Определение по дело №203/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 декември 2022 г.
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20227190700203
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 септември 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Разград, 01.12.2022 г.

 

            Разградският административен съд в закрито съдебно заседание на първи декември две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: М.М.

 

след като разгледа докладваното от съдията административно дело № 203   по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Постъпила е молба с писмо входящ номер 1894/01.12.2022 год. от Директора на Териториална дирекция Митница Русе, чрез процесуалния представител П.Г. – ст. юрисконсулт в АМ, с която  иска съдът да го допусне като страна по делото  до участие в открито съдебно  заседание от разстояние, чрез видеоконферентна връзка. 

            Разглеждането на делото е насрочено за 08.12.2022 год. от 11:45 часа.

            Съгласно чл. 171, ал. 3 АПК (Нова – ДВ, бр. 98 от 2020 г.) съдът може да изслушва страна и да извършва разпит на свидетели и вещи лица чрез видеоконференция.

            Според чл. 6а, ал. 2 от  ЗМДВИП по време на извънредното положение, съответно на извънредната епидемична обстановка и два месеца след нейната отмяна откритите съдебни заседания, може да се провеждат от разстояние, като се осигурява пряко и виртуално участие на страните и участниците в процеса. За проведените заседания се изготвя протокол, който се публикува незабавно, а записът от заседанието се съхранява до изтичането на срока за поправка и допълване на протокола, освен ако в процесуален закон е предвидено друго. Съдът уведомява страните, когато заседанието ще се проведе от разстояние.

            Съгласно чл. 135а, ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК всяка страна може да поиска да участва в съдебно заседание чрез видеоконференция, когато тя не е в състояние да се яви непосредствено пред съд.

             От анализа на посочените по-горе норми следва изводът, че изслушването на страните чрез видеоконференция, провеждането на открити съдебни заседания от разстояние е възможност за  съда по негова преценка, а не задължение. На следващо място страните могат да искат да участва в съдебно заседание чрез видеоконференция при невъзможност да се явят. Законодателят ясно е определил фактическите основания, които съдът следва да вземе предвид при преценката дали да предостави възможността страната да участва в откритото съдебно заседание от разстояние чрез видеоконферентна връзка.

            Очевидно в настоящият случай не сме изправени пред хипотезата на чл. 6а, ал. 2 от ЗМДВИП.

            По делото липсват  доказателства, че е налице невъзможност ответникът и неговия процесуален представител  не са в състояние да се явят непосредствено пред съда по настоящото дело на посочената дата,  а и не са налице конкретни такива твърдения.

            Ето защо съдът намира, молбата за неоснователна, поради което следва да бъде отхвърлена.

            Предвид изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ постъпила молба с писмо входящ номер 1894/01.12.2022 год. от Директора на Териториална дирекция Митница Русе, чрез процесуалния представител П.Г. – ст. юрисконсулт в АМ, с искане  да бъде допуснат като страна по делото  до участие в открито съдебно заседание на 08.12.2022 год. от 11:45 часа  от разстояние, чрез видеоконферентна връзка.

            Определението не подлежи на обжалване.

            Да се уведоми ответника, чрез ст. юрисконсулт Г. на посочения електронен адрес

 

                                                                                  Съдия: