Решение по дело №1583/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 ноември 2019 г. (в сила от 3 декември 2019 г.)
Съдия: Дария Иванова Митева Маринова
Дело: 20194430201583
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  

             

                                                      

                                                    15.11.2019 г., гр. Плевен

 

В  И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, ТРЕТИ наказателен състав, в открито съдебно заседание на пети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:                       

 

       РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДАРИЯ МИТЕВА

 

при секретаря Валя Стоянова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1583/2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба от К.Г.В., ЕГН: **********, с адрес: *** против Наказателно постановление № 19-0938-002437/15.07.2019 г., издадено от О.н.М. ***  с което на основание чл.183 ал4 т7 пр1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50лв за нарушение на чл 137а ал1 от ЗДвП, на осн. чл 183 ал4 т 7 пр.2 глоба в размер на 50лв за нарушение на чл 183 ал4т7 ,като за нарушение на чл150а ал1 от ЗДвП в НП/не е написано на основание на кой член от ЗДвП и какво наказание се налага. / липсва наложено наказание.

В жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност и за неправилност на атакуваното наказателно постановление (НП), като се обосновава искане за неговата отмяна. по подробно изложените съображения. В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично  поддържа жалбата си, наведените с нея възражения и искането си за отмяна на наказателното постановление,твърди че има медицинска бележка ,за това че не е бил с обезопаси телен колан, не отрича нарушението  че пътникът които е превозвал е без обезопаси телен колан ,а за нарушението  по чл 150а от ЗДвП че управлява МПС след като не е бил платил глоби наложени с АУАН и Фишове, отрича като твърди че към датата на съставяне на АУАН е бил платил всички наложени му адм. Наказания.

Въззиваемата страна в съдебно заседание, редовно призована, не се представлява и не взема становище.

СЪДЪТ, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателствени материали, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Жалбата е подадена от К.Г.В., спрямо когото са наложени административни наказания, т.е от лице с надлежна процесуална легитимация. Екземпляр от наказателното постановление е връчен на жалбоподателя на 18.07.2019 г., установено от разписка за връчване на препис от НП, а жалбата е подадена на 23.07.2019 г. (пред Районен съд – Плевен и препратена за окомплектоване на административно наказващия орган), поради което седемдневният срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН е спазен, а жалбата е допустима. Разгледана по същество, същата е основателна, поради което атакуваното наказателно постановление следва да бъде отменено по следните съображения:

 

От фактическа  страна съдът приема за установено следното:

На 18.06.2019г в 08,30 ч.в ***в посока към ул ***извършва  следните нарушения:

1.Управлява след като е бил лишен от право по съдебен или административен ред.,с което е нарушил чл 150а ал 1 от ЗДвП

2.Без предпазен колан по време на движение ,с които е оборудван автомобила.,с което е нарушил чл 137а ал1 от ЗДвП

3.Не е изпълнил задължението си и превозва пътник,които не използва обезопаси телен колан, с което е нарушил чл 183ал4т7 от ЗДвП.Бил съставен АУАН № 250692 в присъствието на нарушителят. Препис от акта бил връчен на жалбоподателя.

Въз основа на така съставения АУАН и на останалите материали по административната преписка било издадено и обжалваното в настоящото производство наказателно постановление.

 

По доказателствата:

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните гласни доказателствени средства, както и на писмените доказателства по делото.

Съдът дава вяра на показанията на св. Г.Н.Р. , който поддържа констатациите си по съставения АУАН. Показанията му се кредитират от настоящия състав като подробни, последователни и вътрешно непротиворечиви. В тях свидетелят възпроизвежда обстоятелства, които непосредствено е възприел като очевидец, не се установяват и основания, по които да се приеме, че той е бил предубеден или заинтересован. Показанията на св. Р. се подкрепят и от събраните и проверени по делото писмени доказателства.В тази насока са и показанията на актосъставителят М.Н..

 Настоящият състав изгради фактическите си изводи и въз основа на събраните и проверени по делото писмени доказателства –Справка за нарушителят ,медицинска бележка ,както и изискана Справка от сектор пътна полиция при О.н.М. *** за неплатени глоби от нарушителят към 18.06.2019г.                  

При така установените факти съдът приема следното от правна страна:

По отношение на нарушението по чл 150а ал1 от ЗДвП

Вмененото с Наказателно постановление № 19-0938-002437 от 15.07.2019 г. на В. нарушение е такова по чл.150А, ал.1 от ЗДвП .Деянието е описано словесно по следния начин: управлява МПС, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред. От материалите по административно наказателната преписка се установява,  че нарушението  е извършено на 18.06.2019 год. Управление  на МПС без свидетелство за управление може да има в няколко хипотези според приложимата към тази дата редакция на нормата на чл.150а от ЗДвП: когато водачът изобщо не  притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС;  когато е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен ред; когато е лишен от право да управлява МПС по административен ред; когато свидетелството му за управление не е в срок на валидност;  когато свидетелството за управление на МПС  е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4  или по реда на чл.69а от НПК и т.н. Като санкцията за извършване на нарушение измежду посочените в чл.150а ал1 от ЗДвП е регламентирана в чл.177 от ЗДвП. Установява се по делото ,че липсва Заповед за прилагане на принудителна административна мярка, че спрямо В. е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.д-временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водач до заплащане на дължимата глоба, тъй като не е бил заплатил глоби по  изчерпателно посочени в заповедта наказателни постановления. Такава Заповедта липсва в преписката на административно наказващият орган. Нито в съставения акт, нито в издаденото въз основа на него НП е посочено на какво основание В. е неправоспособен водач и по-конкретно не е описано, че свидетелството му за управление на МПС е отнето въз основа на приложена  ПАМ по чл.171, т.1 от ЗДвП. Описано е единствено  лаконично “управлява след като е лишен от право по съдебен или административен ред“. На второ място, не само не са посочени фактите, от които произтича изводът на АНО,но погрешно е изписано при посочване на нарушената правна норма, че водачът е лишен от право да управлява МПС по съдебен или административен ред. Водачът не е лишен нито по съдебен, нито по административен ред от право да управлява МПС, ако е лишен липсва описание на какво основание и не са ангажирани и такива доказателства от административно наказващият орган.В НП е описано нарушението текстово , “управлява след като е лишен от право по съдебен или административен ред“.,отново съвсем лаконично, но вече не се посочва нарушената разпоредба,която е посочена и изписана цифрово в АУАН чл150а ал1 от ЗДвп. Като вече сериозен пропуск е и по отношение на липсва на посочване на санкционната норма ,въз основа на която административно наказващият орган би следвало да ангажира отговорността за нарушение по чл150а ал1 от ЗДвП.

Ето защо като описано непълно-без всички факти, имащи значение както за ангажиране отговорността на водача, така и служещи за основа на дължимата съдебна проверка,  и като  лиса на санкциониране- не посочване на приложимата санкционна норма,  деянието се явява несъставомерно и недоказано.

 В хода на съдебното следствие е изискана справка от сектор Пътна полиция при О.н.М. за нарушителят К.В. към датата на съставяне на АУАН 18.06.2019г дали е имал незаплатени глоби по  АУАН, електрони фишове и обикновени фишове, и отговорът е че към 18.06.2019г К.В. с ЕГН ********** е заплатил всички глоби по  АУАН, електрони фишове и обикновени фишове.Което навежда към един единствен извод,че към датата на съставяне на АУАН жалбоподателят не е осъществил съставът на нарушението по чл 150а ал1 от ЗДвП.

Ето защо в тази оспореното в  НП за нарушение по чл.150А, ал.1 от ЗДвП следва да бъде отменено.

 

По отношение на нарушението по чл.137а, ал.1 от ЗДвП:

Разпоредбата на чл. 137а от ЗДвП, въвежда задължение за водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, да използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани, като в нормата на чл. 183, ал.4, т.7, пред. 1 от ЗДвП е предвидена санкция в размер на 50 лева за лицата, които не изпълняват задължението за използване на предпазен колан,  а в пр 2 на същата норма и  същите задължения за техните спътници.

От събраните в хода на производството доказателства се установява, че на посочената дата и място, жалбоподателят В. е управлявал лек автомобил л.а Форд Транзит с ДКН7227ВВ , като по време на движение не е използвал обезопасителен колан. След като жалбоподателят не е изпълнил вмененото му с цитираната норма задължение, съответно е нарушил посочената забрана, той от обективна  страна е осъществил състава на административните нарушения, за които е ангажирана отговорността му и наказващият орган правилно му е наложил административно наказание, предвидено в нормата на чл. 183, ал.4, т.7, пред. 1 от ЗДвП. Но към преписката на административно наказващият орган е приложен медицинска бележка от която е видно,че К.В.  е освободен от ползването на обезопаси телен колан,поради заболяване  от 07.09.2018г до 06.09.2019г включително,което изключва неговата вина и НП в тази част следва да бъде отменено.

   Също безспорно е установено  и не отречено от жалбоподателят  и че  неговият спътник е бил  по време на движение без обезопаси телен колан,което е предвидено да се сакционира по чл 183ал4т7 пр2 от ЗДвП.  От обективна и субективна страна е осъществен състава на административните нарушения, за които е ангажирана отговорността му и наказващият орган правилно му е наложил административно наказание, предвидено в нормата на чл. 183, ал.4, т.7, пред. 2 от ЗДвП.

Ето защо в тази част НП следва да бъде потвърдено като законосъобпазно.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1, предл. трето от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0938-002437/15.07.2019 г., издадено от О.н.М. *** в частта в която на К.Г.В., ЕГН: **********, с адрес: ***  за нарушение на чл150а ал1 от ЗДвП в НП/не е написано на основание на кой член от ЗДвП и какво наказание се налага. / липсва наложено наказание/като НЕПРАВИЛНО И НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0938-002437/15.07.2019 г., издадено от О.н.М. *** в частта в която на К.Г.В., ЕГН: **********, с адрес: ***  на основание чл 183 ал4т7пр 1 е наложена административно наказание глоба в размер на 50лв   за нарушение на чл 137а ал1 от ЗДвП като НЕПРАВИЛНО И НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0938-002437/15.07.2019 г., издадено от О.н.М. *** в частта в която на К.Г.В., ЕГН: **********, с адрес: *** на осн. чл 183 ал4 т 7 пр.2 е наложена административно наказание глоба  в размер на 50лв като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба на основанията, посочени в Наказателно-процесуалния кодекс, по реда на Административно процесуалния кодекс пред Административен съд – Плевен в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че решението е изготвено.

 

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: