Определение по дело №586/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 686
Дата: 13 ноември 2018 г. (в сила от 13 ноември 2018 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20181400600586
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на  четиринадесети ноември, две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                 Председател:РЕНАТА МИШОНОВА-ХАЛЬОВА

    Членове:ЛИДИЯ КРУМОВА

 ПЕНКА Т. ПЕТРОВА

                 

Като разгледа докладваното от съдия Л. Крумова ВНЧ дело N 586 по описа за  2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243, ал.7 и сл. НПК и е образувано въз основа на жалба от Б.К.П. ***, против определение № 214/18.09.2018год. на РС Оряхово, постановено по ЧНД № 333/2018год. по описа на същия съд, с което е оставена без разглеждане жалбата на П. против постановление на РП Оряхово от 07.08.2018год. за частично прекратяване на наказателното производство по ДП № 682/2017год. по описа на РП Оряхово като процесуално недопустима и съдебното производство по ЧНД 333/2018год. е прекратено.

В жалбата се навеждат доводи за неправилност на определението на РС Оряхово, като се излагат съображения за неговата необоснованост и незаконосъобразност. Навеждат се доводи, че извода на първостепенния съд за недопустимост на жалбата е незаконосъобразен, тъй като нормата на чл. 243, ал.4 НПК не предполага ограничително тълкуване, каквото е направено от районния съд. Прави се искане за отмяна на определението на ОРС и мотивирано произнасяне по всички наведени в жалбата пред ОРС съображения против постановлението за частично прекратяване на наказателното производство.

Въззивният съд, като взе предвид наведените в протеста  доводи и съображения и след като се запозна с материалите по делото, приема следното:

Жалбата е подадена в законоустановения 7-дневен срок, от надлежна страна и против подлежащ на атакуване съдебен акт, при което същата се явява процесуално допустима пред настоящата инстанция.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Частично прекратеното наказателно производство е образувано по реда на чл. 212, ал.3 НПК – с първото действие по разследването, а именно оглед на местопроизшествие, извършен на 07.12.2017год., затова, че на същата дата, в гр. Оряхово, на ул.“Лале“ №23, две лица са отнели чужди движими вещи –сумата 200лв. от владението на Е.И.К., с намерение противозаконно да ги присвоят, като са употребили сила – престъпление по чл. 198, ал.1, вр. чл. 20, ал.2 НК.

    При разследването са извършени многобройни ПСД – събрани са писмени доказателства, разпитани са  значителен брой свидетели, въз основа на които в качеството на обвиняеми са привлечени лицата Б.К.П. и Д.Н.М. за престъпление по чл. 198, ал.1, вр. чл. 20, ал.2 НК, затова, че на 07.12.2017год. в гр. Оряхово, на ул.“Лале“ № 23, двамата в съучастие като съизвършители са отнели чужди движими вещи на стойност 200лв. от Е.И.К., като са употребили сила. Събраните в хода на ДП доказателства са анализирани обстойно в постановлението на решаващия прокурор и въз основа на това са направени крайните изводи в атакуваното пред ОРС постановление, с което решаващият прокурор е прекратил частично наказателното производство – само по отношение на единият от обвиняемите, а именно Д.Н.М., като производството е останало да се движи против обвиняемия – жалбоподател в настоящето производство Б.К.П..

    Обосновано и законосъобразно първостепенния съд в определението си е извършил проверка дали е възникнало правото на жалба против постановлението за частично прекратяване, т.е дали са уведомени лицата по чл. 243, ал.4 НПК, както и въпроса по отношение на кои от тях възниква това право. Обосновано и законосъобразно ОРС е приел, че право на жалба е възникнало за пострадалата К. и за обвиняемия, по отношение на когото е постановено прекратяването Д. М. и то само по отношение мотивите на постановлението или пък основанието за това прекратяване. Такъв правен интерес обаче липсва за обвиняемия П., тъй като с постановлението за частично прекратяване на наказателното производство неговите процесуални права не се накърняват, какъвто извод е направил контролирания съд. Право на прокурора е да прецени на кого да повдигне обвинение и за какво престъпление да го привлече – чл. 127, т.1 и т.3 от Конституция на РБ. Съдът не е компетентен нито да му нарежда кои лица следва да привлича, нито за какви конкретни престъпления.

    Както вече се посочи, напълно основателно ОРС е приел, че обвиняемият, по отношение на когото наказателното производство не се прекратява, не разполага с право да атакува постановлението, с което се слага край на производството спрямо друг обвиняем, тъй като разпоредбата на чл. 243, ал.4 НПК легитимира само привлечения обвиняем, по отношение на когото се слага край на разследването.

    В този смисъл е и съдебната практика и по-конкретно Р № 536/22.11.2002год. по н.д. 432/2002год. на ВКС, Р № 157/12.05.2009год. по н.д. 136/2009год. на ВКС, в които се сочи, че процесуалните права на обвиняем, срещу когото наказателното производство не е прекратено не са нарушени, ако не му е дадена възможност да обжалва постановлението за прекратяване на наказателното производство по отношение на други обвиняеми.

В тази връзка, не могат да бъдат споделени доводите на жалбоподателя П., че първоинстанционният съд е допуснал процесуални нарушения при постановяване на определението си, тъй като не е обсъдил изложените в жалбата  пред него мотиви. Приемайки, че жалбата е недопустима, съдът не дължи отговор на поставените в нея въпроси по същество. Такъв отговор не се дължи и от настоящата инстанция. Приемайки жалбата за недопустима, съдът я оставя без разглеждане и прекратява образуваното пред него съдебно производство.

При това положение, обоснован и законосъобразен се явява извода на първостепенния съд, че подадената пред него жалба от обвиняемия К. П. против постановлението за частично прекратяване на наказателното производство по отношение на Денис Михайлов е недопустима, с оглед на което я е оставил без разглеждане и е прекратил съдебното производство. По тези съображения атакуваното определение на РС Оряхово  следва да бъде потвърдено, като правилно – обосновано и законосъобразно, а жалбата против него – оставена без уважение като неоснователна.

При горните съображения и на основание чл. 243, ал.8 НПК, Врачанския окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  определение № 214/18.09.2018год., на РС Оряхово, постановено по ЧНД № 333/2018год.

НАСТОЯЩЕТО определение е окончателно.

 

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:         ЧЛЕНОВЕ: