Определение по дело №2267/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 689
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 27 май 2019 г.)
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20195330202267
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 689

гр. Пловдив 15.04.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД – ХХІV наказателен състав в закрито заседание на петнадесети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                              

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

 

 

след като се запозна с материалите по ЧНД №2267/2019 г. по описа на ПРС – ХХІV н. с., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.243, aл.4 вр.ал.3  от НПК.

        

Образувано е по жалба на С.Д.Г., против постановление на Районна прокуратура гр. Пловдив от 21.03.2019 г. по пр. пр. №3579/2018 г. по описа на същата прокуратура, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 368/2018 г. по описа на 06 РУ на МВР  при ОД на МВР Пловдив, водено за престъпление по чл.183, ал.1 от НК.

Съдът след като се запозна с доказателствата по делото преценени поотделно и в тяхната съвкупност, като съобрази мотивите на прокурора и наведените в жалбите доводи прие за установено следното:

         Жалбата е са подадена в срок и изхожда от лице, което има качеството на пострадало лице, поради което и същата се приема за ДОПУСТИМА. Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

         Досъдебното производство е започнато по реда на чл.212, ал.1 от НПК с определение на Районна прокуратура гр.Пловдив от 10.07.2018 г. за престъпление по чл.183, ал.1 от НК за това, че от месец април 2016 година до месец април 2018 година вкл. в гр.Пловдив, след като е бил осъден да изплаща издръжка на свой низходящ – сина си И.И.М., ЕГН **********, съзнателно не е изпълнил задължението си в размер на повече от две месечни вноски.

         В хода на разследването липсва привлечено към наказателна отговорност лице.

         С постановление на РП Пловдив от 21.03.2019 г. производството е било прекратено на основание чл.24, ал.1, т.1 от НПК.

         Въз основа на събрания обем гласни и писмени доказателства наблюдаващият делото прокурор е приел, че по делото не се съдържат доказателства за осъществен състав по чл.183, ал.1 от НК от субективна страна, доколкото лицето спрямо което е водено производството е наказателно неотговорно, тъй като е действал в състояние на невменяемост.

         В подадената жалба срещу постановлението за прекратяване се иска отмяна на постановлението, като се сочи че лицето е вменяемо, същият е лежал в затвора, оспорва се експертно решение на ТЕЛК като документ с невярно съдържание. Сочи се, че И.М.работи, нормален е, има доходи, разсъдлив, съобразителен и комбинативен е.

         Следва да се посочи, че съдът споделя изложената в постановлението за прекратяване фактическа обстановка, която правилно е установена от събраните в хода на разследването към този момент доказателства. Същата не се оспорва и в подадената жалба.

         Спорният момент в конкретния случай е по отношение на това дали И.М.е наказателноотговорно лице, може ли да носи наказателна отговорност. Доколкото се констатира, че по делото е назначена и изготвена съдебно-психиатрична експертиза следва да се обсъди дали заключението на вещото лице се поставя под съмнение с оглед на конкретни доказателства по делото. В експертизата си вещото лице сочи на какви данни изгражда заключението си като сочи показанията на св.С.Г. по делото, показанията на св.И.М., както и приложени по делото писмени доказателства – решение на ТЕЛК от 26.10.2018 г. Сочи се още, че са ползвани налични данни от електронно досие на лицето в ЦПЗ Пловдив, тъй като същият макар да не се води на диспансерно наблюдение е получавал психиатрична амбулаторна и хоспитална помощ в заведението. Вещото лице цитира и данни получени при изследване на подекспертния на 30.10.2018 г., като след излагане на объждане на всички горепосочени данни прави извод, че И.М.страда от **, не е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и не е могъл да ръководи постъпките си в инкриминирания период от време – от месец септември 2016 г. до момента на изготвяне на експертизата. Така изготвеното заключение е било кредитирано с доверие от наблюдаващия прокурор, който позовавайки се на него е приел, че И.М.е наказателно неотговорно лице и е прекратил делото.

         Този извод се споделя и от настоящия съдебен състав, който не вижда по делото доказателства, които да поставят под съмнение заключението на вещото лице. Ето защо съдът намира за неподкрепени с доказателства изложените твърдения в жалбата, че И.М.е нормален, разсъдлив, съобразителен и е комбинативен. Действително се установява от материалите по делото, че лицето е било осъждано, включително е признат за виновен и ненаказан за неплащане на издръжка /с оглед привилегията на чл.183, ал.3 от НК/. Това обаче не означава, че след периода от 2014 г., когато е постановен последният съдебен акт спрямо него до настоящия момент не е настъпило болестно изменение на психиката на лицето. С оглед на констатираното психично заболяване и липсата на възможност за да разбиране свойството и значението на извършеното и ръководене постъпките си в инкриминирания период от време – от месец септември 2016 г. до момента на изготвяне на експертизата съдът счита, че действително И.М.е наказателно неотговорно лице по смисъла на чл.33 от НК, поради което законосъобразен се явява и направения извод за липса на осъществен състав на престъпление от субективна страна.

         Поради изложеното съдът прие, че следва да потвърди обжалваното постановление като обосновано и постановено при пълно изясняване на фактическата обстановка по случая.

         Ето защо съдът на основание чл.243, ал.5 т.1 от НПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА постановление на Районна прокуратура гр. Пловдив от 21.03.2019 г. по пр. пр. №3579/2018 г. по описа на същата прокуратура, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 368/2018 г. по описа на 06 РУ на МВР  при ОД на МВР Пловдив, водено за престъпление по чл.183, ал.1 от НК.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в седемдневен срок пред ПОС.

         Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя и Районна прокуратура гр. Пловдив.

 

                                                              

РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.