РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ / 2011 година
Р. Тончева – съдия-докладчик по НОХД№ 1694/11г. по описа на Варненския окръжен съд, определена с разпореждане на Зам.председателя на ВОС, след като се запознах с внесения в съда обвинителен акт от страна на ВОП и с материалите по д.пр.№312/2009г. по описа на V РУП при ОД на МВР - Варна и като проверих процесуалните предпоставки, установени в нормата на чл.248 ал.2 от НПК намерих, че са налице основанията за разглеждане на делото в съдебно заседание, поради което
Р А З П О Р Е Д И Х :
НАСРОЧВАМ делото за съдебно заседание на 09.01.2012 година от 09.00 часа.
ЗА датата на съдебното заседание да се призоват ВОП, подсъдимия П.К., защитник адв.Иван Томов, свидетелите и вещите лица, посочени в приложението към обвинителния акт.
На осн. чл.254 ал.1 от НПК да се връчи препис от обвинителния акт на подсъдимия.
На осн. чл.254 ал.3 от НПК в седмодневен срок от връчване на преписа от обвинителния акт, подсъдимият може да даде отговор, в който да изложи възраженията си и да направи нови искания.
На осн. чл.254 ал.4 от НПК указвам на подсъдимия, че делото може да бъде разгледано в негово отсъствие при условията на чл.269 от НПК, а именно:
- ако не е намерен на посочения от него адрес или е променил същия без да уведоми съответния орган;
- местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установен;
- се намира извън пределите на Република България и:
а/ местоживеенето му не е известно;
б/не може да бъде призован по други причини;
в/е редовно призован и не е посочил уважителни причини за неявяването си.
Разяснявам на подсъдимия, че има следните права: да научи за какво престъпление е привлечен в това качество и въз основа на какви доказателства; да дава или да откаже да дава обяснения по обвинението; да се запознава с делото, включително и с информацията, получена чрез използване на специални разузнавателни средства, и да прави необходимите извлечения; да представя доказателства; да участва в наказателното производство; да прави искания, бележки и възражения; да се изказва последен; да обжалва актовете, които накърняват неговите права и законни интереси, и да има защитник. Подсъдимият има право защитникът му да участва при извършване на действия по разследването и други процесуални действия с негово участие, освен когато изрично се откаже от това право.
Разяснявам на подсъдимия, че може да поиска провеждане на съкратено съдебно следствие, като:
1. Подсъдимият и неговият защитник, гражданският ищец, частният обвинител и техните повереници могат да дадат съгласие да не се провежда разпит на всички или на някои свидетели и вещи лица, а при постановяване на присъдата непосредствено да се ползва съдържанието на съответните протоколи и експертни заключения от досъдебното производство;
2. Подсъдимият може да признае изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като се съгласи да не се събират доказателства за тези факти.
По повод на постъпилото писмо от ВОП с дата 18.11.2011 година, като съдия-докладчик намирам следното:
С цитираният писмен акт, прокурорът изготвил обвинителния акт прави искания за произнасяне по доказателствата. Посочената норма на чл.275 от НПК касае процедура след даване ход на делото и преди започване на съдебното следствие, в която фаза процесът все още не е навлязъл. Въпреки това констатирам, че в писмото няма аргументи за относимостта на доказателствените искания към предмета на доказване, поради което прокурорът следва сам да се ангажира с осигуряване присъствието на лицата за датата на съдебното заседание, които при евентуално допускане до разпит ще бъдат изслушани в хода на съдебното следствие. По отношение на искането за приобщаване на писмени доказателства, понастоящем няма процедура, по която то да бъде разгледано и решено.
Препис от разпореждането да се изпрати на подсъдимия П.к. и на наблюдаващия прокурор от ВОП за сведение..
СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК