Решение по дело №3926/2015 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 4113
Дата: 21 октомври 2015 г. (в сила от 24 ноември 2015 г.)
Съдия: Елина Пламенова Карагьозова
Дело: 20153110103926
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№…….…...

гр. ***, 21.10.2015г.

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, десети състав, в открито съдебно заседание, проведено на 15.10.2015 година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ***

 

при секретаря Г.Н., като разгледа докладваното от съдия *** гр.д. № 3926/2015 год. по описа на Районен съд гр. ***, Х състав, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е образувано по предявен от Н.С.К. с ЕГН ********** *** срещу И.Г.Л., гражданин на ***, роден на ***г. в гр.***, с адрес гр.***, *** иск с правно основание чл. 49 от СК за прекратяване на брака между страните като дълбоко и непоправимо разстроен без произнасяне по въпроса за вината.

В исковата молба се твърди, че бракът е сключен на 10.06.2008 г., като страните нямат родени през време на брака деца. Излага се, че страните са във фактическа раздяла от една година, когато окончателно се разделили и оттогава не поддържат никакви контакти. Проблемите в брачните отношения се проявили преди четири години, като с времето се задълбочили в резултат на различие в интересите и ценностните системи.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът не е депозирал писмен отговор на исковата молба. В съдебно заседание, редовно призован, не се явява, не изразява становище по исковата молба.

От събраните по делото доказателства се установява от фактическа страна следното:

От представеното по делото удостоверение  за  сключен  граждански  брак се установява, че Н.С.К. и И.Г.Л. са сключили граждански брак на 10.06.2008 г., за което е съставен акт за граждански брак №639 от длъжностното лице по гражданско състояние в гр. ***.

От ангажираните по делото гласни доказателства се установява, че страните са във фактическа раздяла от една година, като живеят в различни домакинства. От този момент не поддържат никакви контакти и не са правили опити за възстановяване на брачната връзка.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното:

От  доказателствата  по  делото  се  доказа  и  съдът  приема  за  установено, че  брачните  отношения  между  съпрузите  са  дълбоко  и  непоправимо  разстроени. Между тях не съществува  взаимно  доверие  и  уважение, както и чувство  за  близост и  желание  за  полагане  на  общи  грижи  за  семейството  и  дома. Съдът  основава  изводите  си  в  тази  насока  на  събраните  в  хода  на  делото  гласни  доказателства, от които се установява, че страните са във фактическа раздяла от една година. От този момент същите не поддържат никакви брачни отношения, като по делото не са събрани доказателства в този период да са осъществявали контакти, насочени към възстановяване на духовната близост и взаимност помежду им. Съдът намира за ирелевантни причините за фактическата раздяла, при положение, че за този период страните не са успели да възстановят семейните си отношения.

Изложените обстоятелства налагат извода, че брачните отношения между съпрузите са дълбоко и непоправимо разстроени. В резултат на фактическата раздяла на страните, бракът им е изпразнен от дължимото съдържание, не изпълнява своята социална функция, поради което следва да бъде прекратен с развод. Запазването на брака би било вредно за обществото и самите съпрузи, между които не съществува физическа и духовна близост, изчезнали са чувствата на обич, взаимност и привързаност.

По изложените съображения бракът им следва да бъде прекратен, на основание чл.49, ал.1 от СК, без произнасяне по въпроса за вината, с оглед липсата на направено изрично искане в тази насока.

При сключването на брака всеки от съпрузите е запазил предбрачното си фамилно име, поради което не се налага да бъде постановявана промяна на фамилията.

По разноските:

Предвид изхода от спора и на основание Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, съдът определя окончателна държавна такса в размер на 50 лв., която следва да се внесе от страните по равно, на основание чл.329, ал. 1 от ГПК.

Съдебно-деловодни разноски в полза на ищцата не следва да бъдат присъждани на основание чл.329, ал. 1 от ГПК.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между Н.С.К. с ЕГН ********** и И.Г.Л., гражданин на ***, роден на ***г. в гр.***, за което е съставен Акт №639/10.06.2008г. от длъжностното лице по гражданското състояние в гр.***, поради  настъпило  дълбоко  и  непоправимо  разстройство  на  брака, на основание чл. 49, ал.1 СК.

          

ПОСТАНОВЯВА след прекратяване на брака съпругата да носи предбрачното си фамилно име - К..

 

ОСЪЖДА Н.С.К. с ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТИ  в  полза на Държавата към бюджета на съдебната власт, по сметка на ВРС окончателна държавна такса в размер на 25.00 лева /двадесет и пет лева/, на  основание чл.6 от Тарифа за държавните такси, които се събират от  съдилищата по ГПК.

 

ОСЪЖДА И.Г.Л., гражданин на ***, роден на ***г. в гр.***, с адрес гр.***, *** ДА ЗАПЛАТИ в полза на  Държавата към бюджета на съдебната власт, по сметка на ВРС окончателна  държавна такса в размер на 25.00 лева /двадесет и пет лева/, на основание чл.6 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред  Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: