Поради това не съставляват годно доказателствено средство за количеството на доставена електроенергия. На практика експертът е изготвил експертиза върху твърдения на насрещната страна, без дори да провери дали показанията на електромера са били правилно пренесени в електронния масив на дружеството след снемането им от инкасатор. Една такава експертиза, почиваща на твърдения на една от страните, при това икономически по-силната, не може да обоснове доказаност на доставеното количество ел.енергия, още по-малко да доведе до разместване тежестта на доказване и да наложи ищецът да провежда „обратно" доказване на констатациите на заключението.

Освен това, след завеждане на делото електромерът е бил демонтиран от служители на ЕНЕРГО-ПРО и предоставен за изследване от БИМ. Последното е допустимо при съмнения за неговата изправност и във връзка с извършване на корекционна процедура.

При оспорване на дължимостта на текуща сметка за конкретен период с твърдение за неизправност на електромера, законът не предвижда възможност ЕНЕРГО-ПРО само да демонтира електромера, да го предоставя за експертиза в БИМ и след това да се ползва от констатациите на БИМ в своя полза. Подобни действия нарушават принципа за равноспоставеност на страните в процеса и императивния ред за събиране на доказателства и осуетяват възможността да бъде извършено „обратно" доказване от страна на доверителя ми. Така „ЕНЕРГО ПРО-ВАРНА“ АД, нарушавайки закона стига до целения резултат - да получи сума за нещо, което не е доставил. А съдът, пренебрегвайки основни принципи на ГПК, включително тези на доказването, на практика позволява това.

На следващо място. ГПК дава възможност страните да установят размера по различни начини. В тази връзка доставеното количество ел.енергия би могло да се установи и чрез съпоставка на доставеното количество ел.енергия в предходен период /напр. с предишния месец или със съответния месец на предходната година/, като се съобрази и предназначението, за което се използва електроснабденият обект /в конкретния случай – за жилище/.

При това положение ще се установи основанието на иска и при липса на достатъчно данни за неговия размер съдът има правна възможност да определи стойността на реално доставената ел. енергия до крайния клиент по своя преценка - чл.162 ГПК /макар и искът да е отрицателен установителен/.

Данни за стойностите на потребена ел.енергия през предходни периоди има по делото - справката за потребление.

Предвид горното моли за отмяната на първоинстанционния съдебен акт и вместо него да бъде постановено решене, с което да бъде уважен предявеният иск.

Моля за присъждане на разноски за двете инстанции, като бъде определено и възнаграждение в полза на адв.И.А. Стоянова ЕГН ********** от АК-Варна за предоставена безплатна правна помощ на роднина и колега, на осн.чл.38 ал.1 т.З ЗАдв.

 

В срока по чл.263, ал.1 от ГПК е постъпил  писмен отговор от „ЕНЕРГО–ПРО ПРОДАЖБИ”АД с вх.№12585/13.02.2020г, в който се оспорва въззивната жалба като неоснователна. Моли за потвърждаване на решението и за присъждане на разноски за въззивното производство. 

 

 

Производството по делото е образувано по предявения от А.Д.А. срещу „Енерго-Про Продажби” АД отрицателен установителен иск за недължимост на паричната сума в размер на 489,17лв, представляваща сбор от стойността на начислената по фактури № **********/ 20.02.2019г и № **********/ 20.03.2019г количество консумирана ел. енергия за периода 8.01.2019г до 7.03.2019г за обект на потребление в гр.Варна ул.„Илинден“ 2 вх.В ет.6 ап.12 с кл.№ ********** и аб.№ **********.

Твърденията на ищеца в обстоятелствената част на исковата молба са, че е потребител на ел.енергия за обект на потребление, находящ се на адрес гр.Варна ул.„Илинден“ 2 вх.В ет.6 ап.12 с аб.№ ********** и кл.№ **********.

За 2018г фактурираното потребление на ел.енергия в имота било с повече от 50 % по-високо от това за 2017г, за което обстоятелство ищецът бил уведомен от отв.дружество с писмо с информационен характер.

Въпреки че това завишаване учудило ищеца, той го отдал на повишените цени на тока, но през последните месеци сумите за ел.енергия били с 300% повече в сравнение с предходни периоди.

Ищецът поддържа, че количеството ел.енергия, остойностено с фактури № **********/20.02.2019г и № **********/20.03.2019г на съответно 283,21лв и 205,96лв за периоди: 8.01.2019–7.02.2019г и 8.02.2019г–7.03.2019г не е реално доставено и потребено в имота и затова не дължи плащане на сумата. Твърди, че през деня, докато живущите са на работа или на училище, в имота се консумирала ел.енергия само от хладилника.

През зимните месеци се ползвали само всекидневната и детската стая, които се отоплявали след 18.00ч с климатик и един радиатор за детската стая. Освен това, апартаментът бил топъл, на последен етаж и с изолация.

Счита, че монтираното СТИ не било изправно и не измервало точно. СТИ, както и електромерните табла, са собственост на „ЕРП Север“АД, което е длъжно да ги поддържа в изправност. СТИ било монтирано в ел.табло извън границите на имота му и дружеството-собственик следвало да го защитава от нерегламентиран достъп, причиняващ евентуално неточно отчитане. При това доставяната в обекта ел.енергия не отговаряла на изискванията за качество на този вид стоки.

Поради изложеното моли за постановяване на решение, с което да бъде прието за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответника посочената сума. Претендира и присъждането на сторените по делото разноски.

 

В срока по чл.131 ал.1 ГПК е постъпил писмен отговор от ответното дружество„Енерго-Про Продажби”АД-Варна, в който не оспорва, че страните са обвързани от договор продажба на ел.енергия.

Твърди, че процесната сума е стойността на реално потребено количество ел.енергия, начислено при редовен отчет за периода от 8.01.2019г до 7.03.2019г с фактури № **********/ 20.02.2019г и № **********/20.03.2019г, издадени на осн.чл.18а ОУДПЕЕ.

Твърди също, че на 19.01.2018г служители на „ЕРП Север“ АД посетили обекта на ищеца, като са демонтирали стария електромер с фабр.№ 91114021666928757 и монтирали ново СТИ с фабр.№ 1115031700818785 с нулеви начални показатели и с метрологична годност до 2023г, който измерил и доставените и потребени количества ел. енергия, отразени в двете процесни фактури.

На 30.05.2019г служители на „ЕРП Север“АД извършили нова проверка на обекта, като установили неизправност в електромера с фабр.№ 1115031700818785. Демонтирали го и изпратили за експертиза в БИМ, която установила, че е осъществен достъп до вътрешността му - разбит клеморед и добавен мост-чужд за схемата. В резултат на това вмешателство в схемата на СТИ, същото отчитало консумирана ел.енергия с грешка над допустимата, а именно над – 80 %.

Поддържа, че е налице системно вмешателство в схемата на електромерите, монтирани през различни периоди в обекта на потребление на ищеца, в резултат на което се отчитала по-малко от реално доставеното количество ел.енергия. По изложените съображения моли за отхвърлянето на предявения иск.

Претендират се сторените по делото разноски.

 

СЪДЪТ, с оглед предметните предели на въззивното производство, очертани с жалбата, и след преценка на събраните доказателства, касаещи предмета на спора, по вътрешно убеждение и въз основа на закона, приема за установено от фактическа страна:

                Между страните няма спор, а и от представените доказателства се установява, че ищецът А. Д.А. се явява битов потребител на ел.енергия по см.§ 1 т.2а ДР на ЗЕ с кл.№ ********** и аб.№ **********, както и че обектът на потребление, находящ се в гр.Варна ул.„Илинден“ 2 вх.В ет.6 ап.12, е бил присъединен към ел. мрежа.

Видно е от КП 1301234/19.01.2018 /25-І/, че на същата дата 19.01.2018г е била извършена проверка в обекта от служители на „ЕРП Север“АД, като СТИ с фабр. № 1114021666928757 било демонтирано с отразените в протокола показания и подменено с ново изправно СТИ с фабр.№ 1115031700818785.

По делото е приет като доказателство КП № 1105598/ 30.05.2019г /л.47-І/, от чието съдържание се установява ,че служители на „ЕРП Север“АД са извършили проверка на СТИ с фабр. № 1115031700818785, обслужващо обекта на абоната на ул.„Илинден“ в гр.Варна, като се установило, че същото измерва с грешка от – 84,34%. Поради това било демонтирано и изпратено на БИМ за експертиза, а на обекта било поставено ново СТИ.

От КП на БИМ, ГД МИУ», РО–Варна № 1359/4.06.2019г е видно, че е била установена намеса във вътрешността на електромера – разбит клеморед и добавен мост, чужд за схемата. Посочено е, че електромерът не съответствал на метрологичните характеристики - не отговарял на изискванията за точно измерване и не съответствал на техническите характеристики. Констатирана била грешка в измерването от - 80,03 %.

По повод на горното за процесния период от 8.01.2019 до 7.03.2019г ответното дружество е издало два броя фактури за реално доставена на ищеца ел.енергия, както следва:

за периода 7.01-8.02.2019г - 1043кВтч по дневна и 354кВтч по нощна тарифа; за периода 8.02–7.03.2019г - 704кВтч по дневна и 393кВтч по нощна тарифа, за което били издадени два броя фактури под номера: № **********/20.02.2019г /л.38-І/ и № **********/ 20.03.2019г /л.39-І/, от които първата на стойност 283,21лв, а втората – за 205,96лв.

По делото е прието като доказателство заключение на вещото лице по допуснатата СТЕ, кредитирано от съда като обективно и компетентно дадено. От него се установява, че количеството от 2494кВтч е било доставено и потребено от абоната и отговаря на пропусквателната способност на комутационните проводници в таблото и тези на СТИ. Посочено е също, че фактурираните количества ел.енергия били начислени при реален отчет на показанията на електромера, който бил монтиран нов на 19.01.2018г и в процесния период бил годно техническо средство за измерване на ел.енергия. Изложено е предполжението от вещото лице, че констатираното чрез приложените като доказателство по делото КП № 1105598/30.05.2019  и КП № 1359/4.06.2019г за метрологична експертиза от БИМ–РО- Варна /л.48-І/ вмешателство в СТИ с фабр. № 1115031700818785 чрез осъществен достъп до вътрешността на електромера -  разпробит клеморед и добавен мост, че е било налице и в процесния период на потребление, като е довело до отчитането само на 20% от реално потребената енергия. Извършените аритметични пресмятания, отразени във фактурите, са верни и са в съответствие с утвърдените от КЕВР цени на ел. енергия за периода.

Служебно известно е на съда, че с влязло в сила решение на ВОС № 1253/1.11.2019, постановено по в.гр.д.№ 1819/2019 е потвърдено решението на ВРС-26с-в № 3305/17.07.2019г по гр.д.№756/2019г, с което е отхвърлен предявеният от ищеца А.Д.А. срещу „Енерго-Про Продажби” АД иск за признаване за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответното дружество сумата от 235,76лв, представляваща стойността на начислена електроенергия по фактура № **********/ 20.12.2018г за периода от 8.11.2018 до 7.12.2018г за обект, находящ се в гр.Варна ул.„Илинден“ 2 вх.В ет.6 ап.12 аб.№ ********** кл.№ **********, на осн.чл.124 ал.1 ГПК.

Следователно, спорът е между същите страни и на същото основание, но касае дължимостта на сума за реално консумирана ел.енергия за друг период 8.11-7.12.2018г, за която сума е била издадена фактура от 20.12.2018г. При това положение липсва СПН спрямо спора по настоящото дело, както и това че настоящият съд не е обвързан от СПН на мотивите, изложени в предходното решение, макар част от доказателствата по двете дела да са идентични.  

 

        Горната фактическа установеност обуславя следните правни изводи:

Не спорно наличието на облигационно отношение между страните по силата на договор за продажба на ел.енергия, съгласно чл.98а ЗЕ, доколкото ел.енергията се явява движима вещ и продажбата ѝ е подчинена на общите правила на договора за продажба, съгласно които купувачът /потребителят/ дължи заплащане на продажната цена винаги за реално предоставена стока.

Спорно е дали фактурираното от ответното дружество количеството ел. енергия действително е било доставено на ищеца-потребител за процесния отчетен период,

Главното и пълно доказване е върху ответника, включително и че енергията е била отчетена от метрологично годно СТИ предвид, че срещу него е предявен отрицателен установителен иск.

От данните по делото се установи, че на 19.01.2018 СТИ с с фабр.№ 1114021666928757 е бил демонтиран и подменен с ново СТИ с фабр. № 1115031700818785, което е било с нулеви показания на всички тарифи.

Издадените 2 бр фактури са за периода, както следва:

1/ от дата 20.02.2019г за периода 7.01-8.02.2019г за

1043кВтч - дневна и

354кВтч - нощна тарифа

за сумата от283,21лв ;

2/ от дата 20.03.2019г за периода 8.02–7.03.2019г за

704кВтч - дневна и

393кВтч - нощна тарифа,

за сумата от 205,96лв

Съобразно заключението на в.лице по СТЕ, че техническите параметри на присъединителните съоръжения и техния допустим продължителен ток на захранващите проводници показват, че отчетената ел.енергия за процесните периоди от време е била в рамките на допустимата, т.е. би могла да бъде реално доставена и потребена. Що се отнася до посочената грешка при измерване от СТИ до -84,43 %, то тя е ирелвантна за настоящия спор и би имала правно значение при евентуално извършена впоследствие корекция по ПИКЕЕ. Затова следва да се приеме, че не е извършена коригираща сметка по определена методика, а отчетеното количество е от редовния месечен отчет по цени за дневна и нощна тарифи. Остойностените количества в процесната фактура са изчислени математически правилно и съответстват на определените от КЕВР цени. При положение, че не са били заплатени от ищеца, затова са дължими в полза на ответната страна по спора.

Ето защо предявеният отрицателен установителен иск следва да бъде отхвърлен като недоказан по основание.

С оглед съвпадащите крайни правни изводи на двете инстанции, решението на РС следва да бъде потвърдено.

При този изход на спора, на осн.чл.78 ал.3 ГПК, в тежест на ищеца следва да бъдат възложени разноските за първата инстанция, сторени от ответната страна за заплатена депозит за СТЕ в размер на 200лв, както и юриск.възнаграждение в минимален размер от 100лв съобразно представения списък по чл.80 ГПК.

На осн.чл.78 ал.3 ГПК в полза на ответната страна следва да бъдат присъдени и разноски за настоящото производство в размер на 100лв – юриск.възнаграждение съобразно чл.7 ал.2 т.1 от Наредба № 1/2004г за минималния размер на адв.възнаграждение, в редакцията на нормата след изменението, обн. ДВ бр.45/15.05.2020г.

Воден от изложеното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И

 

ПОТВРЖДАВА решението на ВРС-XХс-в № 5940/ 20.12.2019г по гр.д.№ 4956/2019г, с което е отхвърлен предявеният от него срещу „Енерго-Про Продажби” АД иск за недължимост на паричната сума от 489,17лв, начислена по ф-ри № **********/20.02.2019г и № **********/20.03.2019г, представляваща сбор от стойността на ел.енергия за периода от 08.01.2019г до 07.03.2019г за обект с кл.№ ********** и аб.№ ********** за адрес на потребление: гр.Варна ул.„Илинден“ 2 вх.В ет.6 ап.12, на осн. чл.124 ал.1 ГПК; ОСЪДЕН е ищецът да заплати на „Енерго-Про Продажби” АД сумата от 330лв – разноски, на осн. чл.78 ал.1 ГПК.

 

ОСЪЖДА А.Д.А. ЕГН ********** ***, да заплати на „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ” АД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.Варна бул.„Вл.Варненчик” № 258 „Варна Тауърс” Кула Г, сумата от 100лв /сто лева/, представляваща разноски, на осн. чл. 78, ал.3 вр.ал. 8  ГПК.

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: