Решение по дело №376/2020 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 260005
Дата: 9 февруари 2021 г.
Съдия: Пепа Илиева Чиликова
Дело: 20202300600376
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                                       Р    Е    Ш    Е   Н   И   Е №260005/9.2.2021 г.

 

      

09.02.2021 год.                                                                                   гр.Ямбол

 

                                   В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                       

Ямболският окръжен съд ,                                       I- ви    наказателен  състав

На  ** януари                                                                                   2021  година,

В публично заседание в следния състав:

                                                                                                                            

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:ПЕПА ЧИЛИКОВА

                                                               ЧЛЕНОВЕ:ПЕТРАНКА  ЖЕКОВА

                                                                            ГАЛИНА ВЪЛЧАНОВА                                                       

 

 Секретар: Ив.Златева

 Прокурор : Живко Илиев

 Сложи на разглеждане докладваното  от съдия  П.Чиликова

 ВНОХД № 376 по описа  за 2020 год.

 И   ЗА   ДА    СЕ ПРОИЗНЕСЕ  ВЗЕ  ПРЕДВИД СЛЕДНОТО:

 

        Производството пред Ямболския  окръжен съд е образувано по въззивна жалба на подс.К.Н.К. ***, депозирана  чрез служебно назначения му защитник - адвокат Д.С. от ЯАК, против Присъда 260008/ 17.09.2020 год., постановена по НОХД № 704/2020 год. по  описа на Районен  съд - Ямбол.

        С атакуваната присъда, въззивникът-подсъдим   К.К. е  признат  за виновен в това, че  на ********г., около 23.00 ч. в гр.Ямбол,  на  ул."*. *****" , непосредствено след кръстовището  с ул."*******", в посока центъра - жп. гара-Ямбол, при  управление на МПС- лек  автомобил  "*******", с рег.№  *******,  собственост на К.Д. *** ,  е  нарушил правилата  за движение по  пътищата визирани в чл. 20 , ал.1   и  чл.21, ал.1  от ЗДвП  като се движил с 85,3 км./ч. превишавайки разрешената скорост за движение  от 50 км./ч. и   загубил  контрол над  управлявания   от него  автомобил, който се отклонил  наляво, навлязъл косо в надлъжната  затревена площ, разделяща двете пътни платна на ул."*.*****", а след това и  в насрещното  платно на  ул."*.*****"   и предизвикал ПТП  с лек автомобил "********", с рег. № ********, собственост на В.  Н. *** , управляван от същото лице, в резултат на което  е причинил по непредпазливост  средни телесни повреди на повече от едно лице, както следва:

        - две  средни  телесни  повреди  на  В.  Н. *** ,  изразяващи  се  в контузия   в дясната  половина  на  гръдния  кош с клинични  и ренгенологични данни  за  счупване на III,  IV и   V ребра по  медио-клавикуларната линия, която контузия е довела  до трайно/ между  1,5  и2 месеца/ затрудняване  на движението на  снагата; обезобразяване  на  лицето на  пострадалия  Д., вследствие  на получената  от него  голяма порезно- контузна  рана в лявата  половина  на  лицето, довела след разрастването  си  до  масивен белег, представляващ  траен  морфологичен  дефект на меките  тъкани  в тази област, довел  до  изменение на лицето  с постоянен характер;

        - средна  телесна  повреда на К.В.Д. *** ,  изразяваща  се в обезобразяване на лицето , вследствие  на получени множество порезни  и контузни наранявания по  лицето  и,  оставили  големи  и с неправилни  форми  цикатрикси/белези/,  особено в лявата  половина  на  лицето,  които представляват  траен морфологичен  дефект на  меките  тъкани, който  изменя съществено и за постоянно  чертите  на лицето и води  до неговото съществено  загрозяване;

        -  средна телесна повреда  на Р.А.С.от гр.Ямбол,  изразяващо се в  трайно /за срок  не по-малък от 1.5 до 2 месеца/ затрудняване  на движението а левия  долен крайник, вследствие на причиненото и счупване  на горното  рамо на лявата пубисна  кост, в близост до лявата  тазобедрена става - престъпление  по чл. 343, ал.3, б."а", вр. ал.1, б."б", вр. с чл.342,  ал.1 от НК като в условията на съкратено съдебно следствие, с императивното приложение  на чл. 58а, ал.1, вр. с чл.54 от НК, на  подс.К. е наложено наказание „ лишаване от свобода”  в размер на  ДВЕ години, което на  осн. чл.66, ал.1  от НК е  отложено  с изпитателен срок от три  години.

        Със същата  атакувана присъда, на осн. чл. 343г от НК, на подсъдимия  е  наложено  и кумулативно предвиденото наказание „лишаване от правоуправление  на МПС”  за срок от  ТРИ години.

        С оспорваната присъда  подс.К.  е осъден  да заплати на частния  обвинител  В.Д.  сумата от 720 лева, представляваща  направените  по делото  разноски.

       С атакуваната присъда  в тежест на подс.К.  са възложени  направените по делото разноски  като  същият е  осъден да заплати  по сметката на но ОД на МВР-Ямбол, Републикански  бюджет, сумата от 1843.80 лева ведно  със сумата  от 219 лева , вносими по сметката на ОП-Ямбол, Бюджет на съдебната  власт.

         Във въззивната  жалба на подс. К.К. се  навеждат  доводи за незаконосъобразност на атакуваната присъда  и  явна  несправедливост на наложените  наказания, които се определят  като  прекомерно завишени. Настоява се за постановяване на въззивно  решение,  с което  да се  измени  оспорваната присъда и се   отмери на подс.К.  едно  по-леко  по размер наказание  "лишаване  от свобода",  при  индивидуализацията на което  да  се   съобразят наличните  многобройни  смекчаващи  отговорността му  обстоятелства  и се приложи  разпоредбата на чл.55,  ал.1  от НК. Прави се  искане проверяващата  инстанция  да  намали размера  и на  кумулативно  наложеното  по чл.343г  от НК наказание "лишаване  от правоуправление  на МПС" като  се  отчете в достатъчна степен обстоятелството, че подс.К. няма наложени по административен ред наказания за нарушения  по ЗДВП и ППЗДвП.   

        В съдебно  заседание   въззивникът -  подсъдим  К.К. се явява  лично  и наред  със служебно назначения си   защитник  - адвокат Д.С. от ЯАК, поддържа  изцяло  въззивната  жалба. Излагат се съображения,че в недостатъчна степен в атакувания съдебен акт са  отчетени многобройните  смекчаващи  отговорността  обстоятелства  като  първостепенния съд  не  взел предвид   безспорната  невисока  лична обществена опасност на дееца като не е отчетен факта, че това е една   инцидентна  проява в неговия  живот. Твърди  се, че  неправилно  първоистепенният съд е приел, че  подс.К. не  е оказал помощ на пострадалите - очевидно е игнорирано, според твърденията на  защитата , обстоятелството, че в управлявания  от подсъдимия  аварирал лек автомобил също е  имало пострадали лица и именно на тях непосредствено след настъпилото ПТП  подс.К. е помогнал. Твърди се, че   постановената от решаващият съд  присъда  е  явно несправедлива  и се  настоява за постановяване на  въззивно решение, с което  този  порок на атакувания  съдебен акт да се отстрани.    

        В личната си защита   жалбоподателят - подсъдим  К.  пледира  да се уважи от проверяващата   инстанция въззивната му  жалба.

        В съдебно заседание  представителят на Ямболската  окръжна  изразява  становище  за  неоснователност на въззивната  жалба. Настоява се проверяващата  инстанция  за потвърди  изцяло  обоснованата, законосъобразна  и справедлива  присъда на РС- Ямбол.

        В съдебно заседание  частните  обвинители В.  Д. и К.  Д. се  явяват лично  и с упълномощен  повереник- адвокат Е.  Е. от САК. Лично  и чрез процесуалният  си представител  частните  обвинителни настояват    въззивната  инстанция  да потвърди като  законосъобразна  и правилна  атакуваната от подсъдимия  и неговата защита  първоинстанционна присъда. Твърди  се, че законосъобразно и обосновано,  решаващият съд е  наложил наказание  при  баланс на смекчаващите  и  отегчаващите  отговорността  на подсъдимия  обстоятелства като е съобразил   и  анализирал всестранно доказателствената съвкупност. Навежда се довод ,че  обосновано и справедливо, с атакуваната присъда на подс.К. е наложено  по- високо по размер  наказание  "лишаване  от правоуправление  на МПС",  с което в пълнота  ще се  реализират целите  на индивидуалната превенция  на  закона.   

        Съдът, след като се запозна с изложеното във въззивната  жалба, с  доводите на страните и  обсъди поотделно и в тяхната съвкупност доказателствата, след цялостна проверка на атакувания съдебен акт и в съответствие с правомощията му по чл.3**, ал.1 вр. чл. 3** и следващите от НПК, констатира следното:

        Въззивната  жалба  е ДОПУСТИМА като подадена от лице, имащо право и интерес да обжалва  и в сроковете по чл. 319, ал. 1 от НПК, а разгледана по същество се преценява като  НЕОСНОВАТЕЛНА, предвид следното:

        Фактическите  положения , приети  за  установени от контролирания  съд,  са правилни  и се  подкрепят от   събраните  и проверени  по делото  гласни,  писмени и веществени доказателства. На  базата  на подробен и задълбочен  анализ на  доказателствената съвкупност и в изпълнение  на разпоредбата  на чл.**, ал.1 НПК, в условията на съкратено съдебно следствие по  Глава 27-ма  от НПК, проверяваният съд е достигнал  до правилни  и законосъобразни правни  изводи за осъществено както от обективна, така и  от субективна страна на  престъпното деяние, вменено на  подсъдимия от страна на РП-Ямбол. Проверяващата инстанция  споделя приетото за  установено   от фактическа   страна  от първоинстанционния  съд и след служебна проверка, обсъждайки  поотделно  и в съвкупност събраните  и проверени  в хода на първоинстанционнто съдебно  следствие доказателства  се  присъединява  изцяло към  изводите на РС-Ямбол  по  отношение на приетото за  установено от фактическа страна,  а именно :

        Жалбоподателят- подсъдим К.Н.  К.  е  б.г.с постоянен и адрес в гр.******. Същият е роден на  ***г***, със с.о., студент, неженен,  не работи , н., ЕЧН **********.

        Въззивникът - подсъдим К.К.  е правоспособен водач на МПС, категории "В и М" от *******. Санкциониран е  по  административен ред  два пъти  през 2019 г. - за  управление  на МПС  без то  да е преминало  през задължителния  годишен технически преглед  и за  управление  на МПС без  пожарогасител като до  момента на постановяване на оспорваната присъда на РС-Ямбол са налични 2  бр. издадени срещу  него   фиша  за допуснати  нарушения  по ЗДвП като глобите съответно  от 20 и 50 лева  са платени - аргумент  от  приложената по делото  Справка за  нарушител /водач ,  издадена  от   РУ на МВР - Ямбол /л.51, ДП/.

        На *******., подс. К.К.  управлява лек  автомобил " *******",  с рег.№  *******, собственост на неговия  дядо- свид.К.Д. М.. Заедно  с подс.К. в  управлявания от него лек автомобил  пътуват свидетелите  Д.П.- на предна  дясна седалка  и отзад   от ляво на дясно- М.М., Д.  П.и Р.С.. Автомобилът  осъществява движение  при  нощни  условия и изкуствено  улично  осветление  по  ул. "*. ***, в посока към центъра на града и ж.п.гара  Ямбол. Подсъдимият  управлява процесния  лек  автомобил със скорост от 85.2 км./ч.

       По същото  време  по  ул."*. ***, в посока  ж.п. гара Ямбол-  центъра на  града, приближавайки зоната на кръстовището  на  ул."*.*****"  и  ул."*******", пред сградата на  бившата  З.п., в лявото  платно,  явяващо се насрещно  такова  за подс.К., се  движи лек  автомобил  "********", с рег. №  ******,  управляван от пострадалия свидетел В.  Д.. Този  автомобил  се движи  със скорост от 46.26 км./ч. В управляваният  от  свид. Д. лек  автомобил като пътници  пътуват свидетелите А.К.- на предна дясна  седалка , З.К.- на  задна седалка  зад водача  и пострадалата  К.  Д. - дъщеря  на  водача  Д., която  пътува на  задна  дясна  седалка.

      В посочените дата и час, след преминаване на кръстовището на  З.п. , в посока  центъра на гр.Ямбол - ж.п.гарата, подс.К. губи  контрол  над  управлявания  от него със скорост  от 85.3 км./ч. лек  автомобил  "*******"  и  той се отклонява   наляво, навлиза косо в надлъжната затревена площ, разделяща двете пътни   платна в този  пътен  участък, след което  лекия  автомобил навлиза  в насрещното платно за движение на  ул."*.*****", изпадайки  в аварийно движение. Следва сблъсък /ПТП/ на управляваният от подс.К. лек  автомобил  с лекия  автомобил "********",  управляван от  пострадалия  свидетел  В.Д.  като  за този  автомобил  ударът    се  явява стопиращ, в резултат на който  автомобила  отскача назад  и наляво  и  преустановява движението  си.  След  удара  с лекия  автомобил "********",  управлявания  от подс.К. лек автомобил "*******"   продължава   аварийното си движение  напред, към левия  край  на  пътното платно  на  ул."Д. *****", като масовият му център  изминава разстояние  от 6.20 метра/л.106,АТЕ, т.2, ДП/ до  окончателното му  позициониране  като преди това настъпва и втори  удар с незначителна  интензивност  между процесния  лек  автомобил,  управляван от подс.К.  и  лек автомобил "********", с рег. № ********, собственост на  свид.Д.И.Ч.от гр.Ямбол, паркиран след  пътното  платно.

        Основният  удар  за лекия  автомобил "*******" ,  управляван от подс.К.  прав- страничен в областта на десния габарит,  в зоната на  предна дясна  врата , средна  дясна  колона  и  задна  дясна врата,  с насоченост на  деформацията  към  вътрешността на купето  спрямо  надлъжната му  ос. За  лекият  автомобил "********",  управляван от  пострадалия  свидетел В.Д., ударът  се  явява челен, реализиран по цялата широчина  на предния  габарит и с насоченост в дълбочина  назад по  надлъжната  ос- към вътрешността на купето.

        Вторичният  удар  за  паркирания лек  автомобил "********", с рег.№ ********, се явява заден прав, в лявата  половина на задните състави , в областта на лява част на  облицовката на  задната броня.

        В резултат на настъпилото  пътно- транспорто произшествие /ПТП/са  причинени  средни  телесни повреди  на повече  от едно  лице - на  пострадалите В.Д. и К.  Д., пътували в управлявания  от  пострадалия  Д. лек автомобил "********"   и  на   пострадалата свидетелка  Р.С., пътувала  в управлявания  от подс.К. лек автомобил. В резултат на  настъпилото ПТП са причинени  и леки  телесни повреди на пострадалите А.К.и  З.К.,   характеризирани  от  вещото лице- съдебен лекар  като  такива,  причинили временно  разстройство  на  здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129  от НК.

          По постъпил  сигнал на местопроизшествието пристигат екипи на ЦСМП   и на  РУ на МВР -Ямбол. На  водачите  на  участващите  в настъпилото ПТП леки  автомобили - подс.К.К. и  пострадалия  В.Д.  е  извършена проверка  за  употреба  на  алкохол от свид.Х.Х.- мл. автоконтрольор в  сектор "ПП" при ОД на МВР-Ямбол. Техническото средство  отчита  отрицателни  резултати  и за двамата  водачи  на МПС. Петимата  пострадали са  откарани  в  МБАЛ"Св.Пантелеймон"- Ямбол, където  са прегледани  и приети за лечение.

        Видно от заключението на вещото  лице- съдебен лекар по изготвената Съдебно-медицинска  експертиза /СМЕ/ № 175/2019 г./л.**7-л.**8,т.1,ДП/, назначена в хода на ДП, прочетена и приобщена към доказателствената съвкупност  по съответния  процесуален  ред,  в хода на съкратеното съдебно следствие по реда на чл.371,т.2  от НПК, в резултат на настъпилото на ********г. ПТП, пострадалият свидетел В.Д.  е получил две средни телесни  повреди , а  именно : контузия  в дясната половина на гръдния  кош с клинични  и ренгологични  данни  за счупване на III -то, IV-то и  V-то ребра  по медио-клавикуларната  линия , която  контузия е довела до трайно  затрудняване на движението на снагата  / за срок  между  1,5 до  2 месеца/  и  обезобразяване  на лицето на Д., в резултат на получената  от него   голяма  порезно- контузна  рана в лявата половина  на лицето,довела след зарастването си до масивен белег, представляващ  траен морфологичен дефект на  меките  тъкани  в тази  област, довел до  изменение на лицето с постоянен характер .

        Видно  от заключението на вещото лице - съдебен лекар по  назначената и  изготвена в хода на ДП допълнителна  съдебно-медицинска  експертиза от 20.04.2020 г. /л.37-л.38,т.2,ДП/, пострадалият  свидетел  В.Д. е повторно  освидетелстван. Констатирано  е от  вещото лице , че в резултат на ПТП от ********г.  Д.  е получил  голяма порезно- контузна  рана в лявата  половина на лицето, зараснала  с формирането на масивен  белег с размери 6.5 -7.00 /0.3 см., с розово- червен цвят, разположен по- ниско  от нивото на околната кожа. Констатираното  увреждане  представлява  траен морфологичен  ефект  на меките  тъкани  и  кожата в засегната  област,  който   води  до явна промяна във външния  вид  на лицето , нарушавайки  нормалната му  анатомична  структура, повърхност, цвят и  симетрия,  покривайки   смисъла на  медико- биологичния  характеризиращ признак   "обезобразяване на лицето". Вещото лице  дава заключение,  че това  изменение  има постоянен  характер, като невъзможността  за спонтанно  обратно   развитие  във времето  в резултат на  естествени  възстановителни процеси е  реална   и то ще  остане  видимо за цял  живот.     

        Видно  от заключението на вещото  лице  по  назначената и  изготвена в хода на ДП СМЕ № 174/2019 г. /л.154-л.168,т.1,ДП/, прочетена и приобщена към доказателствената съвкупност по  съответния процесуален ред в хода на  съкратеното  съдебно  следствие, в резултат на  процесното ПТП от ********г.,  пострадалата  свидетелка  К.  В.Д. е получила средна  телесна  повреда,  изразяваща  се в обезобразяване на лицето, вследствие  на получени множество  порезни  и контузни  наранявания  по лицето и, оставили  големи и с неправилна  форма  цикатрикси/белези/, особено  в лявата  половина  на лицето, които представляват траен морфологичен дефект на меките  тъкани, който  изменя  съществено  и за постоянно  чертите на лицето и  води  до неговото съществено  загрозяване.

       Видно  от заключението  на вещото  лице  по назначената  и  изготвена  в хода на ДП СМЕ№172а/2019 г./л.239- л.247,т.2,ДП/, прочетена  и  приобщена  към доказателствената  съвкупност по  съответния процесуален ред в хода на  съкратеното  съдебно следствие, в резултат  на процесното  ПТП  от ********г., пострадалата свидетелка е получила средна телесна  повреда ,  изразяваща  се  в трайно  затруднение  в движението на левия  долен крайник/ за срок  не по- малък от 1,5 до 2 месеца/, пряка  последица  от причиненото и  счупване на  горното  рамо  на лявата  пубисна кост,у в близост  до  лявата  тазобедрена  става.

        Видно  от заключението  на вещите лица Д-р Й.С.- патоанатом и съдебен лекар и Д-р В.Р.- специалист по  лицево- челюстна  хирургия,  по назначената и   изготвена  в хода на ДП   Колективна СМЕ № 173/2019 г./л.173- л.187,т.2,ДП/, прочетена и  приобщена  към доказателствената съвкупност  в хода на  съкратеното  съдебно следствие по съответния  процесуален ред, в резултат  на  процесното  ПТП  от ********г., пострадалата **годишна свидетелка  А.Ж.К. е  получила седем на  брой  телесни  увреждания , които  са  и причинили  поотделно  временно  разстройство  на здравето, неопасно  за  живота  като  уврежданията  са с продължителност на  отшумяване  15-20 дни при нормален ход на  оздравителния  процес.

        Писмените  заключения  по   възложените   и изготвени  в хода на ДП общо 5 броя  СМЕ ,  законосъобразно    и  обосновано , са кредитирани  изцяло  от страна на  първостепенния  съд  като  обективни,   компетентни  и неоспорени  от страните. Въззивната  инстанция  изцяло споделя  тези  изводи при  липсата  на данни , които да сочат евентуална предубеденост и  или  заинтересованост на вещите лица  от  изхода на спора   като съобразява и безукорна  професионална  кариера  и дългогодишен  опит  на  Д-р С.- патоанатом и съдебен лекар..

        Видно от приложената  по делото  Епикриза от *******г. ,  издадена  от ХО на  МБАЛ"Св.Пантелеймон"-Ямбол /л.67,т.1, ДП/, пострадалата свидетелка  З.Ж.К., на  **години , е  изписана с окончателна  диагноза  мозъчно  сътресение след 3-дневен престой  в болничното  заведение, където е настанена след претърпяно ПТП.

        Видно  от заключението  на вещото  лице П.Д., по назначената и изготвена в хода на ДП  авто-техническа  експертиза/АТЕ/ /л.93-л.116,т.1,ДП/,  основна  техническа  причина  за настъпване  на  произшествието  е  поведението  на водача  на л. а."*******" К.К., който  не се  е съобразил  с радиуса  на  кривата  на  десния  завой  на кръстовището  пред бившата  З.п. и е навлязъл   в него със скорост по-висока  от критичната  за преодоляването на този завой,  а именно  85.3 км./ч., което  пък е  довело  до  изпадането на управлявания от него  автомобил в неконтролируемо  движение.Според вещото  лице -автоексперт, не са били налице  фактори, които да  попречат на  водача К.  да  възприеме предстоящото  навлизане  на  автомобила в кривата на десния  завой  на  достатъчно  разстояние, за да предприеме той  практически  мерки  за намаляване  скоростта на движение  на  автомобила   до  безопасни  стойности. От техническа  страна, водачът  К. е осъществил слаб  контрол  върху  органите на  управление - не  е възприел  своевременно  конкретната  пътна  обстановка  и не е приложил  действия за намаляване  на скоростта на движение на автомобила. Експертизата  сочи, че  мерки за недопускане на  настъпилото ПТП е следвало да се предприемат единствено  от водача на л. а. "*******" К.К., за предприемането на които не е имало техническа  или практическа пречка. Експертизата  приема, че подс.К. е следвало при  доближаване на  кръстовището и навлизането  в кривата на  десния  завой  за посоката му на движение, при конкретните  пътни  условия,да  намали  предварително скоростта  си  на движение до  стойности по-ниски от критичната  такава за преодоляването му- под 78.4 км./ч. Водачът К.  е следвало да се съобрази  с обстоятелството, че  управлява МПС в населено  място  и да не допуска  скорост на движение  по- висока  от разрешената   такава от 50 км./ч.- при  конкретните  пътни  условия, ако лекия  автомобил се  е движил с такава скорост, то той не би  изпаднал в аварийно неконтролируемо  движение.

       Видно от   заключението на вещото лице Д.  по  назначената и  изготвена в хода на ДП  оценителна  авто-техническа  експертиза /л.251-л.258,т.1,ДП/,  прочетена и  приобщена  към доказателствената съвкупност  по съответния  процесуален  ред  в хода на  съкратеното съдебно следствие,  пазарните  стойности  на  леките  автомобили,  участвали  в процесното ПТП  са  както следва:

        - лек  автомобил "*******" с рег.№ ******* - 2300 лева  с причинени  щети  на  стойност 1885 лева;

        - лек автомобил "********" с рег.№  ******** - 4300 лева с причинени  щети на стойност  3282 лева;

        - лек автомобил "********" с рег.№ ********- 2400 лева  с причинени  щети  на стойност 151 лева.

        Заключенията  на вещото лице П.Д.  по  изготвените  от него  АТЕ  и  оценителна  АТЕ като  обективни, компетентни и  неоспорени  от страните, законосъобразно  и правилно  се кредитират изцяло от първостепенния съд  в контролирания  съдебен  акт. Въззивната  инстанция  на свой  ред кредитира тези писмени заключения  като  приобщени  законосъобразно и  по  разписаните процесуални правила  към доказателствената маса  и при  липсата на  данни  за  евентуална  предубеденост или заинтересованост на вещото лице- автоексперт  от  изхода на  спора  на  фона  на дългогодишния  опит и  доказаната  му  експертиза.

        Видно  от приложената  по делото справка за съдимост/л.74,т.1,ДП/,  въззивникът- подсъдим К.К. не  е осъждан  и  не  е  освобождаван от  наказателна  отговорност с по  реда на чл.78а от НК.

        Гореизложената фактическа  обстановка проверяващата  инстанция намира  за безспорно   установена  въз основа на  свидетелските показания на  полицая  от Сектор "Пътна  полиция" при  ОД на МВР- Ямбол  Х.Х., / л.33-л.34,т.1,ДП/ кореспондиращи изцяло  с  показанията  на свидетелите - очевидци  М.М./л.35-л.37,т.1,ДП/, Д.П./л.38-л.40,т.1,ДП/, С.К./л.53-л54,т.1,ДП/, на пострадалите  свидетели  Р.А./л.41-л.44,т.1,ДП/, В.Д./л.54-л.59,т.1,ДП, К.Д./л.55-л.56,т.1,ДП/, З.К./л.69-л.70,т.1,ДП/ и А.К./л.71-л.73,т.1,ДП/, на  собствениците  на  авариралите  автомобили Д.Ч./л.47-л.48,т.1,ДП/ и К.М./л.204-л.205,т.1,ДП/, кореспондиращи  както  с обясненията  на подс.К.К., депозирани  както  в досъдебната  фаза на процеса, така и  в хода на съкратеното съдебно следствие  по реда на чл. 371, т.2  от НПК от една страна, а  от друга - кореспондиращи с приобщените  към доказателствената  съвкупност писмени  доказателствени  източници, а  именно: Протокол за  оглед на местопроизшествие от 05.06.2019 г.и  фотоалбум /л.2-л.25,т.1,ДП/, справки  за  съдимост на подс.К./л.27,т.1  и л.28,т.2,ДП/, справки  за  собствеността  на  участвалите в ПТП  три леки  автомобила /л.28-л.30,т.1,ДП/, Епикриза  на пострадалата Р.А.С./л.45-л.46,т.1,ДП/,Епикриза  на К.В.Д./л.60,т.1,ДП/, Епикриза  на В.Д.  от *******г./л.64-л.65,т.1,ДП/,Епикризи на А.и З.К.  от *******г. и  от *******г./л.66-л.68,т.1,ДП/, удостоверения  за  раждане  -2 бр./л.76-л.77,т.1,ДП/, Медицинска  документация  за  лечението  на пострадалите А.К., З.К., Р.С., К.  Д. и  В.Д.  от МБАЛ"Св.Пантелеймон" -Ямбол АД/Л.80-л.90 и л.216-л.236,т.1, ДП/, справка  за нарушител/водач от  ОД на МВР-Ямбол  от *******г./л.263,т.1,ДП/, фотоснимки,  мащабни скици,  ренгенова снимка на пострадалата С..

        Горната  фактическа  обстановка се  извежда и  въз основана  на   писмените  заключения на вещите  лица  по  назначените  и  изготвени  в хода на  ДП   пет на брой СМЕ, от които  четири основни  и  една  допълнителна ,  АТЕ  и  оценъчна  АТЕ, всички  прочетени  и приобщени  към доказателствената  съвкупност в хода на съкратеното съдебно следствие   по разписаните  процесуални    правила. 

        Горната  фактическа  обстановка се  установява  отчасти и  въз основа на подробните  обяснения на  подс.К.  от  досъдебната  фаза на процеса  и  самопризнанията  му  ,депозирани  по реда на чл. 371,т.2  от НПК  в хода на съкратеното  съдебно следствие.

 

        ПО  ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

        Правилно и  обосновано   решаващият съд  кредитира  изцяло   свидетелските  показания  на пострадалите свидетели  В.Д., К.  Д.,З.К. , А.К.и  Р.С.  като  еднопосочни , последователни  и взаимно  допълващи  се. Обосновано са кредитирани  изцяло  и свидетелските показания  на   Д.П., М.М. и С.К.- очевидци на  настъпилото  ПТП- същите  са  в кореспонденция и в логична  последователност  разкриват  релевантни към предмета на доказване  факти и  обстоятелства. Правилно   к са кредитирани  изцяло и  свидетелските показания  на  Х.Х.- полицай в сектор ПП при ОДМВР-Ямбол- същият е  изпълнявал служебните си задължения   и в тази връзка е пристигнал на местопрестъплението  за да  тества  с техническо средство  водачите на  авариралите  автомобили, проверявайки  дали същите  са  употребили  алкохол  или наркотични вещества. Този свидетел депозира показания, които   възпроизвеждат  обстоятелства, пряко  свързани със служебните му задължения, поради което и въззивната инстанция ги намира за достоверни и  ги  кредитира изцяло. Проверяващата   инстанция  на свой  ред  намира изброените свидетелски показания  за достоверни, т. к. същите са в пълна  кореспонденция  помежду  им  досежно  релевантните  факти  от една страна,  а от друга - кореспондират  изцяло  с изложеното в писмените  доказателствени  източници. Изброените свидетели в логична последователност дават идентични показания  досежно времето,  мястото  и  механизма на настъпилото ПТП  както и на  участниците в него - свидетелите М., П.и пострадалата свидетелка С.  са пътували  в управлявания  от подс.К.  лек автомобил,  а  свид.С.К.  е  управлявал по същото време  и на същото място  своя  лек автомобил  и  е пряк очевидец  на  настъпилото  ПТП и действията  на всички  участници  непосредствено след катастрофата. Всички свидетели последователно  и безпротиворечиво   възпроизвеждат  фактите  по  настъпилия сблъсък  между  управлявания  от подс.К. лек автомобил  и лекия  автомобил "********",  управляван от пострадалия  В.Д. , както и последвалия втори  сблъсък  с паркирания   лек  автомобил  "********" , преди  окончателното позициониране  на  авариралите  леки  автомобили.

        Правилно  са кредитирани в контролирания съдебен акт и свидетелските показания  на  Д.Ч.  и К.М. , доколкото  те са  източник на  информация  досежно   собствеността на  авариралите  автомобили "*******",  управляван от  подс.К.К. и  "********", паркиран на  ул. "*.*****" и претърпял незначителни  щети  след  вторичен удар , нанесен му  от авариралия  л.а."********"веднага след  първоначалния  удар на този  автомобил с управлявания  от пострадалия  В.Д. л. а."********"  с рег. № ********.

        Въззивната инстанция кредитира  изцяло всички  изброени   свидетелски  показания като достоверни, предвид  тяхната еднопосочност, последователност  и  взаимна логична  връзка от една страна, а  от друга - кореспонденцията  им   с обективираното  в писмените доказателствени  източници- Протокол за оглед на  местопроизшествие  и  фотоалбум, медицински  документи касателно  здравословното състояние  и проведеното лечение  на пострадалите свидетели В.Д., К.Д., Р.С., З.К. и  А.К.. Обсъжданите свидетелски  показания  коредпондират  изцяло  и с консатациите  и  изводите на вещите  лица  по назначените и  изготвени в хода на ДП  съдебно- медицински  и  съдебно- автотехнически  експертизи,  чийто заключения  са кредитирани  изцяло както  от първоинстанционния съд ,така и от  настоящия  съдебен състав.

        Правилно и  обосновано, кредитирайки  изцяло  като достоверни  свидетелските показания  на пострадалите  свидетели  и на свидетелите-очевидци, решаващият съд  е  изградил  своите  изводи  за авторството  на деянието  и неговия  механизъм,  позовавайки  се  и   на специалните знания  на вещите лица - съдебен  лекар и автоексперт,  обективирани в  изготвените  от тях  писмени  заключения  по  възложените  им  експертизи.

        Въззивната инстанция  споделя  изводите на първоинстанционния съд  да се кредитират  само частично самопризнанията  на  подс.К. направени  в хода на съкратеното съдебно следствие. Обосновано и правилно,   контролираният  съд намира за недостоверни  и  не кредитира обясненията на подс.К.  К. в частта  им, в която той твърди,  че е  помогнал на пострадалите  лица непосредствено след  настъпилото ПТП. Внимателният анализ на гласните доказателствени източници, обсъдени  поотделно и в съвкупност сочи, че веднага след окончателното  позициониране на  управлявания  от подс.К. л. а. "*******",  той   излиза от авариралия  автомобил и започва да търси телефона  си,  без да се притече на помощ  на пострадалите  в другия  автомобил  и без да окаже  помощ на  пострадалата  свидетелка Р.С., която  пътува в неговия лек автомобил. В този смисъл са  свидетелските показания  на  очевидеца  на  настъпилото ПТП С.К. , който е  случайно попаднало на местопроизшествието  лице, несъмнено незаинтересовано  от изхода на спора - този свидетел е категоричен , че  подсъдимия  не  е оказал помощ нито на пострадалите в лекия  автомобил "********",  нито  пък на пострадалата  Р.С., която  пътува  заедно с него. Предвид  изложеното, правилно  са ценени  и съобразени   от  решаващият съд свидетелските показания  на  приятелите на подс.К.- свидетелите М.М. и Д.П., пътували  заедно с подс.К.  в авариралия  лек автомобил "*******",  чийто  показания  са в пълна кореспонденция  с показанията на пострадалите свидетели  В.Д., К.Д. , З.К. и  А.К.. Всички  тези свидетели  еднопосочно  твърдят, че  подс.К. не е оказал помощ на  пострадалите деца,  които  са  пътували  при  свид.В.Д.  в авариралия  лек автомобил "********",  ударен  от   управлявания  от подсъдимия  лек автомобил и не  е помогнал на  пострадалата  от неговия  автомобил Р.С., която  е "пищяла"  от  болки при напускането  на  авариралия автомобил. В останалата им част  самопризнанията на  подс.К. са  в съответствие  с доказателствената съвкупност,  поради което    правилно и  обосновано  са кредитирани  от  решаващия  съд в контролирания  съдебен акт. 

                    Писмените  доказателствени  източници,  обосновано и правилно, се кредитират изцяло  от  решаващият съд като  достоверни и  автентични,  при  липсата на възражения  от страните   досежно реда на тяхното събиране, приобщаване  и проверка.

        При  така  установената  фактическа  обстановка ,въззивната инстанция  прави следните правни  изводи:

        Правилни, обосновани  и законосъобразни   са доводите на решаващия  съд, че  от събраните  по делото  доказателства  и доказателствени средства,  може да се направи  безспорен  и  несъмнен  извод, че    въззивникът- подсъдим  К.К. е   осъществил   от обективна и  субективна  страна  вмененото  му  от РП-Ямбол   престъпление  по чл. 343, ал.3, б."а", вр. с ал.1, б."б", вр. с чл.342,  ал.1  от НК, т. к. на ********г.,  около  23.00 ч., в гр. Ямбол, непосредствено  след кръстовището  на  ул."*. *** /пред бившата  З.п./,  в посока  център - ж.п.гара Ямбол, при  управление на МПС- лек  автомобил "*******", с рег.№ *******, собственост на К.М., е  нарушил правилата  за движение  по  пътищата , визирани в нормата на чл.20,  ал.1  от ЗДвП и в чл.21,ал.1 от , които  му  вменяват задължения за  контролира непрекъснато  ППС , което  управлява  както и при  избиране на скоростта  на движение  да не превишава разрешената  такава  за движение  в конкретния пътен  участък  , като превишил  максимално  разрешената  скорост за движение  в населено  място  от 50 км./ч. , движейки  се  с 85.3 км./ч.,  при  което загубил контрол над  управлявания  от него лек автомобил,  който се отклонил  наляво, навлязъл косо в надлъжната  затревена  площ, която  разделя двете  пътни платна в този  участък на  ул."*. *****",  а след това навлязъл  и в насрещното пътно платно на  ул."*.*****", в резултат на което предизвикал ПТП  с лек  автомобил  "********"  с рег.№ ********, собственост на В.Д.,  управляван от същото лице и причинил средни телесни  повреди  на  повече  от  едно  лице- две средни  телесни  повреди  на  В.Д.,  средна телесна повреда на К.  Д. и средна телесна  повреда на Р.С. .

       Законосъобразно и правилно,   подсъдимият е признат  за виновен  в контролирания съдебен акт като  осъщественото  от него престъпно  деяние  е  квалифицирано  правилно от решаващия съд.    

        От обективна страна на първо  място  е  безспорно, че  автор на престъпното деяние  е  подсъдимия   К. като в този смисъл са последователните , логични  и еднопосочни свидетелски  показания  на всички  разпитани свидетели , кореспондиращи  със самопризнанията на подсъдимия , депозирани   в хода на  диференцираната процедура  по Глава 27-ма  от НПК.,  подкрепени  от изцяло кореспондиращите  с тези показания и  обяснения  писмени доказателствени източници.

        На следващо  място  от  обективна  страна е  безспорно, че на инкриминираната  дата и  час подсъдимият  е допуснал при  управлението на МПС нарушение  на  правилата за движение, разписани  в нормите на чл.20, ал.1  от ЗДвП - не  е  контролирал  непрекъснато  ППС като водач на същото  както и  на чл.21,ал.1  от ЗДвП- управлявал  е  със скорост от 85.3 км./ч. при  максимално  допустима  скорост  за движение  в населено място 50 км./ч.  като  тези  две нарушения  на  правилата   са   довели до   загубата на контрол  над  управляваното МПС след кръстовището  на бившата  З.п. в гр. Ямбол с последвалото  отклонение на движението  в ляво  и косото навлизане  в  затревената площ, разделяща  двете  пътни платна на  ул."*.*****"  с последвалия  удар  по движещия  се  с в собственото си пътно  платно лек автомобил "********", управляван от пострадалия  свидетел В.Д.  и  до повторен  удар  в паркиран на пътното платно   и намиращ се в покой  лек автомобил, собственост на свидетелката Д.Ч.. Този механизъм на настъпилото ПТП се  извежда   по безспорен начин  както  от  еднопосочните и  взаимно  допълващи  се  показания  на свидетелите- очевидци, кореспондиращи със самопризнанията на подс.К.,  направени в хода на съкратеното  съдебно следствие  от една страна, а от друга  - извежда  се  този  механизъм  от категоричните   изводи на  вещото  лице  по  изготвената в хода на ДП  авто-техническа  експертиза  и  обективираното в Протокола за  оглед на местопроизшествието и  фотоалбума към него.  

        Както  обосновано и правилно  приема  решаващият съд в контролирания  съдебен акт,  от обективна страна е  безспорно и несъмнено, че  нарушавайки  правилата за движение  по пътищата , подробно коментирани по- горе, подс.К.  е  предизвикал настъпването  на  ПТП , като действията на  подсъдимия  са в пряка  причинно- следствена връзка  с настъпилия  тежък  вредоносен престъпен  резултат-причинени множество  имуществени вреди  и  причинени  телесни  увреждания  на повече  от едно  лице.

      Безспорно и несъмнено  е , че в резултат на виновното  нарушаване  на правилата  за движение  по пътищата  при  управлението на л.а."*******"  на инкриминираната  дата, подс.К. е предизвикал ПТП, в резултат на което  пострадалата **-годишна свидетелка  Р.А.С.е получила  средна телесна повреда, подробно  описана  в медицинската документация   и  консататациите на вещото лице- съдебен лекар с период  на възстановяване  около  1,5 до  2  месеца.

       Правилни  са  изводите на решаващият съд, че в резултат на  действията  на подс.К. ,  с които на  инкриминираната дата е  нарушил правилата за движение  по пътищата и е предизвикал ПТП, пострадалият  свидетел В.  Д. е  получил две средни  телесни повреди - трайно затрудняване  движението на снагата  със  срок   на  възстановяване  от 1,5 до  2 месеца  и  обезобразяване на лицето с постоянен  характер.

        Законосъобразни и правилни  са  изводите  на  решаващият съд в контролирания  съдебен  акт, че в резултат на  виновното  поведение  на  подс.К. на  инкриминираната дата  и  действията  му, с които  нарушавайки правилата за движение  по пътищата    е  предизвикал ПТП, пострадалата   **- годишна свидетелка  К.  Д.  е получила средна телесна повреда, изразяваща  се  в  обезобразяване на лицето , вследствие на получените множество  порезни  и контузни  наранявания  по  лицето  и,  оставили  големи   и с неправилна  форма  цикатрикси/белези/,  особено в  лявата половина на  лицето,  които представляват  траен  морфологичен дефект  на  меките  тъкани , който  изменя съществено   и за постоянно  чертите на  лицето и  води до неговото  съществено  загрозяване.

        Правилно и  обосновано  в атакувания  съдебен акт е  прието, че  в резултат на виновното поведение на пътя на  инкриминираната дата и  предизвиканото в тази връзка от подс.К.К.  ПТП,  леки  телесни повреди  са  получили и малолетните  свидетелки  З.К./на **години/ и А.К./на** години/, които макар и несъставомерни са релевантни  както към  фактическата, така и  към правната страна  на  деянието.

        Правилно  и  обосновано  в контролирания съдебен акт е прието, че  главна  причина  за настъпването на  процесното ПТП е поведението на подс.К. като водач на л. а."*******"- според   заключенията на вещото лице Д.,  изготвило  писмените  заключения  по назначените  АТЕ  и  еднопосочните гласни  доказателсвени  източници , ПТП  изобщо не  би настъпило  ,  ако  водача  К.К. е  управлявал  лекия  автомобил  с позволената за  движение  в населено място  максимално допустима скорост  от  50 км./ч. и  ако беше  контролирал непрекъснато  превозното средство. Въззивната  инстанция  споделя правните  изводи на  контролирания  съд за безспорно налична  пряка  каузална  връзка  между  действията  на подсъдимия, с които   е  нарушил  правилата за движение  по пътищата, разписани в ЗДвП   и  настъпилия тежък престъпен вредоносен резултат - имуществени  щети  за собствениците на авариралите  общо  три леки  автомобила  и  телесни  увреждания  за пет  лица - средни  телесни повреди за три  лица  и  леки  телесни  повреди  за две  лица. Проверяващата  инстанция  споделя  изводите на решаващия  съд, че   пострадалия  водач на л. а."********"  В.  Д. не  е имал техническата възможност  да  предотврати  настъпването  на  процесното ПТП , т. к. появата  на   управлявания  от подс.К. лек автомобил в неговата лента за движение  е  било неочаквано и  появилото се на пътя препятствие  има характер на т. н."непредвидимо препятствие" на пътя. В тази връзка, правилно и  обосновано, решаващият съд  е съобразил както заключението  на вещото лице  Д.  по  изготвената  в хода на ДП АТЕ,  така  и  кореспондиращите  изцяло  с неговите  изводи по  фактите   свидетелски показания  на  очевидците на настъпилото ПТП  и наличните  относими  писмени  доказателствени  източници.

      Правилно  и обосновано,  решаващият  съд  отхвърля  възраженията на защитата  за преквалификация  на  престъпното деяние  по  по-благоприятен за дееца  текст  от НК, предвид  оказаната  от него помощ на пострадалите, непосредствено след настъпилото ПТП. Въззивната инстанция  изцяло   споделя  изводите на   първостепенния  съд ,че такава помощ  не  е  налице  - този  извод следва  от еднопосочните  и  допълващи се показания  на свидетелите- очевидци, пътували в двата  аварирали  леки  автомобила ,  двама от които- Д.П.и  М.М.  са близки приятели на подсъдимия. В тази връзка правилно  са преценени  като  особено ценни  и с голям принос  свидетелските показания  на  очевидеца  на  инкриминираното  деяние-свидетеля С.К. , който  случайно се оказва  на  мястото на настъпилото ПТП,  управлявайки  лекия  си  автомобил  по същото време и  на същото  място. Несъмнено  е  за въззивната инстанция, че  тези свидетелски  показания   следва да се преценяват  като такива с особено  висок принос, т. к. са депозирани от трето  лице, безспорно незаинтересовано  от изхода на спора. За  настоящият съдебен състав няма  спор , че  е достоверно  и  кореспондиращо с останалите свидетелски показания категорично твърдение  на  свид. К., че  подс.К. не е  помогнал  на   намиращите  се в лекия  автомобил на  пострадалия В.Д.  "ударени  деца"  и  не е  помогнал на пътуващата  в неговия  лек автомобил пострадала свидетелка  Р.С., която  е напуснала авариралия  автомобил  във видимо  влошено здравословно състояние  и  изпитваща  болка,  очевидна  за  всички свидетели на катастрофата. В този смисъл като  неоснователни се преценяват от въззивната инстанция  възраженията на защитата на подс.К., че  необосновано и неправилно,  решаващият съд не  е оценил  и взел предвид оказаната  от  подсъдимия  помощ  на  пострадалите от  настъпилото ПТП  лица.

        От субективна страна процесното престъпно деяние  е  осъществено по непредпазливост с форма на вина  престъпна  небрежност. Както  обосновано приема  решаващият съд, подс.К.  не  е предвиждал настъпването на  общественоопасните  вредни  последици , но е  бил длъжен и  е могъл да ги предвиди ,след като  е  управлявал  лекия  автомобил със скорост от 85.3 км./ч. , надвишаваща  значително  позволената такава  в населено място . Подсъдимият като водач на МПСе бил длъжен  да предвиди  евентуални вредни  последици  от поведението и  действията си  ,след като при налична  техническа  възможност  за това  не  е намалил скоростта  на движение  на  лекия  автомобил "*******"  при приближаването и  преминаването на  автомобила през оживеното и натоварено възлово  кръстовище  пред сградата на бившата  З.п. .

        Несъмнено и безспорно е  по делото, че основната причина за настъпилото ПТП и причинените  травматични  увреждания  на общо  пет лица и  имуществени вреди на  собствениците на трите аварирали  леки  автомобила е престъпната деятелност на подс.К., поради което правилно, обосновано и законосъобразно, подс.К.  е признат за виновен  от решаващият съд в контролирания  съдебен акт.      

            

         ПО  ВИДА  И  РАЗМЕРА на наложените на подсъдимия   наказания, въззивната  инстанция  намира следното :

        Материалната  норма предвижда  за осъществено  престъпление  по чл. 343,  ал.3, б."а" ,вр. с ал.1, б"б", вр. с чл.342, ал.1  от НК  наказание “лишаване от свобода”  за срок   от 1  до 6  години . Излагайки  подробни  съображения  ЯРС  приема, че при   индивидуализация  на  наказанието ,  следва  да се  вземат предвид завишената  степен на обществена опасност  на  деянието  от една страна, т. к. с него се засягат обществените  отношения, свързани с безопасността  на транспорта, пряко засягащи  широк и неограничен кръг от граждани  и техния  живот  и  здраве,  а  от друга- не  високата  лична  обществена  опасност на дееца, който  е с чисто съдебно минало и налични  само  две  административни  санкции за нарушения  по ЗДвП. Въззивната  инстанция  споделя  тези правни  изводи на  първостепенния  съд като законосъобразни и правилни. Обосновано и правилно, при  индивидуализацията  на наказанието  са  отчетени  и несъставомерните  вредни последици,  пряк резултат от престъпната деятелност на  подсъдимия - невъзстановените  към момента  на съкратеното  първоинстанционно съдебно следствие   имуществени  щети  по авариралите леки  автомобили, собственост на пострадалия  свидетел В.Д. и  на  свидетелката Д.Ч., несъставомерните  телесни  повреди, получени  от   пострадалата  малолетна  свидетелка  А.К./на  ** години/-общо  7 на брой  ,  вкл. множество  порезни  наранявания  по лицето  и контузна рана в областта на дясната вежда както и   несъставомерната  лека  телесна повреда на малолетната пострадала свидетелка  З.К./на  **години/.

        Правилно  са  отчетени  и съобразени  от първостепенния съд  и наличните  смекчаващи  отговорността на подс. К.   обстоятелства ,  а именно сравнително младата му  възраст  и  оказаното от негова страна  съдействие  на  органите на полицията и  на разследващите, допринесло с за установяване на обективната  истина ведно с чистото му  съдебно  минало и  добри  характеристични данни.

       В този смисъл, правилно  и  законосъобразно , решаващият съд е отмерил  за подс.К. наказание  от 3 години "лишаване  от свобода "   при  превес на смекчаващите  отговорността  обстоятелства,  около и  под средния  предвиден в материалната  норма размер. Предвид императивното приложение  на  разпоредбата на чл. 58а,  ал.1  от НК, законосъобразно и  правилно,  определеното наказание  е  намалено  с 1/3 като след редукцията  му  то  е в окончателен размер от  ДВЕ  години "лишаване  от свобода". Проверяващата  инстанция намира, че така  определеното  при  превес на смекчаващите  отговорността  обстоятелства  наказание  от 3  години "лишаване от свобода", редуцирано по реда на чл. 58а,  ал.1  от НК  до  окончателния  размер от 2 години "лишаване от свобода", е  справедливо  и  обективно, съответстващо  на  характера на осъщественото  деяние  и неговия  механизъм като  са съобразени и  отчетени  както  тежкия  престъпен вредоносен резултат, така и несъставомерните  вредни последици, пряк резултат от престъпното поведение на подс.К.. Така  отмереното  наказание "лишаване  от свобода" се  преценява  от  проверяващата  инстанция  като  относимо и  справедливо, съответно на обществената  опасност на деянието и  дееца, макар  че съда  е проявил  известна доза снизходителност, налагайки  наказание в рамките  на и под средния   предвиден в материалната норма размер при наличието  на пострадали  от престъпната деятелност на подс.К. общо  пет лица с телесни  увреждания,  от които  три  са  малолетни /деца/ и при  наличието  на  пострадали  от неговите  действия  общо  три леки  автомобила.  В този смисъл въззивната инстанция намира  за  неоснователно   искането на  защитата на подс.К. за приложение  на разпоредбата на чл.55,  ал.1  от НК при  определяне  на  наказанието му - по делото  липсват безспорно както  многобройни, така  и  изключителни смекчаващи  отговорността  на  К.К.  обстоятелства,  които  да дават аргументи  за  прилагането на  привилегированата    норма на чл.55,ал.1от НК. В този смисъл въззивната  инстанция  съобрази  и   обстоятелството , че  макар  и  средни телесни повреди по своя  характер,  обезобразяването  на лицето  на  малолетната  К.  Д.  и  на лицето на баща и - пострадалия  В.  Д. имат  тежък  характер в битов  аспект  ,т. к.  тези телесни  увреждания, които се квалифицират като средна телесна повреда  но смисъла на чл.129 , ал.1  от НК  са  постоянни  и  ще създават ежедневни неудобства и негативни  усещания  и преживявания за  двамата пострадали през целия  им живот.

        Правилно  и обосновано, при наличието  на  формалните  основания  за това, първоинстанционният съд е приложил разпоредбата на чл.66, ал.1 от НК  и е  определил  условен  изпитателен срок от   три  години. Проверяващата инстанция  споделя становището на контролирания съд, че  за поправянето и превъзпитанието  на  подс.К. не е необходимо  продължителното му  изолиране  от обществото.      

        Законосъобразно и правилно, на осн. чл. 343г от НК  на подс.К. е  наложено  наказание "лишаване  от право да управлява  МПС" за срок от  3 години. Проверяващата инстанция  споделя  доводите  на  първоинстанционния  съд   за липсата на  завишена   лична  обществена опасност на дееца  като нарушител  на правилата за движение  по пътищата  и не намира  за завишен  размера на  кумулативно предвиденото наказание по чл. 343г от НК- този размер е  съобразен  с  поведението и  действията  на подс.К. при осъществяване на процесното деяние, с  неговия  механизъм  и  с крайния  вредоносен престъпен  резултат . Обосновано и правилно , при  индивидуализацията на наказанието по чл.343г, вр. с чл.37, ал.1, т.7 от НК,  първостепенният съд е  отчел и взел предвид  изключително  грубото   нарушаване  на правилата за движение  по пътищата  и  демонстрираното  от  подс.К. безцеремонно  и  самонадеяно  поведение като  водач на МПС  в градска среда.

        Обобщавайки  гореизложеното, въззивната инстанция  намира, че така определените наказания ще  изиграят  целената от нормата на чл. 36 от НК превантивна  и  възпитателно - възпираща  роля.

          

        ПО   РАЗНОСКИТЕ:

        При  този  изход на делото , законосъобразно  и в съответствие  с нормата на чл. 189, ал.3  от НПК, РС-Ямбол  е възложил  в тежест на подс.К.  направените  по делото разноски  в хода на ДП като  го  е осъдил да заплати  по сметката на  ОД на МВР -Ямбол  сумата от 1843.80 лев,  в приход на Републиканския  бюджет и по сметката на ОСлО  при ОП-Ямбол,  Бюджет на съдебната власт- 219. Правилно  и законосъобразно,  в тежест на подс.К.  за възложени  от първоинстанционния съд и направените от пострадалия - частен  обвинител В.Д.  разноски в размер на 720 лева.

         Предвид  гореизложеното   и на осн. чл. 338, вр. с чл. 334, т.6 НПК Окръжен съд - Ямбол ,

 

 

 

                                                    Р    Е    Ш    И     :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Присъда № 260008/17.09.2020г., постановена по НОХД 704/2020г. на Ямболския  районен съд.

           Решението  не   подлежи  на касационно  обжалване и протест.

 

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ  :                                             ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

                                                                                                                                              2.