Решение по дело №760/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 825
Дата: 20 юни 2022 г.
Съдия: Станислава Петкова Стоева
Дело: 20227050700760
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

..........................., гр. Варна

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, IX касационен състав, в публично съдебно заседание на девети юни през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                         

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ДАСКАЛОВА

         СТАНИСЛАВА СТОЕВА

 

При участието на секретаря Пенка Михайлова и прокурора Владислав Томов, разгледа докладваното от съдия Станислава Стоева КАНД 760/2022 г. на АдмС-Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 221 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на П.Н.П., ЕГН **********, срещу Решение № 210 от 09.02.2022 г. по АНД № 3560/2021 г. на Районен съд-Варна (ВРС), с което потвърдено наказателно постановление (НП) № 23-0000829/22.06.2021 г. издадено от Директор на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ Варна (РДАА), с което за нарушение на чл. 139 ал. 1 т. 2 пр. 2 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) вр. с чл. 6 ал. 1 т. 3 б. „а“ от Наредба № 11/03.07.2001г. за движение на извънгабаритни и/или тежки пътни превозни средства, на основание чл. 177 ал. 3 т. 1 предл. 2 от ЗДвП на П. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000 лв.  Иска се отмяна на решението на основание несправедливост на наложеното наказание и липса на мотиви на съда за размера на глобата. В евентуалност моли за изменение размера на санкцията.

 В проведеното по делото открито съдебно заседание на 09.06.2022 г. касаторът не се явява и не се представлява. Депозирани е молба, в която се правят уточнения и се поддържа искането за отмяна на решението по изложеното в касационната жалба основание или изменение на санкцията.

Ответникът – РДАА Варна, чрез депозиран отговор на касационната жалба счита касационната жалба за неоснователна и моли решението на ВРС да се остави в сила. Претендира възнаграждение за процесуално представителство.  Направено е искане за произнасяне по адвокатското възнаграждение на касатора при условията на чл. 63д ал. 2 от ЗАНН.  

Представителят на Окръжна прокуратура Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

 

Административен съд - Варна, като обсъди първоинстанционното решение, доводите и становищата на страните, доказателствата по делото и след като извърши служебна проверка съгласно чл. 218, ал.1 от АПК, прие за установено следното:

            Касационната жалба е подадена от надлежна страна в срока по чл. 211, ал.1 от АПК, отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК и е процесуално допустима.

 

            Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

 С решението си районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 05.03.2021г. в гр. Варна  по АМ „Хемус“, пътен възел Летище Варна, пред входа на летище Варна, в посока гр. Аксаково, жалбоподателят управлява товарен автомобил марка „Скания“ с рег. *****, с прикачено полуремарке с рег. *****, извършващ обществен превоз на слънчоглед, видно от товарителница, сер.  М, № 0011032/05.03.2021г. по маршрут Снежина-Добрич-Варна, видно от пътен лист № 7274693/05.03.2021г. При проверката е установено, че водачът извършва превоза със съчленено пътно превозно средство, състоящо се от влекач с две оси и полуремарке  с три оси с обща маса 43 780 кг. /видно от прехвърлителна разписка № 1151/05.03.2021г./, което надвишава нормите от допустима максимална маса на ППС за движение по пътищата, отворени за обществено ползване от 40 000 кг. с 3780 кг. При проверката не е представена квитанция за разрешено претоварване от АПИ. При така установените факти районният съд приема, че актът и постановлението са съставени от лица, притежаващи нужната компетентност, съдържат законоустановените реквизити, постановлението е издадено при спазване на установените в ЗАНН срокове и процесуалните правила и в съответствие с приложимия материален закон. Приел е, че правилно е квалифицирано нарушението. Приема също така, че П. е извършил вмененото му нарушение на ЗДвП и че наложената санкция е определена правилно по вид и размер. Приел е, че размерът на наложената санкция е съобразен с представената по делото справка за влезли в сила наказателни постановления, от която е видно че жалбоподателят е наказан за две други нарушения на чл. 139 ал. 1 от ЗДвП. Обсъдил е доводите на въззивника, като се е позовал на събраните писмени и гласни доказателства, като е приел, че нарушението е безспорно доказано. По тези съображения е потвърдил наказателното постановление. Разноски на въззиваемата страна – РДАА Варна не са присъдени, тъй като не е осъществено процесуално представителство по арг. на чл. 63 ал. 5 от ЗАНН.

 

Решението на ВРС е валидно и допустимо.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН въззивното решение подлежи на касационно оспорване на основанията в чл.348 от НПК, като касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. В жалбата се твърди наличие на основание за отмяна по чл.348 ал.1 т.1 и т.2 от НПК.

При проверката касационният състав не установи да са допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила от предходната инстанция. За разглеждане на делото пред районния съд са призовани нарушителят и учреждението, чийто орган е издал наказателното постановление.

Водачът, респ. превозвача отговаря за превозваната стока, поради което в превозните документи се отразяват количеството и вида на превозената стока със съответното ППС и водач. С отразеното в представената от водача пътно-прехвърлителна разписка за вида и количество на превозваната стока се установява факта на надвишаване на максимално допустимата маса. Поради това  ВРС е преценил за правилно установени данните за количеството превозвана стока както от актосъставителя, така и от издателя на НП.  В товарителницата сер.  М № 0011032/05.03.2021г. е записано като количество 28 720 кг, което съответства на единия от записите в разписката, но в нея освен това е вписано и друго количество – 15 060 кг., което сумарно дава 43 780 кг. След като нито П., нито процесуалният му представител са ангажирали доказателства за това каква е причината за разликата в товарителницата и тази пътно-прехвърлителна разписка, в съответствие с  разпределението на доказателствената тежест в чл. 189 ал. 2 от ЗДвП, въззивният съд е приел, че водачът е управлявал ППС с маса 43 780 кг.,  с което е надвишил с 3780 кг. допустимата максимална маса от 40 000кг. по чл. 6, ал. 1 от Наредба № 11/2001 г. на МРРБ на ППС за движение по пътищата, отворени за обществено ползване без квитанция издадена от „АПИ“ за претоварването.  Спорът е изяснен от фактическа страна, като събраните по делото доказателства установяват извършване на нарушението.

Настоящата инстанция намира оспореното решение за неправилно, като постановено в противоречие с материалния закон по отношение на размера на санкцията:

За осъщественото от дееца нарушение законодателят е предвидил налагане на административно наказание глоба от 500 до 3 000 лева, от което следва, че определеното от административния орган наказание от 2 000 лева е в рамките на нормативно регламентираните предели, но към регламентирания максимум. При определянето му не са спазени изискванията на чл. 27 ал. 2 от ЗАНН. Действително управлението на претоварените превозни средства противно на установените правила за това, крие сериозен риск за участниците в движението и за пътната инфраструктура. Тази особеност на правонарушенията от категорията на процесното не освобождава органа да прецени данните за личността на дееца, в т. ч. наличието на предходни нарушения и обществената му опасност. Въззивният съд се е позовал на приложената справка за влезли в сила наказателни постановления, от която е видно че жалбоподателят е наказан за две други нарушения на чл. 139 ал. 1 от ЗДвП, но настоящият състав счита, че това не може да бъде прието за отегчаващо отговорността обстоятелство, тъй като санкциите са за други нарушения, а и следва да се отчете фактът, че НП са от 2013г. и 2016г.

Настоящият състав не споделя и аргументът за определяне на санкцията, съобразявайки Приложение 1 към чл. 3, т. 4 от Регламент (ЕС) 2016/403 на Комисията. За нарушения на Директива 96/53/ЕО на Съвета, надхвърлянето на максимално допустимата маса за превозни средства от категорията N3 с между 5% и 10% е класифицирано като тежко нарушение, но то е най – лекото в тази класификация, тъй като надхвърлянето на максимално допустимата маса с между 10% и 20% е много тежко нарушение, а над 20% - най-тежко нарушение. Предвид този начин на степенуване на тежестта на нарушението в Регламента, определянето на санкцията в размер по-близък до максимума, съдът счита за неправилно.

Следва да се отбележи, че въззивният съд не е обсъдил възражението за размера на наложената санкция с оглед приложените данни за имущественото състояние на нарушителя.

При отчитане на описаните смекчаващи и утежняващо отговорността обстоятелства касационната инстанция намира, че с оглед постигане целите на наказанието, произтичащи от чл. 12 от ЗАНН, на нарушителя следва да бъде определено административно наказание глоба в размер на 700 лева. Именно наказание в този размер ще съответства на тежестта на нарушението, при съобразяване в същото време и на конкретната обществена опасност на дееца и неговото имуществено състояние. Дължимо е изменение на процесното НП относно размера на наложеното административно наказание, като същият следва да се намали от 2 000 лева на 700 лева.

Независимо от този изход на спора, съдът не присъжда разноски на страните, тъй като касационният жалбоподател не е направено искане за това.

 

На основание чл. 221 ал. 2 от АПК, Административен съд гр. Варна, девети тричленен състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 210 от 09.02.2022 г. по АНД № 3560/2021 г. на Районен съд-Варна, 45 състав, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 23-0000829/22.06.2021 г., издадено от Директора на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" – Варна, като наложеното на П.Н.П., ЕГН ********** ***, на основание  чл. 177 ал. 3 т. 1 предл. 2 от ЗДвП административно наказание "глоба" в размер на 2 000 лв. за нарушение на чл. 139 ал. 1 т. 2 пр. 2 от ЗДвП, вр. чл. 6 ал. 1 т. 3 б. "а" от Наредба № 11/03.07.2001г., се намалява на 700 /седемстотин/ лева.

 

            Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: