Решение по дело №1557/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1058
Дата: 5 август 2020 г. (в сила от 22 август 2020 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20202120201557
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ № 1058  

05.08.2020 г., гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд,                               V-ти наказателен състав

на тридесет и първи юли            през две хиляди и двадесета година

в публичното заседание в следния състав:

 

                                                                        Председател:Мая Стефанова

                                                                        

Секретар: Райна Жекова          

като разгледа докладваното от съдия Стефанова НАХД № 1557 по описа на съда за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е по чл.59-чл.63 от ЗАНН и е образувано по повод жалбата на В.А.В. с ЕГН ********** *** и съдебен адрес *** чрез адв. П.В. *** против наказателното постановление НП № 20-0769-000620 от 20.03.2020г., издадено от Началник група към ОДМВР-Бургас сектор „ПП”-Бургас, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.104А ал.1 от Закона за движение по пътищата ЗДвП) и на основание чл.183 ал.4 т.6 предложение първо от ЗДвП е наложена глоба в размер от 50 (петдесет) лева.

С жалбата се иска съдът да отмени обжалваното НП, като неправилно. Оспорва се изцяло отразена в акта и в НП фактическа обстановка. Сочат се нови гласни доказателства. 

В съдебно заседание жалбоподателят е редовно призован и се явява лично. Представлява се от упълномощен адвокат.

 Административнонаказващият орган редовно призован представител не се явява.

 Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа страна следното:

          Относно процесуалната допустимост на жалбата:

          Жалбата е депозирана в 7-мо дневния преклузивен срок по чл.59 ал.2 ЗАНН (лист 6 и 7 от делото). Изхожда от легитимирано лице, и е срещу годен за обжалване акт. Подадена е пред надлежен съд и съдържа изискуемите от закона реквизити. Производство пред БРС е редовно образувано.

          В акта за установяване на административно нарушение (АУАН) със серия АА и бланков № 660314 от 23.01.2020 г. (лист № 8 от делото) като основание за ангажиране на отговорността на жалбоподателя е посочено, че на същата дата, около 14,55 часа, в гр.Б., по бул.”К. М. Л.“, в посока ул.“С.“ жалбоподателят  В. управлявал лек автомобил марка Тойота модел Авенсис  с рег. № ..., собственост на Д. С. В. с ЕГН **********, като по време на движение използвал мобилен телефон без наличие на устройство освобождаващо ръцете му. Това било забелязано от свидетелите Н.А. и Е.Д. Д. и двамата мл.автоконтрольори намиращи се на същото място и по същото време. Свидетелят А. спрял водача В. със стоп палка по образец на МВР и поискал документите-личните му и тези на автомобила. Не обяснил за нарушението и влязъл в служебния автомобил където бил и свидетелят Д.. Вътре свидетелят А. в качеството на актосъставител съставил срещу жалбоподателя В. АУАН, в който описал нарушението използване на мобилен телефон по време на управление на МПС, без да се ползва устройство освобождаващо ръцете на водача. Квалифицирал го по чл.104 а от ЗДвП. 

          Актът бил съставен в отсъствието на жалбоподателя, въпреки, че е било възможно да бъде съставен в негово присъствие. На водача В. не му било разрешено да излезе от управлявания от него автомобил. Предявен му бил актът за запознаване и подпис. Водачът В. подписал акта с възражение, че не е използвал мобилен телефон и че свидетелят Д. бил в служебния автомобил и не е видял описаното нарушение. Връчен му бил екземпляр. 

          В срока по чл.44 ал.1 ЗАНН са направени писмени възражения (лист 10 и 11 от делото), в които жалбоподателят твърди, че не е ползвал мобилен телефон. Сочи, че разстоянието на свидетелят А. от момента, в който е видял автомобила на жалбоподателя е 50-60 метра и видимостта не била добра поради многото спрени автомобили. Сочи , че в автомобила му пътувало лице с имената П. Л. и моли да бъдат снети неговите сведения. По повод това възражение била извършена  проверка. Докладна записка изготвил свидетелят А. (лист 12 от делото), в която описал механизма на извършената проверка. В тази записка свидетелят не посочил на какво разстояние е възприел нарушението извършено от водача. С нето е било сведение от лицето П. Л. (лист 13 от делото), в което последният твърди, че преди да намали скоростта и да спре не е чул В. да разговаря чрез мобилния телефон или да използва такъв в ръцете си.

          Като е взел предвид акта и възраженията, както и докладната записка (лист 13 от делото) административнонаказващият орган издал атакуваното НП (лист 7 от делото). В него описал същата фактическа обстановка и  направил същата правна квалификация както в акта. На основание чл.183 ал.4 т.6 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер от 50 (петдесет) лева.  

  В хода на съдебното следствие бяха разпитани в качеството на свидетели очевидците на нарушението мл.автоконтрольори А. и Д. От показанията на свидетеля А. става ясно, че забелязал В. да използва мобилния телефон когато бил на разстояние от 4 метра (твърди, че това е дължината на служебния автомобил). Видял как В. с дясната ръка държал мобилния телефон до ухото си.

Свидетелят Д. също бил извън служебния автомобил когато на около 10 метра разстояние от автомобила на В. забелязал водачът да държи в ръката си мобилен телефон допрян до ухото му. Съдът кредитира показанията на свидетелите, с изключение в частта им, в която и двамата твърдят от какво разстояние са видели водачът В. да държи телефон с дясната ръка до ухото си. В тази им част съдът счита показанията за пристрастни. Тези обстоятелства свидетелят А. не е описал в докладната си записка. В нея въобще не се споменава за разстояние. Това има своето обяснение, тъй като по това време на деня по бул.“К. М. Л.“ имало доста спрени автомобили, което е пречело на видимостта на органите по контрола на пътя да установят по несъмнен начин дали водачът В. действително използва мобилен телефон. Двамата свидетели са категорични, че до водача е имало на предната дясна седалка и пътник.

По искане на жалбоподателя съдът разпита този пътник в качеството на свидетел. Установи, че това е лицето П. Л. Същият е приятел на жалбоподателя и в деня на проверката заедно  пътували в автомобила му като преди спирането за проверка вниманието на свидетеля Л. било ангажирано с неговия мобилен телефон. Забелязал, че водачът В. държи  волана на автомобила с дясната си ръка, а лявата му била подпряна на прозореца. Мобилният телефон на В. се намирал в мястото за съхранение при скоростния лост. Когато жалбоподателят намалил скоростта свидетелят Л. забелязал на 10-15 метра служебния полицейски автомобил. Не видял стоп-палка. Попитал  жалбоподателя защо спира и разбрал, че го спират за проверка.  Съдът кредитира тези показания, като счита същите за безпристрастни и последователни.

 Горната фактическа обстановка се доказа по несъмнен и категоричен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства.

С оглед установеното от фактическа страна, съдът приема от правна страна следното:

          Съдът приема, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи в кръга на правомощията им по закон по аргумент на Заповед №8121з-515 от 14.05.2018г. и в сроковете по чл.34 ал.1 и ал.3 ЗАНН.

 Съдът счита, че при съставянето на акта и издаването наказателното постановление от формална страна са спазени изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.  Смисълът на забраната в чл.104А от ЗДвП е ръцете на шофьора да бъдат освободени от държането на мобилен телефон, заради неговата лична и на другите участници в движението безопасност. В тази разпоредба законодателят не изисква от обективна страна водачът да говори по мобилния си телефон, а да не го използва, което включва и държането в ръка. 

В настоящия казус по несъмнен начин се доказа, че жалбоподателят В.А.В. с ЕГН ********** от гр.Б. на 23.01.2020г около 14,55 часа, в гр.Б., по бул.”К. М. Л.“, в посока ул.“С.“ управлявал лек автомобил марка Тойота модел Авенсис  с рег. № ..., собственост на Д. С. В. с ЕГН **********, като по време на  управлението не е държал мобилен телефон.

 Съдът намира , че акта и издаденото въз основа на него Н песа неправилни. Деецът В. не е осъществил от обективна страна нарушение по чл.104а от ЗДвП.

 Обжалваното наказателно постановление е неправилно и като такова следва да бъде отменено.

При този изход на делото основателна е претенцията на жалбоподателя за присъждане на разноски, поради което и на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН следва да бъде уважена. Съдът намира, че размерът на адвокатското възнаграждение (400 лева) не е определен съгласно размерите отразени в Наредба №1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и следва да бъде коригиран до размер от 360 (триста и шестдесет) лева, която следва ОДМВР-Бургас да бъде осъдена да заплати на жалбоподателя.   

 В контекста на изложеното и на основание чл.63 ал.1 изр.1 предложение трето от ЗАНН,  Бургаският районен съд, V-ти наказателен състав   

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ наказателното постановление НП № 20-0769-000620 от 20.03.2020г., издадено от Началник група към ОДМВР-Бургас сектор „ПП”-Бургас, с което на В.А.В. с ЕГН ********** *** и съдебен адрес *** чрез адв. П.В. *** за нарушение на чл.104А ал.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.183 ал.4 т.6 предложение първо от ЗДвП е наложена глоба в размер от 50 (петдесет) лева.

 ОСЪЖДА  ОДМВР-Бургас да заплати на В.А.В. с ЕГН ********** *** направените от него съдебни разноски в размер на 360 (триста и шестдесет ) лева за адвокатско възнаграждение.

 

 РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд в гр.Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                     СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.