Решение по дело №6177/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1420
Дата: 14 април 2020 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20195330106177
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 1420

 

14.04.2020 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XII-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на четвърти март две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                            

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

при секретаря Катя Грудева,  като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 6177  по описа на същия съд за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

      Производството е по реда на чл. 235 – решение по исков спор.

      Делото е образувано по искова молба на „ ЕОС Матрикс“  ООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ж к. Малинова долина , ул. Рачо Петров – Казанджията , № 4-6,  против К.К. С., ЕГН **********,***, с искове да се установи спрямо ответника съществуване на вземане по договор за кредит , на което вземане ищецът е цесионер. 

      За да обоснове съществуването на вземането си, ищцовото дружество черпи права от два договора.

      Първият от тях е за заем, и е сключен на дата 30.07.2015 год. между ответника и „Сити кеш“ ООД, ЕИК *********, като договора е с номер ***. С него „Сити кеш“ ООД  предоставил   на С.  кредит в размер на 1000 лв., усвоен изцяло на датата на сключване на договора, а от своя страна кредитополучателя се задължил  да върне ползвания кредит заедно с лихва като възнаграждение на кредитора, на двуседмични вноски съобразно погасителен план. Задълженията на С. били изпълнени частично , а срокът на договора изтекъл на 30.06.2016 година. Останали незаплатени 586.77лв. от  главницата  и 922.19 лв. от възнаградителната лихва.

    Вторият договор, от който ищецът черпи права, е този за цесия от 16.09.2016г. между него и „Сити кеш“ ООД, за която цесия се твърди ответникът да е уведомен редовно, алтернативно уведомление за цесията е приложено към исковата молба.   „ЕОС Матрикс“ ЕООД се снабдил със Заповед за изпълнение на парично задължение по ч. гр. дело №19281/2018 год., срещу която ответникът възразил в срок. Затова се иска от съда да постанови решние , с което да установи съществуването на вземане срещу ответника за неплатената част от главницата, в размер от  586.77 лв.,  ведно със законната лихва върху тази сума от датата на подаването на заявлението в съда – 04.12.2018г. до окончателното изплащането на вземането, и да се присъдят сторените по делото разноски.

   Ответникът оспорва иска, отговорът му е депозиран в срока по чл. 131 от ГПК. Възразено е, че няма представителна власт подалия исковата молба ю. на ищеца, нямало и съответствие между вземането, както е описано в заповедта и това, което е посочено в исковата молба. Моли се делото да се прекрати. Искът се оспорва и като неоснователен, прави се възражение, че договорът е недействителен съобразно чл. 22 от ЗПК, тъй като не съдържа никой от предвидените там реквизити. Правено е и  възражение , че  договорът съдържа и нищожни клаузи, в частност такива, които противоречат на закона по смисъла на  чл. 26, ал. 1 от ЗЗД, такива,  които го заобикалят и такива, които са в противоречие с добрите нрави ( визира се договорения размер на възнаградителната лихва). Възразено е също така , че част от  клаузите в договора  са нищожни поради противоречие с правилата на потребителската защита по смисъла на чл. 143 от ЗЗП. Прави се  и алтернативно възражение на прекомерност на договорената неустойка и за  прекомерност на договорените възнаградителни лихви. Оспорва се да е настъпила предсрочна изскуемост на цялото вземане. Прави се възражение за нищожност на договора за цесия, с мотива, че  вземането, доколкото е такова по потребителски спор, не подлежи на прехвърляне, тъй като такава възможност не била договорена в самия договор за кредит. Моли се искът да бъде отхвърлен и да се присъдят сторените на ответника разноски.

    Допустим като установителен иск с правно основание чл. 422 от ГПК във връзка с чл. 79, вр. с чл. 99 от Закона за задълженията и договорите  и чл. 240 от ЗЗД. Искът е  допустим като установителен при изричната разпоредба на чл. 422 от ГПК, тъй като ищецът разполага със заповед за изпълнение на същото задължение , издадена по частното гражданско дело 19281 по описа на ПРС за 2018г. Спазени са сроковете както по чл. 414 от ГПК, така и този по чл. 422 от с. к.

    Съдът, възоснова ангажираните доказателства , съобрази :

    Ищецът черпи права от два договора  - за заем, сключен на дата 30.07.2015 год. между ответника и „Сити кеш“ ООД, ЕИК *********,  с номер ***, и договор за цесия от 16.09.2016г. Съществуването на договора за цесия обаче остана недоказано. По делото е  представено копия от същия , заверено от страната  ( л. 18 ), която обаче е била задължена на основание чл. 183 от ГПК да представи оригинал или заверено нотариално друго копие от тази сделка. Ищцовото дружество не е изпълнило това си процесуално задължение в указания му срок, съответно съдът със свое протоколно определение от дата  04.03.2020 г. е изключил, на основание  чл. 183 изр. последно от ГПК, договора и прилежащото му уведомление по чл. 99 от Закона за задълженията и договорите от доказателствата по делото. Затова ищецът не може да се позове на това копие , за да докаже съществуването на договора за цесия;  не може да се позове   на уведомлението, за да докаже знание на ответника за извършената цесия.

    Законът за задълженията и договорите не предвижда специална писмена форма на договора за прехвърляне на вземане, тоест, в исков процес  съществуването му може да бъде доказано  със всички допустими средства. Освен копието, няма други доказателства за съществуването на този договор или за уведомлението.    

   Само поради това , искът е недоказан – ищцовото дружество не може да се легитимира като носител на спорното притезание . Искът му  за реалното изпълнение на това притезания следва да бъде отхвърлен.  

    Разноските: на ответника се присъждат на основание чл. 38 от Закона за адвокатурата разноски за един а. в общ размер от 450 лева ( 300 лева за защита по иска и 150 лева за защита срещу издадената по ч. гр. дело №19281/2018 год заповед за плащане) 

     Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

                                              

                                                             Р Е Ш И: 

     

        ОТХВЪРЛЯ иска на „ЕОС Матрикс“ ООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ж к. Малинова долина , ул. Рачо Петров – Казанджията , № 4-6,  да се признае за установено спрямо  К.К. С., ЕГН **********,***, съществуване на вземане за главница в размер от 586.77лв. по договор за кредит № ***,  сключен на дата 30.07.2015 год. между ответника и „Сити кеш“ ООД, ЕИК *********, за която сума е издадена заповед за изпълнение № 10956 по гр. дело № 19281/2018 год. по описа на Районен съд Пловдив, ХІІ гр.с.

 

   Осъжда  „ ЕОС Матрикс ООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София,  ж к. Малинова долина , ул. Рачо Петров – Казанджията , № 4-6, да заплати на К.К. С., ЕГН **********,*** лева разноски по двете дела, вкл.  частното гражданско дело № 19281 / 2018 год.

 

       Решението подлежи на обжалване пред ПОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.                                                                                                       

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ: /п/ Владимир Руменов

 

 

            Вярно с оригинала.

            С.А.