Определение по дело №814/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 декември 2022 г. (в сила от 15 декември 2022 г.)
Съдия: Павлина Христова Господинова
Дело: 20227260700814
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 967

15.12.2022г., гр.Хасково

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХАСКОВО, в закрито съдебно заседание на петнадесети декември през две хиляди и двадесет и втора година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ВАСИЛКА ЖЕЛЕВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ:        1. ЦВЕТОМИРА ДИМИТРОВА

                                                                                  2. ПАВЛИНА ГОСПОДИНОВА

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия П.Господинова  ЧКАНД №814 по описа на съда за 2022г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.229 и сл. от Административнопроцесуален кодекс във връзка с чл.63, ал.2 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по частна жалба на Директор Дирекция Контрол при ТД НАП Пловдив против Определение №197/03.06.2022г., постановено по АНД №1295/2022г. по описа на Хасковски Районен съд, с което е оставена без уважение молбата да бъде осъдено дружеството – жалбоподател, да заплати направените по делото разноски от 150,00 лева за юрк.възнаграждение. РС Хасково погрешно приел, че срокът за допълване на определението в частта на разноските започва да тече от деня, следващ деня на провеждането на заседанието. Счита се, че това би било правилно, ако страната, която иска допълване, била присъствала на съдебното заседание. Производството в случая било прекратено с определение, което било обективирано в съставения протокол от с.з. на 20.04.2022г., но НАП нямали присъстващ представител и не можели да знаят, че съдът бил пропуснал да се произнесе по разноските. Нещо повече – искането им било направено своевременно преди заседание, както и бил представен списък на разноските. Административнонаказателната преписка постъпила в НАП заедно с протокола на 18.05.2022г., като това бил денят, от който следвало да тече срокът за допълване. Съгласно чл.248, ал.1 от ГПК искането за допълване следвало да бъде направено в срока за обжалване. Срокът за обжалване течал от съобщаване на акта, а не от постановяването му, както погрешно приел районният съд. При приемане на тази теза, то страната, която не била уведомена за акта, би била неоправдано лишена от възможност за защита. Освен това искането било основателно и имали право на разноски на основание чл.143, ал.3 от АПК. Доколкото основанието било неоснователно предизвикан спор, то разноските се дължали при всяко прекратяване. Иска се обжалваното определение да бъде отменено и ЕООД Шери и Тоси да бъде осъдено да заплати направените разноски за юрк.възнаграждение, като се възразява и по размера на адвокатското възнаграждение за представителство пред ХАС, както и се претендират направените в това производство разноски от 80,00 лева за юрк.възнаграждение.

Другата страна – ЕООД Шери и Тоси, не взема становище. 

Съдът, като взе предвид изложените в частната жалба доводи, обсъди приложените по делото писмени доказателства и като извърши проверка на обжалвания съдебен акт, намира за установено следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

Производството по АНД №1295/2021г. по описа на Районен съд Хасково е образувано въз основана на подадена от ЕООД Шери и Тоси – Х., жалба и е прекратено след оттегляне на жалбата с Определение №143 от с.з.20.04.2022г. на Хасковски районен съд. За проведеното заседание страните са били редовно уведомени, но не са се явили. Съдът изрично е посочил, че определението за прекратяване може да бъде обжалвано в 7-дневен срок, считано от датата на постановяване, но е пропуснал да се произнесе по искането на НАП за присъждане на направените по делото разноски. Върху Определение №143/20.04.2022г. е направено отбелязване за влизането му в законна сила на 27.04.2022г.

На 09.05.2022г. от представляващ НАП е постъпила молба да допълване на определението в частта на разноските.

С обжалваното Определение №197/03.06.2022г. на ХРС в производство по чл.63, ал.3 от ЗАНН РС Хасково приел, че подадената молба е извън срока по чл.248, ал.1 от ГПК и следва да бъде оставена без уважение.

Обжалваното разпореждане е незаконосъобразно.

Съгласно чл.248, ал.1 от ГПК, приложим съобразно препращащата норма на чл.144 от АПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. От изложеното следва, че в процесния случай, производството по допълване/изменение на съдебния акт – било то решение или определение, е от компетентността на съда, постановил акта. Така именно РС Хасково следва да прецени дали искането е допустимо като вземе предвид датата на влизане в сила на съдебния акт. Последното е спорният момент, по който ХРС е преценил, че Определение от 20.04.2022г., като  постановено в публично съдебно заседание и при редовно уведомяване/призоваване на страните, влиза в сила 7 дни след постановяването му, ако не е обжалвано от страните.

В конкретния случай обаче това не обуславя недопустимост на искането за допълване на Определението от 20.04.2022г. в частта му за разноските, тъй като следва да се има предвид, че относно произнасянето от въззивната инстанция при оттегляне на жалба важат специални правила.

Съгласно разпоредбата на чл.84 от ЗАНН и доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс. Така във въззивното производство на основание чл.324, ал.1 от НПК е допустимо жалбата да бъде оттеглена от жалбоподателя, но съгласно чл.326 от НПК в случаите по чл.324 от НПК въззивният съд се произнася в закрито заседание. Доколкото в случая няма спор относно прекратяването на производството и неизпращане на съобщения относно произнасянето на съда, а се спори единствено относно възможността за допълване на прекратителното определение в частта на направените разноски, то поради изложеното следва да се приеме, че искането за допълване е допустимо като подадено в срок. Съдът е десезиран с направеното оттегляне на жалбата от ЕООД Шери и Тоси – Х., но тъй като не се е произнесъл в закрито заседание съобразно изискването на приложимия НПК и не са изпратени съобщения относно прекратяването, то искането по чл.248 от ГПК следва да се счита за предявено в срок.

Наред с изложеното следва да са има предвид и че Хасковски Районен съд се е произнесъл по допустимостта на искането по чл.248 от ГПК с диспозитив „оставя без уважение“, сочещ на произнасяне по същество на искането. Коректното изписване на диспозитива в настоящия случай е „оставя без разглеждане“.

Настоящият състав приема, че искането на НАП, направено по реда на чл.248 от ГПК, е допустимо, а РС Хасково неправилно е приел, че при липса на произнасяне в закрито съдебно заседание и при липса на изпратени съобщения за съдебния акт, същото не е допустимо и не следва да бъде разгледано. В случая ХРС дължи произнасяне по искането, като преценката относно основателността е от именно от компетентността на ХРС.

При така направените изводи обжалваното разпореждане се явява постановено в несъответствие и при неправилно приложение на закона, а като такова следва да бъде отменено.

По отношение искането за разноски, направени в настоящото производство, следва да са има предвид, че те следва да се преценят от компетентния съд след връщане на делото и при произнасянето му по същество на искането.

Мотивиран така и на основание и на основание чл.234, ал.1 във вр. с чл.236 и чл.221, ал.2, пр.2 от АПК във вр. с чл.63, ал.2 от ЗАНН, Хасковски административен съд

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ Определение №197/03.06.2022г., постановено по АНД №1295/2022г. по описа на Хасковски Районен съд, с което е оставена без уважение молбата да бъде осъдено дружеството – жалбоподател, да заплати направените по делото разноски от 150,00 лева за юрк.възнаграждение и ВРЪЩА делото на същия състав на Районен съд Хасково за продължаване на съдопроизводствените действия по него.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                                           2.