Решение по дело №1979/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1508
Дата: 18 ноември 2022 г.
Съдия: Даниела Станева
Дело: 20227050701979
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………………        2022 г.        гр. Варна

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, ІІ-ри тричленен състав, в публичното заседание на двадесети октомври две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:КРЕМЕНА ДАНАИЛОВА

ЧЛЕНОВЕ:ДАНИЕЛА СТАНЕВА

   ДИМИТЪР МИХОВ

 

при секретаря Наталия Зирковска

в присъствието на прокурор Силвиян Иванов

като разгледа докладваното от съдия Д. Станева кас. адм. нак. дело № 1979/2022г. по описа на Административен съд – Варна, за да се произнесе, взе предвид:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Варна, против Решение № 849/22.06.2022г., постановено по АНД № 326/2022г. по описа на Районен съд – Варна /ВРС/, с което е отменено Наказателно постановление № 23-0001786/22.11.2021г., издадено от Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Варна, с което за нарушение на чл. 36, § 2, т. ii) от Регламент /ЕС/ № 165/2014, на основание чл. 93в, ал. 17, т. 4 от Закона за автомобилните превози /ЗАвтП/, на Б.Б.И., ЕГН **********, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1500лв. В касационната жалба се релевира незаконосъобразност на решението на ВРС поради нарушение на материалния закон – касационно основание по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/, във връзка с чл. 63в от ЗАНН. По подробно изложени съображения се оспорват изводите на районния съд за допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени процесуални нарушения, свързани с липса на пълно и ясно описание на нарушението от фактическа страна, както и с липса на кореспонденция между нарушената разпоредба и санкционната правна норма. Твърди се, че след като в картата на водача липсва информация за посочения в акта за установяване на административно нарушение /АУАН/ и в наказателното постановление период, правилно е посочена за нарушена разпоредбата на т. ii) от § 2 на чл. 36 от Регламент (ЕС) № 165/2014. Сочи се, че поради липсата на информация относно дейността на водача и с оглед представеното с възражението срещу АУАН удостоверение за дейности, съгласно което през процесния период същият е бил в отпуск, отговорността му правилно е ангажирана на основание чл. 93в, ал. 17, т. 4 от ЗАвтП. Отправя се искане за отмяна на въззивното решение и на издаденото наказателно постановление, както и за присъждане на възнаграждение за осъществено процесуално представителство в полза на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Моли съда да се произнесе по адвокатското възнаграждение на насрещната страна при условията на чл. 63д, ал. 2 от ЗАНН.

Ответната страна – Б.Б.И., не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна изразява становище за неоснователност на касационната жалба и пледира решението на ВРС да бъде оставено в сила.

След като обсъди законосъобразността на решението по наведените касационни оплаквания в жалбата, доказателствата по делото, становищата на страните и в рамките на касационната проверка, извършена съгласно чл. 218 от АПК, Административен съд – Варна намира следното:

Касационната жалба, по която е образувано настоящото съдебно производство, е постъпила от легитимирано лице, в законния срок, поради което е допустима, а разгледана по същество, е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл. 63в от ЗАНН, решението на районния съд подлежи на касационно обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, като в чл. 348, ал. 1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е законът, допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл. 218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. Оттук, по аргумент на противното, следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първостепенния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

С оспореното пред районния съд наказателно постановление административнонаказателната отговорност на Б.Б.И. е ангажирана за това, че на 07.10.2021г. около 11:47ч., в гр.Варна, ул. Девня, на 50м преди кръстовището с бул. „Република“, посока Аспарухов мост, при извършване на международен обществен превоз на товари, попадащ в обхвата на Регламент /ЕО/ 561/2006, на основание CMR от 05.10.2021г., с МПС, кат. N3, с рег. № Х****КТ, марка „Мерцедес“, с прикачено ремарке кат О4, с рег. № Х****ЕМ, оборудвано с дигитален тахограф, водачът не представя всеки ръчен запис и разпечатка за периода от 18:14 ч. /UTC/ на 17.09.2021г. до 09:17 ч. /UTC/ на 04.10.2021г., за който в картата на водача липсва информация за дейностите на водача и/или тахографски листове, за същия период, ако е управлявал превозно средство, оборудвано с аналогов тахограф, и/или удостоверение по образец. За гореописаното срещу Б.И. е съставен АУАН, в който деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 36, § 2, т. ii) от Регламент /ЕС/ № 165/2014. Възприемайки изцяло фактите, отразени в АУАН, и правната квалификация на деянието, административнонаказващият орган /АНО/ е издал атакуваното пред районния съд наказателно постановление.

За да отмени наказателното постановление, ВРС е приел, че същото е издадено от компетентен орган и в предвидените срокове по ЗАНН, но при допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени процесуални нарушения. Първостепенният съд е изложил аргументи за несъответствие между описанието на нарушението от фактическа и правна страна, както и между посочената като нарушена норма на чл. 36, § 2, т. ii) от Регламент /ЕС/ № 165/2014 и приложената санкционната разпоредба на чл. 93в, ал. 17, т. 4 от ЗАвтП, на основание която е ангажирана отговорността на водача. Според районния съд това е довело до ограничаване правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице и е достатъчно основание за отмяна на наказателното постановление.

Така постановеното решение е правилно.

Настоящият тричленен съдебен състав напълно споделя изводите на районния съд за допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени процесуални нарушения.

Съгласно посочената за нарушена правна норма на чл. 36, § 2, т. ii) от Регламент /ЕС/ № 165/2014 когато водачът управлява превозно средство, оборудвано с дигитален тахограф, той трябва да е в състояние да представи по искане на оправомощен служител на контролен орган всички ръчни записи и разпечатки, направени през текущия ден и предходните 28 дни съгласно изискванията на настоящия регламент и Регламент (ЕО) № 561/2006. Наложеното на Б.И. административно наказание е на основание чл. 93в, ал. 17, т. 4 от ЗАвтП, предвиждащ административнонаказателно санкциониране на водач, който при проверка от контролните органи не представи документите, които са регистрирали времето на управление, прекъсванията и почивките му през текущия ден, и тези от предходните 28 календарни дни и в частност удостоверение по чл. 10, ал. 1 от наредбата по чл. 89, ал. 1. Доколкото в цитираната в АУАН и в наказателното постановление като нарушена разпоредба на чл. 36, § 2, т. ii) от Регламент /ЕС/ № 165/2014 не се съдържа задължение за представяне на такова удостоверение, правилно решаващият съдебен състав на Районен съд – Варна е приел, че е налице несъответствие между нарушената и санкционната правна норма. Освен това от фактическото описание на нарушението, дадено от АНО, не става ясно за непредставяне на какъв точно документ е обвинен водачът, тъй като са изброени всички възможни такива – всеки ръчен запис и разпечатка за процесния период, за който в картата на водача липсва информация за дейностите на водача, и/или тахографски листове, за същия период, ако е управлявал превозно средство, оборудвано с аналогов тахограф, и/или удостоверение по образец. Липсата на кореспонденция между фактическото описание на нарушението и посочената като нарушена правна норма, както и между последната и санкционната разпоредба, винаги води до неяснота на предявеното административнонаказателно обвинение и нарушава правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, като освен това поставя съда в невъзможност да осъществи проверка за материалната законосъобразност на санкционния акт. Допуснатото нарушение на процесуалните правила е съществено и неотстранимо и всякога влече незаконосъобразност на наказателното постановление.

Достигайки до идентични правни изводи и отменяйки оспореното пред него наказателно постановление, Районен съд – Варна е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт, който не страда от визираните в касационната жалба пороци и следва да се остави в сила.

При този изход на правния спор претенцията на касатора за присъждане на разноски е неоснователна. Ответната страна не е направила искане за присъждане на разноски, поради което такива не ѝ се дължат.

Водим от горното, Административен съд – Варна, IІ-ри тричленен състав, на основание чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение първо от АПК,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ в сила Решение № 849/22.06.2022г., постановено по АНД № 326/2022г. по описа на Районен съд – Варна.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

    2.