Решение по дело №341/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 250
Дата: 5 ноември 2020 г. (в сила от 5 ноември 2020 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20207110700341
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е   Н  И  Е

05.11.2020 г.

 

Номер                            250                         2 0 2 0 г.                                 гр. Кюстендил

   

В   И М Е Т О      Н А    Н А Р О Д А

 

 

Кюстендилски административен съд

на шести октомври                                                                             2 0 2 0 година

в открито заседание в следния състав:

 

                                                           Административен съдия: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

 

Секретар: Светла Кърлова

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

Административно дело № 341 по описа за 2020 г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 172 ал. 5 от ЗДвП, във вр. с чл. 145 и сл. от АПК.

Г.С.У. *** е подал жалба срещу Заповед № 20-0332-000057 от 02.08.2020 г., издадена от  Началник група в РУ - Рила при ОД на МВР-Кюстендил, с която на осн. чл. 171 т. 2а б. “б“ от ЗДвП  му е наложена принудителна административна мярка – прекратяване на регистрацията на ППС  за срок от 6 месеца. Излагат се доводи за незаконосъобразност на оспорения административен акт, поради нарушение на материалния закон и процесуалните правила – не са посочени фактическите основания за издаване на заповедта, не е спазен 3 - дневния срок за подаване на възражение съгласно чл. 44 ал. 1 от ЗАНН, а АУАН и заповедта за налагане на ПАМ са издадени в един и същи ден, не са събрани всички относими и допустими доказателства и не са налице материалноправни предпоставки за издаването на атакуваната заповед.

            Ответникът - Началник група в РУ - Рила при ОД на МВР - Кюстендил, не се явява, не се представлява и не изразява становище по жалбата.

            Административният съд, като прецени доказателствата  по делото, доводите и възраженията на страните, приема за установено следното:         

С оспорената  Заповед  № 20-0332-000057  от  02.08.2020 г., Началник група в РУ - Рила при ОД на МВР - Кюстендил, на основание чл. 22 от ЗАНН е наложил на жалбоподателя принудителна административна мярка по чл. 171 т .2а б. “б“ от ЗДвП   "прекратяване регистрацията на ППС" за срок от шест месеца.  Мярката е наложена чрез изземване на два броя  регистрационни табели   № СВ ****РС и на свидетелство за регистрация на МПС  № *********. 

Заповедта е мотивирана с изложение на следните обстоятелства: на 02.08.2020 г., около 23.55 часа, в гр. Рила, на ул. „Любен Каравелов“, под дом № 17, с посока на движение към ул. „Спортела“, Г.С.У. управлява собствения си  лек автомобил „М.“ с  рег. № СВ ****РС, като при извършване на проверка е поканен от полицейските служители при служебния автомобил да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 с фабричен №АRВВ 0034 неколкократно, но категорично отказал. Не е изпълнил предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му по издадения ТМИ № 0065018. Посочените фактически обстоятелства по нарушението са установени от АУАН Серия GA № 278462/02.08.2020  г., съставен от мл. автоконтрольор Л.В.Г.. Прието е,  че е нарушена разпоредбата  на чл. 5 ал. 3 т. 1 пр. 2 от ЗДвП.  

АУАН е съставен от мл. автоконтрольор Л.В.Г.в присъствие на свидетеля И.Н.И.срещу жалбоподателя за нарушение, чиито фактически обстоятелства за идентични с посочените такива в оспорената заповед. АУАН е връчен на нарушителя при условията на отказ. Издадената заповед е връчена на адресата на 03.08.2020 г., като жалбата е подадена на  14.08.2020 г., т.е. в срока по чл. 149 ал. 1 от АПК. 

Към административната преписка е приложена Заповед №277з-1046/30.06.2017 г. на Директора на ОД на МВР – Кюстендил, която е цитирана в оспорената заповед във връзка с материалната компетентност на  издателя на последната. Видно от съдържанието на Заповед №277з-1046/30.06.2017 г.,  Директорът на ОД на МВР – Кюстендил е оправомощил длъжностни лица от ОД на МВР – Кюстендил,  вкл. началниците на групи в сектор „Пътна полиция“  при ОДМВР,  да издават  заповеди за прилагане на ПАМ , сред които и ПАМ по чл. 171 т. 2а от ЗДвП.

ТМИ /талон за медицинско изследване/ е издаден от актосъставителя Г.. В съдържанието му е вписан отказа на водача да бъде изпробван за алкохол с техническото средство на посоченото в АУАН място и задължението му да се яви в ЦСМП до 45 минути от връчване на талона. Талонът не е подписан от У., като на мястото за подпис е написано „отказва“.

Към административната преписка е приложена и докладна записка от мл. инспектор И.Н.И.относно отказ на водач да му бъде направена проверка с техническо средство.

С оглед установената фактическа обстановка по делото, съдът намира жалбата за допустима. Подадена е от надлежен правен субект по см. на чл. 147 ал. 1 от АПК във вр. с чл. 172 ал. 5 от ЗДвП. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Заповедта е издадена от компетентен административен орган по см. на чл. 172 ал. 1 от ЗДвП във връзка с приложената Заповед №277з-1046/30.06.2017 г. на Директора на ОДМВР – Кюстендил. С тази заповед директорът в качеството на ръководител на служба за контрол по ЗДвП е упражнил предвидената в закона възможност за делегиране на компетентността на съответните длъжностни лица, измежду които е и издателят на оспорения административен акт.

Заповедта съответства на предвидената за нея мотивирана писмена форма по чл. 172 ал. 1 от ЗДвП. Съдържа реквизитите по чл. 59 ал. 2 от АПК относно наименованието на органа - издател, наименованието на акта, неговият адресат, фактически и правни основания за издаването му, има ясна разпоредителна част, дата на издаване, подпис на лицето с означена длъжност. Фактическите основания са пълни и без противоречия. Правните основания съответстват на приложимата материална норма за извършеното административно нарушение и приложимата хипотеза на ПАМ по чл. 171 т. 2а б. “б“ от ЗДвП. Волеизявлението на органа е във връзка с фактическите основания за неговото формиране. Възраженията на жалбоподателя за обратното са неоснователни.

Възражението на пълномощника на жалбоподателя за приложение на чл. 44 ал. 1 от ЗАНН е неоснователно. Административните наказания са израз на държавната наказателна репресия, осъществяваща се чрез налагане на административни наказания за виновно неизпълнение на административноправни задължения, докато ПАМ е средство за обезпечаване осъществяването на различни правоотношения, възникващи в сферата на изпълнително - разпроредителната дейност. Затова с ПАМ се прилага диспозицията на правната норма, а не нейната санкция. За да се наложи ПАМ е достатъчно да има съставен АУАН. Неприложими са останалите правнорегламентирани в ЗАНН процедури за издаване на НП, включително възможността за писмени обяснения по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН. Правото на защита на дееца е гарантирано с възможността да впише възражения в съдържанието на АУАН и да оспори заповедта за ПАМ, както е сторено в случая.

При прилагане на принудителната административна мярка по чл. 171 т. 2а б. “б“ от ЗДвП, административният орган действа при условията на обвързана компетентност. В случая, материалноправната предпоставка за прилагане на мярката е управление от жалбоподателя на собственото му ППС, като при извършената проверка жалбоподателя е отказал да бъде проверен с техническо средство, отказал е и предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за извършване на химическо и/или химико - токсикологично лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му и същата е установена по безспорен начин. Материалноправната предпоставка за прилагане на ПАМ в оспорената заповед е хипотезата на чл. 171 т. 2а б. ”б” от ЗДвП, свързана с отказ на водача на МПС да бъде проверен с техническо средство. Хипотезата осъществява състава на нарушението по чл. 174 ал. 3 пр. 1 от ЗДвП. Нарушението е констатирано с издадения АУАН, който има обвързваща доказателствена сила до установяване на противното съгласно чл. 189 ал. 2 от ЗДвП.  По делото не са ангажирани доказателства, оборващи отразената в акта констатация.

Нарушението представлява отказ на водача да му бъде извършена проверка с техническо средство, което е самостоятелно основание за реализиране на административнонаказателната отговорност и за прилагане на ПАМ. Отказът му е израз на стремежа да избегне извършване на пробата. Потвърждение за това е липсата на извършено медицинско изследване на водача. По см. на чл. 2 ал .2 от Наредба №1/19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози /обн. ДВ, бр.61/28.07.2017 г., в сила от 29.09.2017 г./ неизпълнението на задължението на водача да изпълни разпоредените указания на контролните органи, с което се възпрепятства извършването на проверката, се приема за отказ да бъде извършена такава. Наредбата е относима към казуса, т.к. е издадена по законова делегация от чл. 174 ал. 4 от ЗДвП.

Горното мотивира съда да отхвърли оспорването като неоснователно.

Мотивиран от горното и на основание чл. 172 ал. 2 пр. последно от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Г.С.У. ***, срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка /ПАМ/ № 20-0332-000057  от  02.08.2020 г., издадена от  началник група в РУ - Рила при ОД на МВР - Кюстендил.

Решението е окончателно.

Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

                                                             

                                                                       АДМИНИСТРАТИВЕН   СЪДИЯ: