Решение по дело №4065/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1641
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Златка Николова Чолева
Дело: 20181100504065
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 26 март 2018 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е   Н  И  Е

   В        И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

                                 №……………..гр. София, 28.02.2020 г.

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, ІV-В въззивен състав  в публичното заседание, проведено на двадесет и осми февруари  две хиляди и деветнадесета година  в състав:

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Елена Иванова

                            ЧЛЕНОВЕ:  Златка Чолева    

   мл.съдия  Андрей Георгиев                               

                                                                            

при участието на секретаря  Кристина Първанова, като разгледа докладваното от съдия Зл. Чолева гр. дело N 4065 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:  

                        

                    Производството е по реда на чл. 258- чл.273 от  ГПК

                    Съдът е сезиран с въззивна жалба, подадена  от „Т.С.“ ЕАД срещу решението на Софийския районен съд, 138 състав под № 303075 от 28.12.2017г., постановено по гр.д.№ 5281/2016г.,  с което са отхвърлени като неоснователни предявените от жалбоподателя срещу ЕТ „Е.Г.-А.“ с ЕИК *******, представляван от Е.Г.Ц.,   обективно съединени искове, както следва: 1/ с правно основание чл.422  от ГПК, вр. с чл.59,ал.1 от ЗЗД– за сумата от 189,34лв.,  претендирана като неизплатена цена на топлинна енергия, доставена за апартамент № 34, находящ се в гр. София, ул.“*********за периода м.03.2015г.- м.04.2015г., с която ответникът неоснователно се е обогатил за сметка на ищеца , ведно със законната лихва от27.10.2015г.- до окончателното изплащане и 2/ иск с правно основание чл.422 от ГПК, вр. с чл.86,ал.1 от ЗЗД – за сумата от 8,96лв.- мораторна лихва върху главницата за топлинна енергия, натрупана за периода 30.04.2015г.- 16.10.2015г.,  за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК по гр.д.№ 65130/2015г. по описа на СРС,138 състав.  Решението се обжалва и в частта за разноските.

       Въззивникът поддържа доводи за незаконосъобразност и неправилност на обжалваното решение.  Твърди, че неправилен е извода на първата инстанция, с който е прието, че между него и ответника през исковия период от време е съществувало договорно правоотношение за продажба на ТЕ за стопански нужди. Поддържа, че представеният по делото писмен договор не установява наличието на токова, поради факта, че изписаният текст в договора не може да бъде разчетен категорично като „безсрочен“ относно срока на действие на договора. Позовава се на Общите условия /ОУ/ за продажба на ТЕ , с които срокът на действие на договора е ограничен до 5 години и е изтекъл към началния момент на исковия период.  Твърди, че въпреки отправената от него покана – ответникът не е сключил договор за продажба на ТЕ, поради което неоснователно се е обогатил със стойността на доставената му ТЕ, с която съответно той /ищецът/ е обеднял  С изложените доводи въззивникът-ищец мотивира искането си за отмяна на обжалваното решение и постановяването на друго, с което предявените искове да бъдат уважени. Претендира присъждане на направените по делото разноски. При условията на евентуалност – в случай на отхвърляне на жалбата, заявява възражение по чл.78,ал.5 от ГПК – за прекомерност на адвокатското възнаграждение, заплатено от въззиваемия.

                     Въззиваемата страна ЕТ  „Е.Г.-А.“, представляван от Е.Г.Ц.- не депозира писмен отговор на жалбата в срока по чл.263,ал.1 от ГПК. В съдебно заседание заявява становище за неоснователност на жалбата и искане за отхвърлянето й като неоснователна. Претендира присъждане на разноските, направени във въззивното производство.

                Софийски градски съд като взе предвид становищата и доводите на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства по реда на чл.235,ал.3 от ГПК, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

         Жалбата е подадена от надлежна  страна, в законния срок по чл. 259 ГПК и е процесуално допустима.

          При извършената от съда проверка по реда на чл.269, предл.1 от ГПК, настоящият съдебен състав установи, че обжалваното решение е валидно и допустимо. Ето защо, съдът дължи произнасяне по съществото на правния спор в рамките на доводите, заявени с въззивната жалба,от които е ограничен, съгласно нормата на чл.269, предл.2 от ГПК.

       Настоящият съдебен състав споделя правните изводи на първоинстанционния съд, изведени при правилно установена по делото фактическа обстановка,  ето защо и на основание чл.272 от ГПК, препраща към тях. В допълнение на мотивите на първата инстанция и във връзка с доводите, заявени с жалбата следва да се посочи и следното:

                Нормата на чл.59,ал.2 от ЗЗД изрично разпорежда, че исковата претенция по ал.1 на същата разпоредба е субсидиарна и с нея правният субект разполага само в случай, че не може да се защити с друг иск.

В конкретният случай ищецът поддържа, че е продължил да доставя ТЕ на ответника след изтичане срока на действие на сключения между тях договор за продажба на ТЕ за стопански нужди, поради което ответникът се е обогатил за негова сметка със стойността на доставената му ТЕ, с която той /ищецът/ съответно е обеднял. Това твърдение на ищеца се опровергава от представеното от него самия писмено доказателство.  Видно от съдържанието на представения с исковата молба  договор №629 – ТО16552 от 06.10.2009г., подписан между страните с предмет- доставката на ТЕ за стопански нужди от ищеца срещу насрещното задължение на ответника – за заплащане на цената й, този договор не е ограничен със срок. Напротив, с клаузата , озаглавена „Срок на договора“, страните изрично са уговорили, че договорът е безсрочен- като тази договорка се разчита ясно. При тази хипотеза, съдът приема, че  за неиздължената стойност на доставената на ответника ТЕ ищецът разполага с иска по чл.79,ал.1 от ЗЗД, вр. с чл.149  и чл.150 от ЗЕ, който изключва правния интерес от търсената защита с предявения в случая по реда на чл.422 от ГПК - иск по чл.59,ал.1 от ЗЗД.  Неоснователно се явява възражението на ответника, че договорът следва да се счита прекратен, поради изтичане на установения 5 годишен срок с клаузата на чл.6,ал.1 от ОУ за продажба на ТЕ за стопански нужди. Клаузата от ОУ, на която ищецът се позовава, ще намери приложение само в случай, че страните с подписания от тях писмен договор не са постигнали съгласие за различен срок в рамките на договорната свобода. Както вече бе посочено по-горе в мотивите, в рамките на установената с чл.9 от ЗЗД договорна свобода в конкретния случай страните са постигнали съгласие сключеният между тях договор да не е ограничен със срок. Като последица от това, ищецът следва да търси защита на правата си, произтичащи от договорното правоотношение – на договорно основание- с иска по чл.422 от ГПК, вр. с чл.79,ал.1 от ЗЗД, което изключва защитата с иска по чл.59,ал.1 от ЗЗД. Ето защо и законосъобразно и правилно с обжалваното решение исковата претенция за главницата е отхвърлена на заявеното основание по чл.422 от ГПК, вр. с чл.59,ал.1 от ЗЗД. Като последица от това- правилно е отхвърлена и обусловената от нея претенция за акцесорното вземане за мораторна лихва по чл.422 от ГПК, вр. с чл.86,ал.1 от ЗЗД.  

 

                     Поради съвпадение на изводите на настоящата инстанция с тези на първоинстанционния съд, обжалваното решение следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба- оставена без уважение, като неоснователна.

 

                         При горния изход на делото и на основание чл.78,ал.3 от ГПК въззивникът-ищец дължи на въззиваемия ответник разноските по делото за настоящото производство в размер на 300,00лв.- адвокатско възнаграждение. Съдът намира за неоснователно заявеното от въззивника възражение по чл.78,ал.5 от ГПК - за прекомерност на адвокатското възнаграждение, заплатено от въззиваемия, тъй като то е в минималния размер по чл.7,ал.2 от Наредба № 1/ 2004г.

 

 

                  Воден от горните мотиви, Софийски градски съд

                                      

                                                       Р  Е   Ш   И  : 

 

                    ПОТВЪРЖДАВА  решението на Софийския районен съд, 138 състав под № 303075 от 28.12.2017г., постановено по гр.д.№ 5281/2016г.

      

   ОСЪЖДА „Т.С.“ ЕАД да заплати на  ЕТ „Е.Г.-А.“ с ЕИК *******, представляван от Е.Г.Ц. - сумата от 300,00лв. – разноски по делото за въззивното производство, на основание чл.78,ал.3 от ГПК.

 

                  Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ:  1.                 2.