Решение по дело №7389/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1527
Дата: 14 август 2019 г. (в сила от 12 септември 2019 г.)
Съдия: Методи Неделчев Антонов
Дело: 20185330207389
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 1527

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

14..08.2019г.                                                                        гр. Пловдив                               

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД            VII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

На  двадесети май  две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МЕТОДИ  АНТОНОВ

 

Секретар: Милена Георгиева

Като разглежда докладваното от съдията

НАХД № 7389 по описа за 2018 година

                                            

Р      Е      Ш      И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-1030-007702 от 27.09.2018 г. на Началник Група към ОД на МВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция”, с което на П.Г.Г., ЕГН **********,  с адрес: ***, е наложено административно наказание ГЛОБА  в размер на 800 /осемстотин/ лева  за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекс за застраховането /съкр.КЗ/, на основание чл.638, ал.2, пр.1, вр. чл.638 ал.1, т.1, вр. чл.461, т.1 от КЗ.

         Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Пловдив в 14 – дневен срок от съобщението до страните, че същото е изготвено.

                            

                                                                                                

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.    

Обжалвано е Наказателно постановление № 18-1030-007702 от 27.09.2018 г. на Началник Група към ОД на МВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция”, с което на П.Г.Г., ЕГН:**********,  с адрес: ***, е наложено административно наказание ГЛОБА  в размер на 800 /осемстотин/ лева  за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекс за застраховането /съкр.КЗ/, на основание чл.638, ал.2, пр.1, вр. чл.638 ал.1, т.1, вр. чл.461, т.1 от КЗ.

Жалбоподателят, П.Г.Г., по съображения, изложени в жалбата, моли съда да отмени процесното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно. Редовно призован, явява се лично в съдебно заседание, като поддържа жалбата.

Административнонаказващият орган - Сектор „ПП” при ОД на МВР гр. Пловдив, редовно призован, не изпраща представител и не дава становище по делото.  

         Пловдивският районен съд – VІІ н.с., като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

         Жалбата е подадена в срок, допустима е, но разгледана по същество, е ОСНОВАТЕЛНА.

На 31.08.2018г. от актосъставителя и свид. по делото Г.Й.Ч. бил съставен акт за установяване на административно нарушение против  П.Г.Г., ЕГН:**********, за това, че на 31.08.2018г. около 11:15 часа в гр.Пловдив, на кръстовището на ул. „Менделеев“ срещу № 2б, като водач на лек автомобил „Рено Меган“, с рег. № ..., управлява описания процесен автомобил, който е регистриран на територията на република България и не е спрян от движение, за който няма сключен и действащ договор за застраховка  „Гражданска отговорност“ за 2018г. Нарушението било квалифицирано от актосъставителя като такова по чл.483, ал.1, т.1 от КЗ.  

         Въз основа на съставения АУАН, било издал атакуваното наказателното постановление, в което е възприета идентична обстановка с тази, описана в акта, като на основание чл.638, ал.2 пр.1, вр. ал.1, т.1, вр. чл.461, т.1 от КЗ, на жалбподателя е наложено админстративно наказание глоба в размер от 800 лева.

 

 Така описаната фактическа обстановка се установява от приложените и събрани по делото писмени доказателства, както и гласните такива на – показанията на актосъставителя Ч., както и тези на свид. И.Н.Г.. В показанията си актосъставителят потвърждава авторството на АУАН и направените в него констатации. Съдът кредитира показаняита му дотолкова, доколкото служат за установяване на обективната действителност. От показанията на свид. Г. се установява, че в месеците юни, юли и август 2018г. около 2 месеца и половина, синът й -жалбоподателят Г.,  е пребивавал в чужбина. Съдът кредита показанията и на този свидетел, като  намира, че същите са достоверни и служат за установяване на истината.

При тази фактическа обстановка съдът намира, че правилно административнонаказващият орган е констатирал нарушение по чл. 483, ал.1,т.1 от КЗ. Съгласно цитираната рапзоредба  договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение. В случая жалбоподателят не спори по тези факти.  

Въпреки установеното, съдът намира, че неправилно е ангажирана отговорността на жалбоподателя, поради липса на субективно отношение към вмененото му нарушение.

В случая действително е бил  сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” със ЗК „Олимпик”  за срок на действие от 27.12.2017г. до 27.12.2018г., но към датата на констатираното нарушение на 31.08.2018г., същият е бил прекратен служебно. Причината за това е несъстоятелността на ЗК, поради което и покритието на застраховките е траело до 23:59:59ч на 17.08.2019, като лицензът на застрахователя със седалище в Кипър е бил отнет от Надзорния орган върху застраховането в Република Кипър и е бил назначен предварителен ликвидатор. При това положение, застрахователните договори се считат за прекратени от датата на публикуване на решението за назначаване на предварителния ликвидатор.

 При така установените обстоятелства, действително жалбоподателят Г., собственик  на лек автомобил „Рено Меган“, с рег. № ..., го е управлявал без сключен и действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност”. В случая, обаче, неоснователно е ангажирана отговорността на жалбоподателя, доколкото не се доказа по безспорен начин проявена вина към извършеното, в частност не се докоза, че жалбоподателят е бил наясно със служебното прекратяване на договора. Действително, сключените задължителни застраховки "Гражданска отговорност" със Застрахователна компания „Олимпик" АД, клон България, са прекратени на 17 август 2018 г., и тези обстоятелства са сведени до знанието на гражданите единствено чрез средствата за масова информация, но същите нямат обвързваща сила. Напротив, твърденията на жалбоподателя за незнание на тези извънредни обстоятелства, обяснимо с отсъствието му в чужбина по време на промените в застрахователното дружество, се потвърдиха от кредитираните от съда показания на свид. Г..

По делото не е установено до жалбоподателя, собственик на автомобила, да  е отправяно и изрично съобщение от застрахователя „Олимпик"АД, от Комисията за финансов надзор, от Гаранционния фонд или от друга официална държавна институция, че договорът за застраховка „Гражданска отговорност" е прекратен, считано от 00.00 ч. на 18.08.2018г.  

За по-голяма прецизност, видно от справката за нарушител/водач, следва да се отбележи,че потворността на нарушението няма отношение спрямо субективната страна на жалбоподателя към деянието в настоящия казус, тъй като предходното му нарушение по чл.483, ал.1,т.1 от КЗ засяга период преди  27.12.2017г. -17.08.2018г., от сключването на процесния договор до служебното му прекратяване, поради което се изключва знанието за извънредните обстоятелства в „Олимпик”.

 Ето защо  въпреки осъществените обективни признаци на вмененото нарушение, не се установява същото да е извършено виновно, поради което съдът намира, че неоснователно е ангажирана администратвината отговорност на жалбоподателя, като процесното НП следва да се отмени.

Мотивиран от гореизложеното, Пловдивски районен съд – VІІ наказателен състав, постанови решението си.

 

  

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала! МК