Решение по дело №275/2020 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 260049
Дата: 2 октомври 2020 г. (в сила от 12 февруари 2021 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20201840200275
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 02.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на двадесет и трети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                           председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при секретаря Лиана Тенекева, като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 275 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

Т.Ц.В. ЕГН ********** *** е обжалвал наказателно постановление № 20-1204-000493/16.03.2020 г. на ОДМВР София, с което за нарушение на чл. 58, т. 3  ЗДвП на основание чл. 178ж, ал. 1 ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, а за нарушение на чл. 70, ал. 3 ЗДвП на основание чл. 185 ЗДвП е наложена глоба в размер на 20 лева.

В жалбата се твърди, че не е извършил твърдяното административно нарушение по чл.. 58, т. 3 ЗДвП, тъй като е навлязъл частично в лентата за принудително спиране, защото е бил изпреварван от друг товарен автомобил, която маневра е възприел като опасна и създаваща предпоставка за реализиране на ПТП.

Въззиваемата страна, редовно призована, не взема становище по жалбата.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 14 НПК, приема за установено следното:

Приложеният АУАН № 207103/05.03.2020 г. е съставен за това, че Т.В. *** около 15,29 часа на 05.03.2020 г. е управлявал в района на 54 км на автомагистрала “Тракия” в посока гр. София товарен автомобил „Мерцедес“, рег. № СВ 1421 НР с прикачено полуремарке „Шмитц“ рег. № СВ 2421 ЕНС в лентата за принудително спиране от 55 км до 54 км, което представлява нарушение на чл. 58, т. 3 ЗДвП. В акта е отбелязано, че водачът е заявил, че автомобилът е технически изправен, а самият той е в добро здраве.

Констатациите на акта са потвърдени от актосъставителя Н.С. и свидетеля по акта И.Г., като и двамата полицейски служители не си спомнят водачът да е споделил някаква конкретна причина за това, че се е движил в лентата за принудително спиране. Според актосъставителя нарушението е установено по време на движение, като водачът е управлявал товарния автомобил в лентата за принудително спиране със скорост от 50-50 км/ч около километър – от км 55 до км 54 на АМ „Тракия“.

Въз основа на АУАН е издадено и атакуваното НП, с което на В. на основание чл. 178ж, ал. 1 ЗДвП е наложена глоба в размер на 1000 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

При така изясненото от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:

Наказателното постановление е издадено в съответствие с установената по делото фактическа обстановка, съобразно изискванията на ЗАНН и въз основа на акт за констатиране на административно нарушение, съдържащ изискуемите от закона реквизити.

В тежест на наказващия орган е да докаже от обективна и субективна страна административното нарушение. Безспорно е, че в преценката си, дали да издаде НП, този орган се основава на констатациите в АУАН и те в рамките на производството по налагане на административни наказания се приемат за верни до доказване на противното. Това не е така обаче в съдебното производство, тук те нямат обвързваща доказателствена сила. В него съдът е длъжен да изясни фактическата обстановка, чрез допустимите доказателствени средства и да прецени има ли извършено нарушение и правилно ли е санкционирано то.

Съгласно чл. 58, т. 3 ЗДвП при движение по автомагистрала на водача е забранено да се движи или спира в лентата за принудително спиране, освен при повреда на пътното превозно средство, както и при здравословни проблеми на водача или пътниците в превозното средство. От редакцията на закона е видно, че движението в лентата за принудително спиране на автомагистрала не е забранено във всички случаи, а само когато превозното средство е изправно и водачът или пътниците в превозното средство нямат здравословни проблеми.

От показанията на актосъставителя, на които съдът няма основание да не се довери, се установява, че жалбоподателят е управлявал товарния автомобил в продължение на един километър в аварийната лента на автомагистрала „Тракия“ преди тунел „Траянови врата“. По делото не бе установена причината за движение на автомобила в лентата за принудително спиране, като няма каквито и да е данни да е бил технически неизправен или пък водачът да е имал здравословни проблеми, което обстоятелство е отбелязано в съставения акт, който водачът е получил без възражения.

Твърденията на жалбоподателя за това, че той е навлязъл в лентата за принудително спиране, за да може друг товарен автомобил да го изпревари не са подкрепени от каквито и да е доказателства, като актосъставителят твърди, че водачът не е изтъкнал подобна причина.

В този смисъл според настоящия състав не се събраха убедителни доказателства за това, че деянието на жалбоподателя е било осъществено при крайна необходимост – за предотвратяване опасността за останалите участници в движението.

Съгласно санкционната разпоредба на чл. 178ж, ал. 1 ЗДвП предвиденото наказание за движение в лентата за принудително спиране по автомагистрала без да са налице изключенията по чл. 58, т. 3 ЗДвП е лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от три месеца и глоба 1000 лв. Вярно е, че предвиденото в закона наказание е несъразмерно тежко в сравнение с конкретната  обществена опасност на деянието, но след като законодателната оценка е такава, нито наказващият орган, нито съдът  имат възможност да допълнителна преценка на обстоятелствата по чл. 27 ЗАНН.

Ето защо настоящият състав намира, че атакуваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Поради изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН

 

Р  Е  Ш  И  :

           

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-1204-000493/16.03.2020 г. на ОДМВР София, с което на  Т.Ц.В. ЕГН ********** *** на основание чл. 178ж, ал. 1 ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от три месеца.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АдмС– София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              (Р. Йорданова)