Решение по дело №157/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 137
Дата: 6 юни 2019 г. (в сила от 7 октомври 2019 г.)
Съдия: Светлана Димитрова Митрушева Атанасова
Дело: 20192330200157
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 137/6.6.2019 г.

 

Гр. Ямбол ,….…06.06.2019г.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

 

Ямболски районен съд……………………………....наказателна колегия в публичното

заседание на десети май …..…..………………………..………..………………………..  през двехиляди и деветнайста година  в състав:

                                                                                                                                     Председател:  С.Митрушева

                                                                                                                            Съдебни заседатели:

                                                                                                                                             Членове:                                                                                                         при секретаря ………………..Г.М. ..........………………….. и в присъствието на прокурора…………………………………….………….. като разгледа докладваното от ….…………..С.Митрушева…………….н.а.х.д. № 157  по описа за   2019год……………………………………………..……..

 

Производството по делото е образувано по жалба на Я.И. *** против Наказателно постановление № 18-3392-001100/28.12.2018г  на Началник сектор „Пътна полиция при ОД МВР Ямбол, с което на осн. Чл. 175 ал.1 т.4 ЗДП му е наложено наказание глоба в размер на 100лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение на чл. 103 ЗДП . Жалбата е бланкетна, като се твърди  за процесуална и материална незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление, с оглед на което се иска неговата отмяна.

В  съдебно заседание жалбоподателят, чрез процесуалния си представител, поддържа жалбата . Счита същата за основателна и доказана от събраните в хода на съдебното следствие доказателства и моли за уважаването й от съда.

Въззиваемата страна ОД МВР Ямбол, чрез процесуалния си представител , оспорва жалбата. Счита атакуваното с нея наказателно постановление за правилно и законосъобразно и се иска оставянето му в сила.

Съдът, след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните по делото доказателства приема за установена следната фактическа обстановка:

На 2.10. 2018г св. Н.Н.- мл. полицейски инспектор в РУ-Ямбол  и полицейски инспектор А.С. се намирали на кръстовището на ул.“Гр.И.“ и ул.“М.“ когато забелязали лек автомобил „Ауди“ с ДК № У 3276 КК, управляван от жалбоподателя, който се канел да завива надясно по ул. „М.“ С. подал сигнал за спиране с помощта на стоп-палка и въпреки , че сигналът бил възприет от П. , същият извършил маневрата завой на  дясно, след което не спрял на подадения сигнал, а продължил движението си по ул. „Милин камък“, като ускорил скоростта си на движение. Полицейските служители последвали автомобила на П. до момента, в който последният напуснал територията на гр. Ямбол.

По същото време св. П. заедно с колегата си Д. – полицейски служители в РУ-Тунджа Ямбол, изпълнявали служебните си задължения на кръстовище между път ІІ-53 и І-7. Около 15.00ч получили сигнал от оперативния дежурен, че към тях приближава лек автомобил „Ауди“ с ДК № У 3286 КК, който не е спрял на подаден сигнал със „стоп палка“. Около минута, минута и половина след това П. забелязал към тях да приближава процесния автомобил. П. му подал сигнал за спиране с помощта на стоп-палка, като П. отново не спрял, а на кръстовището завил наляво, посока с. К. За случилото се св. П. изготвил докладна записка.

Въз основа  на докладната записка на 28.12.2018г св. Е.П.- *** „Пътен контрол“ при РУ Тунджа Ямбол съставил на П. АУАН за нарушение на чл. 103 ЗДП, който жалбоподателят подписал без възражения.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено Наказателно постановление № 18-3392-001100/28.12.2018г  на Началник сектор „Пътна полиция при ОД МВР Ямбол, с което на осн. Чл. 175 ал.1 т.4 ЗДП на П. било наложено наказание глоба в размер на 100лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение на чл. 103 ЗДП

  Наказателното постановление било връчено на жалбоподателя на 28.01.2019г.

Въз  основа на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 59 ал.2 ЗАНН от надлежно легитимирано лице. Разгледана по същество се преценя като неоснователна, поради следните съображения:

Съдът счита като неоснователно възражението на жалбоподателя за допуснато съществено процесуално нарушение изразило се в неподписване на акта от вписаните в него свидетели. Съгласно чл 43 ал.1 от ЗАНН актът следва да бъде подписан от актосъставителя и поне един от свидетелите посочени в него, обстоятелство което в конкретния случай е налице.

От извършената цялостна служебна проверка на акта и наказателното постановление не се установи наличието на процесуално нарушение от кръга на съществените такива , което да води до тяхната отмяна.

От събраните по делото доказателства по безспорен начин се установява, че на посочената в акта и наказателното постановление дата жалбоподателят е допуснал нарушение на чл. 103 от ЗДП вменяващ в задължение на водачите на пътни превозни средства при подаден сигнал за спиране от контролните органи да спрат плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълняват неговите указания. В конкретния случай въпреки подадения сигнал със стоп палка от страна на св. П. жалбоподателят не е спрял управляваното от него МПС, обстоятелство което не се оспорва от страните по делото. С това си поведение П. е осъществил административно наказателния състав на чл. 175 ал.1 т.4 ЗДП, в каквато насока правилно е санкциониран.

Не се споделят от настоящия съдебен състав доводите на защитата на жалбоподателя, че след като П. е санкциониран с НП 18-0813-001040/11.01.19 за нарушение извършено по същото време , но на територията на Община Ямбол няма как да е извършил и процесното административно нарушение на територията на община Тунджа. На първо място следва да се има предвид, че НП 18-0813-001040/11.01.19 към настоящия момент не е влязло в законна сила, На следващо място в него като час на нарушението е посочено в 15.00ч. на 2.10.2018г, докато в процесното наказателно постановление като час е посочено около 15.00ч. на 2.10.18г. И не на последно място от разпита в съдебно заседание на *** *** П. и Н. се установява, че между двете нарушения извършени съответно на територията на Община Ямбол и Община Тунджа е изминал времеви интервал от около една-две минути. При това и  липсата на процесуално изискване в акта и наказателното постановление нарушението да се индивидуализира до минути и секунди на извършването му е напълно реално извършването и на двете административни нарушения, предмет съответно на процесното наказателно постановление и на    НП 18-0813-001040/11.01.19

 Наложеното наказание глоба е към минималния предвиден в текста на закона размер, а наказанието лишаване от право да управлява МПС – в минималния размер. Последните съответстват изцяло на тежестта на извършеното нарушение и не следва да се намаляват от страна на съда.

Водим от изложеното, съдът

 

                                              Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-3392-001100/28.12.2018г  на Началник сектор „Пътна полиция при ОД МВР Ямбол, с което на Я.И.П. ЕГН: ********** на  осн. Чл. 175 ал.1 т.4 ЗДП   е наложено наказание глоба в размер на 100лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение на чл. 103 ЗДП .

Решението подлежи на касационно обжалване пред АС-Ямбол в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                                                                                                                     Районен съдия: