Определение по дело №653/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 септември 2021 г.
Съдия: Павлина Христова Господинова
Дело: 20217260700653
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 юни 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр.Хасково, 30.09.2021г.

 

Административен съд – Хасково, в закрито съдебно заседание на тридесети септември през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                       СЪДИЯ: ПАВЛИНА ГОСПОДИНОВА

 

като разгледа а.д.№653 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Настоящото производство е образувано по жалба на М.Т.П. *** против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №20-1253-000370 от 28.06.2020г. на Началник сектор към ОД МВР Хасково, с.р ПП Хасково.

Съдът, като разгледа искането относно спиране на допуснатото по закон предварително изпълнение на заповедта, счита, че следва да бъде оставено без уважение.

Съгласно чл.166, ал.4 от АПК допуснатото предварително изпълнение на административен акт по силата на отделен закон, когато не се предвижда изрична забрана за съдебен контрол, може по искане на оспорващия да бъде спряно от съда при условията на чл.166, ал.2 от АПК. В този смисъл е и ТР№ 5/2009 г. на ОС на ВАС.

В конкретната хипотеза с атакуваната заповед е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.Б – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС до решаване на въпроса с отговорността, но не повече от 18 месеца.

Съгласно приложимата разпоредба на чл.172, ал.6 от ЗДвП обжалването на заповедите за ПАМ не спира изпълнението им, освен ако съдът разпореди друго. Следователно законодателят е преценил, че в тези случаи е налице особено важен държавен или обществен интерес, чиято защита ще се осигури с незабавното изпълнение на акта.

Съгласно чл.166, ал.2 от АПК при всяко положение на делото до влизане в сила на съдебното решение, по искане на жалбоподателя, съдът може да спре предварителното изпълнение, ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда. В това производство жалбоподателят следва да докаже наличието на реална и обективна опасност лично за него да настъпят вредни последици, които са значителни по своя размер или трудно поправими, като по своето естество и характер те трябва да са противопоставими на правата и интересът, които законът охранява.

В искането не се твърди, че предварителното изпълнение би могло да причини на жалбоподателя вреда, а се излагат съображения, че има издадено – наред с административния акт, и наказателно постановление относно установеното нарушение. В този смисъл съдът намира, че няма факти, които да могат да бъдат разглеждани като последващи оспорения акт вреди, още повече и за значителни или  труднопоправими такива. Поради това не са налице предпоставките на чл.166, ал.2 от АПК и искането за спиране не следва да бъде уважено.

Мотивиран така, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на М.Т.П. *** да бъде спряно предварителното изпълнение на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №20-1253-000370 от 28.06.2020г. на Началник сектор към ОД МВР Хасково, с.р ПП Хасково.

Определението може да се обжалва в 7 - дневен срок от съобщаването му с частна жалба пред Върховния административен съд на Р България.

 

Съдия: