Решение по дело №1920/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 43
Дата: 17 януари 2020 г. (в сила от 20 февруари 2020 г.)
Съдия: Мирослав Руменов Саневски
Дело: 20191510101920
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Номер                                       17.01.2020г., град Дупница

ГО, V-ти

 
Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

16.01.

 

2020

 
 


на                                                                                                           Година

Мирослав Саневски

 
В открито  заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Светлана Стефанова

 
          2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

гражданско

 

1920

 

2019

 
 


                                      дело №                                    по описа за                                  г., и за да се произнесе взе предвид следното:

Б.Г.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, е предявил срещу С.С.М., ЕГН: **********, с пост. адрес: ***, наст. адрес: гр. Я., ул. „Цар Борис ІІІ“ № 178, общ. Я., обл. Б., иск с правно основание чл. 59, ал. 9 от СК за изменение на одобрената с протоколно определение от 20.02.2017г., постановено по гр.д. № 2744/2016г. по описа на РС-Б. спогодба между страните, касаеща упражняването на родителските права, местоживеенето, личните отношения и издръжката на малолетното дете В.Б.Г., ЕГН: **********, родено от фактическото съпружеско съжителство на страните.

Ищецът твърди, че след постигането на цитираната съдебна спогодба обстоятелствата съществено се изменили: след няколко дни ответницата напуснала семейното жилище и оставила детето при него. Оттогава ищецът незнае къде се намира ответницата, тя нито е идвала, нито е търсила детето; той правил опити да се свърже с нея по телефона, но без успех.

Твърди, че от месец март 2017г. изцяло се грижи за отглеждането и възпитанието на дъщеря си, като двамата живеят в с. Б., общ. К., К.ска област, в двуетажна къща с добри битови условия. Детето посещава детска градина, има личен лекар. Ищецът счита, че полага добри грижи за детето, при него то намира спокойствие, топлина, обич и семеен уют; ищецът има постоянна работа с нормално работно време.

От друга страна, майката не само, че не упражнява предоставените й съгласно спогодбата родителски права, но не е направила опит да се види или да се чуе с детето си. Това откъсване от майката е довело до психическа травма на детето, която бащата е преодолял много трудно.

С оглед изложеното, ищецът моли съда да постанови решение, с което да му предостави упражняването на родителските права по отношение на малолетната В.Б.Г., както и да определи местоживеенето й при него, да определи режим на лични отношения на майката с детето, както и да осъди ответницата да заплаща издръжка в полза на малолетната си дъщеря.

В срока по чл.131 ГПК не е депозиран отговор от ответницата.

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, ведно с доводите и твърденията на страните намира за установено следното от факчтическа страна:

Безспорно се установява от събраните по делото писмени доказателства: удостоверение за раждане на В.Б.Г., издадено от общ. Б. въз основа на Акт за раждане № 0051/25.01.2013г. и протоколно определение от 20.02.2017г., постановено по гр.д. № 2744/2016г. по описа на РС-Б., че страните в настоящото производство са родители на малолетната В.Б.Г., ЕГН: **********.

По гр.д. № 2744/2016г. на РС-Б. е одобрена постигнатата между страните спогодба, съгласно която упражняването на родителските права и задължения по отношение детето на молителите са предоставени на майката, местоживеенето му е определено на нейния адрес, на бащата е определен режим на лични контакти и е осъден същият да заплаща издръжка в размер на 115.00 лв. месечно полза на детето.

            Видно от приетата като доказателство по делото служебна бележка изх.№ 163/17.07.2019г., издадена от Директора на ДГ „***“, гр. К., В.Г.посещава редовно детската градина, като бащата Б.Г. я довежда и взема, редовно заплаща изчислената сума за посещението на детето.

            Видно от приетото като доказателство по делото медицинско свидетелство изх. № 135/24.07.2019г., издадено от д-р Виктория Каракостова, детето В.Г.клинично здраво и са му направени всички ваксини по имунизационния календар до момента.

Видно от приетите като доказателство по делото квитанции за заплащани такси за м. октомври 2018 г., м. 01 и 02.2019 г. към Сдружение „Детска спортна академия“ – Б. и 20 броя приходни квитанции за заплатени такси към ДГ „***“ гр. К., ищецът редовно заплаща дължимите такси за посещението на малолетното дете в детската градина и за практикуван спорт.

От приетия по делото социален доклад, изготвен от ДСП - Б.се установява, че към настоящия момент основните и индивидуалните потребности на детето В.Г.се задоволяват в семейна среда от бащата. Б.Г. ***, в двуетажна къща с дворно място, която е съсобствена. Ползват две стаи на първия етаж. Едната стая е детска, в нея има спалня, гардероб, бюро, а другата стая е кухня. Жилището е снабдено с уреди и вещи необходими за едно домакинство. Санитарният възел е външен, има баня, има електричество и течаща вода. Хигиената е задоволителна. Роднинския кръг на детето включва роднините по бащина линия. Детето има изграден приятелски кръг с деца от групата в детското заведение, което посещава.

Бащата работи на трудов договор към частна фирма занимаваща се с производство на пелети. По негови данни месечното му възнаграждение е в размер на 1000 лв. Работното му време е от 08.00 до 16.00 ч.

Детето има избран личен лекар - д-р Виктория Каракостова от гр. Б.. До момента са направени всички задължителни имунизации и редовно са провеждани профилактични прегледи. В.Г.се развива нормално физически и психически и е в добро общо здравословно състояние.

През учебната 2019/2020 г. детето е записано в предучилищна група в ДГ "***" - гр. К. и посещава редовно детското заведение. Бащата е закупил всички необходими учебни помагала. При проведен телефонен разговор с директора на детското заведение е установено, че В.посещава детската градина в приличен външен вид. Бащата заплаща редовно таксата в детското заведение и присъства на родителските срещи. Директора съобщава, че майката не е посещавала детето в детската градина, не е говорила с учителите по отношение на развитието му, както и не е присъствала на родителски срещи или празници организирани от детското заведение. От с. Б. до детската градина детето пътува със специализиран автобус, като сутрин бащата я изпраща и вечер я посреща на автобуса.

Малолетната В.Г.е емоционално привързана и към двамата си родители, но към момента значим възрастен за нея е бащата, на чиято помощ и подкрепа разчита. Бащата има желание за активна родителска връзка. Същият съобщава, че откакто детето е в с. Б., майката не е потърсила контакт с него и не се е интересувала от развитието му. Бащата правил опити да се свърже с нея по телефона, но без успех. Споделя, че не би възпрепятствал контактите между детето и неговата майка, ако тя изяви желание за среща с него. Бащата сам отглежда малолетното дете, като не получава помощ и подкрепа от разширения роднински кръг.

Заключението на ДСП-Б.е, че Б.Г. е осигурил подходяща семейна среда за дъщеря си, в която тя да се чувства спокойна и щастлива, както и да се развива нормално. Детето е обхванато от образователната система и има избран личен лекар, който да следи здравословното му състояние при необходимост.

По делото са събрани гласни доказателства чрез разпита на свидетелите Т.Г.П.и Р.Ц.П.-съседи на ищеца в с. Б.. От показанията им се установява, че бащата сам се грижи за отглеждането и възпитанието на малолетната си дъщеря, като е осигурил условия за това: двамата живеят в къща в с. Б., обзаведена и оборудвана с необходимите електроуреди, където детето си има отделна детска стая. Детето винаги е чисто и спретнато, редовно ходи на детска градина, а бащата го изпраща и посреща. Ищецът работи в дъскорезница в същото село,, има добри доходи и нормално работно време. Свидетелите споделят, че майката въобще не се интересува от дъщеря си и не прави опити да се види с нея. Детето е много привързано към баща си, а той е отговорен и любящ родител.

Съдът е изслушал лично бащата, съгласно чл. 59, ал. 6 от СК.

Ищецът споделя, че от 2017г. ответницата го напуснала и оставила детето при него. Заявява, че иска да се грижи и да гледа дъщеря си и смята, че ще се справи като родител. Има необходимите доходи и материални условия, за да му осигури спокоен и живот. Винаги е полагал добри грижи за детето и не е допускал да е мръсно или гладно, от нищо не го е лишил. Стреми се да му осигурява всичко необходимо.

           При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

           Предявен е иск с правно основание чл. 59, ал. 6 СК. За да бъде уважен този иск, следва да бъде установено възникването след влизане в сила на съдебния акт, с който са предоставени за упражняване родителските права, на нови обстоятелства, които са от съществено значение и водят до извода, че интересите на детето ще бъдат по-добре защитени в случай, че родителските права се предоставят на другия родител-в настоящия случай на бащата. Съгласно дадените задължителни указания по тълкуването и прилагането на закона с т. V, във вр. с т. ІІ от ППВС № 1/12.11.1974г., под „изменение на обстоятелствата” се разбират, както новите обстоятелства, които влошават положението на детето при родителя, при когото то е оставено за отглеждане и възпитание, така и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при новото разрешение, като във всички случаи съдът е длъжен да обсъди дали обстоятелствата се отразяват на положението на детето и на ефикасността на по-рано взетите мерки, при която преценка следва да се изхожда изключително от интересите на детето. 

Настоящият съдебен състав намира, че тези разрешения са актуални и при действието на СК от 2009г. В допълнение следва да се посочи, че по своето съдържание изменението на обстоятелствата, респ. – новите обстоятелства могат да имат най-различна проявна форма. Те могат да се отнасят до родителските, възпитателските или моралните качества на родителите, до тяхното и на децата поведение, до желанието на децата и на родителите относно упражняването на родителските права и мерките за лични отношения с другия родител, до социалната среда, в която живеят децата след решението, до жилищните, битовите и материалните условия и т. н. Във всички случаи съдът е длъжен да обсъди дали комплексът от тези обстоятелства се отразяват, и по какъв начин на положението на детето и на ефикасността на мерките, които определят същото. В тази връзка следва да се има предвид, че чрез режима на упражняване на родителските права и на лични отношения трябва да се постигне възможност децата да растат и се развиват под грижата и с подкрепата и на двамата родители. Право на всяко дете, а и негова естествена потребност е да общува и с двамата си родители. По тази причина по принцип мерките за лични отношения, с оглед конкретните обстоятелства, следва да предоставят най-широка възможност за общуване и осъществяване на пълноценни отношения между детето и родителя, на когото не е предоставено упражняването на родителските права. Запазването на добрите отношения, честите лични контакти следва да се стимулират и подпомагат, включително от другия родител, от роднините и приятелския кръг на майката и бащата (виж в този смисъл Решение № 331 от 01.11.2013г. по гр. дело № 2181/2013г. на ВКС, ІV г.о. и Решение № 555 от 27.06.2013 г. на ВКС по гр. д. № 893/2012 г., IV г. о.).

Като съобрази така изяснените критерии, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и най-вече ръководейки се от интересите на малолетното дете В.Годева, съдът намира, че са налице нови обстоятелства, които са от съществено значение и водят до извода, че интересите на детето ще бъдат по-добре защитени в случай, че родителските права се предоставят на бащата. Установи се по категоричен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства, че след първоначалното определяне на мерките, ответницата М. е изоставила детето си, като се е дезинтересирала от неговото развитие. Въпреки направените опити от бащата да се свърже с нея, майката не е направила дори опит да види дъщеря си или да се чуе с нея по телефона, въпреки, че й е вменено да упражнява родителски права и задължения по силата на одобрената от РС-Б. спогодба по дело за родителски права, по което майката е била ищец. Това обстоятелство несъмнено се е отразило тежко върху крехката детска психика, предвид ниската възраст на Валентина-4 години, когато майката я е изоставила. 

Същевременно, от събраните по делото гласни и писмени доказателства, съдът намира за установено, че ищецът Б.Г. е отговорен и загрижен за малолетната си дъщеря родител. Същият е осигурил оптимални условия за отглеждането и възпитанието на детето, създал е сигурна и стабилна семейна среда. Бащата работи, получава приличен доход, има собствена къща, в която е осигурил необходимото обзавеждане, вкл. и детска стая. По данни на възпитателите от детското заведение, което детето посещава, то е винаги чисто и спретнато, в добро здравословно състояние е се чувства добре.

По изложените съображения предявения по делото иск по чл. 59, ал. 9 от СК, следва да се уважи, като мерките, постигнати със спогодбата между страните, утвърдена с протоколно определение от 20.02.2017г., постановено по гр.д. № 2744/2016г. по описа на РС-Б., следва да се изменят, като упражняването на родителските права по отношение малолетното дете В.Г.се предостави на бащата, респективно местоживеенето на детето следва да бъде определено при него. Същевременно, също предвид установените по делото отношения и разпоредбите на СК и възрастта на детето (почти 7-годишно), както и най-вече предвид обстоятелтвото, че се касае за дете от женски пол, както и неговата потребност да има пълноценни отношения и с двамата си родители, следва да бъде определен един сравнително по-широк режим на лични контакти на детето с майката, който да бъде съобразен и с учебния процес на детето, а именно: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09:00 ч. в събота до 19:00 ч. в неделя, с преспиване, за един месец през лятната ваканция, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата, през нечетна година-по три дни за великденската ваканция, а през четна година-по три дни за коледно-новогодишната ваканция. Освен така определения режим на лични отношения, майката ще може да вижда детето допълнително по всяко време със съгласието на бащата.

           С оглед резултата по спора за упражняване на родителските права, съдът следва да се произнесе и за дължимата от родителите издръжка на детето. Нуждите и благополучието на детето изискват определяне на обща месечна издръжка, дължима от бащата и от майката, в общ размер от 300.00 лв. С оглед установените по делото доходи на бащата и липсата на данни за доходите на майката, последната следва да бъде осъдена да заплаща издръжка в близък до минималния установен за страната размер, а именно 160.00 лв., а останалата част - в размер на 140.00 лв., ведно с непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието на детето, следва да се поеме от бащата. Издръжката се дължи от претендирания момент - датата на подаването исковата молба в съда 13.09.2019г., до настъпване на законова причина за изменение или прекратяване на същата, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска. При определяне на частта от издръжката, която всеки от двамата родители дължи на ненавършилото пълнолетие дете следва да се има предвид и получаване на месечните помощи за отглеждане на дете, които се получават от родителя, който упражнява родителските права и задължения по отношение на детето.

С оглед изхода на спора, ответницата следва да бъде осъдена да заплати на ищеца сторените разноски по делото в размер на 430.00 лв., от които: 400.00 лв.-платен адвокатски хонорар и 30.00 лв.-внесена държавна такса при образуване на делото.

Ответницата следва да бъде осъдена, също така, да заплати по сметка на РС-Дупница държавна такса в размер на 4% върху присъдената издръжка в полза на малолетното й дете, а именно сума в размер на 230.40 лв.

Така мотивиран, съдът

РЕШИ:

 

           ИЗМЕНЯ, на основание чл. 59, ал. 9 от СК, одобрената с протоколно определение от 20.02.2017г., постановено по гр.д. № 2744/2016г. по описа на РС-Б. спогодба между Б.Г.Г., ЕГН **********, с адрес: *** и С.С.М., ЕГН: **********, с пост. адрес: ***, наст. адрес: гр. Я., ул. „Цар Борис ІІІ“ № 178, общ. Я., обл. Б., относно упражняването на родителските права, местоживеенето, личните отношения и издръжката на малолетното им дете В.Б.Г., ЕГН: **********, КАКТО СЛЕДВА:

           ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете В.Б.Г., ЕГН: **********, на бащата Б.Г.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, като ОПРЕДЕЛЯ и местоживеене на детето при бащата.  

           ОПРЕДЕЛЯ следния режим на лични отношения между майката С.С.М., ЕГН: ********** и малолетното дете на страните В.Б.Г., ЕГН: **********: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09:00 ч. в събота до 19:00 ч. в неделя, с преспиване, за един месец през лятната ваканция, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата, през нечетна година-по три дни за великденската ваканция, а през четна година-по три дни за коледно-новогодишната ваканция. Освен така определения режим на лични отношения, майката ще може да вижда детето допълнително по всяко време със съгласието на бащата.

ОСЪЖДА С.С.М., ЕГН: **********, с пост. адрес: ***, наст. адрес: гр. Я., ул. „Цар Борис ІІІ“ № 178, общ. Я., обл. Б., да заплаща на малолетното си дете В.Б.Г., ЕГН: **********, чрез неговия баща и законен представител Б.Г.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, месечна издръжка в размер 160.00 (сто и шестдесет) лева, считано от датата на предявяване на иска-13.09.2019г., ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, до настъпване на законова причина за изменение или прекратяване на издръжката.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, С.С.М., ЕГН: **********, с пост. адрес: ***, наст. адрес: гр. Я., ул. „Цар Борис ІІІ“ № 178, общ. Я., обл. Б., да заплати на Б.Г.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, сторените разноски по делото в размер на общо 430.00 лв. (четиристотин и тридесет лева).

           ОСЪЖДА С.С.М., ЕГН: **********, с пост. адрес: ***, наст. адрес: гр. Я., ул. „Цар Борис ІІІ“ № 178, общ. Я., обл. Б., да заплати по сметка на Районен съд - Дупница сумата от 230.40 лв. (двеста и тридесет лева и четиридесет стотинки), представляваща държавна върху присъдената издръжка.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд – К. в двуседмичен срок от връчването му с препис на страните.

 

                                    

РАЙОНЕН СЪДИЯ: