Решение по дело №1072/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 833
Дата: 3 октомври 2019 г.
Съдия: Елина Пламенова Карагьозова
Дело: 20193101001072
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 3 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№…………./……...10.2019 г.

гр. Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ПЪРВИ ВЪЗЗИВЕН СЪСТАВ, в публично съдебно заседание проведено на единадесети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИН МАРИНОВ

ЧЛЕНОВЕ: МИЛА КОЛЕВА

        ЕЛИНА КАРАГЬОЗОВА

 

при участието на секретаря Христина Атанасова,

като разгледа докладваното от съдия Карагьозова,

 в.т.д. № 1072/2019 г., по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.258 ГПК.

Производството по делото е образувано по постъпила въззивна жалба вх.№ 36033/20.05.2019г., подадена от Н.И.Н., ЕГН **********, срещу решение №1904/07.05.2019г., постановено по гр.д. № 15818/2018г. на ВРС, в частта, с която предявеният от въззивника срещу ЗАД "Алианц България“ АД, ЕИК *********, иск с правно основание чл. 432, ал.1 КЗ е отхвърлен за разликата над 1003,70 лева до предявения размер от 1025,80 лева, претендирани като обезщетение за причинени имуществени вреди, изразяващи се в увреждане на: врата задна лява, лайсна декоративна врата задна лява и колонка средна лява на собствения на ищеца автомобил марка Хонда ЦРВ, с ДК № *****, причинени в резултат на реализирано на 22.09.2018г., около 08.30 часа в гр.Тутракан, по ******, по вина на водача на л.а. Опел Корса, с ДК № *****, застрахован по договор за гражданска отговорност при ответното дружество, ведно със законната лихва от датата на исковата молба - 22.10.2018г. до окончателното изплащане на сумата.

В жалбата въззивникът е навел твърдения, че решението е неправилно поради противоречие с материалния закон, тъй като посочената от вещото лице и кредитирана от съда стойност на лайсната е определена след приспадане на 0.5 коефициент овехтяване, което противоречи на установената в чл.400 от КЗ забрана за прилагане на обезценка. Счита, че обезщетението следва да се определи като средноаритметична стойност между установените от експертизата пазарни цени в сертифициран и в несертифициран сервиз, но при съобразяване на посочената от вещото лице стойност на лайсната в ново състояние – 85 лева. Така изчислен размерът на обезщетението възлиза на 1046.20 лева, поради което искът се явява основателен за пълния предявен размер от 1025.80 лева.

В  срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор от въззиваемата страна, в който оспорва въззивната жалба и моли за потвърждаване на първоинстанционното решение по изложените в него съображения. Приетата стойност е съобразена с необходимите количества за материали и труд в сервизи със и без сертификат и с възрастта на автомобила. Определената цена на лайсната е взета от алтернативни доставчици, които предлагат сертифицирани авточасти. 

За да се произнесе по спора, Варненски Окръжен съд съобрази следното:

Съдът е сезиран с иск с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ от Н.И.Н. срещу ЗАД "Алианц България“ АД, за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 100,00 лева, предявен като частичен от 1 000,00  лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в увреждане на: врата задна лява, лайсна декоративна врата задна лява и колонка средна лява на собствения на ищеца автомобил марка Хонда ЦРВ, с ДК № *****, причинени в резултат на реализирано на 22.09.2018г. ПТП в гр.Тутракан, по вина на водача на л.а. Опел Корса, с ДК № *****, застрахован по договор за гражданска отговорност при ответното дружество, ведно със законната лихва от датата на исковата молба - 22.10.2018г. до окончателното изплащане на сумата.

В исковата молба се твърди, че вредите са предизвикани на 22.09.2018г. около 08.30 часа от водача на л.а. Опел Корса, с ДК № *****, който се блъснал в задната лява врата на паркирания на ул. *****, в гр.Тутракан, л.а. Хонда ЦРВ, с ДК № *****, която към този момент била отворена, тъй като ищецът подреждал покупки на задната седалка. За настъпилото ПТП участниците съставили Двустранен констативен протокол за ПТП. Лекият автомобил на виновния водач е застрахован по застраховка „Гражданска отговорност" със застрахователна полица № BG/01/118001087724 от ответното дружество, със срок на действие 10.04.2018г. - 10.04.2019г. За настъпилото ПТП при застрахователя е образувана преписка по щета, като след извършен оглед са констатирани увреждания по следните детайли: врата задна лява, лайсна декоративна врата задна лява и колонка средна лява. Заплащане на обезщетение е отказано от застрахователя по съображения, че с отваряне на врата ищецът е причинил произшествието. Ищецът счита отказа за неоснователен, понеже ПТП е настъпило по вина на водача л.а. Опел Корса, с ДК № СС3856 МС, който при преминаването покрай паркирания л.а. Хонда ЦРВ, с ДК № ***** не оставил достатъчно странично разстояние и го блъснал, с което виновно е нарушил разпоредбата на чл. 25, ал. 1 ЗДвП.

В срока по чл. 131 от ГПК ответната страна е депозирала отговор, в който излага съображения за неоснователност на предявения иск. Оспорва се настъпването на твърдяното събитие и че същото представлява покрит риск по застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите. Оспорва се механизма на ПТП описан в исковата молба и причинно-следствената връзка между механизма на събитието и констатираните увреждания, с твърдения, че така описаните щети не могат да настъпят при такъв механизъм на ПТП. Оспорва се съдържанието на представения с исковата молба двустранен констативен протокол за ПТП. Искът се оспорва по размер поради прекомерност. Твърди се, че вина за настъпилото ПТП има само и единствено ищецът, тъй като същият в разрез с разпоредбите на Закона за движение по пътищата не се е съобразил с пътните условия и е бил причина за настъпване на твърдения инцидент.

В съдебно заседание, проведено на 12.04.2019 г., по искане на ищеца е допуснато по реда на чл. 214 ГПК изменение на иска, чрез увеличаването му по размер, като след изменението същият се счита за предявен в пълен размер за сумата от 1025,80 лева, включващи стойността на ремонта в несертифицирани сервизи, стойността на лайсната в пълен размер без овехтяване и допълнително още един час нормовреме за боядисване на лайсната.

Съдът, като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в жалбата и отговора, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата, инициирала настоящото въззивно произнасяне, е подадена в срок, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. В обхвата на така посочените въззивни предели, ВОС намира обжалваното решение за валидно и допустимо.

По отношение на правилността на първоинстанционния съдебен акт, съобразно разпореждането на чл.269, ал.1, изр. второ ГПК, въззивният съд е ограничен от посочените в жалбата оплаквания.

За успешното провеждане на предявения пряк иск срещу застрахователя по чл.432, ал.1 от КЗ  в тежест на ищеца – въззивник в настоящото производство, е да установи при условията главно и пълно доказване наличието на валидно застрахователно правоотношение, изпълнение на поетите от ищеца задължения по договора, настъпване на покрит от застрахователния договор риск в срока на валидност на застрахователната полица и размера на средствата, необходими за отстраняване на щетите, възникнали в резултат на събитието. Установяването на изключващите отговорността обстоятелства е в тежест на ответника - сега въззиваем.

В необжалваната му част първоинстанционното решение е влязло в сила и е формирало сила на пресъдено нещо относно факта на настъпило по време на действие на валидна застрахователна полица застрахователно събитие и относно вида на подлежащите на обезщетяване вреди.

Спорен пред настоящата инстанция е въпросът за реда, по който следва да се определи обезщетението, съответно какъв е неговият размер. При настъпване на покрито от договора застрахователно събитие за застрахователя възниква задължение, да заплати на застрахования застрахователно обезщетение в размер на действителната стойност /при пълна увреда/ или възстановителната стойност /при частична увреда/ на застрахованото имущество. Съгласно чл.400 от КЗ за възстановителна се смята стойността за възстановяване на имуществото с ново от същия вид и качество, в това число всички присъщи разходи за доставка, строителство, монтаж и други, без прилагане на обезценка. При изчисляване на размера на застрахователното обезщетение не следва да се прилага корекционен коефициент за овехтяване на вложените при ремонта части, тъй като последният е инкорпориран в самата застрахователна стойност.

С оглед изложеното съдът намира, че заключението по допуснатата пред първата инстанция САТЕ не следва да бъде кредитирано в частта, в която стойността на детайла „лайсна на задна лява врата“ е определена след приспадане на коефициент на овехтяване съгласно Методиката към Наредба № 24/08.03.2006г. Методиката не дерогира приложението на разпоредбите на Кодекса за застраховането и не ограничава отговорността на застрахователя. Същата се прилага само като минимална долна граница в случаите, когато не са представени надлежни доказателства за извършен ремонт на моторното превозно средство в сервиз и за случаите, когато обезщетението се определя по експертна оценка от застрахователя. Възстановителната стойност на увредения детайл „лайсна на задна лява врата“ следва да бъде определена съобразно посочената в експертизата пазарната цена на нов детайл, без прилагане на обезценка, а именно в размер на 85 лева, а не както е калкулирана от вещото лице в размер на 42.50 лева след редукция с коефициент 0.5.

Установява се от заключението на вещото лице, че стойността на разходите за боя, материали, консумативи за боядисване на увредените детайли е в размер на 84.00 лева, а общата стойност на часовата ставка за труд е в размер на 814.80 лева за несертифицирани сервизи и 853.60 лева за сертифицирани сервизи. В съдебно заседание вещото лице е допълнило заключението си с уточнението, че към посочените в заключението стойности за труд следва да се добави допълнително още един час труд за боядисване на резервната част - „лайсна на задна лява врата“, тъй като оригиналната е в цвят черен мат, а не в цвета на купето, каквато е увредената, като часовата ставка е съответно 42.00 лева/час за несертифицирани сервизи и 44.00 лева/час за сертифицирани. С изявлението за изменение на иска ищецът е уточнил, че претендира стойността на ремонта в несертифицирани сервизи, поради което относима се явява първата посочена стойност за труд в общ размер на 856.80 лева (814.80 лева + 42.00 лева). Така определен, размерът на дължимото застрахователно обезщетение възлиза на сумата от 1025.80 лева (856.80 лв. + 85 лв. + 84 лв.), поради което предявеният иск се явява основателен до пълния претендиран след изменението размер.

Поради несъвпадение в крайните изводи на двете инстанции, първоинстанционното решение следва да бъде отменено в частта, с която предявеният иск е отхвърлен за разликата над 1003,70 лева до 1025,80 лева и вместо него да бъде постановено друго, с което искът бъде уважен.

По отношение на разноските:

Формираният извод за основателност на иска в пълния предявен размер налага да бъде ревизирано първоинстанционното решение и в частта за разноските, като в тази част същото бъде отменено изцяло.

Предвид изхода от спора и на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, в полза на въззивника следва да бъдат присъдени разноски за първата инстанция в размер на 610 лева, представляващи внесена държавна такса, депозит за вещо лице и адвокатски хонорар.

В тежест на въззиваемия следва да бъдат възложени и сторените пред въззината инстанция разноски в размер на 360 лева, представляващи адвокатско възнаграждение с вкл. ДДС, редуциран по възражение на ответника до предвидения в чл.7, ал.2, т. 1 от Наредба 1/09.07.2004г. минимален размер, определен спрямо обжалваемия интерес от 22.10 лева.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ решение №1904/07.05.2019г., постановено по гр.д. № 15818/2018г. на ВРС, В ЧАСТТА, с която предявеният от Н.И.Н., ЕГН ********** с адрес ***, срещу ЗАД "Алианц България“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, бул.“Княз Ал. Донодуков“59, иск с правно основание чл. 432, ал.1 КЗ е отхвърлен за разликата над 1003,70 лева до предявения размер от 1025,80 лева, претендирани като обезщетение за причинени имуществени вреди, изразяващи се в увреждане на: врата задна лява, лайсна декоративна врата задна лява и колонка средна лява на собствения на ищеца автомобил марка Хонда ЦРВ, с ДК № *****, причинени в резултат на реализирано на 22.09.2018г., около 08.30 часа в гр.Тутракан, по ******, по вина на водача на л.а. Опел Корса, с ДК № *****, застрахован по договор за гражданска отговорност при ответното дружество, ведно със законната лихва от датата на исковата молба - 22.10.2018г. до окончателното изплащане на сумата, както и в частта за разноските И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

 

            ОСЪЖДА ЗАД "Алианц България“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, бул.“Княз Ал. Донодуков“59, да заплати на Н.И.Н., ЕГН **********, с адрес ***, сумата от 22.10 лева, формирана като разлика над присъдените 1003,70 лева до пълния претендиран размер от 1025,80 лева, представляващ обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в увреждане на: врата задна лява, лайсна декоративна врата задна лява и колонка средна лява на собствения на ищеца автомобил марка Хонда ЦРВ, с ДК № *****, причинени в резултат на реализирано на 22.09.2018г., около 08.30 часа в гр.Тутракан, по ******, по вина на водача на л.а. Опел Корса, с ДК № *****, застрахован по договор за гражданска отговорност при ответното дружество, ведно със законната лихва от датата на исковата молба - 22.10.2018г. до окончателното изплащане на сумата.

 

В останалата част, с която искът е уважен за сумата от 1003,70 лева, решението не е обжалвано и е влязло в сила.

 

ОСЪЖДА ЗАД "Алианц България“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, бул.“Княз Ал. Донодуков“59, да заплати на Н.И.Н., ЕГН **********, с адрес ***, сумата от 970 лева, представляваща сторени съдебно-деловодни разноски, формирана както следва: 610 лв. - за първа инстанция и 360 лв. - за въззивна инстанция, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК.

 

Решението не подлежи на касационно обжалване, по аргумент на чл. 280, ал. 2 ГПК.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

           

 

         ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

 

 

 

                                                                                               2.