Решение по дело №2322/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 252
Дата: 25 февруари 2022 г. (в сила от 27 април 2022 г.)
Съдия: Златина Иванова Бъчварова Кънчева
Дело: 20217040702322
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№252

 

  Бургас, 25/02/2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД БУРГАС, осми състав, в открито заседание на шестнадесети февруари, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                                   Съдия  Златина Бъчварова

                                                                       

Секретар В.С.

като разгледа административно дело  номер 2322  по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.112, ал.1, т.4 от Закона за здравето/ЗЗ/, вр.  чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по жалба на Г.И.Й. ***, против експертно решение/ЕР/ №0490 от 26.02.2021 г. на специализиран състав на Национална експертна лекарска комисия/НЕЛК/ София по хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови/СС/заболявания, с което е потвърдено ЕР №3648 от 18.11.2020 г. на първи състав на териториална експертна лекарска комисия/ТЕЛК/, УМБАЛ Бургас, с което му е определена 40% трайно намалена работоспособност/ТНР/.

Жалбоподателят, редовно уведомен, се явява лично и поддържа сезиращата съда жалба. Твърди, че решението на НЕЛК е неправилно, тъй като е потвърдил решението на ТЕЛК, с което му е определена 40% ТНР. С предходно решение на ТЕЛК последната е била 54% и е можел да получава социални помощи, а сега не. Не ангажира доказателства.

Ответникът Национална експертна лекарска комисия/НЕЛК/ София, редовно уведомен, не се представлява и не е взел становище по жалбата. Представя административната преписка по издаване на оспорения административен акт. Не ангажира допълнителни доказателства.

Заинтересованата страна Първи състав на ТЕЛК, УМБАЛ Бургас, редовно уведомена, не се представлява и не взела становище по жалбата.

Заинтересованата страна Агенция за хората с увреждания,  София, редовно уведомена, не се представлява и не взела становище по жалбата.

Заинтересованата страна ТП НОИ Бургас, редовно уведомена, не се представлява и не е взела становище по жалбата.

Заинтересованата страна Регионална дирекция/РД/ „Социално подпомагане“ Бургас, редовно уведомена, не се представлява и не е взела становище по жалбата.

Административен съд Бургас, като взе предвид изложените доводи, съобрази доказателствата и закона, намира следното:

Жалбата е подадена в срока по чл.149, ал.1 АПК, от лице, което има правен интерес от оспорването, съдържа необходимите форма и реквизити, поради което е допустима.

Разгледана по същество, е неоснователна.

От представените в административната преписка доказателства се установява, че с ЕР №3648 от 18.11.2020 г. на първи състав на териториална експертна лекарска комисия/ТЕЛК/, УМБАЛ Бургас, при преосвидетелстване, по документи, с придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст/ОСВ/, с водеща диагноза „счупване на стъпалото, без счупване на глезена“, на  жалбоподателя Й., пожизнено, е определена 40% трайно намалена работоспособност/ТНР/, считано от 25.01.1995 г. /л.25 от мед.досие/.

Решението на ТЕЛК е оспорено по административен ред пред НЕЛК София, която с решение №0490 от 26.02.2021 г. на специализиран състав по хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови заболявания е потвърдила експертното решение на ТЕЛК по всички поводи, вкл. и по отношение на крайния % на ТНР-40%, определен съобразно т.ІІІ от Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на ТНР в проценти от Приложение №2 към чл.63, ал.3 от Наредбата за медицинската експертиза/НМЕ/. В №0490 от 26.02.2021 г.  е приета водеща диагноза на жалбоподателя „счупване на петната кост“. Решението е взето при извършена проверка по документи, съобразно чл.50, ал.1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи/ПУОРОМЕРКМЕ, обн.ДВ, бр.34/2010 г./ и след обстоен преглед на приложената в медицинското досие документация и експертна консултация на специализирания състав на НЕЛК/л.22 и 23 от мед.досие/.

Експертно решение/ЕР/ №0490 от 26.02.2021 г. на специализиран състав на Национална експертна лекарска комисия/НЕЛК/ София по хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови/СС/заболявания, с което е потвърдено ЕР №3648 от 18.11.2020 г. на първи състав на териториална експертна лекарска комисия/ТЕЛК/, УМБАЛ Бургас, с което е определена 40% трайно намалена работоспособност/ТНР/,  е предмет на разглеждане в настоящото производство.

При тези факти се налагат следните правни изводи:

На първо място, експертното решение е издадено от компетентен орган- НЕЛК, съобразно правилото на чл.103, ал.4 ЗЗ.

На второ място, същото е в предвидената форма и съдържание, по образец, утвърден от министъра на здравеопазването, според нормата на чл.4 от Наредбата за медицинската експертиза/НМЕ/.

На трето място, при издаването му не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, мотивиращи неговата отмяна.

Относно приложението на материалния закон, съдът съобрази следното:

Спорът се свежда до определения от ТЕЛК и потвърден от НЕЛК процент на ТНР.

Видно от оспорения административен акт, НЕЛК се е произнесла въз основа на представената и съдържаща се в медицинското досие на жалбоподателя медицинска документация, съобразно правилото на чл.50, ал.1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи/ПУОРОМЕРКМЕ/. НЕЛК подробно е мотивирала решението, с което е потвърдила решението на ТЕЛК. Крайния % на ТНР-40% е определен съобразно т.ІІІ от Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на ТНР в проценти от Приложение №2 към чл.63, ал.3 от Наредбата за медицинската експертиза/НМЕ/.

Оспореният административен акт е съобразен с материалния закон към момента на издаването му по арг. от чл.142, ал.1 АПК.

Определяне процента на ТНР, респ. неговата промяна изисква специални знания, с каквито съдът не разполага и в каквато насока са дадените, на основание чл.171, ал.5 АПК, указанията на жалбоподателя. В посочения срок Й. не ангажира доказателства, нито представя такива.

На основание чл.171, ал.2 АПК, съдът е допуснал извършването на съдебно-медицинска експертиза и е поставил въпроси на вещо лице-специалист-ортопед, депозитът, за която не е заплатен от Й. и съответно заключение не е изготвено.

По правилата за разпределение на доказателствената тежест в производството, жалбоподателят не ангажира доказателства, които да опровергаят констатациите на административния орган.

При това положение съдът приема, че жалбата е неоснователна и следва да се отхвърли.

Мотивиран така и на основание чл.172, ал.2 АПК Административен съд Бургас, осми състав,

 

                                    

Р  Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Г.И.Й. ***, против експертно решение/ЕР/ №0490 от 26.02.2021 г. на специализиран състав на Национална експертна лекарска комисия/НЕЛК/ София по хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови/СС/заболявания, с което е потвърдено ЕР №3648 от 18.11.2020 г. на първи състав на териториална експертна лекарска комисия/ТЕЛК/, УМБАЛ Бургас, с което е определена 40% трайно намалена работоспособност/ТНР/.

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му пред Върховен административен съд на Република България.                                                              

                                                           

 

                                                        СЪДИЯ :