Решение по дело №239/2020 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: 260033
Дата: 18 декември 2020 г. (в сила от 9 април 2021 г.)
Съдия: Татяна Станчева Станчева Иванова
Дело: 20202130200239
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260033 / 18.12.2020г. ,     град Карнобат

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

КАРНОБАТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                  І наказателен състав

На първи декември,                                         две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

                    

                                                   Председател :   ТАТЯНА СТАНЧЕВА

                                  Съдебни заседатели :1.

                                                                        2.

Секретар: Веска Христова

прокурор ………...........................

като разгледа докладваното от съдията Станчева

АНД № 239 по описа за 2020  година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН. Образувано по жалба на Е.Т.М. ЕГН **********,*** чрез адв.С.Н., гр.Пловдив, ул. „Йоаким Груев” №41 против наказателно постановление № 20-0282-000181/14.07.2020  година на Началника на РУ МВР-Карнобат, към ОДМВР – Бургас. С цитираното наказателно постановление на жалбоподателя са наложени следните административни наказания: глоба в размер на 200 /двеста/ лева на основание чл. 179, ал.2, предложение „първо“ от ЗДвП за нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП; глоба в размер на 20 /двадесет/ лева на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.147, ал.1 от ЗДвП и глоба в размер на 20 /двадесет/ лева на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.190, ал.3 от ЗДвП.

Наказателното постановление се обжалва като неправилно, необосновано и незаконосъобразно, за което с молба вх. № 261525 от 27.11.2020г. са представени допълнителни мотиви. Иска се отмяна на   наказателното постановление изцяло.

Жалбоподателят, чрез упълномощения си представител – адв.С.Н., претендира на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН разноските по делото за ангажирания адвокат в размер на 900,00 лева, по 300,00 лева за всяко едно от нарушенията, за които е санкциониран Е.Т.М.. Представени са доказателства за платено адвокатско възнаграждение.

В съдебно заседание, жалбоподателят, редовно призован не се явява. Не се явява и пълномощникът на жалбоподателя –адв.Николов.

Административнонаказващият орган, редовно уведомен, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Жалбата е процесуално допустима - подадена от легитимирано да обжалва лице в преклузивния срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, срещу годен за обжалване по този ред акт и пред надлежния съд.

Карнобатският районен съд, след като анализира събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено от фактическа страна следното:

На 15.06.2020 г. в 18:28 часа ,на АМ Тракия, км 331+300м, община Карнобат, в посока от гр.Бургас към гр.София, Е.Т.М. управлявал лек автомобил ****, собственост на В.С. Д. ***. При управлението на л.а., водачът Е.Т.М. не избрал скорост на движение съобразена с условията на видимост, интензивността на движение и блъснал в задната част движещия се пред него товарен автомобил „Форд транзит“, с рег.№ СН0034КК, управляван от Н.П.С. с ЕГН **********. В резултат на сблъсъка,  товарният автомобил се ударил в предпазна еластична ограда-мантинела, при което от ПТП-то са настъпили материални щети.

На мястото на произшествието бил изпратен св.И.Д. – мл.автоконтрольор при РУ Карнобат, заедно с М.Марчев – пол служител. в РУ-Карнобат. При пристигането си на място св.Д. установил фактическата обстановка, извършил проверка на двамата водачи за употреба на алкохол, с техническо средство, при която резултатът бил отрицателен за двамата водачи. Била извършена проверка на документите да двамата водачи и било установено, че автомобилът управляван от жалбоподателя не е преминал годишен технически преглед, както и че Е.Т.М. има неплатени в срок глоби, наложени с електронен фиш и/или наказателно постановление видно от НП 20-0438-000203 с дата на влизане в сила 05.05.2020г. Срещу Е.М. е съставен АУАН GA№7564/14.06.2020г. за това, че на същата дата, като водач: 1. не избира скоростта на движение  съобразно атмосферните условия, релефа, условията на видимост, интензивността на движение и др.обстоятелства, за да спре пред предвидимо препятствие или създадена опасност за движението и предизвикал ПТП – чл.20,ал.2 от ЗДвП; 2. управлява ППС, което не е представено на технически преглед – нарушение на чл.147 ал. 1 от ЗДвП; 3. Управлява МПС с наложено наказание глоба с наказателно постановление и/или електронен фиш, незаплатена в срока за доброволно заплащане – нарушение на чл.190 ал. 3 от ЗДвП

Въз основа на АУАН, на 14.07.2020г., срещу жалбоподателя е издадено атакуваното НП, с което за нарушението по чл.20, ал.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание –глоба в размер на 200 лева на основание чл.179, ал.2 пр.1 от ЗДвП. За нарушението по чл.147 ал. 1 от ЗДвП е наложено наказание глоба на основание чл.185 от ЗДвП в размер на 20,00 лева и за нарушение на чл.190, ал.3 от ЗДвП – наказание глоба в размер на 20,00 лева на основание чл.185 от ЗДвП.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

АУАН и НП са съставени от лица, компетентни да сторят това съгласно чл. 189, ал. 1 и ал. 12 ЗДвП.

Съгласно  чл. 20, ал. 2 ЗДвП водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Дори да се приеме обяснението на жалбоподателя, отразено в АУАН-а, че „водачът на буса е натиснал спирачка и кара с джапанки“, то очевидно скоростта на движение, която е избрал не е била съобразена с пътните условия, за да е в състояние да спре. Нещо повече, скоростта на движение на управлявания от жалбоподателя лек автомобил е била до толкова несъобразена с пътните условия, че след удара удареният автомобил се е блъснал в мантинелата на магистралата. За силата на удара и скоростта на движение може да се направи извод и от пораженията на автомобила управляван от Е.Т.М., за което по административната преписка са приложени снимки. Очевидно водачът М. не се е движил на необходимата дистанция от движещия се пред него т.а., така че да спре при необходимост. Наложеното административно наказание по вид "глоба" е с фиксиран размер от 200 лева, поради което не съществува възможност за неговото намаляване.

 Съгласно  чл. 147, ал. 1 от ЗДвП регистрираните моторни превозни средства и теглените от тях ремаркета и пътните превозни средства, с които се извършват превози с атракционна цел, с изключение на пътните превозни средства на поделенията на въоръжените сили, и пътните превозни средства с животинска тяга, подлежат на задължителен периодичен преглед за проверка на техническата им изправност. Условията и редът за извършване на прегледа на превозните средства, с изключение на самоходните машини, колесните трактори с максимална конструктивна скорост, ненадвишаваща 40 km/h, и ремаркетата, теглени от тях, се определят с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията съгласувано с министъра на вътрешните работи.

Задължението за представяне на МПС за технически преглед е задължение на неговия собственик. По делото се установява, така както е посочено в АУАН и НП, че управляваното от жалбоподателя МПС - ****, е собственост на В.С. Д. ***, т.е. водачът Е.М. не е посочен като собственик на лекия автомобил. За нарушението на чл.147, ал.1 от ЗДвП санкцията е по  чл. 181, т. 1 от ЗДвП, който сочи, че се наказва с глоба от 50 лв. - собственик или длъжностно лице, което без уважителни причини не представи в определения срок превозно средство за технически преглед. Тази разпоредба също ясно сочи, че задължението за представяне на МПС за периодичен технически преглед е на неговия собственик – по тази причина и санкцията за непредставяне в срок на л.а. за преглед също е за собственика на МПС, а не за водача на МПС. Тъй като жалбоподателят  не е собственик на управляваното МПС, той неправилно е бил санкциониран от АНО за нарушение по  чл. 147, ал. 1 от ЗДвП – по чл. 185 от ЗДвП.

Относно третото нарушение квалифицирано по чл.190, ал.3 от ЗДвП, наказващият орган  е приел, че на водача, с наказателно постановление № 20-0438-000203, влязло в сила на 05.05.2020г. е била наложена глоба, която не била заплатена в срока за доброволно плащане по  чл. 190, ал. 3 от ЗДвП, поради което му е наложил глоба на основание чл.185 от ЗДвП в размер на 20,00 лева.. Изводът на наказващият орган за извършено нарушение – неплащане на глобата в срок, не се подкрепя от доказателствата по делото. Липсват данни за датата на връчване на НП, кога е влязло в сила и от кой момент е започнал да тече срокът по  чл. 190, ал. 3 от ЗДвП за изпълнение на задължението за плащане в едномесечен срок. Разпоредбата на  чл. 190, ал. 3 от ЗДвП въвежда едномесечен срок, в който водачът разполага с възможност да плати доброволно наложената му глоба с влязло в сила наказателно постановление, електронен фиш или съдебното решение или определение на съда при обжалване, но не предвижда наказание за неспазване на този срок. Това е така, тъй като предоставеният от закона срок е за доброволно плащане. Единствената възможност след изтичане на едномесечния срок, ако водачът не е платил глобата, е да се пристъпи към принудително събиране, както и налагане на принудителни административни мерки по чл. 171, т. 1, б. "д" от ЗДвП и чл. 171, т. 2, б. "к" от ЗДвП. От горното следва, че неплащането на наложените глоби за нарушения по ЗДвП, не съставлява административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, тъй като законодателят не е определил това деяние за наказуемо, а е регламентирал други последици от бездействието на водачите.

По изложените по-горе мотиви, жалбата се явява частично основателна и обжалваното наказателно постановление като незаконосъобразно следва да се отмени в частта, с която Е.Т.М. е наказан с налагане на административни наказания „глоба“ от по 20,00 лева на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушения на чл. 147, ал.1 от ЗДвП и чл. 190, ал.3 от ЗДвП.

При този изход от спора, основателно се явява и искането на жалбоподателя за присъждане на направените разноски по делото, съобразно уважената част от жалбата. Разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН указва, че съдът присъжда разноските по реда на АПК. Съгласно чл. 143, ал. 1 от АПК, разноските следва да бъдат възстановени от бюджета на органа, издал отменения акт, в случая наказателното постановление. По делото са направени и доказани разноски за платено адвокатско възнаграждение на пълномощника на Е.М. в общ размер на 900 лв., по 300 лева за всяко едно от посочените в НП нарушения. Присъждането на разноските следва да бъде съобразено с уважената част от жалбата. С наказателното постановление са наложени три наказания за три нарушения, а жалбата е уважена от съда по отношение на двете нарушения, поради което разноските в полза на жалбоподателя следва да се присъдят за две от нарушенията, в общо размер от 600,00 лева.  На наказващият орган не следва да се присъждат разноски за отхвърлената част на жалбата, тъй като същият не е направил искане и не е бил представляван. Органът издал на НП е от структурата на ОД на МВР Бургас, поради което именно това юридическо лице следва да заплати разноските в полза на жалбоподателя.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 20-0282-000181/14.07.2020  година на Началника на РУ МВР-Карнобат, към ОДМВР – Бургас, в частта с която на Е.Т.М., ЕГН **********,***, са наложени: административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.147, ал.1 от ЗДвП и административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.190, ал.3 от ЗДвП.

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-0282-000181/14.07.2020  година на Началника на РУ МВР-Карнобат, към ОДМВР – Бургас, в частта с която на Е.Т.М., ЕГН **********,*** е наложено административно наказание  глоба в размер на 200 /двеста/ лева на основание чл. 179, ал.2, предложение „първо“ от ЗДвП за нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП.

ОСЪЖДА ОД на МВР Бургас, да заплати на Е.Т.М., ЕГН **********, сумата от 600,00 лв., разноски по делото за адвокатско възнаграждение.

НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Бургас в четиринадесет дневен срок, считано от съобщаването му на страните.

 

 

 

СЪДИЯ: