Определение по дело №751/2020 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 декември 2020 г.
Съдия: Мартин Цветанов Сандулов
Дело: 20202200500751
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 декември 2020 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е       N

гр. Сливен,  11.12.2020 година

В     И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито заседание на единадесети декември  през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:НАДЕЖДА ЯНАКИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: МАРТИН САНДУЛОВ

                                                                              СТЕФКА МИХАЙЛОВА

при участието на прокурора ………и при секретаря , като разгледа докладваното от М. Сандулов гр.  д.  N 751  по описа за 2020  год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 462 ал. 2 от ГПК.

Подадена е частна жалба от  „Г.И СИЕ“ ООД, ЕИК ......., със седалище и адрес на управление гр. Сливен, ул. Зора № 6Б, представлявано от управителя Г.Д.Г.чрез пълномощник против Разпределение, обективирано в протокол изх. № 55696/27.10.2020г и предявено на 27.10.2020г. по ИД № 20179150404134 по описа на ЧСИ Г.Гper. № 915

В жалбата се твърди, че за датата на извършване на разпределението пълномощникът не е уведомен, а е процесуален представител / пълномощник на дружеството длъжник. След като по делото е представено адвокатско пълномощно, многократно съобщения, призовки и книжа са връчвани на пълномощника, включително и по предходното разпределение и действията по обжалване. Иска се да бъде  отменено така извършеното разпределение по делото и да бъде върнато на ЧСИ за извършване на ново разпределение при спазване на процесуалните правила за това.

Постъпило е възражение от присъединения взискател община Сливен чрез пълномощник, в което се поддържа, че в конкретния случай жалбоподателят не излага оплаквания във връзка с разпределението на сумите с протокола, които да бъдат обект на съдебен контрол. Иска се жалбата да бъде отхвърлена като неоснователна или недопустима.

Подадено е възражение от "Райфайзенбанк (България)" ЕАД, в което се твърди, че жалбата е просрочена и недопустима. Процесното разпределение е предявено по делото на 27.10.2020г., поради което тридневният срок по чл.462, ал. 2 ГПК за подаване на жалба е изтекъл на 30.10.2020г. включително. Няма данни да е изпратена по пощата или с куриер, за да се счита, че срокът е спазен по реда на чл.62, ал. 2, изр. 1 ГПК. Подадена след изтичане на срока по чл. 462, ал. 2 ГПК, с оглед препращащите разпоредби на чл. 463, ал. 1, вр. с чл. 278, ал. 4, вр. с чл. 275, ал. 2, вр. с чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК, жалбата е процесуално недопустима, следва да бъде върната като просрочена, а производството по нея прекратено. На следващо място се поддържа, че жалбата е неоснователна.

В писмени мотиви ЧСИ на първо място развива хронологията по образуването и движението на делото. Твърди се, че жалбата е недопустима, тъй като е подадена извън законоустановения тридневен срок, от надлежна страна - длъжник по ИД, срещу изпълнително действие, подлежащо на обжалване, съгласно чл. 462, ал. от ГПК. Разпределението е предявено на 27.10.2020г., т.е. на 30.10.2020г в 17,00ч е изтекъл срокът, в който може да бъде подадена жалба. Настоящата жалба е входирана в кантората на ЧСИ Грозева лично на 02.11.2020г. До 02.11.2020г. В материалите по ИД няма заявено писмено искане от длъжника, че всички съобщения по делото следва да бъдат връчвани на съдебен адрес или адресат, различен от седалището и адреса на управление на дружеството. За да е налице задължение на ЧСИ да спразва хипотезата на чл. 39 от ГПК , абсолютна предпоставка за това е страната по ИД изрично да посочи, че желае връчването на книжа, призовки и съобщения да се извършва на посочен адресат или пълномощник. По ИД 4134/2017г., длъжникът „Г.и СИЕ" ООД е получавал всички книжа, съобщения и призовки единствено и само чрез управителя на дружеството Г.Г.. Видно от материалите по ИД, длъжникът „Г.и СИЕ" ООД е защитавал правата си, съгласно ГПК, в максимална степен. От друга страна съдебната практика и ГПК са категорични, че връчването е винаги редовно, ако страната е приела и получила съобщението лично, доколкото чл. 45 ГПК дава приоритет на личното връчване. В обобщение се сочи, че жалбата е недопустима.

Настоящият състав след като се запозна с жалбата и делото, приема следното:

Няма спор относно фактите. Единственото оплакване е, че за извършеното разпределение длъжникът не е бил уведомен чрез пълномощник.

На 02.11.2020г е входирана в Кантора ЧСИ с № 40111/02.11.2020г. молба от адв. М.Р., като пълномощник на длъжника „Г.и Сие" ООД, в която същата заявява, че не е уведомена за датата и часа на насроченото разпределение, както и това че „многократно съобщения, призовки и книжа са връчвани на мен, включително и по предходното разпределение и действията по обжалване.'', поради което моли да бъде отменено извършеното на 27.10.2020г. Разпределение. С резолюция от същата дата ЧСИ е отказал да отмени извършеното разпределение, поради липса на законова възможност за подобно действие. Адв. Р. е уведомена със съобщение изх. № 57223/02.11.2020г връчено на 03.11.2020г. Едновременно с молбата е подадена жалба вх.№ 40112/02.11.2020г. от адв. М.Р., като пълномощник на длъжника „Г.и Сие" ООД, и е посочила нов съдебен адрес:***4, против разпределение от 27.10.2020г. С резолюция от същата дата, жалбата е оставена без движение, като са дадени указания за отстраняване на допуснати нередовности. Длъжникът „Г.и СИЕ" ООД е уведомен чрез упраавителя си Г.Г./на 03.11.2020г. / и чрез адв. М.Р. /на 03.11.2020г./. На 06.11.2020г. е входирана молба с № 40722/06.11.2020г., с която са отстранени нередовностите указани от ЧСИ.  Посоченото от адв. Р. пълномощно е представено година по-рано и е било придружено единствено и само от молба от нейна страна за запознаване с материалите по ИД, в която е посочила отново адреса на управление на дружеството- длъжник „Г.и Сие" ООД.

Съгласно решение № 292 по гр.д.№ 2938 / 2014 год. на ІV г.о . на ВКС, при наличие на упълномощен представител съдът е длъжен да връчи призовката нему, а не на адреса на страната. В този смисъл е изричната разпоредба на чл.39 ал.1 ГПК. В тази хипотеза връчването, извършено не чрез упълномощения представител, а на адреса на страната, чрез друго лице по чл.46 ГПК, не е редовно и съдът е длъжен да го извърши наново. Редовността на връчването не се засяга само ако страната е получила призовката или съобщението лично. В хипотеза на призоваване на юридическо лице – търговец, каквато е настоящата, с оглед разпоредбата на чл.45 ГПК, според която връчването на представител е приравнено на лично връчване / без разпоредбата да ограничава представителството до договорно такова/, е формирана съдебна практика, която настоящият състав споделя, основана на съвместното тълкуване и приложение на чл.39 ал.1 вр. с чл. 38 вр. с чл.45 ГПК, която по същество допълва отговора на правния въпрос в решение № 292 по гр.д.№ 2938/2014 год. на ІV г.о. на ВКС, без да му противоречи, доколкото и в същия непризоваването чрез пълномощника не е прието за достатъчно, за формиране извод за нередовност на връчването,а липсата и на доказателства за лично връчване на страната / не чрез лице по чл. 46 ал.1 ГПК – съгласно да получи призовката, което в общата хипотеза би било достатъчно за редовност на призоваването/. Според упоменатата практика, призоваването на страна - юридическо лице, не чрез пълномощника по делото, би било зачетено като редовно, макар и извършено в нарушение на чл.39 ал.1 ГПК, когато съобщението е връчено на законния му представител, с оглед изричната разпоредба на закона, приравняваща това връчване на лично връчване / в този смисъл опр.№ 137 по ч.т.д. № 45 / 2016 год. на ІІ т.о. ВКС /.

Правото на всяка страна на участие в съдебния процес е гарантирано посредством установеното в разпоредбата на чл. 8 от ГПК състезателно начало, на което кореспондира задължението по чл. 3 от ГПК за добросъвестно упражняване на предоставените процесуални права. Разпоредбата на чл. 39, ал. 1 от ГПК не дерогира нито нормата на чл. 7, ал. 2 от ГПК според която съдът връчва на страната актовете, подлежащи на самостоятелно обжалване, нито нормата на чл. 37 от ГПК. Разгледан в аспекта на посочените основни процесуални начала и принципи институтът „съдебен адресат“ – регламентиран в разпоредбата на чл. 39, ал. 1 от ГПК, представлява за страната допълнителна, а не изключителна възможност и гаранция за участие в съдебния процес тогава, когато връчването по обективни причини не би могло да се извърши на адреса на страната по делото и/или в нейно лице, без да е необходимо причините да бъдат посочвани и доказвани допълнително пред съда. Липсата на извършено връчване на съобщенията и съдебните книжа на посочения от страната съдебен адресат представлява процесуално нарушение, засягащо редовността на връчването само тогава, когато не е било възможно връчването да се извърши лично или чрез лице по смисъла на чл. 46 от ГПК. Неоснователен е доводът за накърняване на процесуалното право на участие и защита, щом съобщението и съдебните книжа реално са били връчени лично на страната или на нейния адрес чрез лицата – посочени в чл. 46 от ГПК. В конкретния случай съобщенията  реално са били връчени на представителя на  жалбоподателя, поради което за него с оглед задължението по чл. 3 от ГПК за добросъвестно упражняване на предоставените от закона процесуални права, не съществува възможност да се позовава на нарушение на правилата за връчване, още повече че по делото не е посочен тях съдебен адрес и изрично искане за призоваване чрез пълномощник.

Така съобщението за предявяване на разпределението е било редовно връчено. Разпределението е предявено на 27.10.2020г., т.е. на 30.10.2020г. е изтекъл срокът, в който може да бъде подадена жалба. Настоящата жалба е входирана в кантората на ЧСИ Грозева лично на 02.11.2020г. поради което е подадена след законоустановения срок и се явява недопустима.

Ръководен от гореизложеното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба от  „Г.И СИЕ“ ООД, ЕИК ......., със седалище и адрес на управление гр. Сливен, ул. Зора № 6Б, представлявано от управителя Г.Д.Г.чрез пълномощник против Разпределение, обективирано в протокол изх. № 55696/27.10.2020г и предявено на 27.10.2020г. по ИД № 20179150404134 по описа на ЧСИ Г.Гper. № 915 КАТО НЕДОПУСТИМА.

        

         Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му пред БАС.

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: