Решение по дело №339/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 275
Дата: 13 април 2018 г. (в сила от 13 април 2018 г.)
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20182100500339
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

                               Р     Е   Ш    Е    Н     И    Е     № І-28 

                                    

 

 

                                   град Бургас , 13.04. 2018 година     

 

 

Бургаският      окръжен     съд ,     гражданска колегия    ,

в   публично      заседание  

на ............единадесети април…..през

две хиляди и  осемнадесета    година ,             в състав :

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :Мариана Карастанчева 

                             ЧЛЕНОВЕ  :Пламена Върбанова        

                                                  мл.с. Сияна Димитрова                                                 

                                                                                             

при  секретаря  А. Цветанова      като   разгледа  докладваното

от съдията  М.Карастанчева в.гр.д. №  339         по описа  за

                    2018 год.,за да се произнесе, взе предвид следното :

         

 

                                                           Производството е по чл. 258 и сл. ГПК и е образувано  по повод въззивната жалба на  процесуалния  представител на П. М. Р. –лично за себе си и като законен представител на малолетния Г.С.В.     –молители    по гр.д. №6548 /2017 год. по описа на Бургаския  районен съд против решение № 216/09.02.2018 год. постановено по същото дело в частта  относно определяне срока на действие на наложените защитни мерки  по чл. 5 от ЗЗДН.

                                                 Въззивниците     изразяват недоволство от решението в атакуваната част , като считат същото за неправилно и  необосновано .

                                            Сочи се на първо място  ,че  в тази си част решението е немотивирано ,като липсват фактически и  правни доводи ,поради които съдът е определил продължителността на защитните мерки от три месеца –което представлява съществено процесуално нарушение.Определеният минимален размер на срока по чл. 5 ал. 2 ЗЗДН  от три месеца  е необоснован според въззивниците и несъответен на интензитета на упражненото домашно насилие ,като съдът не е извършил преценка    за постигане на целите на закона –защита на жертвите от насилие и превенция .Не е съобразено  естеството на конкретната форма на домашно насилие.С оглед на конкретните данни по делото –интезитетаи насочеността на домашното насилие спрямо майката и детето в два поредни дни ,както и поведението на насилника –методично и без наличие на данни за осмисляне на недопустимстта на насилието ,въззивната страна счита ,че са налице основания срокът на действие на мерките да бъде  над средния и поне в размер на 15 месеца.Без значение  за срока на действие на мерките е собствеността ввърху жилището  и не може краткият срок да бъде обоснован с обстоятелството ,че ответникът бил собственик на жилището . 

                                               Моли се за отмяна на решението в атакуваната част и постановяване на ново ,с което  бъде измене срока на действие на наложените мерки за защита  за срок от 15 месеца.   Не се сочат нови доказателства.                                              Въззивната жалба  е допустима,подадена от процесуално легитимирано лице  против подлежащ на обжалване акт .  

                                               Въззивна жалба е подадена и ответника по молбата за закрила ,който го обжалва в частта ,с която  е уважена молбата за налагане на мерки за защита –задължаване на ответника да се въздържа от домашно насилие ,да се приближава на по-малко от 50 метра от  жилището на молителите за срок от три месеца ,както и до местоработата  и местата за социални контакти и отдих,като  ответникът е задължен да посещава специалицирани програми в ЦПНП-Бургас   и му  е налоена глаба в размер на 200 лв.    

                                               Твърди се ,че по делото били събрани неопровержими доказателства, че не е имало домашно насилие. Анализират се показанията на полицията ,записите на телефонните разговори   и разпита на детето ,като се твърди ,че с наложените мерки му е нарушено правото на ползване на собствения му имот ,каквато според въззивника-ответник  е целта на подадената молба за закрила .

                                               Моли за отмяна на решението в атакуваните части и постановяване на ново ,с което се  отхвърлят изцяло претенциите за налагане на мерки за закрила от домашно насилие.Също не се сочат нови доказателства .

                                              След преценка на събраните по делото доказателства и като обсъди съображенията на страните , Бургаският окръжен съд прие за установено следното :

                                         Производството пред БРС е образувано по молбата на П. М. Р. от гр. Б. - лично за себе си и в качеството си на законен представител на Г.С.В.,  за издаване на заповед за защита срещу домашно насилие, осъществявано спрямо нея  и детето от С.Г.В. , с която бъдат наложени мерки за защита, както следва: задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие, забрана за извършителя да приближава жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на молителите ,при  условия и срок ,определени от съда ,задължаване на ответника  да посещава  специализирана програма за извършителите на насилие  в „Центъра за превенция  на насилието и престъпността „-гр.Бургас  съгл.чл. 5 ал. 1 т. 5 ЗЗДН ,като е поискано и налагане на незабавна защита на осн.чл. 18 ЗЗДН. Молителката излага подробно описание на фактите и обстоятелствата, при които е извършено твърдяното домашно насилие. Представя доказателства. Прилага и декларация по смисъла на чл. 9, ал. З от ЗЗДН.

                                         Производството е по реда на чл. 8 и сл. от Закона за защита срещу домашното насилие.

                                         Ответникът С. В.  оспорва молбата. Твърди, че не е извършвал домашно насилие на посочените от молителката дати 30.08;31.08. и 01.09.2017 г.  г. Твърди се, че изложеното в молбата не отговаря на истината. Моли съда да отхвърли подадената молба.Също  ангажира доказателства.

                                         Молбата е подадена от лице, на което е предоставена възможност по смисъла на чл. 8, т. 1 от ЗЗДН за налагане на мерки за защита по реда на същия закон. С оглед твърденията, че актът на домашно насилие е осъществен на 30.08;31.08 и 01.09.2017 г. , съдът намира, че молбата е подадена в законоустановения срок, поради което правилно първоинстанционният съд  я намира за допустима.

                                         В подкрепа на твърденията си за осъществено по отношение на нея и детето на страните  домашно насилие молителката прилага декларация по чл. 9, ал. З от ЗЗДН,като ангажира и писмени и гласни доказателства . Основателността на молбата за защита по реда на ЗЗДН предполага установяване по делото на следните обстоятелства, които съвкупно да обусловят извод за осъществен спрямо молителката акт на домашно насилие: наличие на морално укоримо поведение от страна на конкретния ответник по отношение на пострадалото лице, което да се квалифицира като акт на домашно насилие по смисъла на чл. 2 от ЗЗДН;същото да е извършено от посочения в молбата ответник и то на твърдяната дата .

                                         За да се квалифицира даден акт като такъв на домашно насилие, разпоредбата на чл. 2 от закона изисква той да се изразява под формата на физическо, психическо или сексуално насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личната свобода и на личния живот, извършено спрямо лица,които се намират или са били в семейна или родствена връзка, във физическо съжителство или които обитават едно жилище. Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 3 от ЗЗДН декларацията по чл. 9, ал. 3 от същия закон е предвидена като доказателствено средство в процеса по молбата за защита срещу домашното насилие .Декларацията се подава към молбата за защита и е достатъчно основание за издаване на заповед за защита на пострадалото лице, само обаче когато няма други събрани доказателства .С оглед специфичния характер на отношенията, чиято защита се търси по ЗЗДН, е предоставен улеснен за молителя, търсещ защита, ред, като представи цитираната декларация, на която е придадено доказателствено значение и в случай на липса на други доказателства да бъде издадена заповед за защита само на основание на приложената декларация, доколкото в нея се съдържа ясно, точно и конкретно описание -като посочване на датата, мястото, времето, съответно и конкретните действия, с които е извършено действието на насилието по смисъла на чл. 2 от закона .В такъв случай в доказателствената тежест на ответника при направено оспорване, че е извършил домашно насилие, е да проведе успешно насрещно доказване, което да доведе до оборване на изложеното в декларацията и разколебаване относно нейната доказателствена сила .Това обаче не означава, че молителката при наличие на оспорване на твърденията й, не следва да проведе пълно и главно доказване на същите, което да обуслови извод за осъществен спрямо нея акт на домашно насилие.

                                         В случая обаче, дори и да се приеме, че по време на въпросните две срещи между молителката и ответника на сочените  дати-съответно на 30.08.2017 г. и 31.08.2017 г. /тъй като с влязлото в сила решение  е прието   по отношение на събитията на 01.09.2017 г.,че не представляват домашно насилие по смисъла на закона/   ответникът е изрекъл по адрес на молителката цитираните думи на висок тон, въззивният съд намира, че не е бил осъществен акт на домашно насилие по смисъла на чл. 2 от ЗЗДН .На първо място безпорно не е установено / и не се твърди / въззивникът - ответник да се е заканил с физическа саморазправа, с което да предизвика страх у въззивницата - молителка .На следващо място, не се установи  ответникът да е изрекъл  твърдяните от молителката изрази /“Ще те смачкам“-на молителката  и “Ще  смачкам майка ти и ще дойда да те взема „. –на детето/. Психическото насилие поражда негативни преживявания у пострадалия, изразяващи се в страх или принуда да извърши действия, които не желае .то представлява оказване на натиск върху пострадалия чрез думи или действия, в резултат на което се стига до разстройване на емоциите и нарушаване на душевния баланс .В  случая от събраните в хода на производството гласни доказателства се установява, че страните – живели дълги години на съпружески начала , са с влошени отношения, довели до завеждане на множество граждански ,административни и наказателни дела  помежду им ,като  по повод жалба на ответника   до БРП  е образувано против молителката  досъдебно производство  за обсебване . .Освен това - твърденията в молбата за защита относно постоянен психически тормоз от страна на ответника спрямо молителката от момента на излизането на ответника от затвора  не са били доказани .Напротив - установено е било, че двамата живеят разделено , като ответникът е  сключил брак  с друга жена и  живее с нея на друг адрес ,докато молителката и детето му живеят в  негово собствено жилище .Именно от него и от офиса на фирмата си ответникът е искал да вземе своите лични вещи ,по повод на което  е посетил апартамента и офиса на сочените дати ,като и двата пъти  е поискал съдействие от  органите на МВР  -да присъстват като свидетели .В  качеството на свидители по делото са били разпитани  всички присъствали  на  двата инцидента полицаи и  всички заявяват ,че страните са се карали помежду си ,но не е имало  груби нападки    един към друг,не е имало нито физическо ,нито вербално насилие ,не са чули закани и заплахи  и от двете страни .Всички присъстващи били превъзбудени   и свид. Боюклиев  предполага ,че е възможно преди да  дойдат полицаите да е имало и реплики между страните/става дума за  посещението на офиса на ул. „Дунав“/ ,но след пристигането им всичко е било спокойно.Свид. Николова –младши полицейски инспектор  ,присъствала на 31.08.2017 г. ,за да може ответникът да вземе личните си вещи от апартамента ,сочи ,че  е била с него от началото –когато се качили на етажа  и молителката им отворила  до твъргването на ответника и през цялото време не е имало нито закани за убийство ,нито заплахи .При това положение правилно първоинстанционният съд е приел ,че не е доказано ,че ответникът е казал на молителката „Ще те смачкам и ще те вкарам в затвора .“,тъй като свидетелката е била очевидец  на случващото се през цялото време на 31.08.2017 г. , докато ответникът е бил в апартамента .

                                         Безспорно отношенията между страните са били влошени,но по никакъв начин не са представени доказателства относно грубо отношение на ответника към съпругата, още по-малко за такова поведение, което да се квалифицира като психически тормоз, както се е твърдяло в молбата/вж. в този смисъл показанията на всички свидетели / и без никакви други доказателства районният съд е  приел за доказано твърдението относно "тормоз" от страна на ответника на сочените две дати . Единствените данни  за наличие на „страх“от поведението на ответника   са обясненията на изслушаното дете  на страните ,което обаче не е било пряк очевидец на нито едно от двете събития ,няма лични възприятия от това какво е станало  и явно  отношението му към бащата е отражение на негативната реакция на майката към него ,още повече ,че детето живее с майка  ,изпитва силна привързаност към него /вж. в тази връзка изготвения социален доклад / и е естествено желанието му да я защити ,дори и да няма необходимост от подобна защита .

                                         С оглед на всичко изложено съдът счита, че по делото не е било проведено успешно доказване на твърденията за осъществен психически тормоз от страна на ответника на сочените дати и при описаните обстоятелства, поради което неправилно молбата за защита е била счетена за основателна и е наложена мярка за защита по чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗЗДН и глоба по чл. 5, ал. 4 от ЗЗДН .Затова в частта, с която молбата за защита е била уважена и е наложена цитираната мярка за защита и глоба, решението следва да бъде отменено и вместо него - постановено ново, с което молбата да бъде изцяло отхвърлена .

                                         Предвид изложените съображения за неоснователност на молбата, неосноватена се явява въззивната жалба на молителката против решението в частта, с която е отхвърлена молбата за налагане на мярка за защита по чл. 5, ал. 1, т. 3 от ЗЗДН.

                                         Мотивиран от горното Бургаският окръжен съд

 

                                  

Р     Е     Ш     И  :

 

 

ОТМЕНЯ  решение № 216/09.02.2018 г. постановено по гр.д. № 6548/2017 г. по описа на Бургаския районен съд В ЧАСТТА ,с което  са наложени мерки за защита на П. М. Р. ,ЕГН **********,с адрес –гр. Б. ,бул.“Д.„ ,бл. *** ,ет. **, ап. **, лично за себе си и в качеството на законен представител на Г.С.В. ,ЕГН **********,срещу домашно насилие ,осъществено от С.Г.В. ,ЕГН **********,с адрес –Б. ,ул. „К.**.-А,ет. *, на 30.08.2017 г.,като й казал :“Ще те смачкам „ и „Ще те вкарам в затвора „ и на 31.08.2017 г. по отношение на детето Г. ,като му причинил стрес с поведението си и му казал ,че ще го вземе в събота ,като е ЗАДЪЛЖИЛ С.в.  да се въздържа от домашно насилие ,ЗАБРАНИЛ  му е да приближава на по-молко от 50 м. жилището на П.Р. в гр. Б. ,бул.“Д. „ бл. *** ,ет. ** ,ап. ** ,местоработата й ,както и местата за социален отдих и контакт , ЗАДЪЛЖИЛ  е С.В. да посещава специализирани програми в Центъра за превенция на насилието и престъпността –гр.Бургас , бул.“М.Луиза“ 9, със срок на наложените мерки от ТРИ месеца, както и  е наложена на С.В.  глоба в размер на 200 лв.  и същият е осъден да заплати д.т. 25 лв.  и вместо него ПОСТАНОВИ :

ОТХВЪРЛЯ молбата на   П. М. Р. ,ЕГН **********, с адрес –гр. Б. ,бул.“Д. „ ,бл. *** ,ет. **, ап. **,лично за себе си и в качеството на законен представител на Г.С.В. ,ЕГН **********,за налагане  мерки срещу домашно насилие по чл. 5 т. 1 , т. 3 и т. 5  ,осъществено от С.Г.В. ,ЕГН **********,с адрес–Б. ,ул. „К.**.-А,ет. *, на 30.08.2017 г.,като й казал :“Ще те смачкам „ и „Ще те вкарам в затвора „ и на 31.08.2017 г. по отношение на детето Г. ,като му причинил стрес с поведението си и му казал ,че ще го вземе в събота ,като се  ЗАДЪЛЖИ С.В.  да се въздържа от домашно насилие ,наложи се ЗАБРАНА да  се приближава на по-молко от 50 м. жилището на П.Р. в гр. Б. ,бул.“Д. „ бл. *** ,ет. **, ап. **, местоработата й ,както и местата за социален отдих и контакт ,да се ЗАДЪЛЖИ  С.В. да посещава специализирани програми в Центъра за превенция на насилието и престъпността –гр.Бургас ,бул.“М.Луиза“ 9.

В ОСТАНАЛАТА ЧАСТ ,с която  е отхвърлена молбата  за издаване на заповед за защита от домашно насилие  ,осъществено на 31.08.2017 г. и на 01.09.2017 г. ПОТВЪРЖДАВА  решението .

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване .

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ :1.

 

                                                                                          2.