Решение по дело №776/2020 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 260071
Дата: 8 март 2021 г. (в сила от 6 май 2021 г.)
Съдия: Боян Пенев Войков
Дело: 20204500500776
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 260071

гр. Русе, 08.03.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РУСЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданска колегия, в открито заседание на девети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВЕЛКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА МАГАРДИЧИЯН

БОЯН ВОЙКОВ – мл. съдия

при участието на секретаря НЕДЯЛКА НЕДЕЛЧЕВА, като разгледа докладваното от мл. съдия Войков в.гр. дело № 776 по описа за 2020 год., за се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от Община Ветово, със седалище в гр. Ветово, обл. Русе, ул. „Трети март“ № 2, чрез адв. М.К., със съдебен адрес ***, срещу Решение № 260339/30.10.2020 г. по гр.д. № 7144/2019 г. на РС – Русе, с което е било признато за установено, че въззивникът Община Ветово дължи на ищеца "АРТА 2005" ООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив, ул. Лъджене № 21, ет. 5, сумата от 23 400 лв. с ДДС по Договор за проектиране от 08.04.2013 г., ведно със законната лихва, считано от 10.10.2019 г. до окончателното ѝ изплащане, като сумата е предмет на заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК № 3015/14.10.2019 г. по ч.гр.д. № 6137/2019 г. на РС – Русе.

Жалбоподателят счита решението за неоснователно и недоказано. Твърди, че при постановяване на решението си първоинстанционният съд не е съобразил правилно разпоредбите на ЗЗД относно погасителната давност, както и тези, касаещи договора за изработка. Моли за отмяната на атакуваното решение и за присъждане на сторените в производството разноски.

Въззиваемата страна "АРТА 2005" ООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив, ул. Лъджене № 21, ет. 5, чрез адв. Е.Г. ***, със съдебен адрес ***, в законоустановения двуседмичен срок е подала писмен отговор, в който взема становище за неоснователност на въззивната жалба и моли за потвърждаване на решението на Русенския районен съд в обжалваната му част като законосъобразно и правилно. Сочи, че жалбата не отговаряла на изискването на чл. 260, т. 3 ГПК. Същата била бланкетна, тъй като не се посочвали конкретни пороци, а разпоредбите относно погасителната давност били споменати общо. Липсвало посочване на нови доказателства както и аргументи, защо Община Ветово не била съгласна с обжалваното решение. Общината не била представила доказателства, че е подала документи за участие в проекта, по който бил сключен договора с въззиваемия. Твърденията, че договорът бил недействителен поради липса на подпис върху него от главния счетоводител са несъобразени със закона. Падежът е бил определяем от бъдещо несигурно събитие (постъпване на плащане по оперативна програма), а до сключване на договора се е стигнало като резултат от събиране на оферти по ЗОП. Налице е възлагане на договорно задължение, поради което е недопустимо държавни и общински институции да не извършват плащания по сключените договори с аргумент, че на тях не им е било платено. Моли за отхвърляне на въззивната жалба и за потвърждаване на обжалваното решение, като иска присъждането на разноски съобразно приложения договор за правна помощ.

Въззивната жалба е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима и като такава, следва да се разгледа по същество.

При изпълнение правомощията си по чл. 269 ГПК настоящият въззивен състав намира обжалваното решение за валидно и допустимо.

Разгледана по същество, въззивната жалба се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съдът намира, че установената от първоинстанционния съд фактическа обстановка е пълна, изчерпателна и съответства на доказателствата по делото, поради което я възприема изцяло.

По делото е установено, а не е и спорно между страните, че на 08.04.2013 г. между Община Ветово, в качеството ѝ на възложител, и "АРТА 2005" ООД, в качеството му на изпълнител, бил сключен договор за проектиране относно обект: „Рехабилитация на общински околовръстен път на гр. Ветово от км 0+000 (III-2001 Русе-Глоджево) до км 3+300 (III-2302 Червена вода-Ветово-Сеново) и строителство на нов път в участъка от км 1+460 до 1+780“. Изпълнителят, като проектант, приемал да извърши срещу възнаграждение проектиране на горепосочения обект. До сключването на договора се стигнало след подадена от изпълнителя по-рано на 25.03.2013 г. оферта, с предложена цена за извършване на проекта 19 500 лв. без ДДС. В чл. 17, ал. 1 от Договора било посочено, че заплащането на изпълнителя ще се извърши в срок от 5 „банкови дни“ след превеждане на авансовото плащане по подписания Договор за изпълнението на проекта с администратора на мярка 321 на Оперативна програма „Развитие на селските райони 2007-2013 г.“ На 03.09.2013 г. бил подписан приемо-предавателен протокол, с който изпълнителят предал на възложителя изготвената от него проектна документация – Технически инвестиционен проект, като с това извършената от изпълнителя работа се считала за приета. Въпреки извършената работа плащане не последвало, затова на 03.09.2018 г. въззиваемият изпратил покана за доброволно плащане до въззивника, ведно с проформа фактура № **********/31.08.2018 г. Поради непостъпило плащане, въззиваемият ищец е подал заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК срещу Община Ветово, като е било образувано ч.гр.д. № 6137/2019 по описа на РС – Русе. Длъжникът е подал възражение срещу заповедта, което е обусловило правния интерес на ищеца от предявяването на настоящия иск по чл. 422 ГПК.

Във въззивната жалба е въведено едно единствено твърдение и то засяга само въпроса относно изтеклата погасителна давност. От доказателствата е видно, че страните са уговорили, че задължението на възложителя да плати на изпълнителя цената по договора за проектиране ще зависи от настъпването на едно бъдещо несигурно събитие, а именно осъществяване на плащане към възложителя от администратора на Оперативна програма „Развитие на селските райони 2007-2013 г.“ Съгласно чл. 114, ал. 1 ЗЗД давността почва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. Денят, в който вземането е следвало да стане изискуемо според Договора в настоящия случай, е трябвало да бъде моментът на получаване на плащане от страна на възложителя по горецитираната Оперативна програма. По делото не са събрани доказателства дали това събитие действително е било настъпило, поради което давността е нямало как да започне да тече.

На основание чл. 269 ГПК по въпросите за правилността на първоинстанционното решение въззивният съд е ограничен само до посоченото в жалбата. В настоящия случай въззивникът е посочил като порок, засягащ правилността на решението, неправилното приложение на института на погасителната давност от страна на районния съд. Това твърдение за давност, макар и общо и неконкретизирано, е в съответствие със заетата от въззивника позиция на ответник пред първата инстанция, където в отговора на исковата молба е въвел твърдението, че изискуемостта е настъпила от момента на приемането на работата – 03.09.2013 г., поради което въззивникът приема, че именно от този момент е почнал да тече давностният срок, който при подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение на 09.10.2019 г. вече е бил изтекъл. Това твърдение на жалбоподателя е неоснователно, доколкото според доказателствата по делото се установява, че този падеж не е настъпил и давността не е започнала да тече.

Действително, ако бъде прието, че падежът не е настъпил, това би било основание за отхвърляне на иска, тъй като при защита на притезателни права ищецът е страната, която следва да докаже, че вземането ѝ е станало изискуемо. Въпреки това според съдебната практика и в частност Решение № 670/ 27.12.2010 г. по гр.д. № 1728/2009 г., III г. о. на ВКС, при въззивното обжалване порокът следва да е указан чрез посочване в какво се изразява, за да извърши въззивният съд проверка за правилността на първоинстанционното решение съобразно посоченото. За това, което не е посочено, ефектът на първоинстанционното решение се запазва, поради което въззивният съд не може да формира собствени изводи по съществото на спора и за правилността на първоинстанционното решение, а следва да го потвърди. Във въззивната жалба не са релевирани други твърдения, включително и такова за неизискуемост на вземането, следователно за настоящата инстанция е невъзможно да разгледа поставения за решаване пред нея казус в тази хипотеза. Отделно в тежест на ответника и въззивник в настоящото производство е било да докаже, че давността е изтекла, а това става при установяването на две предпоставки – началния момент, от който давността започва да тече, и изминалия период от време. В разглеждания случай въззивникът неоснователно счита, че давността е почнала да тече от момента на приемането на работата, което се опровергава от уговорения в чл. 17, ал. 1 от Договора за проектиране от 08.04.2013 г. падеж.

Поради гореизложените съображения първоинстанционното решение следва да бъде потвърдено като правилно, а въззивната жалба – оставена без уважение.

С оглед изхода на спора въззиваемата страна има право на разноски. Същата е представила договор за правна защита и съдействие, в който е отразено, че е договорено възнаграждение за процесуално представителство пред Окръжния съд в размер на 1 000 лв., които са заплатени в брой. Липсва направено възражение за прекомерност на основание чл. 78, ал. 5 ГПК от другата страна, поради което на въззиваемия следва да бъде присъдено заплатеното от нея адвокатско възнаграждение в пълен размер.

Мотивиран така, Русенският окръжен съд

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 260339/30.10.2020 г. по гр.д. № 7144/2019 г. на РС – Русе.

ОСЪЖДА  Община Ветово, със седалище в гр. Ветово, обл. Русе, ул. „Трети март“ № 2, ДА ЗАПЛАТИ на "АРТА 2005" ООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив, ул. Лъджене № 21, ет. 5, сумата от 1 000 лв. – адвокатско възнаграждение за въззивно производство.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване при условията на чл. 280, ал. 1 и 2 ГПК пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1)

                                                                                         2)