Решение по дело №129/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 28 ноември 2019 г.)
Съдия: Таня Димова Дамянова
Дело: 20197190700129
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Номер: 98                              28 ноември 2019г.                          Град Разград

В   ИМЕТО    НА    НАРОДА

Разградският административен съд, в публичното заседание на двадесет и шести ноември през две хиляди и деветнадесетата година, в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ДАМЯНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

при секретаря Пламена Михайлова

в присъствието на прокурора  Веселин Якимов

Като разгледа докладваното от съдията Таня Дамянова КАН дело № 129 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63 от ЗАНН, вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

С Решение № 340/12.08.2019г., постановено по АНД № 425/2019г., Районен съд-Разград е отменил Наказателно постановление № 37-0000034 от 18.01.2019г., издадено от началника на ОО"Автомобилна администрация"- Разград, с което  С. Ф. Х. от град Ш. е наказан с глоба от 500 лева  на основание чл. 178в, ал.5 от Закона за движение по пътищата.

 Против решението е постъпила касационна жалба от 

 

 

 

 Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“- Областен отдел Разград. Твърди се, че съдът неправилно е тълкувал и приложил материалния закон. Жалбоподателят претендира за отмяна на съдебното решение и потвърждаване на наказателното постановление.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ответникът по  жалбата-  С. Ф. Х. от град Ш. счита жалбата за неоснователна.

Прокурорът предлага на съда да отмени първоинстанционния акт като постановен при неправилно приложение на материалния закон и да потвърди издаденото наказателно постановление.

 

 

 

 

 

 

 

 

След като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, съдът намира за установено следното:

 

 

 

 

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Касационната инстанция

 

 

 

 намира, че първоинстанционният съд е формирал неправилен извод за незаконосъобразност на оспореното пред него наказателно постановление.

 По установената фактическа обстановка няма спор. След възникнало пътно-транспортно произшествие на 18.12.2018г. по път І-2 Разград-Шумен, в близост до разклона за с.Самуил, контролни органи от областния отдел на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ извършили проверка  на  водача Х., при която установили, че той е управлявал състав от ППС, състоящ се от товарен автомобил  от категория №3 с рег №  ******** и  ремарке за товарен автомобил от категория О4 с рег.№ ********. С автомобила бил извършван международен обществен превоз на товари с превозвач „Меф лоджистик“ ЕООД по маршрут Турция- България, съобразно заверено копие № ********* към лиценз на Общността, СЕМТ разрешително № 00427 и СМR.  При проверката водачът не представил удостоверение за психологическа годност. Инспекторите извършили справка в регистъра „Психологически подбор на водачите“, при която установили, че за водача няма издадено удостоверение за психологическа годност.

Поради това срещу водача бил съставен акт, в който нарушението е описано по следния начин: „Водачът… извършва обществен превоз на товари без да притежава удостоверение за психологическа годност.“ Актосъставителят е приел, че с това водачът нарушава чл.8, ал.1 от Наредба № 36 от 15.05.2006г. на МТИТС.

Въз основа на установената в акта фактическа обстановка е издадено и атакуваното наказателно постановление. С него водачът е наказан с глоба от 500 лева съобразно санкционната норма на чл.178в, ал.5 от ЗДвП при идентично описание на фактическата обстановка  и посочване на нарушената материалноправна норма.

 В рамките на съдебното производство водачът Х. е представил удостоверение  на турски език, издадено от Център за психотехническа оценка „Мега“, в което е посочено, че лицето е преминало успешно психотеста и е в добро  психично състояние. Удостоверението е придружено и с превод на български език.

В обжалвания съдебен акт, с който атакуваното наказателно постановление е отменено, са изложени мотиви, че наказателното постановление е издадено в нарушение на материалния, а оттам и на процесуалните закони. Съдът е формирал извод, че  жалбоподателят Х. не притежава удостоверение за психологическа годност, издадено по съответния ред, установен в Наредба № 36 от 15.05.2006г. на МТ.  Посочил е, че извършената от турска фирма оценка на  психичното състояние на жалбоподателя не  е издадена от компетентен български орган  съобразно изискванията на посочената по-горе наредба.

Съдът е приел, че нарушената материалноправна норма не е посочената от административнонаказващия орган. Според районния съд е нарушена нормата на  чл.58,  ал.1, т.3 от Наредба № 11 от 31.10.2002г. на МТС. Районният съд е приел, че съответстващата й санкционна норма, по която е следвало да бъде наказан водача, е чл.93, ал.1, т.1 от ЗАвтП. Поради това е приел, че административнонаказващият орган е приложил неправилно материалния закон  и е отменил издаденото наказателно постановление.

Този извод на районния съд не се споделя от касационната инстанция.

От събраните по делото доказателства безспорно се установява, че жалбоподателят, български гражданин, в качеството си на водач в „Меф лоджистик“ ЕООД, на 18.12.2018г. е управлявал  състав от пътни превозни средства, с който се извършва обществен превоз на товари. Към момента на проверката той не е притежавал валидно удостоверение за психологическа годност и този факт е установен чрез извършена справка в съответния регистър. Чл.8, ал.1 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания изисква при извършване на дейността обществен превоз на товари водачите да представят удостоверение за психологическа годност.

Доколкото Х. не е притежавал такова удостоверение, издадено от компетентен орган и по реда на наредба № 36, актосъставителят и административнонаказващият орган правилно са приели, че водачът е нарушил разпоредбата на чл. 8, ал.1 от Наредба № 36.

В тази връзка касационната инстанция не споделя становището на районния съд, че в случая е налице международен превоз и поради това е следвало да намери приложение разпоредбата на  чл.58, ал.1, т.3 от Наредба № 11 от 31.10.2002г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари, който предвижда, че водачът на превозно средство, извършващо международни превози на пътници и товари, трябва да притежава валидно удостоверение за психологическа годност по смисъла на наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата. Цитираната от районния съд норма от Наредба 11 препраща към друг нормативен акт - посочената по-горе Наредба № 36 / 15.05.2006 г., по разпоредбите на която следва да се извърши преценката на субектите на задължения, спазването на правилата за издаване на удостоверението за психологическа годност, валидността му, респ. и неблагоприятните последици от нарушаването на тези правила. Именно чл.8, ал.1 от Наредба 36 вменява на дееца определено задължение – при извършване на дейността (в случая обществен превоз на товари), той трябва да представи  удостоверение за психологическа годност. Ето защо касационната инстанция намира, че както актосъставителят, така и административнонаказващият орган правилно са определили и нарушената материалноправна норма и кореспондиращата й санкционна норма- чл.178в, ал.5 от ЗДвП.

  За пълнота и яснота на изложението следва да се отбележи, че действително е налице колизия между нормите на чл. 93, ал. 1, т. 1 ЗАвтП и на  чл. 178в, ал. 5 ЗДвП, доколкото субектите на установените с тях административни нарушения са идентични. Двете норми обаче се намират в съотношение на обща към специална, като специалната норма на  чл. 178в, ал. 5 ЗДвП изключва приложението на общата норма на чл. чл. 93, ал. 1, т. 1 ЗАвтП. Това е така, доколкото нормата на чл. 93 от ЗАвтП обявява за нарушение упражняването на дейност без валиден документ, като видовете документи са общо посочени, а в санкционната норма на  чл. 178в, ал. 5 ЗДвП е конкретизиран документът, чиято валидност се изисква, а именно - удостоверение за психологическа годност. Освен това специалната норма се явява и по благоприятна за дееца, доколкото предвижда по-леко наказание.

Като е приел противното и е отменил наказателното постановление като незаконосъобразно, районният съд е постановил решението си в противоречие с материалния закон, което налага отмяната му. Спорът е изяснен от фактическа страна и липсват основания за връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Във връзка с изложените по-горе мотиви съдът намира, че при съставянето на акта и при издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения. Актът за установяване на административно нарушение е съставен при спазване на процедурата, предвидена в чл. 40 и чл. 43 от ЗАНН. Те съдържат изискваните в чл. 42 и чл. 57, ал.1 от ЗАНН реквизити. И в акта, и в  постановлението пълно и точно е описано нарушението, датата и мястото на извършване, обстоятелствата, при които е било извършено и законовата разпоредба, която е нарушена. Правната квалификация, е прецизна и в съответствие с текстовото описание на състава на административните нарушения. 

 От писмените и гласни доказателства, събрани по делото, безспорно се установява извършването на нарушението- извършване на обществен превоз на товари без валидно удостоверение за психологическа годност,  издадено от компетентен български орган по установения в Наредба 36 ред. Това обстоятелство е установено по безспорен и несъмнен начин от представената по делото справка от регистъра на тези удостоверения.

Наложеното наказание отговаря на предвиденото в  санкционната норма. В случая не се касае и за маловажен случай, доколкото  деянието не разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид, поради което и чл. 28 от ЗАНН не следва да се прилага.

Ето защо съдът намери, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

 

 

 

 

Мотивиран така, съдът

 

 

 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

 

 

 

ОТМЕНЯ Решение № 340 от 12.08.2019 г., постановено по АНД № 425/2019г. на Районен съд-Разград и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 37-0000034 от 18.01.2019г., издадено от началника на ОО"Автомобилна администрация"- Разград, с което С. Ф. Х. от град Ш. е наказан с глоба от 500 лева  на основание чл. 178в, ал.5 от Закона за движение по пътищата.

 

 

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/                           

                                                              ЧЛЕНОВЕ:1./п/                        

                                                                              2./п/