Присъда по дело №189/2018 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 15
Дата: 17 септември 2018 г. (в сила от 3 октомври 2018 г.)
Съдия: Бисер Цветанов Петров
Дело: 20181700200189
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 9 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А

 

Номер 15                           Година 2018                   град Перник

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН съд                                    нак. състав

На 17 септември                                                      година 2018

 

В публично заседание в следния състав:

 

Председател: БСЕР ПЕТРОВ

Съдебни заседатели: Н.Х.

П.П.

 

Секретар: КАТЯ СТАНОЕВА

Прокурор: АЛБЕНА СТОИЛОВА

 

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НОХ дело номер 189 по описа за 2018 г.

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия А.Г.Й. - роден на *** ***, с ЕГН **********, българин, български гражданин, *** образование, работещ като ***, неженен, неосъждан за ВИНОВЕН в това, че:

На 20.12.2017 г. в гр.Перник, на кръстовището от ул.Св.св. Кирил и Методий с ул.Юрий Гагарин, при управление на моторно превозно средство - лек автомобил „Фолксваген Голф 2" с рег. № ***, на пешеходна пътека, нарушил правилата за движение - чл. 119, ал. 1 от ЗДвП, като при приближаване на пешеходната пътека не спрял, за да пропусне преминаващите по нея пешеходци и по непредпазливост е причинил смъртта на Т.С.Г., поради което и на основание чл.343 ал.3 буква „Б" предл.І, вр.ал.1, буква „В", вр.чл.342 ал.1 от НК, вр.чл.373 ал.2 от НПК, вр.чл.58а от НК ГО ОСЪЖДА и му налага наказание "Лишаване от свобода" за срок от 3 години.

На основание чл.66 ал.1 от НК ОТЛАГА изтърпяването на така наложеното наказание за срок от 4 години, считано от влизане на присъдата в сила.

На основание чл.343г, чл.343 ал.3 буква „Б" предл.І, вр.ал.1, буква „В", вр.чл.342 ал.1 от НК и във вр.чл.37 т.7 от НК съдът лишава подсъдимия от право да управлява МПС за срок от 3 години и 6 месеца, считано от влизане на настоящата присъда в сила. ПРИСПАДА от така наложеното наказание времето, през което подсъдимия е бил лишен от същото право по административен ред.

Веществените доказателства — марлен тампон с червенокафяво вещество, приложено на л.28 от том I, с оглед тяхното естество да се унищожат след влизане на присъдата в сила.

ОСЪЖДА подсъдимия А.Г.Й. – със снета самоличност и ЕГН да заплати в полза на републиканския бюджет сумата 1073,37 лв., представляваща разноски за ескпертизи на досъдебното производство.

Присъдата подлежи на обжалване и протест пред САС в 15-дневен срок, считано от днес.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

1.                  

 

2.

Съдържание на мотивите Свали мотивите

Мотиви: Окръжна прокуратура гр.Перник е повдигнала обвинение против А.Г.Й. за това, че на 20.12.2017 г. в ***, на кръстовището от ул.„***" с ул.„***", при управление на моторно превозно средство - лек автомобил „Фолксваген Голф 2" с рег. № ***, на пешеходна пътека, нарушил правилата за движение - чл.119, ал.1 от ЗДвП, като при приближаване на пешеходната пътека не спрял, за да пропусне преминаващите по нея пешеходци и по непредпазливост е причинил смъртта на Т.С.Г. - престъпление по чл.343, ал.3, б.„б", вр. ал.1, б.„в", вр. чл.342, ал.1 от НК.

Представителят на обвинителната власт поддържа обвинението така, както е повдигнато и предлага на подсъдимия да се наложи наказание лишаване от свобода малко над минимума предвиден в чл.343, ал.3 НК, след което същото задължително да се редуцира съгласно разпоредбата на чл.58а НК. Така определеното наказание според прокурора следва да не се търпи ефективно, а да се отложи изтърпяването му с изпитателен срок за около 4 години. Според обвинението подсъдимият следва да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от четири години.

Подсъдимия се признава за виновен, като в хипотезата на чл.371 т.2 НПК признава изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. Чрез процесуалния си представител изразява становище, че следва да се приложи задължително разпоредбата на чл.58а НК, като изпълнението на определеното в тази хипотеза наказание се отложи на основание чл.66 НК.

Окръжният съд след като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.14 и 18 НПК намери от фактическа и правна страна следното:

По делото е проведено съкратено съдебно следствие в хипотезата на чл.371 т.2 НПК при което подсъдимия е признал изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт без за тях да се събират доказателства. Тези факти са следните:

А.Г.Й. е роден на *** в *** и живее в ***. Завършил е средно образование и работи като *** в „И." ООД. Правоспособен водач е с категории „В", „А" и „М" от дълго време и като такъв неколкократно е наказван по административен ред за нарушение на правилата за движение. До момента не е осъждан.

На 20.12.2017 г. Й. бил на работа в *** в *** до около 21,00 ч. след което си тръгнал към *** със собствения си л.а. „Фолксваген Голф 2" с рег. № ***. В посока към центъра на *** той се движил по ул.„***". След около 10 минути Й. достигнал до кръстовището на ул.„***" и ул.„***", регулирано за движение със светофарна уредба.

По това време на деня било тъмно, но кръстовището било осветено от улично осветление, а асфалтовата настилка била суха. Пределно допустимата скорост за движение в този участък била 50 км/ч за МПС, кат. „В" и „С".

Й. имал намерение да извърши маневра ляв завой по ул.„***“, поради което се намирал в съответната лента за извършване на ляв завой на ул. „***". При червен сигнал на светофара за него, той спрял, за да изчака позволителен сигнал за движение и след подаването му потеглил. Навлизайки в кръстовището, обаче, се наложило да спре, за да пропусне насрещно движещия се автомобил направо и с предимство за преминаване. След като автомобилът преминал, Й. потеглил отново, за да се включи в движението по ул.„***". Платното за движение на тази улица е с ширина 10,7 метра, двупосочно с три пътни ленти, две от които, предназначени за движение в посока към ул.„***", а една -в посока към пътен възел „***". Именно в нея навлязъл автомобилът, управляван от Й..

На изхода на кръстовището, през трите ленти за движение на ул.„***" е очертана хоризонтална маркировка тип М 8.1 -пешеходна пътека тип „Зебра"., преминаването по която било регулирано от светофарна уредба с пешеходна секция.

На пешеходната пътека, при подаден зелен сигнал на светофара за пешеходците, предприели пресичане в посока от кв.„***" към кв.„***", свидетелката Ц. С. и непосредствено зад нея шестдесет и пет годишната Т. Г..

Приближавайки ги с автомобила си, Й. се движил със скорост около 5,4 км/ч. и макар, че от стъпването на двете пешеходки на пътното платно имал видимост към цялата пешеходна пътека, той не спрял, за да ги пропусне в нарушение на задължението си, произтичащо от разпоредбата на чл.119, ал.1 отЗДвП.

От момента в който стъпили на платното, свидетелката С. и Т. Г. успели да изминат разстояние от 6,7 метра, когато последвал удар с автомобила, управляван от Й.. С предната му дясна част била ударена от дясната й страна  С., която паднала върху пешеходната пътека. Вървящата в този момент зад нея Т. Г. била ударена с предната лява част на автомобила, в областта на десния долен крайник, от което паднала върху предния капак на автомобила и ударила главата си в панорамното му стъкло. След кратко носене тялото и било отхвърлено на разстояние около 6 метра от мястото на удара и паднало върху платното.

След като усетил настъпването на ПТП-то Й. опитал да спре, но поради объркването си натиснал педала за газта и продължил движението си. Незабавно след това, обаче, отбил вдясно и спрял, след което се върнал да провери състоянието на пострадалите.

За настъпилото ПТП бил подаден сигнал в център на „Национална система 112". На мястото на произшествието пристигнали медицински екип и служители на сектор „ПП" в ОД на МВР гр.П. -свидетелите П.Д. и В. К..

Непосредствено след произшествието свидетелката С. и Т. Г. били транспортирани до МБАЛ „Р. Ангелова" в гр.П. за оказване на медицинска помощ.

Установило се при извършените прегледи и изследвания, че С. е получила контузии в областта на дясната колянна става и дясната лакътна става- охлузни наранявания в тези области.

От заключението по извършената съдебномедицинска експертиза е видно, че тези увреждания са й причинили страдание, поради което и са с характер на леки такива по смисъла на чл.130 НК.

Т. Г. била настанена в хирургично отделение на МБАЛ „Р.Ангелова" -гр.П., където се установило, че в резултат на удара е получила съчетана травма: открита черепно-мозъчна травма -разкъсно-контузни наранявания в дясната слепоочна и в челната област на главата, счупване на дясната слепоочна кост с оформен костен фрагмент, линеарно счупване на костите на черепната основа, епидурален хематом в дясната слепоочна област, субдурален хематом в лявата слепоочно-теменна област, субарахноидален кръвоизлив в ляво, двустранни контузии на главния мозък с размекчение на мозъчното вещество, мозъчен оток с вклиняване на малкомозъчните тонзили; лицева травма -счупване на носните кости и на дясната ябълчна кост, кръвонасядания по клепачите на двете очи; травма на десен долен крайник -лентовидно охлузно нараняване в областта на дясното бедро, счупване на малкопищялната кост в горната й трета, повърхностна разкъсно-контузна рана по предна повърхност на подбедрицата с подкожно кръвонасядане в тази област, охлузвания по предна повърхност на дясното и лявото колена.

Въпреки проведеното оперативно лечение с отваряне на черепната кухина и коремната кухина на *** г. Т. Г. починала.

Видно от заключението по извършената съдебномедицинска експертиза причина за смъртта на Т.С.Г. е тежката черепно-мозъчна травма, причинила тежки увреждания на жизненоважен орган какъвто е главния мозък, а между травматичните увреждания, получени при ПТП-то и настъпилата смърт е налице пряка непрекъсваща се причинно-следствена връзка.

От извършеното химическо изследване на взетата от А.Й. проба кръв е установена липса на етилов алкохол.

Така приетата фактическа обстановка на основание чл.373, ал.3, вр. чл.372, ал.4 НПК се установява от самопризнанието на подсъдимия, показанията на всички разпитани в досъдебната фаза свидетели, от събраните по делото писмени доказателства, приобщени към доказателствения материал по реда на чл.283 НПК, от вещественото доказателство приобщено по реда на чл.284 НПК, както и от заключенията на съдебно медицинската и автотехническа експертизи.

От правна страна:

При така приетата за установена фактическа обстановка съдът намира, че с деянието си подсъдимия е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав по чл.343, ал.3, б.„б", вр. ал.1, б.„в", вр. чл.342, ал.1  НК.

От обективна страна деянието е извършено чрез действие- при манипулиране с уредите за управление на лек автомобил подсъдимият е блъснал със същия пострадалата.

От субективна страна подсъдимия е действал при непредпазливост, като форма на вината.

Причина за извършване на деянията е ниското правно съзнание и неспазване на правилата за движение по пътищата.

При индивидуализацията на наказанието съдът възприе като отегчаващи отговорността обстоятелства налаганите административни наказания по ЗДвП и като смекчаващи отговорността обстоятелства чистото съдебно минало и искреното критично отношение към извършеното, оказаното пълно съдействие за разкриване на обективната истина и на основание чл.343, ал.3, б.„б", вр. ал.1, б.„в", вр. чл.342, ал.1, вр. чл.54 НК съдът намери, че едно наказание лишаване от свобода за срок от четири години и шест месеца отговаря най- точно на целите визиране в чл.36 НК. Съдът приложи разпоредбата на чл.58а, ал.1 НК и редуцира така определеното по- горе наказание лишаване от свобода за срок от три години.

Като прие, че за поправянето на подсъдимия не е наложително същия да изтърпи ефективно определеното наказание, на основание чл.66, ал.1 НК съдът отложи изтърпяване на така определеното наказание за срок от четири години, считано от влизане на присъдата в сила.

На основание чл.343г, вр. чл.343, ал.3, б.„б", вр. ал.1, б.„в", вр. чл.342, ал.1, вр. чл.37 т.7 НК и при изложените по- горе смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства съдъ лиши подсъдимия от право да управлява МПС за срок от три години и шест месеца, като приспадна от този срок времето през което подсъдимият е бил лишен от това право по административен ред.

Вещественото доказателство с оглед на естеството му след влизане на присъдата следва да се унищожи.

С оглед изхода на делото съдът осъди подсъдимия да заплати по сметка на Републиканския бюджет сумата 1073.37 лв., разноски в досъдебното производство.

В този смисъл съдът постанови диспозитива на присъдата си.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: