Определение по дело №590/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 764
Дата: 25 септември 2019 г. (в сила от 25 септември 2019 г.)
Съдия: Анна Петкова
Дело: 20195600500590
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 4 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  

 

№ 764                            25.09.2019 година                гр. Хасково

 

ОКРЪЖЕН  СЪД  ХАСКОВО гражданско отделение, трети въззивен състав

на  ……двадесет и пети септември..…… две хиляди и деветнадесети година                                           

в закрито  заседание   в следния   състав :

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : АННА ПЕТКОВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ :    ЙОНКО ГЕОРГИЕВ

                                                                            МАРИЯ ИВАНОВА-ГЕОРГИЕВА

С участието на секретаря…………………………………………………….

И прокурора ……………………………………………………………………

като разгледа докладваното  от съдия Петкова……………………………..

Въззивно частно гражданско дело №  590           по описа за 2019 година,

За да се произнесе взе предвид следното:

 

   Производството е по чл. 274 - 279 вр. чл. 258 и сл. от ГПК, вр. чл. 66 ал. 2 изр.второ ГПК, образувано по частни жалби от адв. Н.М. като процесуален представител на М.Г.Т., както и лично от М.Г.Т.. Жалбите са с идентично съдържание и еднакви искания към въззивния съд.

Обжалва се протоколно Определение от 03.07.2019 година, постановено в с.з. по  гр.д. № 1053/2018 година по описа на РС-Димитровград, с което районният съд е оставил без уважение молбата на адв. М. като процесуален представител на М.Т. за възстановяване на срока за обжалване на Решение № 147/15.04.2019 година по гр.д. № 1053/2018 година по описа на РС-Димитровград. Със същото определение, направените от  ищеца по делото „Пивел 1“ ООД деловодни разноски в размер на 200 лева за производството по чл. 66 ал. 2 ГПК са възложени на М.Т..

Въвеждат се оплаквания за необоснованост на изводите на съда. Жалбоподателите твърдят, че поради обективни причини – пребиваването на М.Т. в чужбина, клиентът и адвокатът не могли да се свържат. Така, адв. М. не била получила своевременно указания от страна на доверителката ѝ дали да подаде въззивната жалба. От друга страна РС-Димитровград не бил положил усилия за уведомяване на самата М.Т. за изготвеното решение. Считат, че съдът е следвало да връчи съобщението в с.***, където било местожителството на ответницата и където кметът и съселяните биха могли да дадат информация за отсъствието ѝ. В тази връзка правят оплакване за допуснато нарушение правото на лична защита на страната по делото. Твърдят, че адв. М. е била в отпуск в периода, в който е следвало да се подаде въззивната жалба, т.е. за нея е имало обективна пречка да я депозира в съда своевременно. Считат, че доколкото адвокатът на ищеца е участвал в производството и с решението вече му били присъдени разноски, то такива не се дължали отделно за производството по чл. 66 ал. 2 ГПК. С тези и останалите доводи молят съда да отмени атакуваното определение и да допусне възстановяване на срока за обжалване на въззивното решение по делото.

    В срока по чл. 276 ал. 1 ГПК ответникът по частната жалба „Пивел 1“ ЕООД – Димитровград подава писмен отговор. Заема становище за неоснователност на частната жалба и правилност – законосъобразност и обоснованост на атакуваното определение.  Прави искане за потвърждаването му в неговата цялост.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с твърденията на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

Частните жалби са подадени в срок и са процесуално допустими.  Разгледани по същество, жалбите се явяват неоснователни по следните съображения:

Производството по гр.д. № 1053/2018 година по описа на РС-Димитровград е образувано по искова молба от „Пивел 1“ ЕООД – град Димитровград, с която срещу  М.Г.Т. ***, е предявен облигационен иск за парично вземане. Ответницата М.Т. е подала отговор на ИМ чрез упълномощен адвокат Н. М. от ХАК и с отговора си е посочила съдебен адрес:*** , чрез адв. М. От този момент до приключване на първоинстанционното производство, ответницата Т. е била призовавана на съдебния адрес, винаги чрез адвокат Н.М.

По гр.д. № 1053/2018 година е постановено решение № 147/15.04.2019 година, с което предявеният срещу ответницата М.Т. иск е уважен частично, а предявеният от М.Т. срещу „Пивел 1“ ЕООД насрещен иск – отхвърлен. Едновременно с това, първостепенният съд е осъдил М.Т. да заплати на дружеството-ищец деловодни разноски за първоинстанционното производство, в това число адвокатско възнаграждение.

Видно от върнатата в съда разписка, препис от решението на съда е връчен на ответницата М.Т. на 24.04.2019 година, по посочения от самата нея начин – чрез адвокат М., на съдебния адрес в град Хасково, ул. „Преслав“ № 28 ет. 1 ап. 4.

На 16.05.2019 година адв. М. е подала въззивна жалба вх. № 5565/16.05.2019 година. С разпореждане от 17.05.2019 година РС-Димитровград е постановил връщане на въззивната жалба като просрочена. Това разпореждане не е атакувано.

На 03.06.2019 година адв. М. е подала молба вх. № 6171 за възстановяване на срока за въззивното обжалване на решение № 147/15.04.2019 година. Позовала се е на липса на връзка с доверителката ѝ М.Т., както и на отпуск. Представила е ведно с молбата удостоверение, издадено от АК-Хасково, от което се установява, че адв. Н.М. е била в платен годишен отпуск през периода от 09.05.2019 година до 09.06.2019 година включително. С атакуваното разпореждане ДРС е отказал възстановяването на срока.

ХОС намира за правилни действията на РС-Димитровград по връчване на решение № 147/15.04.2019 година. Противно на доводите на частните жалбоподатели, изпращането на съдебните книжа на адреса по местоживеене на ответницата Т. не е било дължимо. Това е така, защото още с отговора на исковата молба тя е упражнила правото си по чл. 39 ал. 1 ГПК, като е посочила съдебен адресат. Това е именно упълномощеният от нея адвокат М., която е получавала съдебните книжа по делото, в това число и крайния съдебен акт в първоинстанционното производство.  Разпоредбата на чл. 39 ал. 1 ГПК е ясна – когато страната е посочила…лице, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат, или има пълномощник по делото, връчването се извършва на това лице или на пълномощника. Ето защо, с връчването на препис от Решение № 147/15.04.2019 година на адв. Н.М. в качеството ѝ на пълномощник, а и на съдебен адресат, решението следва да се счита връчено и на страната – ответницата Т.. Следователно, срокът за обжалване  по чл. 259 ал. 1 ГПК е започнал да тече за ответницата Т. на 24.04.2019 година и е изтекъл на 08.05.2019 година. Въззивната жалба е подадена на  16.05.2019 година, като адв. М. се позовава на обективни причини, поради които нямала възможност да спази срока – ползването на платен годишен отпуск. От представеното удостоверение, обаче, се установява, че тя е започнала ползването на отпуска на 09.05.2019 година, когато срокът за обжалване на решението вече е бил изтекъл. 

Липсват доказателства за други особени непредвидени и непреодолими за страната обстоятелства по смисъла на чл. 64 ал. 2 ГПК. Посочените от частните жалбоподатели затруднения не се явяват такива. Те въобще не предприемат доказване на твърденията си че не са имали възможността своевременно, в законоустановения двуседмичен срок, да осъществят връзка помежду си за да съгласуват позицията относно въззивното обжалване. Ответницата, избрала начина на уведомяване по чл. 39 ал. 1 ГПК, е била длъжна да направи необходимото, за да достигат до нея безпрепятствено съобщенията и съдебните книжа. А след като не го е сторила, то ще трябва да понесе негативните последици , произтичащи от пропускането на срока.

Освен това, възстановяването на срока в случая се явява недопустимо и на още едно основание – чл. 64 ал. 3 изр.второ ГПК. След като адв. М. е имала затруднение при свързването с доверителката ѝ, то е имала процесуалната възможност да поиска продължаване на срока за въззивно обжалване на решението. Както вече бе посочено по-горе, установява се, че ползването на отпуска ѝ е започнало след като срокът за обжалването вече е бил изтекъл, а липсват дори и твърдения за други обективни пречки да подаде своевременно молба по чл. 63 ал. 1 ГПК.

Видно от представения пред РС-Димитровград договор за правна помощ, сключен между дружеството-ищец и представляващия го адвокат, дружеството е направило разноски за процесуално представителство и защита при осъществяване на процедурата по чл. 64-66 от ГПК, за адвокатско възнаграждение в размер на 200 лева. В частта за заплатената на адвоката сума договорът има характера на разписка, следователно понасянето на разноски е доказано. Съгласно изричната разпоредба на чл. 67 ГПК всички разноски, понесени от насрещната страна в производството по възстановяването на срока, са за сметка на молителя. И след като молбата на М.Т. за възстановявяване на срока се преценява като неоснователна, то правилно районният съд е възложил в нейна тежест сторените от дружеството-ищец разноски за адвокат.

Поради гореизложеното, атакуваното определение – като правилно и постановено при спазване на процесуалните правила, следва да бъде потвърдено, а частните жалби – оставени без уважение.

Водим от горното съдът

 

                                           О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА  протоколно Определение от 03.07.2019 година, постановено по гр.д. № 1053/2018 година по описа на РС-Димитровград.

  Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ :  1/

                           

 

                                                                                                

                                                                        2/