Решение по дело №31/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 юли 2020 г. (в сила от 15 юли 2020 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20207210700031
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 30

гр.Силистра, 15.07.2020 година

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Административният съд гр.Силистра, в публично заседание на седемнадесети юни , две хиляди и двадесета  година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:Павлина Георгиева-Железова

                                                                     ЧЛЕНОВЕ:Валери Раданов

                                                                                         Елена Чернева 

при секретаря Румяна Пенева и с участието на представител на Окръжна прокуратура Силистра – окръжен прокурор Теодор Желев, като разгледа докладваното от съдия Георгиева-Железова КАНД № 31 описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационно производство по чл. 63, ал. 1 ЗАНН, във вр. с чл. 208 и сл. АПК .

Образувано е по жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ Силистра срещу Решение № 187/31.12.2019 г. на Тутраканския районен съд по АНД № 90 / 2019 г., с което е отменено НП № 19-000922 / 12.03.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ Силистра.

Отменителното решение се основава и на преценка за съществено нарушение в административно-наказателното производство – непредявяване на АУАН на нарушителя.

Касационната жалба въвежда като отменителни основания: нарушение на закона и съществени нарушения на съдо-производствените правила. Районният съд неправилно счел, че в административно-наказателно производство е допуснато съществено нарушение на административно-призводствените правила – непредявяване на АУАН, тъй като същият бил връчен по реда на чл. 416, ал. 3 от КТ, видно от „приложеното пощенско клеймо, съгласно което пратката е получена на 19.02.2019 г.“ Развиват се и съображения за неправилна преценка на РС, че повдигнатото обвинение е с непълен обхват по отношение на обективните рамки на обвинението.

Ответната страна - Н.С.Ч.оспорва жалбата като неоснователна.

Окръжна прокуратура - Силистра поддържа заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като прецени фактическите установявания на въззивната инстанция, събраните по делото доказателства в светлината на заявените касационни основания, становищата на страните и след служебна проверка на съдебния акт съгласно чл. 218 АПК, намира, че касационната жалба е неоснователна.

С отмененото наказателно постановление № 19-000922 / 12.03.2019 г. на основание чл. 416, ал. 5 от КТ във вр. с чл. 55 от Закона за безопасни и здравословни условия на труда /ЗЗБУТ/ във вр. с чл. 413, ал. 2 от КТ е ангажирана административно-наказателната отговорност на земеделския производител Н.Ч. чрез глоба в размер на 2 500 лева за нарушение по чл. 186, ал. 1 от Наредба № 7 / 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване /НМИЗБУТРМИРО/, наричана по-долу Наредба № 7 / 1999 г. Повдигнатото обвинение, съставляващо хипотеза на санкционната норма в наказателното постановление, е обективирано по следния начин: карданът на фуражомелка „FIMAKS", прикачен към трактор „DEUTS FAR” с per. № СС 05816 е без предпазител, осуетяващ достъпа до опасната зона“. Посочената от актосъставителя правна квалификация е чл. 186, ал. 1 от Наредба № 7 / 1999 г., разписваща правилото движещите се части на работното оборудване, които създават риск за злополуки, да се ограждат с предпазни устройства, осуетяващи достъпа до опасните зони, или да се снабдяват с устройства, спиращи движението им при достигане на опасната зона от човек или предмети.

Наказателното постановление е издадено в производство, инициирано с обвинение, повдигнато с АУАН № 922 от 18.02.2019 г. Нарушението било констатирано при проверка от 04.02.2019 г., /протокол от 04.02.2019 г./ л. 13/.

За да отмени наказателното постановление, решаващият състав преценил, че АУАН не е предявен, тъй като същият не е връчен на уличеното лице. На обратната разписка, която би следвало да удостовери връчването му, липсва подпис и име на получател. /обратна разписка, л.55/.

В касационното производство административно-наказващият орган поддържа, че АУАН е предявен надлежно в хипотезата на чл. 416, ал. 3 от КТ /АУАН се връчва на нарушителя лично срещу подпис, а при невъзможност да му се връчи се изпраща по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка./ Н.Ч. се явил в сградата на Д “ИТ“ - гр. Силистра за връчване на протокола от проверката, но напуснал сградата без да даде възможност да му се предяви лично АУАН. В последствие актът бил изпратен по пощата и бил получен, видно от обратна разписка /л. 55/.

Така поддържаните обстоятелства за редовно връчване на АУАН по пощата са недостоверни. Видно от съдържащото се във въззивното дело доказателство – обратна разписка, удостоверяваща действията на пощенския куриер към „Български пощи“ ЕАД /л. 55/, на съответните места за попълване липсват подпис и име на получател. Тази липса сочи, че изводите на районния съд за непредявяване на АУАН са обосновани. На база на това фактическо установяване, районният съд е приложил адекватно закона – чл. 43, ал. 1 от ЗАНН и чл. 416, ал. 3 от КТ, като е приел, че в административно-наказателното производство е допуснато съществено нарушение на производствените правила. Финализиращото това производство наказателно постановление се явява незаконосъобразно и правилно е отменено. Непредявяването на акта, с който се повдига обвиненото, означава, че уличеното лице не е запознато със съдържанието му. Не са очертани обективните и субективни рамки на процеса и в тази връзка - предмета на доказване.След като е опорочено производството в началната му фаза – непредявяване на обвинителния акт, то е незаконосъобразен и крайният санкционен акт – наказателното постановление. Допуснато е съществено процесуално нарушение, което представлява самостоятелно основание за отмяна на НП.

При установеното съществено нарушение на производствените правила при издаване на отмененото наказателно постановление, което е самостоятелно основание за отмяната му, касационната инстанция не следва да обсъжда вторият поддържан касационен порок – нарушение на закона при приложение на материалния закон.

Обобщавайки гореизложеното, касационната инстанция намира, че не е налице твърдяното касационно основание за отмяна на оспореното съдебно решение, поради което оспореното решение следва да се потвърди.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 187 / 31.12.2019 г., постановено по НАХ дело № 90 / 2019 г. по описа на Районен съд Тутракан .

Решението е окончателно .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                        ЧЛЕНОВЕ : 1.                              2.