Решение по дело №162/2019 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 януари 2020 г.
Съдия: Росица Радкова Цветкова
Дело: 20197250700162
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 1

 

гр. Търговище, 03.01.2020г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - Търговище, в открито съдебно заседание на шестнадесети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ЦВЕТКОВА

ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА СТЕФАНОВА

ИВАНКА ИВАНОВА

при секретаря Стоянка Иванова и с участието на зам. окръжен прокурор при ОП – Търговище Николай  Казаков, като разгледа докладваното от председателя КНАХД № 162 по описа на АС – Търговище за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба на адв. С. И. И., действащ като пълномощник на Г.Й.П., против решение № 258 от 05.11.2019г. на Търговищкия районен съд, постановено по НАХД № 735/2019г. Касационните основания, които се сочат, са нарушение на закона и съществено процесуално нарушение (необосноваността не е касационно основание по НПК). Поддържа се, че районният съд неправилно е приел, че при издаването на АУАН и наказателното постановление не е допуснато съществено процесуално нарушение. Всички възражения по същество са не срещу оспореното решение, а срещу АУАН и НП. Подробно обосновава, че наказаното лице е извършило по-тежко наказуемо нарушение от това, за което е ангажирана отговорността му и респ., че е налице несъответствие между описаното нарушение в обстоятелствената част на АУАН и НП и възприетата от административно-наказващия орган правна квалификация. Отделно от това обосновава подробно наличието и на други нарушения в хода административно-наказателното производство. Прави се искане съдът да отмени решението и да отмени наказателното постановление. В съдебно заседание жалбата се поддържа от адв. П., редовно преупълномощена. Претендират се разноски по делото.

Ответникът – Областен отдел - Търговище при Изпълнителна Агенция „Автомобилна администрация“, редовно призован не се представлява.

Представителят на ТОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че  решението на ТРС следва да бъде оставено в сила.  

Административен съд – Търговище, първи касационен състав, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218, ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от надлежна страна и е процесуално  допустима.

С решението ТРС е потвърдил наказателно постановление /НП/ № 44- 0000396 от 15.08.2019 година на Началник Областен отдел - Търговище при Изпълнителна Агенция „Автомобилна администрация“ Търговище, с което на Г.Й.П. ***, за нарушение на чл. 34, § 1, изр. 1, предложение 2 от Регламент ЕС № 165/2014 и на основание чл.9Зв, ал. 2 от ЗАвП е наложено адм. наказание „ глоба” в размер на 500.00 (петстотин) лева, като правилно и законосъобразно. За да постанови този резултат районният съд е приел от фактическа страна следното:

На 22.07.2019 г. около 13.50 часа на главен път гр. София- гр. Варна в с. Пробуда, ПП1-4 км. 236+541 Г.П. *** управлявал товарен автомобил влекач Волво ХФ 4Х 2Т с рег. № …, от категория № 3 и прикачено полуремарке с рег. № … от категория 04, като и двете ППС са собственост на „Ваня транспорт“ ЕООД. Водачът извършвал обществен превоз на товари с пътен лист № 7714734 от 22.07.2019 година от гр. Летница до гр. Варна, както превоза попада в изискванията на Регламент 561/00 г. Товарният автомобил бил оборудван с дигитален тахограф  Simens HG модел 1381.**********, сер. № **********. След ПТП, на водача е извършена проверка, при която е констатирано, че жалбоподателят П. не е използвал карта на водач при извършване на превоза видно от представените разпечатки от дигиталния тахограф. Установено е, че водачът е поставил карта в тахографа в момента на настъпване на ПТП. За извършено нарушение, квалифицирано като такова по чл. 34, §1, изр. 1, пр. 2 от Регламент (ЕС) № 165/2014 г., бил съставен АУАН серия А-2018, № 267636, с който нарушителят се запознал и подписал без възражения. В 3-дневният срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН не e депозирал допълнително писмено възражение по акта, след което било издадено НП № 44-0000396/15.08.2019г. на началник ОО „АА" Търговище.

Въз основа на тези установявания съдът е обосновал извод, че НП е издадено при липса на съществени процесуални нарушения и в съответствие с материалния закон. Решението на съда е подробно мотивирано. То е постановено при правилно установена фактическа обстановка, при липса на каквито и да било процесуални нарушения и в съответствие с материалния закон.

 Настоящият касационен състав споделя напълно изводите за правната квалификация на описаното от фактическа страна в АУАН и в наказателното постановление нарушение, което е безспорно установено по делото. Както правилно е посочил ТРС елементите на фактическия състав на нарушението са описани в обстоятелствената част на наказателното постановление. Дори да се приеме, че с действията си водачът е извършил и други нарушения в условията на реална съвкупност и/или идеална съвкупност, някои от тях дори по-тежко наказуеми от обсъжданото нарушение, неангажирането на отговорността му и за тях не е основание да се приеме, че издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно. Правото на защита на наказаното лице не е било нарушено, тъй като всички съставомерни факти са му били предявени и то е могло да организира защитата си спрямо тях.

 Въз основа на установеното от фактическа страна правилно съдът е приел, че наказателното постановление е законосъобразно и предвид дадената на деянието правна квалификация и наложено наказание, тъй като в описателната част на АУАН и  и респ. на НП е описано нарушение, посочено в нормата на чл. 93в, ал.2 - водач, който управлява моторно превозно средство, оборудвано с дигитален тахограф, и не спазва изискванията относно правилното използване на картата на водача, определени в Регламент (ЕС) № 165/2014 или в AETR. Неизползването на карта на водача по естеството си представлява винаги нарушение на изискванията за относно правилното използване, които на първо място предполагат картата да се постави в тахографа. Не отговаря на истината твърдението, че в обстоятелствената част на наказателното постановление и АУАН липсвал елемент от състава, а именно че е „осъществявал движение“. Преди всичко следва да се посочи, че този елемент от фактическия състав е „управлява МПС“ и той се съдържа в АУАН и НП – в тях е посочено, че при извършване на превоза по маршрут от гр. Летница до гр. Варна, до настъпване на ПТП в с. Пробуда, П. в качеството на водач, не е използвал карта на водача.

С оглед на това съдът приема, че оспореното решение е съобразено изцяло с материалния закон. Няма каквото и да било основание да се приеме, че деянието се отличава с незначителна степен на обществена опасност от типичната за случая и респ., че са били налице основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. Мотивите на съда в тази връзка са напълно ясни и достатъчни. Санкцията за това нарушение е определена в абсолютен размер от законодателя и съдът не е имал правомощие да индивидуализира наказанието отчитайки смекчаващите отговорността обстоятелства.

В контекста на изложените съображения настоящият съдебен състав счита, че ТРС е постановил законосъобразно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН,  Административен съд – Търговище, 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 258 от 05.11.2019г. на Търговищкия районен съд, постановено по НАХД № 735/2019г.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.