Решение по дело №6/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 март 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20207210700006
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  16

гр. Силистра, 05 март 2020 година

 

СИЛИСТРЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в публично съдебно заседание на дванадесети февруари  през две хиляди и двадесета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Георгиева-Железова

                                                      ЧЛЕНОВЕ: Валери Раданов

                                                                    Елена Чернева

при секретаря Стефка Димитрова  и в присъствието на окръжния прокурор Теодор Желев, като разгледа докладваното от съдия Чернева КАНД № 6 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на М.И.Д. с ЕГН– ********** ***  против Решение № 200/05. 12. 2019 г., постановено по АНД № 245 по описа за 2019 г.  на Районен съд – гр. Тутракан, потвърждаващо Наказателно постановление 18-0362-000791 от 20.02.2019 г., издадено от началника на РУ на МВР гр. Тутракан, с което на касатора за нарушение на чл. 21, ал. 1, от ЗДвП и на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП  са наложени административни наказания „ГЛОБА” в размер на 700.00 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от три месеца.

Касаторът, действащ чрез адв. С. С. ***, счита, че решението на РС-Силистра е постановено в нарушение на процесуалните правила - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Поддържа, че в нарушение на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН актът за установяване на административно нарушение е бил съставен в негово отсъствие, без да са били налице предпоставките за това, визирани в чл. 40, ал. 2 от ЗАНН – нарушителят да не е бил намерен за връчване на покана или да не се е явил след поканата. В тази връзка касаторът счита, че правото му на защита е било накърнено, тъй като е бил възпрепятстван да направи своевременно съответните възражения при съставянето на акта.  В тази връзка моли да бъде отменено решението на районния съд и потвърденото с него наказателно постановление.

Ответната страна – РУ на МВР гр. Тутракан - не се е възползвала от предоставената възможност да представи писмен отговор на жалбата и да даде становище по делото; не изпраща представител в съдебно заседание.

Окръжният прокурор дава становище, че касационната жалба е неоснователна. Счита, че обжалваното решение е правилно и следва да бъде потвърдено.

Касационната жалба е постъпила от надлежна страна, в законния срок, поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на обжалване е решение на районния съд, потвърждаващо Наказателно постановление 18-0362-000791 от 20.02.2019 г., издадено от началника на РУ на МВР гр. Тутракан, с което на касатора са наложени административни наказания "глоба" в размер на 700, 00 лв. и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 3 месеца, на осн. чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП във вр. с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

От фактическа страна  пред съда е установено, че на 17.04.2019 г. 13.03.2018 г. в 15. 52 часа на територията на с. Зафирово, с мобилна система за видеоконтрол TFR1-M 593 е заснето движение на лек автомобил марка „Ауди А4 ПС“ с рег. № СВ9128КТ по ул. „Трети март“ до ЗК „Атила Зафиров“, движещ се със скорост 104 км/ч при максимално допустима скорост 50 км/ч, въведена с пътен знак Д 11.

При последвалата проверка е станало ясно, че автомобилът е собственост на „Кауфланд сървис” ЕООД гр.София и на посочената дата е бил управляван от касатора. В тази връзка на 26. 09. 2018 г. касаторът лично е попълнил декларация за предоставяне на информация за нарушение съгласно  разпоредбата на чл. 188 от ЗДвП.

За деянието е съставен АУАН № 831 от 15. 11. 2018 г., в който се съдържат фактически обстоятелства и предявено обвинение, възприети в последствие изцяло от административнонаказващия орган. Актът е съставен в отсъствие на нарушителя, като не е имало спор в производството, че последният не е бил поканен предварително за съставянето му. Изпратен е за връчване чрез началника на отдел „Пътна полиция“ СДВП - София ведно с копия от снимковия материал от техническото средство и други документи от преписката. Актът с приложените книжа е бил връчен на нарушителя на 20. 12. 2018 г. При връчването му не са направени възражения.

При така установените факти по делото съдът е формирал извод за законосъобразност на оспореното наказателно постановление, като е приел, че нарушението е установено с допустими от закона доказателствени средства, а мобилната система за видеоконтрол, с която е извършено заснемането, е преминала съответната изискуема метрологична проверка и е била е годна за експлоатация. Съдът е коментирал, че актосъставителят и АНО са действали в рамките на своята компетентност и че образуваното и водено административнонаказателно производство е протекло законосъобразно, при спазване изискванията и сроковете на ЗАНН и без процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице. Приел е, че допуснатото нарушение на чл. 40, ал. 1 и 2 от ЗАНН не е съществено, тъй като актът е бил предявен на нарушителя, който се е запознал със съдържанието му и го е подписал без възражения, като е получил екземпляр от него. Според съда от този момент съставения АУАН е придобил завършен вид и е могъл да предизвика издаването на атакуваното НП и не може да се счете, че правото на защита на санкционираното лице е било накърнено. Съдът е приел, че от материалноправна страна органът е дал правилна квалификация на деянието, а   предвидените наказания съгласно чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП са фиксирани по вид и размер и наложени в съответствие с посочената норма, без възможност за корекция от страна на АНО или съда.

Така постановеното решение е правилно.

Първоинстанционният съд е установил вярно фактическата обстановка по делото, обсъдил е събраните по делото доказателства и доводите на страните и е стигнал до обоснован извод, че нарушението, за което е санкциониран дееца, е извършено. Изложените от първата инстанция мотиви съответстват на събраните доказателства и на приложимите правни норми и се споделят и от настоящия съдебен състав, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2-ро от АПК настоящата инстанция препраща към тях.

Несъстоятелни са оплакванията в жалбата, че първата инстанция не е съобразила допуснатото съществено нарушение на процесуалните правила, изразяващо се в съставяне на АУАН в отсъствие на нарушителя, без да са били налице предпоставките за това, визирани в чл. 40, ал. 2 от ЗАНН. За да бъде нарушението на процесуалните правила съществено по смисъла на чл. 348, ал. 3, т. 1 от НПК, е необходимо същото да е довело до ограничаване на процесуалните права на страната и да не е било отстранено. Изискването за съставяне на акта в присъствието на нарушителя е свързано с обезпечаване на правото на последния да участва в административнонаказателното производство. Това право е с комплексен характер, но на фазата на установяването на административното нарушение включва в състава си правото актът да бъде предявен на нарушителя, за да се запознае със съдържанието му (чл. 43, ал. 1 от ЗАНН),  правото да даде обяснения или да направи възражения срещу него (чл. 44, ал. 1 от ЗАНН) и правото да посочи доказателства (чл. 44, ал. 2 от ЗАНН). В настоящия случай страната не е била лишена от гарантираните си процесуални права. Същата е имала възможност  при предявяването на АУАН при условията на чл. 43, ал. 4 от ЗАНН да се запознае със съдържанието му и да направи съответните възражения срещу него. Въззивният съд е установил, че в настоящия случай актът е бил надлежно предявен на нарушителя, който се е запознал със съдържанието му и го е подписал, като е отбелязал, че няма възражения. Отделно с подпис е удостоверил, че е получил препис от АУАН и е бил уведомен, че в 3-дневен срок може да даде допълнително обяснения и да направи възражения. С получаването на преписа от акта на нарушителя е гарантирана възможността в спокойна обстановка да се запознае в детайли със съдържанието му и евентуално, ако не е съгласен с изложеното, да упражни правата си съгласно чл. 44, ал. 1 и 2 от ЗАНН. Такива действия не са предприети. В тази връзка настоящата инстанция намира, че макар нарушителят да не е бил поканен за съставяне на акта в съответствие с изискването на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, ограничаването на правата му от този пропуск е било отстранено в последствие в производството посредством предявяването на акта, връчването на препис от него и предоставянето на възможност за подаване на възражения и посочване на доказателства.   В този смисъл допуснатото нарушение не е съществено по смисъла на чл. 348, ал. 3, т. 1 от НПК, респ. не съставлява основание за отмяна на постановеното съдебно решение и потвърденото с него наказателно постановление. Цитираната от жалбоподателя съдебна практика в обратна насока е инцидентна и противоречи на утвърденото становище по въпроса (например Решение № 228 от 24.09.2019 г. на АдмС - Кюстендил по к. а. н. д. № 156/2019 г., Решение № 776 от 14.11.2019 г. на АдмС - Пазарджик по к. а. н. д. № 972/2019 г., Решение от 17.10.2019 г. на АдмС - Русе по к. а. н. д. № 263/2019 г. и много други).

Във връзка с гореизложеното се налага извода, че решение на РС – Тутракан не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Силистренският административен съд на основание чл. 221, ал. 2 от АПК

 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 200/05. 12. 2019 г., постановено по АНД № 245 по описа за 2019 г.  на Районен съд – гр. Тутракан.

 

Решението е окончателно.

 

Председател:

 

                                                     Членове: 1.

 

2.