Решение по дело №3340/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 201
Дата: 1 февруари 2021 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20207180703340
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ …/…

 

Град Пловдив, 01.02.2021 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХХІІ касационен състав, в публично заседание на двадесети януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател: Анелия Харитева

       Членове: Стоил Ботев

Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора Мирослав Христев, като разгледа докладваното от съдия Харитева к.а.н.д. № 3340 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Касационно производство по чл.63 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Б.К.Б. *** против решение № 260126 от 02.09.2020 г., постановено по а.н.д. № 4210 по описа на Пловдивския районен съд за 2020 година, с което е потвърден електронен фиш серия К № 3280569 на ОДМВР Пловдив, с който на Б.К.Б., ЕГН **********, управител на „Юнивърсаъл инженеринг“ ЕООД, ЕИК *********, собственик на МПС марка „Фолксваген“, модел „Кади“, рег.№ ******, на основание чл.182, ал.1, т.4 ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 400 лева за нарушение на чл.21, ал.1 ЗДвП.

Според касатора решението е неправилно поради неправилно приложение на материалния закон. Неправилен е изводът на районния съд за липса на нарушение при провеждане на административнонаказателната процедура. Иска се отмяна на решението и на електронния фиш, както и присъждане на направените разноски.

Ответникът в писмено становище оспорва касационната жалба като неоснователна и моли тя да бъде оставена без уважение. Счита, че решението на районния съд е правилно и обосновано, фактическите изводи са направени след съвкупна преценка и анализ на събраните доказателства, обсъдени са всички възражения на жалбоподателя. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение и претендира юрисконсултско възнаграждание.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от страна по делото, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, във връзка с чл.63, ал.1 ЗАНН, е неоснователна поради следните съображения:

За да потвърди електронния фиш, районният съд е приел, че той е издаден в съответствие с изискванията на чл.189, ал.4 ЗДвП и съдържа всички реквизити, а доколкото в случая се касае за юридическо лице, правилно на основание чл.188, ал.2 ЗДвП е ангажирана отговорността на неговия управител Б.Б., защото той не е посочил лицето, което е управлявало автомобила и не е представил неговото копие от СУМПС. Следователно презумираният водач на МПС на процесната дата и място е именно управителят на дружеството. Според районния съд в електронния фиш е налице пълно описание на нарушението, отразено е превишението на скоростта от 35 км/ч, нарушената правно норма на чл.21, ал.1 ЗДвП, размерът на глобата – 400 лева, правното основание – чл.182, ал.1, т.4 ЗДвП, срокът, сметката и мястото на доброволното плащане. Според районния съд правилно е приложен установеният толеранс на измерената скорост от -3 км/ч в полза на водача. Като неоснователно е преценено възражението на жалбоподателя за техническа негодност на АТТС, тъй като техническото средство е от одобрен тип, преминало е периодична метрологична проверка на 30.09.2019 г. и е с валидност до 30.09.2020 г., следователно процесното нарушение е установено на 23.12.2019 г., в периода на валидност на проверката. Районният съд е посочил изрично, че с оглед настъпилата от 16.01.2018 г. законодателна промяна в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г., мястото за контрол с АТСС не следва да бъде обозначавано с пътен знак Е24 и не следва да бъде оповестявано мястото чрез средствата за масово осведомяване и в интернет страницата на МВР. Според районния съд е налице ясна връзка между процесния електронен фиш и приложения към него фотоклип № 0255620 от АТТС № 11743СА, направен на 23.12.2019 г., видно от протокола за използване на АТТС, поради което за съдебния състав не съществува съмнение, че на 23.12.2019 г., в град Пловдив, на ул. „Васил Левски“ № 131, жалбоподателят е управлявал собственото на дружеството МПС със скорост 85 км/ч при максимално допустима скорост от 50 км/ч в населено място. Законосъобразно е определена глобата, чийто размер е фиксиран и не подлежи на ревизия от страна на съда.  Според съда настоящият случай не разкрива белези на маловажност по смисъла на чл.28 ЗАНН, дори напротив с оглед установеното превишение, което е доста над максимално разрешената скорост и разкрива висока степен на опасност, тъй като е една от основните предпоставки за настъпване на ПТП.

Решението е правилно. Въз основа на правилно установени факти и след преценка на всички събрани по делото доказателства районният съд е направил обосновани и съответни на материалния закон изводи, които се споделят от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

Противно на твърдяното в касационната жалба, всички доказателства са преценени при постановяване на обжалваното решение и в този смисъл изводите на първоинстанционния съд са напълно обосновани. Обсъдени са също всички възражения на касатора и на тях е даден отговор, подкрепен от събраните по делото писмени доказателства, поради което и на основание чл.221, ал.2 АПК касационната инстанция препраща към мотивите на първоинстанционния съд.

За яснота на касатора следва да бъде отбелязано, че след постановяване на тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. по тълкувателно дело № 1/2013 г. на ОСС от I и II колегия на ВАС е изменен ЗДвП и е приета изцяло нова Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, за да се отговори на разбирането на съда за изискванията към техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение по ЗДвП, поради което това тълкувателно решение е неприложимо към настоящата правна уредба.

Необяснимо за настоящата инстанция е твърдото убеждение на касатора, че техническото средство, с което е било установено нарушението, е било от неодобрен тип, след като изрично в решението на районния съд е посочено и това се потвърждава от писмените доказателства по делото, че датата на нарушението – 23.12.2019 г. – попада в периода на валидност на метрологичната проверка на техническото устройство, извършена на 30.09.2019 г. и валидна до 30.09.2020 г. Нови доказателства в тази насока не са представени и приети, поради което липсват основания за промяна на направения извод.

Направените възражения относно начина на позициониране на техническото устройство са направени за първи път пред настоящата инстанция, в тази връзка не са събирани доказателства пред районния съд, поради което тяхното необсъждане не се е отразило върху спазването на съдопроизводствените правила и правилността на съдебното решение.

Предвид всичко изложено, касационната инстанция намира, че не е налице касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 НПК и обжалваното решение следва да бъде ос­тавено в сила като допустимо, обосновано и правилно. Затова и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2 АПК, Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260126 от 02.09.2020 г., постановено по а.н.д. № 4210 по описа на Пловдивския районен съд за 2020 година.

Решението е окончателно.

 

                                                                       Председател:

 

                                                                       Членове: 1.

 

                                                                                         2.