Определение по дело №379/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 595
Дата: 15 юли 2020 г.
Съдия: Зорница Маринова Ангелова
Дело: 20204300500379
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 13 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  №…..

 

 

 ОКРЪЖЕН СЪД ЛОВЕЧ,в закрито заседание на петнайсети юли през две хиляди и двайсета година,в състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:       ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА,

                                         ЧЛЕНОВЕ:       ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА,

                                                                    ЗОРНИЦА АНГЕЛОВА

 

като изслуша докладваното от член-съдията Ангелова, ч.гр.д.№ 379/2020г., за да се произнесе, съобрази:

 

    

 Производство по чл.413,ал.2 от ТЗ.

 

 

Постъпила е частна жалба от „Ай Тръст”ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.София, бул.”Витоша”146А, вх.В, представлявано от  управителя И.  Ш.,чрез юрисконсулт Велислав Генов, против Разпореждане №610/03.04.2020г., пост.по ч.гр.д.№182/2020г.на РС-Тетевен, в частта, в която  заявлението  по чл.410 от ГПК е отхвърлено по отношение на претендираното възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство и административни разноски. Счита разпореждането за неправилно, незаконосъобразно и необосновано. Обяснява,че претенцията за административни разноски е формирана от всички разходи от „Кредисимо”ЕАД във връзка с извънсъдебното събиране на просроченото вземане, а именно-разходи за ежемесечно изпращане на напомнителни писма,за изпратени покани с актуален размер на задължението и указания за плащане,разходи за многократно проведените разговори с потребителя за доброволно плащане на задълженията му. За направените разноски в размер на 72.56лв. е съставен Протокол за извършени услуги по извънредно събиране на просрочени вземания , издаден от „Кредисимо”ЕАД. Тези разноски са за сметка на кредитополучателя съгласно чл.8,р-л VІ „Усвояване и погасяване на кредита” от ОУ. Също и съгласно чл.3.4,р-л VІІІ”Права и задължения на страните”Твърди,че макар клаузата за заплащане на административни услуги да е включена в договора за потребителски кредит,тя не попада в специалния ЗПК и следва да се разглежда по общия ЗЗД.Това е така,тъй като в случай на изпълнение на основното задължение тези суми няма да се претендират.При пълно и точно изпълнение кредитополучателят би платил единствено заетата сума и договорената лихва. Моли да се приеме,че административните услуги не се претендират на основание договора за кредит,а на извършената суброгация в правата на първоначалния кредитор,след която вземането вече се различава от първоначалното.Развива,че съгласно разпоредбите на българското законодателство, след трансформацията вземането длъжникът запазва своите възражения,които е имал спрямо първоначалния кредитор,но съдът служебно не може да се произнася по тях,в противен случай би накърнил принципа на състезателното начало в процеса.

Позовава се на съдебна практика за тезата ,че длъжникът не получава никакви права срещу поръчителя поради неуведомяването му.

Моли да се съобрази,че Д.Д. сам е избрал при кандидатстването си за кредит от „Кредисимо”ЕАД да обезпечи изпълнението на задължението си,като осигури поръчителство от трето,одобрено от кредитора лице(като е имал възможност да избере и необезпечен кредит),съгласно р-л ІІ „Дефиниции”,§20 от Общите условия за предоставяне на кредити на „Кредисимо”ЕАД-в случая „Ай Тръст”ЕООД. Поръчителят от своя страна се е съгласил да предостави поръчителство на задълженията на Д. и е сключил договор  за поръчителство с „Кредисимо”ЕАД,по силата на който отговоря солидарно с длъжника за всички  задължения,възникнали по договора за потребителски кредит,както и за всички последици от неизпълнението на задълженията,при цена на услугата от 41.97лв.на месеца периода на действие на договора. Този договор е за поръчка съгласно чл.280 от ЗЗД. Задължението за плащане на възнаграждение на поръчителя е ясно и точно формулирано в сключения договор,в него са определени размера и действието му и длъжникът се е съгласил с тях при сключването. Затова счита,че не може възнаграждението за тази услуга да се приема като целящо заобикаляне на разпоредбата на чл.11,ал.1,т.10 от ЗПК. ГПР е ясно посочен в изпратените на длъжника книжа. Пояснява,че разликата между заявлението за обезпечен и необезпечен  кредит е само в срока за разглеждането му.

Излага,че с отхвърлянето на претенцията за дължимо възнаграждение по договора за предоставяне на поръчителство ,съдът е накърнил едно от основните права на страните,а именно свободата на договаряне съгласно чл.9 от ЗЗД. Акцентира,че договорът за предоставяне на поръчителство е сключен след и е извън договора за предоставяне на кредит. Позовава се на Реш.№74/01.08.1959г.,пост.по гр.д.№51/59г.на ОСГК на ВС,касаещо правата на поръчителя по чл.146 от ЗЗД.

По изложените съображения моли да се отмени разпореждането да се отмени в обжалваните части и заявлението се уважи изцяло. Моли да се  присъдят и направените в производството разноски.

По допустимостта.

Жалбоподателят е уведомен за атакуваното разпореждане на 26.05.2020г., а жалбата е подадена на 027.06.2020г.-т.е. с пазен е предвиденият срок. Подадена е от легитимирано да обжалва лице, срещу обжалваем акт, при които предпоставки, съдът приема,че жалбата е допустима и следва да се разгледа по същество.

По същество.

Съобразявайки представените по ч.гр.д.№182/2019г.по описа на РС-Тетевен писмени доказателства, становището на жалбоподателя и направените уточнения, съдът намира, че жалбата е неоснователна.

На 30.03.2020г. пред РС-Тетевен е подадено заявление, по което е образувано ч.гр.д.№ 182/2020г. по описа на съда. Заявителят „Ай Тръст”ЕООД е предявил вземане срещу Д.С.Д. ***, състоящо се от главница от 1089.89лв.по Договор за предоставяне на потребителски кредит с №1185427, сключен на 13.12.2018г. между „Кредисимо”ЕАД и Д.С.Д., 72.56лв.-административни разноски и 250.65лв.-възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство. Претендира се и договорна лихва в размер на 279.79лв.,за периода 13.12.2018г. до 10.01.2020г. и наказателна лихва  от 124.58лв.,за периода от 11.01.2019г. до 04.03.2020г., както и законната лихва върху главницата, с начало от подаване на заявлението до окончателното изплащане. Претендира се присъждане и на направените разноски-държавна такса от 36.35лв. и юрисконсултско възнаграждение от 150лв. В т.12 заявителят е изложил обстоятелствата, от които произтича вземането. Посочил е,че на 13.12.2018г. кредитополучателят е сключил и договор за предоставяне на поръчителство с „Ай Тръст”ЕООД. С договора поръчителят се е задължил да отговаря солидарно за изпълнение на всички задължения на кредитополучателя,срещу насрещно задължение за възнаграждение. Д.С.Д. се е задължил да върне предоставената му заемна сума,заедно с уговорената договорна лихва и съгласно погасителния план по договора за кредит, както и дължимото възнаграждение на поръчителя,съгласно погасителния план към този договор. Твърди,че към подаване на заявлението длъжникът не е изпълнил тези си ангажименти и задължението му е станало изискуемо на 10.01.2020г.,когато е и падежът на последната вноска. Предвид това неизпълнение и след полагане на усилия за събиране на дължимите суми доброволно,на 04.03.2020г. кредиторът е изпратил искане за плащане от „Ай Тръст”ЕООД(писмено е уведомен). В указания срок на 09.03.2020г. поръчителят е платил следните суми- 1089.89лв.- главница, 297.79лв.-договорна лихва, 124.58лв.-наказателна лихва, 72.56лв.административни разходи във връзка с опити за извънсъдебно погасяване на задължения.На същата дата е уведомил длъжника за извършеното плащане и встъпване в правата на кредитора от „Ай Тръст”ЕООД, включително и за дължимото възнаграждение за договора за поръчителство в размер на 250.65лв.

Отправена е молба за издаване на заповед за изпълнение на задължение по реда на чл.410 от ГПК за горните суми.

Съдът е оставил без движение заявлението с указания за уточняване на основанията за претендиране на вземанията за административни услуги и за поръчителство.В срок заявителят е представил разяснения,че претенцията за административни услуги е част от претенцията,основана на договора за суброгация. Заявителят търси притезанията си въз основа на суброгацията в правата на първоначалния кредитор.

С атакуваното Разпореждане №610/03.04.2020г. РС-Тетевен е уважил заявлението в частта по отношение на главницата,договорната и наказателна лихви и законната лихва,а го е отхвърлил за претендираните административни разходи в размер на 72.56лв. и възнаграждение по договор за поръчителство в размер на 250.65лв. Съдът е изложил мотиви,че двете претенции се основават на неравноправни клаузи, приети с цел да се заобикаляне на забраната на чл.33,ал.1 и ал.2 от ЗПК, предвиждащи,че след забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата.Изложил е,че по този начин се въвеждат допълнителни плащания,чиято дължимост на практика е изцяло свързана с хипотеза на забава на длъжника.Прието е,че двете клаузи са нищожни, поради което претенциите са отхвърлени.

Въззивният състав, като се запозна с писмените доказателства и становището на жалбоподателя, намира жалбата за неоснователна.

При произнасянето си съдът съобразява,че по отношение критериите за редовност на заявлението разпоредбата на чл.410,ал.2 от ГПК изрично препраща към тази на чл.127,ал.1 и ал.3 от ГПК. С оглед спецификите на едностранното и формално заповедно производство, редовното заявление следва да представя конкретно и ясно изложение на индивидуализиращите вземането елементи- основание, от какво произтича, фактическите обстоятелства по възникването, съществуването и изискуемостта му. Съгласно чл.411,ал.2,т.2 от ГПК, в редакцията й към момента на подаване на заявлението, заповедният съд следва служебно да извърши проверка дали искането не противоречи на закона и добрите нрави. 

Съставът намира,че в процесното правоотношение по предоставяне на потребителски  кредит са налице неравноправни клаузи. Макар отношенията между кредитора и длъжника да са представени като регламентирани от отделни договори-за потребителски кредит и за поръчителство, при изложените от заявителя факти и основания става ясно,че се касае за свързани и обусловени правоотношения,които не могат да съществуват самостоятелно. От клаузите се изяснява,че договорът за потребителски кредит не може да бъде сключен без да е обезпечен. От своя страна е налице договорна обвързаност и между кредитора и поръчителя, с изричната уговорка за приоритетно изплащане на възнаграждението по поръчителството пред това по основното задължение по кредита. Налице е дълг по кредитно правоотношение,с уговорени акцесорни плащания и те следва да се разглеждат като едно цяло. Зад обособяването на отношенията по обезпечаване на кредитното правоотношение в отделен договор, ясно прозира целта да се заобиколи закона и забраната за уговаряне на допълнителни такси във връзка с усвояването и управлението на договора-чл.10а,ал.2 от ЗПК. Видно е,че ангажиментът към поръчителя е неделим от основния по кредитното правоотношение и затова следва да се включи в общия размер на разходите по кредита. Тук таксата не е включена в предвидения по договора ГПР,а ако бъде изчислена стойността й ще надвиши многократно максимално допустимият размер, регламентиран в императивната норма на чл.19,ал.4 от ЗПК- петкратния размер на законната лихва по просрочени задължения в левове и валута по постановление на Министерския съвет на Република България. Нещо повече-плащането на тази такса е уговорено като приоритетно,дори пред основното задължение по кредитното правоотношение, от което ясно прозира целта му-да обезпечи гарантиран доход,без да има сигурност в насрещната престация. Като последица води до неоснователно обогатяване за кредитора-както за кредитодателя, така и за поръчителя.

Макар подобен начин за обезпечаване на вземането да е нормален, разбираем и наложил се в практиката, ясно е,че с него се постига гарантиране на сигурен доход без насреща да е престирана услуга-поръчителство. Възнаграждението е уговорено като дължимо предварително, преди и без да се знае дали изобщо длъжникът ще прибегне да тази възможност. На практика с него се предвижда допълнителна такса за услуга,която не е ясно дали ще се предостави, което отново насочва към противоречие с чл.10а,ал.4 от ЗПК.

Идентични са мотивите на състава и по отношение претендираните административни разноски в размер на  72.56лв.  По правилото на чл.10а,ал.4 от ЗПК видът, размерът и действието,за което ще се събират таксите следва да бъдат точно и ясно определени в договора. В случая са посочени общо и не е ясно за какво са и дали реално такива са правени. За да се търси възстановяване на разход следва да е обосновано реалното му извършване. Твърдения в този смисъл заявителят не е изложил. При тази неопределеност на задължението за възстановяване на разходи се налага извода,че не е ясно и претендирането му в този вид отново противоречи на посочените по-горе принципи на добросъвестност и равнопоставеност на страните в договорното правоотношение.

Несъстоятелен е опитът на кредитора да изключи спорните две претенции чрез твърдения,че са извън договора за кредит или са се трансформирали след суброгацията в правата на първоначалния кредитор. Заявителят е встъпил в правата на първоначалния кредитор-такива,каквито са били към момента на погасяване на задължението вместо длъжника и суброгацията не води до изменението им по вид, основание и размер.

По изложените съображения ОС-Ловеч приема,че обжалваното Разпореждане № 610/03.04.2020г., пост.по ч.гр.д.№182/2020г.на РС-Тетевен е правилно и законосъобразно,поради което следва да се потвърди изцяло.

Затова съдът 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 610/03.04.2020г., постановено по ч.гр.д.№182/2020г. на РС-Тетевен,като правилно и законосъобразно.

  Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.      

 

 

 

 

                                                                                       2.