Определение по дело №217/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 280
Дата: 8 май 2019 г. (в сила от 4 юни 2019 г.)
Съдия: Йоланда Мильова Цекова
Дело: 20191500200217
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  №280

                                     

                                            гр. Кюстендил  8.05.2019 г.  

                                     

                                         В   и м е т о   н а   н а р о д а

  

     Кюстендилският окръжен съд в публичното заседание на осми май две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

При секретаря  Вергиния Бараклийска и с участието на прокурора от КнОП АНГЕЛ БАЙРАКТАРСКИ, като разгледа докладваното от съдия Цекова ЧНД № 217/2019 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд и, за да се произнесе, взе предвид:

    

      Производството по делото е по реда на чл. 437 и сл. НПК. Образувано е по МОЛБА за УПО на лишения от свобода С.И.Ц., ЕГН **********, получена с писмо вх. №  3085/23.04.2019 г. Към молбата са приложени: Справка за лишения от свобода  със становище на затворническата администрация по молбата за УПО, План на присъдата,  Скрининг  за риск от вреди, Първоначален доклад и досието на осъдения.

       Представителят на пенитенциарното заведение ю.к. Г. изрази становище за неоснователност на молбата по изложените в справката  и развити в о.с.з. съображения за    липса на достатъчно доказателства за настъпило трайно поправяне на осъдения предвид констатираните проблемни зони.

        Прокурорът изрази становище за неуважаване на  молбата за УПО.

        Защитникът на осъденото лице адв.М./М./ Б. пледира за уважаване на молбата за УПО поради наличие на достатъчно доказателства за поправянето на осъдения предвид положителните му прояви – упражняване на трудова дейност, участие в културно-масови и спортни мероприятия, признаване на вината и отрицателно отношение към стореното, както и работата му в затвора като личен асистент, която работа би могъл да упражнява и извън затвора.

       Осъденото лице изрази съгласие с пледоарията на защитника си. Като последна дума заяви, че иска да бъде освободен условно предсрочно.

       Съдът, след преценяване на доводите на страните заедно с доказателствата по делото, намери молбата за неоснователна, като прие следното от фактическа и правна страна:   

       С така изпратената до съда молба чрез началника на затвора е изпълнено изискването на чл.437 ал.2 и 3 НПК/ изм. и доп. ред.ДВ бр.13/2017 г./, молбата изхожда от надлежно легитимирано за подаването й лице  и ще се разгледа по същество.

       След обсъждане на всички налични доказателства по делото в съответствие с разпоредбата на чл.  439 а НПК  съдът, след преценяване на доводите на страните заедно с доказателствата по делото, намери молбата за неоснователна, като прие следното от фактическа и правна страна: 

Л.св. С.  И.Ц., ЕГН- ********** от затвора гр. Бобов дол.

Роден на *** ***, с постоянен адрес ***, българин, със средно образование, с професия ВиК инсталации, неженен, категория -РЦ.

Постъпил в затвора гр. Бобов дол на 24.01.2017 г.

Понастоящем изтърпява едно общо най-тежко наказание в размер на 3 години и 8 месеца лишаване от свобода, при първоначален „строг" режим, постановено на основание чл.25, ал.1, вр. с чл. 23, ал.1 и чл.24 /увеличено с 4 мес./ от НК с Протоколно определение № 3220 от 18.04.2017 год. по ЧНД 498/2017 г. на Районен съд Благоевград и определено измежду наказанията, наложени му с влезли в законна сила присъди, както следва:

1. С Присъда № 541 от 20.01.2017г. по НОХД № 2273/2016г. на Районен съд Благоевград, осъден на 1 година н 8 месеца лишаване от свобода, при първоначален ..строг" режим, за престъпление по чл. чл.216, ал.1, пр.2 от НК. за деяние извършено на 02.08.2016г. в гр. Благоевград, в сградата на РЗИ- Благоевград, нанасяйки удари с тяло и крак на осем броя входни врати на кабинети, находящи се на втори, трети и четвърти етажи, повредил противозаконно чужди движими вещи, с което причинил щета на ползвателя в размер на 218?30 лв.

Присъдата е  влязла в законна сила на 07.02.2017г.

2. С Присъда № 1417 от 20.02.2017г. по НОХД № 235/2017г. на Районен съд Благоевград, осъден на 5 години лишаване от свобода, което се намалява с 1/3 и е наложено наказание 3 години и 4 месеца лишаване от свобода, при първоначален „строг" режим, за престъпление по чл. 196, ал.1, т.2, вр. чл. 195, ал.1, т.З и т.10 вр. чл. 194, ал.1, вр. чл.29, ал.1, б."а" и б."б" от НК, за деяние извършено на 13.06.2016г. в гр. Благоевград, от адвокатска кантора на адв. П.Н., чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, е отнел чужди движими вещи на обща стойност 1 999.82 лв. от владението на Пенко Ненов, без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено в условията на опасен рецидив.

На осн. чл. 59, ал.1 от НК е зачетено времето на предварително задържане по мярка за неотклонение „задържане под стража", считано от 03.08.2016г.

Присъдата е влязла в законна сила на 08.03.2017г.

Със Заповед № 770 от 02.10.2018г. на началника на затвора режимът му е заменен от първоначален „строг" на „общ" режим.

Началото на наказанието е от 3.08.2016 г.

       Лишенията от свобода Ц. е настанен е в трета група на 23.02.2017г. Общува с всички лишени от свобода настанени в трета група, поради факта, че е назначен като отговорник при пазаруването на лавката. Не е наказван, награждаван със заповед № 533/03.07.2018'г. - „писмена похвала".

Няма данни за участие в субкултурната дейност в групата. Отношението на л.св. Ц. към плана за изтърпяване на присъдата до момента е добро и полага усилия за включване в реализирането на поставените задачи и цели. В културно-масовите и спортни дейности- организирани в групата е участвал като е проявявал интерес. В периода от 28.03.2017г; до 28.04.2017г. е включен в програмата „Формиране на толерантност към различията".

През месец май 2017г. е назначен като отговорник при пазаруване на лавката /доброволен труд/ - Заповед № 68/15.05.2017г.; а през месец декември 2017г. е назначен като работник за плетене на оградна мрежа  със Заповед №121/05.12.2017г.. назначен като социален асистент на л.св.В.Г. със заповед № 25/14.02.2019 г. за срок от 1 месец.

Рискът от рецидив по ОАS първоначално е определен на 78 т./среден риск/,който предвид отчетените положителни промени е намален на 65 т.

Дефицитни зони са:настоящо правонарушение,криминално минало – осъждан многократно за кражби; взаимоотношения – разведен; умения за мислене – поставя си високи нереалистични цели, склонен ад поема немотивиран риск.

Отчетени са настъпили положителни промени в зоните: отношение към правонарушението-напълно приема вината си, разбира мотивите за криминалното си поведение; управление на финанси и доходи – умее да разпределя бюджета си, има финансова подкрепа; начин на живот и обкръжение – оползотворява престоя си в затвора, като работи, участва в програма за формиране на толерантност; умения за мислене – разпознава проблемите и ги осъзнава.

Рискът от вреди към персонала и останалите лишени от свобода е определен като среден.

        Осъденият е с трайно утвърдени криминални нагласи поради многократните му осъждания. Все още не са постигнати целите и задачите по плана на присъдата и затворническата администрация счита, че индивидуално-корекционната работа с него трябва да продължи.

      Към днешна дата остатъкът от наказанието ЛС е в размер на 7 месеца 20 дни, видно от актуалната справка за правното му положение.

      Към днешна дата остатъкът от наказанието ЛС е в размер на 7 месеца 20 дни, видно от актуалната справка за правното му положение.

      От така установеното от фактическа страна  се налагат следните правни изводи: За да се допусне УПО съгласно разп.на чл.70 ал.1 НК, е необходимо кумулативно да са налице две предпоставки: осъденият да е дал доказателства за своето поправяне и да е изтърпял фактически в настоящия случай не по-малко от 3/4 от наказанието си. Втората предпоставка по отношение на Ц. е  налице към настоящия момент. Към днешна дата остатъкът от наказанието ЛС е в размер на 7 месеца 20 дни.

  Съгласно чл.439 а НПК/изм. ДВ бр.13/2017 г., в сила от 7.02.2017 г./ доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат за положителна промяна на осъдения по време на изтърпяване на наказанието. Както е видно, преценката дали има поправяне на осъдения следва да се формира от поведението му по време на престоя в пенитенциарното заведение въз основа на всички събрани по делото доказателства и от посочената разпоредба, без съдът да е обвързан от мнението на затворническата администрация.

 Въпреки формалното наличие на едната предпоставка съдът, като прецени наличните доказателства за предмета на настоящото осъждане, вида на предходните осъждания и времето на пребиваване  на осъдения  в  затвора, както и цялостното му поведение по време на изтърпяване на наказанието, констатираните дефицитни зони и риска от рецидив и вреди  счита, че все още не са налице достатъчно  убедителни доказателства, за да се приеме, че л.св. Ц. е дал достатъчно доказателства за своето поправяне по см. на чл.70 ал.1 т.1 НК. Безспорно липсата на наложени наказания ,  участие в трудова дейност и в спортни и културно-масови мероприятия, както и констатирания постигнат напредък в няколко дефицитни зони са положителна характеристика за осъдения. Но това според съда все още не е достатъчно за допускане на неговото УПО. Защото спазване на правилата в затвора е задължение, а не привилегия на лишените от свобода, която да бъде основание за УПО и за доказана в достатъчна степен позитивна промяна, че да се допусне УПО.

 И това е така, защото: Наказанието, което изтърпява в момента, е най тежкото общо наказание измежду наложените му наказания „лишаване от свобода” по 2 присъди за престъпления по  чл.216, ал.1, предл.ІІ-ро НК и по чл.196 ал.1 т.2 във вр. с чл.195 ал.1 т.3 и т.10 вр. с чл.194 ал.1 вр. с чл.29 ал.1 б.”” и „б” НК, като общото наказание по нея е определено по чл.25  ал.1 НК измежду двете наказания  ЛС на 3 години 4 месеца .Рискът от рецидив е снижен от 78 т. на 65 т., но остава в рамките на средния.

 Очертаните в изготвения Текущ доклад от 25.02.2019 г. задачи и цели са няколко и са сериозни – свързани са с анализиране на собственото поведение, адекватно оценяване и реализиране в различни ситуации на социално взаимодействие, предвиждане на негативните последици от собствени действия, повишаване на самоконтрола.

  Тези цели са залегнали и в плана на присъдата от 25.02.2019 г., който е достатъчно актуален към настоящия момент. В плана са посочени и фактори, които биха повлияли негативно на осъдения и такива са: необмислени и прибързани решения и поемане на немотивиран риск и влияние на трети лица.

 Преценявайки целите и задачите в текущия доклад и плана на присъдата, които следва да се постигнат през оставащия неизтърпян остатък от наказанието ЛС, който съвсем не е малък въпреки изтърпените 2/3 от него и е в размер на 7 месеца 20 дни, от една страна и от друга страна – многобройните осъждания/повече от 10 на брой/ и то преобладащо за престъпления против собствеността мотивират съда ад приеме, че към настоящия момент все още не са налице достатъчно убедителни наказания за поправянето на осъдения. Съдът в тази връзка намира за необходимо изрично да посочи, че не омаловажава постигнатите положителни промени в няколко дефицитни зони –отношение  към правонарушението-напълно приема вината си, разбира мотивите за криминалното си поведение; управление на финанси и доходи – умее да разпределя бюджета си, има финансова подкрепа; начин на живот и обкръжение – оползотворява престоя си в затвора, като работи, участва в програма за формиране на толерантност; умения за мислене – разпознава проблемите и ги осъзнава. Но същевременно приема, че предстои реализиране на важните цели и задачи в плана на присъдата за постигане целите на наказанието, визирани в чл.36 НК във възможно най-пълна степен и затова е необходимо продължаване на индивидуално-корекционната работа с осъдения Ц. по правилата на прогресивната пенитенциарна система.

  По изложените съображения съдът следва да остави молбата на л.св.С.Ц. за УПО без уважение. С горното изложение съдът даде отговор защо не приема защитните доводи за основателност на молбата за УПО.

  Водим от гореизложеното, СЪДЪТ на основание чл.440, ал.1 и 2 НПК/изм. ДВ бр.13/2017 г., в сила от 7.02.2017 г./, във връзка с чл. 70, ал. 1 НК

         

                   О П Р Е Д Е Л И:

    

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на лишения от свобода С.И.Ц., ЕГН ********** за условното му предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложеното му с Протоколно определение № 3220 от 18.04.2017 г. по НЧД 498/2017 г. на Районен съд - Благоевград наказание”лишаване от свобода” за срок от 3 години 4 месеца, в размер на неизтърпения  остатък към днешна дата  от 7 месеца 20 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва и протестира по реда на глава ХХІІ НПК в 7 - дневен срок, считано от днес, пред САС.

 ПРЕПИСИ от определението да се изпратят на  администрацията на затвора, както и лично на осъденото лице С.И.Ц. и на защитника му адв.Б. – по имейл.                                                             

 

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: