Решение по дело №148/2024 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 837
Дата: 11 март 2024 г.
Съдия: Диан Григоров Василев
Дело: 20247200700148
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 837

гр. Русе, 11 март 2024 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенски административен съд, в публичното заседание на 06 март 2024 г. в състав:

 

  Председател:   ДИАН ВАСИЛЕВ

Членове:   ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

         ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

при секретаря ………. Наталия Георгиева ………и в присъствието на прокурора  ………   Георги Манолов като  разгледа    докладваното  от  ……… съдията  Василев  ………    к.н.а.х.д. №148…… по   описа   на съда за  2024   година,   за да    се    произнесе, взе предвид:

Производството е касационно, по реда на чл. 63в ЗАНН(Закон за административните нарушения и наказания), във вр. чл. 208 и сл. по глава XII от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Делото е образувано след постъпила жалба от И.И.И., действащ чрез адв. В. В.,*** против решение №1/02.01.2024 год. на Русенски районен съд, постановено по а.н.д №1899/2023 г. по описа на съда, IV наказателен състав, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 23-1085-002689 от 21.09.2023 г. на началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр. Русе. Със санкционния акт на жалбоподателя, в качеството му на водач на лек автомобил, за нарушение на чл.104б, т.2 от Закон за движение по пътищата са му наложени административно наказание „глоба“ в размер на 3 000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца.

В жалбата се релевират оплаквания, че оспореното решение е постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи и до нарушение на материалния закон. Касационни основания, разписани в чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Твърди се, че събраните във въззивното производство доказателства не доказват по безспорен и категоричен начин, че И. И. е извършил вмененото му административно нарушение. Оценката на съда по отношение на доказателствата не бил правилна и конкретно съдът бил нарушил реда за събиране на тези доказателства, тъй като изгледаният, представен от АНО диск не бил приет  по надлежния ред. Още в административно-наказателното производство били допуснати съществени процесуални нарушения, а това не било и обсъдено от въззивната инстанция.

С касационната жалба не се оспорва извършеното нарушение от И. на правилата, разписани в ЗДвП и ПП за прилагането му.

Иска се от касационната инстанция да отмени обжалваното решение и съответно наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба в писмено становище я счита за неоснователна и предлага да се остави в сила въззивното решение. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на прокуратурата счита касационната жалба за неоснователна, а атакуваното решение - за правилно.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните и събраните по делото доказателства и след касационна проверка съгласно чл. 218 АПК, Административният съд намира следното:

Касационната жалба е подадена в законния срок, от надлежна страна и производството е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

С решение №1/02.01.2024 год.  Русенският районен съд e потвърдил наказателно постановление № 23-1085-002689 от 21.09.2023 г.  на началник група в Сектор „Пътна полиция“ гр. Русе към ОД на МВР Русе, с наложено със санкционния акт на И. И. административно наказание „глоба“ в размер на 3000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца.

За да стигне до правните си изводи за законосъобразност на наказателното постановление и наложената с него санкция „глоба“ в размер на 3 000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца и да отхвърли жалбата, районният съд е установил от фактическа страна следното:

И. И., на 01.09.2023г., около 16:55 часа, в гр. Русе, на ул. „Св Спиридон“, път от сметище Русе, кръстовище с улицата, посока ул. „Индустриален парк“ нарушил устойчивостта на управлявания от него автомобил-БМВ 320 ЦИ, рег. №Р 0082 КС. При навлизане в дясна крива форсирал двигателя на автомобила, приплъзнал задните колела и го поднесъл наляво. Така създал и опасност за насрещно движещо се МПС – рег. № ***, управлявано от разпитан и по въззивното дело в качеството  на свидетел В. М.. По своята същност описанието на деянието сочи на механизъм на управление на МПС чрез спортна техника за шофиране, общоизвестна като "дрифт". Неправомерните му движения с лекия автомобил били и записани от водача на МПС с рег. № ***, чрез видеорегистратор. М. подал сигнал до ОД на МВР Русе по имейл още на същата дата, приложил снимка и клип за случилото се.

След извършена справка за собствеността на БМВ 320 ЦИ, рег. №Р 0082 КС и поискана декларация по реда на чл.188 от ЗДвП, на водача и собственик И. бил съставен АУАН от мл. автоконтрольор Георгиев, с който била ангажирана на административно-наказателна отговорност на водача на автомобила И..

Въз основа на акта АНО, и при липса и на депозирано възражение, издал и оспореното пред РРС наказателно постановление. В него, описвайки отново установените факти и обстоятелства, той приел, че с деянието си, управляващият лек автомобил БМВ 320 ЦИ, рег. №Р 0082 КС, на посочената дата и час, в гр. Русе е извършил нарушение на разпоредбата на чл.104б, т.2 от ЗДвП.

Разпоредбата на чл.104б, т.2 от закона гласи: „На водача на моторно превозно средство е забранено да: т.2 – да използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари “.

Санкцията по това нарушение е константна /твърд размер/ и не позволява на АНО да наложи наказание, различно от посоченото в нея. Така касаторът-И. И., за нарушението на чл.104б, т.2 от ЗДвП бил наказан по реда на чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП с административните наказания „глоба“ в размер на 3 000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, поради установено и доказано от контролните органи неправомерно управление на МПС-собственост на И. И. в чрез спортна техника за шофиране, общоизвестна като "дрифт", на посоченото място, дата и час -01.09.2023г., около 16:55 часа, в гр. Русе, на ул. „Св Спиридон“, път от сметище Русе, кръстовище с улицата, посока ул. „Индустриален парк“ .

Русенският районен съд e изяснил описаната по-горе фактическа обстановка след анализ на събраните по делото писмени и гласни доказателства.

Според съда съставомерността на деянието, с което е нарушена разпоредбата на чл.104б, т.2 от ЗДвП е била установена по безспорен начин, съобразно доказателствата по делото.

Решаващият състав е приел, че действително, на 01.09.2023г., около 16:55 часа, в гр. Русе, на ул. „Св Спиридон“, път от сметище Русе, кръстовище с улицата, посока ул. „Индустриален парк“, И. И., при навлизане в дясна крива форсирал двигателя на автомобила, приплъзнал задните колела и го поднесъл наляво. Така създал и опасност за насрещно движещо се МПС – рег. № ***, т.е. извършил т.нар. „дрифт“.

Защитната теза на водача в жалбата, с която е сезирал въззивната инстанция  отново не отрича извършеното нарушение, а сочи на допуснати съществени процесуални нарушения в проведеното административно-наказателното производство. Конкретно липсата на реквизити на санкционния акт, неизпълнено задължение от АНО първо да отправи покана за сключване на споразумение, както и за приложението на чл.28 от ЗАНН.

Районният съд счел, че жалбата, с която е сезиран е неоснователна и потвърдил наказателното постановление.

Изводите на въззивната инстанция за потвърждаване на санкционния акт за нарушението, визирано в НП са правилни и напълно се споделят от касационния съд.

Съставомерността на деянието е била установена по безспорен начин, съобразно събраните и приети доказателства. Районният съд е защитил в мотивите си решението да потвърди обжалваното НП.

Жалбоподателят нито в административната, нито в съдебната фаза на производството не сочи доказателства, които да оборят презумтивната доказателствена сила на редовно съставения акт за установяване на административно нарушение, съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП.

Събраните в административно-наказателното производство и приети от районния съд доказателства, както и доказателствата-гласни и писмени, сочат че е налице и е доказано по безспорен начин деянието, съставляващо административно нарушение на чл.104б, т.2 от ЗДвП, извършено виновно от водача на БМВ 320 ЦИ, рег. №Р 0082 КС-И., на посоченото място, ден, дата и час. Решаващият съдебен състав е приел, че обективираното от жалбоподателя поведение е било в разрез със забраната, въведена с чл.104б, т.2 от закона.

Правилно РРС е отхвърлил жалбата и потвърдил санкционния акт.

Липсват основания за ревизиране на въззивното решение и за неговата отмяна.

Касационната инстанция намира, че поведението на водача И. е довело до ангажиране на административно-наказателната му отговорност,  защото деянието му нарушава чл.104б, т.2 от ЗДвП и осъществява състава на чл. 175а, ал. 1, пр. 3 ЗДвП. Движението на автомобила с превъртане на задвижващите задни колела и поднасянето наляво е създало и опасност за насрещно движещо се МПС – рег. № ***. Вследствие на тези действия автомобилът на И. е изведен извън контрол очевидно е с демонстративна цел, за да покаже възможностите на автомобила. Така водачът му несъмнено е създал непосредствена опасност за движението и конкретно спрямо В. М., управляващ МПС с рег. № ***  и не се вписва в разбирането за обичайно ползване на пътищата отворени за обществено ползване съобразно тяхното предназначение – за превоз на хора и товари.  Затова правилно е санкциониран водачът на л.а. БМВ 320 ЦИ, рег. №Р 00 82 КС с предвидените за това нарушение кумулативно наказания във фиксирания от закона размер съгласно санкционната разпоредба на чл. 175а, ал. 1, пр. 3 ЗДвП – глоба в размер на 3 000 лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 12 месеца.

Законосъобразни са и действията на районния съд, който със своето решение е потвърдил оспорения пред него санкционен акт.

Пред касационната инстанция се твърди, че е налице пропуск при събирането на доказателствата от районния съд и конкретно, не бил приет  по надлежния ред представения от АНО диск, който съдържал видеозапис от регистратора на водача на МПС с рег. № ***-М., показващ неправомерното движение на И..

Действително, в протокола от проведеното на 14.11.2023г. о.с.з. от IV наказателен състав на РРС липсва определение за приемане на CD диска. Такова липсва и при извършения преглед на съдържанието на диска /видеозаписа/ на 12.12.2023г. Съдебният състав е приел на 14.11.2023г. в о.с.з. представените с преписката от АНО „писмени доказателства“. Този пропуск би бил съществен и основание за връщане на делото за разглеждане от друг състав на съда, ако видеозаписа в представения от АНО диск бе основно доказателство за ангажиране на административнонаказателната отговорност на водача на БМВ 320 ЦИ, рег. №Р 0082 КС И.. Предвид обаче събирането на гласни доказателства, чрез извършения разпит на водача на МПС с рег. № ***, сезирал ОД на МВР за поведението на И. и предоставил записа от неговия видеорегистратор, този пропуск за липсата на записване в протокола на РРС, че приема и един брой  диск  с видеозапис не е съществен. Още повече, този видеозапис в диска е бил и изгледан.

С оглед на горното, напълно неоснователни и недоказани остават доводите на касатора за неправилно приложение на материалния закон и за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Административен съд Русе намира атакуваното решение за допустимо, валидно и постановено в съответствие със закона, а подадената жалба срещу него-за неоснователна. Касационната инстанция напълно споделя фактическите и правни изводи на районния съд касателно всяко нарушението, описано в НП. Те съответстват на данните от събраните по делото доказателства и на материалния закон. Проверката не сочи наличие на нарушения при постановяване на обжалваното решение, които да съставляват касационно основание за отмяната му.

С оглед изхода на спора, основателно е искането на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, но не в поискания размер от 150 лева. На основание чл. 143, ал. 4 от АПК, чл.63, ал.5 от ЗАНН и чл.27е от Наредба за заплащането на правната помощ такива се дължат към ОД на МВР Русе/в чиято структура е Сектор ПП/ в размер на 120 лева.

Мотивиран така и на осн. чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

Оставя в сила решение №1/02.01.2024 год. на Русенски районен съд, постановено по а.н.д №1899/2023 г. по описа на съда.

Осъжда И.И.И. ***, ЕГН ********** да заплати на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи гр. Русе сумата от 120 (Сто и двадесет) лева, представляваща направени по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

                                               

 

                                                                   

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    

 

                                                         

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:            1.

 

 

 

 

                              2.