Решение по дело №3731/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260456
Дата: 23 ноември 2020 г. (в сила от 30 декември 2020 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20203110203731
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                                           №260456/23.11.2020г.

                                   Година 2020                             Град Варна

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                 четиридесет и пети състав

На седемнадесети ноември                                      Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

Секретар : Маргарита Стефанова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 3731 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на  Н.Р.Л. с ЕГН **********, в качеството и на управител на „ К.“ ЕООД, БУЛСТАТ ********* със седалище и адрес на управление ***, чрез юк П.Д. срещу НП № 23-0000580/12.06.2020 год. на и.д. Директор на РД АА Варна, с което за нарушение на чл. 6,ал.7, т.3,буква „б“, предл.1 от Наредба № 11/31.10.2002 год. на МТС, на осн. чл.105,ал.1 от ЗАвтПр на дружеството е наложена имуществена санкция в размер от 200 лв..

            В жалбата се твърди, че НП е незаконосъобразно, като се твърди, че при издаването на АУАН и НП са допуснати нарушения на чл.42,т.3 и чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН; че АУАН е съставен в присъствието на лице, което няма представителна власт; че е налице основанието за приложение на чл.28 от ЗАНН, тъй като дружеството, макар и със закъснение е подало исканите доказателства.

В съдебно заседание дружеството, редовно призовано се представлява от юк Д., ВАК, който поддържа жалбата и моли НП да бъде отменено изцяло.

            Въззиваемата страна – ОО АА Варна се представлява от мл експерт Вълчева, която моли НП да бъде потвърдено изцяло и по размер.

            Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

            От фактическа страна:

          С АУАН с   272097/05.05.2020 год., административния орган е приел за установено от фактическа страна, че на 09.10.2019 год. в гр.Варна, дружеството превозвач „ К.“ ЕООД, притежаващо лиценз на Общността № 14078/20.10.2015 год. за международен обществен превоз на товари, не е доказало финансова стабилност преди изтичане на срока 08.10.2019 год., до когато е бил сключен договор за застраховка, с който е доказало финансова стабилност  за предходен период в ИА АА / РД АА Варна / , видно от застрахователна полица № 0700-900-2018-00229/09.10.2018 год. , валидна до 08.10.2019 год.. – нарушение по чл.6,ал.7,т.3,б“б“,предл.1 от Наредба № 11/31.10.2002 год. на МТС.

Акта бил съставен и предявен на упълномощено лице, което в графата бележки и възражения  отразил , че няма такива.

В срока по чл.44 от ЗАНН не са били депозирани писмени възражения.

Въз основа на така съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка издал НП № 23-0000580/12.06.2020 год., с което за нарушение на чл. 6,ал.7, т.3,буква „б“, предл.1 от Наредба № 11/31.10.2002 год. на МТС, на осн. чл.105,ал.1 от ЗАвтПр наложил на дружеството имуществена санкция в размер от 200 лв..

В хода на съдебното производство е разпитан в качеството на свидетел актосъставителя Б.Г., който потвърждава изложеното в акта за административно нарушение.

Със съгласието на страните съдът е заличил св. А.К..

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните гласни доказателства – показанията на св. Г. и приложените по делото писмени доказателства , прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

            АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

НП е издадено от компетентен орган – и.д. Директор на РД АА Варна, съгласно приложената Заповед № РД-08-30/24.01.2020 год. на Министъра на транспорта, като АУАН също е съставен от компетентно лице.

АУАН е съставен в присъствието на нарушителя и свидетел,  присъствал при извършване или установяване на нарушението. 

Съдът намира, че в хода на производството не са допуснати нарушения на процесуалните правила, които да са съществени и да са ограничили правото на защита на наказаното лице. Вмененото във вина нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща да се разбере какво е обвинението и срещу какво да се организира защитата. Посочена е нарушената материално-правна норма, като наказанието за нарушението е индивидуализирано.

Съдът намира, че правилно административно-наказващият орган е констатирал нарушение по  чл. 6, ал. 7, т. 3 б. б пр. 1 от Наредба № 11/ 31.10.2002 г. на МТС, като е отнесъл фактите към хипотезата на правната норма. Тази разпоредба предвижда, че дружеството, притежаващо лиценз за извършване на международен автомобилен превоз на товари е длъжно да доказва финансовата си стабилност всяка година чрез представяне на справка съобразно нормативно установеното приложение и преди изтичане на срока, за който е сключен договорът за застраховка, или срока, за който е издадена банковата гаранция. От приложените по преписката писмени доказателства се установява, че срокът да договора за застраховка е бил до 24: 00 часа на 08.10.2019 г. и това е била датата, до която превозвачът е дължал подаване на справка за финансова стабилност.

Нормата на чл.  чл. 6, ал. 7, т. 3, б. "б" от Наредба № 11/31.10.2002 г. МТС за международен автомобилен превоз на пътници и товари изисква лицата по чл. 2, ал. 1 да доказват финансова стабилност всяка година преди изтичане на срока, за който е сключен договорът за застраховка, като това доказване се извършва всяка година чрез представяне на справка (приложение № 3) с приложени документи, един от които е договор за застраховка, отговарящ на изискванията на ал. 6. Посочената справка следва да бъде подадена преди изтичане на срока, за който е сключен договорът за застраховка. В процесния случай справката е следвало да бъде подадена в срок до 08.10.2019  г., като посочения срок несъмнено не е бил спазен.

Липсват доказателства тази справка да е била подадена,поради което съдът намира, че описаното в акта и постановлението нарушение безспорно е било извършено от страна на санкционираното юридическо лице. В случая следва да се има предвид, че с атакуваното наказателно постановление е била ангажирана отговорността на ЮЛ „ К.“ ЕООД чрез налагане на административно наказание имуществена санкция. Това по своята правна същност е безвиновна отговорност и представлява обективната отговорност на юридическото лице за неизпълнение на задължения към държавата, каквото имаме в конкретния случай и се реализира независимо от конкретния извършител, формата на вина, степента на обществена опасност на дееца и т. н.

Правилно е била определена и санкционната норма - чл. 105, ал. 1 от ЗАвтП, тъй като именно в нея е предвидена санкция за нарушение на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на закона, каквато се явява Наредба № 11/31.10.2002 г., която е издадена на основание чл. 7, ал. 3, чл. 25, ал. 2, чл. 29, ал. 2, чл. 31, ал. 2 и § 4а от Закона за автомобилните превози.

Законосъобразно наказващият орган е наложил на „ К.“ ЕООД  наказание имуществена санкция в размер на 200 лева, тъй като това императивно е предвидено в нормата на чл. 105, ал. 1 от ЗАвтП. Поради това и съдът няма законова възможност да намали размера на тази санкция.

Съдът не споделя изложеното в жалбата възражение за допуснато в административнонаказателното производство нарушение на чл. 43, ал. 4 от ЗАНН. Видно от АУАН същият е бил съставен в присъствие на лицето Иван Г. Желязков в качеството му на упълномощено лице и му е бил връчен. В материалите по преписката се съдържа пълномощно от управителя на „К.” ЕООД, с което лицето Иван Г. Желязков е упълномощен да представлява дружеството пред ДАИ Варна / понастоящем РД АА Варна /, като изрично е посочено, че пълномощникът има право да подписва актове и наказателни постановления от името и за сметка на дружеството. В жалбата се излагат твърдения, че  пълномощията на Желязков са били оттеглени и същият е нямал представителна власт, но за тези твърдения не са ангажирани доказателства, поради което същите остават недоказани в процеса.

Съобразно събраните по делото доказателства съдът намира, че случаят не е маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като обществената опасност на деянието не се отличава от останалите нарушения от този вид. То е формално и за неговата съставомерност не е необходимо настъпване на вредни последици. Поради това съдът намира, че степента на обществена опасност на нарушението не е явно незначителна.

С оглед на изложеното до тук, съдът намира, че наказателното постановление е правилно, обосновано и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

По разноските:

При този изход на делото и съобразно искането на процесуалния представител АНО, на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН вр. чл. 143 от АПК, съдът намира, че на РД АА - Варна следва да се присъди юристконсултско възнаграждение. При определяне на неговия размер съдът съобрази разпоредбата на чл. 37, ал. 1 от ЗПП, в която е предвидено, че заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя съгл. Наредба за заплащане на правната помощ. Съгласно чл. 27е от посочената Наредба за защита по дела по ЗАНН е предвидено възнаграждение от 80. 00 лв. до 120. 00 лв.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1, предл.първо от ЗАНН, съдът  

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА  НП № 23-0000580/12.06.2020 год. на и.д. Директор на РД АА Варна, с което на  „ К.“ ЕООД, БУЛСТАТ ********* със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Н.Р.Л. с ЕГН **********, в качеството и на управител  за нарушение на чл. 6,ал.7, т.3,буква „б“, предл.1 от Наредба № 11/31.10.2002 год. на МТС, на осн. чл.105,ал.1 от ЗАвтПр  е наложена имуществена санкция в размер от 200 лв..

ОСЪЖДА „ К.“ ЕООД, БУЛСТАТ ********* със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Н.Р.Л. с ЕГН ********** – управител да заплати на  РД АА Варна 80 лв., представляваща разноски по делото за юристконсултско възнаграждение.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр.Варна на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава 12 от АПК, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.  

                                                                                                                                 

                                                                      

 

СЪДИЯ :