Решение по дело №1304/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 422
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 21 май 2020 г.)
Съдия: Здравка Иванова Дечева-Запрянова
Дело: 20195140201304
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

Номер

 

     Година

20.12.2019

    Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен

съд                  

 

състав

 

На

18.12.

                                        Година

2019

 

В публично заседание и следния състав:

 

                                          Председател

Здравка Запрянова

 

                                                 Членове

 

 

                                        Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Таня Цинова

 

 

Прокурор

 

 

 

като разгледа докладваното от

съдията

 

 

Административен характер наказателно

дело номер

1304

по описа за

2019

година.

 

Обжалвано е Наказателно постановление № 09/ 002301 от 26.11.2019г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда”- Кърджали, с което е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500.00лв. на ЕТ„Ива-12-Г. Б.”- Кърджали с ЕИК/ БУЛСТАТ *** за нарушение на чл.62 ал.1 вр.чл.61 ал.1 от КТ извършено на 04.09.2019г. в гр.Кърджали.

Недоволен от така наложеното наказание е останал жалбоподателят, който намира същото за незаконосъобразно. Твърди, че  продавач- консултантът Ф. Ф. Ю. от гр.Кърджали е работила с редовен трудов договор, който е надлежно представен и вписан в ТД на НАП- Кърджали, както и че при съставянето на акта и издаването на наказателното постановление са нарушение съществени процесуални правила от ЗАНН. В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се представлява, но се представлява от адвокат, който поддържа жалбата. В ход по същество моли да отмени наказателното постановление, тъй като следва да бъде приложен чл.28 от ЗАНН. Представя подробно писмено становище и настоява за присъждане на направените деловодни разноски.   

Административнонаказващият орган, чрез своя процесуален представител оспорва жалбата. В ход по същество моли съда да постанови решение, с което да потвърди изцяло обжалваното наказателно постановление. Счита, че от събраните писмени и гласни доказателства се установява по несъмнен начин извършеното от дружеството жалбоподател административно нарушение. Настоява, че в хода на процедурата не са допуснати нарушения на процесуалните правила, които да водят до неговата отмяна. Пледира, че в случая е неприложим чл.28 от ЗАНН, тъй това е обща норма, чието приложение е изключено от специалната такава предвидена в Кодекса на труда.

Районна прокуратура- Кърджали, редовно призована за съдебното заседание на основание чл.62 от ЗАНН, не се представлява.

Съдът след като прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства намира за установено следното от фактическа страна: На 02.10.2019г. свидетелката Е.Ю.-***, извършили проверка по сигнал от лицето Ф. Ю. първо по работни места, а после и по представени документи, на обект на контрол представляващ „Пекарна за сладки и хранителен магазин“, намираща се в гр.Кърджали *** и стопанисвана от ЕТ„Ива-12-Г. Б.”- Кърджали. В хода на проверката свидетелката Ю. от присъствената форма, от ведомостите за заплати, от графиците за разпределение на работното време и от служебна бележка за проведен начален инструктаж, които представил работодателя, установила, че лицето Ф. Ю. е наета на работа и е започнала работа там на датата 04.09.2019г. и е работила 9 работни дни. Заедно с тези документи в инспекцията по труда бил даден и проект на трудов договор с лицето Ф. Ю. и жалбоподателя, който бил с дата 04.09.2019г., но не бил подписан от работника. Въпреки това имало подадено уведомление до ТД на НАП за регистрирането му, което също не било подписано от работника. По повод нарушение представляващо предоставяне на работна сила без отношенията да са уредени в сключен трудов договор в писмена форма на 31.10.2019г. срещу ЕТ„Ива-12-Г. Б.”- Кърджали бил съставен акт за установяване на административно нарушение по чл.62 ал.1 вр.чл.61 ал.1 от КТ, който бил връчен при отказ в присъствието на свидетеля Хрсто Ч., който удостоверил това с подписа си. На 26.11.2019г. наказващият орган издал процесното наказателно постановление, с което на основание чл.416 ал.5 вр. чл.414 ал.3 от КТ наложил на ЕТ„Ива-12-Г. Б.”- Кърджали административно наказание „имуществена санкция” в размер на 1500 лева за извършено нарушение по чл.62 ал.1 вр.чл.61 ал.1 от КТ.

  Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите Е.Ю. и Х.Ч., на които съдът дава вяра изцяло; от писмените доказателства- Акт за установяване на административно нарушение № 09-002301 от 31.10.2019г., ползващ се с доказателствена сила съгласно чл.416 ал.1 от КТ, която не бе оборена; Протокол за извършена проверка изх.№ ПР1932083/ 31.10.2019г.; Отчет на работното време за месец септември 2019г., Разчетно- платежна ведомост за месец септември 2019г., Трудов договор от 04.09.2019г., Служебна бележка от 04.09.2019г., Справка № 09388193016708/ 04.09.2019г. Прочее жалбоподателят не оспорва фактическата обстановка по делото.       

От правна страна съдът установи следното: Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежна страна и в законоустановения срок по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което следва да бъде разгледана по същество.

С процесното наказателно постановление е наложена имуществена санкция на ЕТ„Ива-12-Г. Б.”- Кърджали за констатирано неизпълнение на задължение, визирано в разпоредбата на чл.62 ал.1 вр.чл.61 ал.1 от КТ. Първата разпоредба гласи, че трудовият договор се сключва в писмена форма, дадената привръзка разпорежда, че трудовият договор се сключва между работника или служителя и работодателя преди постъпването на работа. За да възникне задължение работодателят да уреди отношенията като трудови, като сключи с лицето писмен трудов договор, следва да е установено, че това лице му предоставя работна сила. Според настоящата инстанция, в случая от анализа на събраните по делото гласни и писмени доказателства се установява по несъмнен начин, че към 04.09.2019г. лицето Ф. Ю. е престирало труд за жалбоподателя. То е осъществявал трудова дейност в хранителен магазин, стопанисван от едноличния търговец, с всички елементи на трудовото правоотношение като място на работа, длъжност, работно време, почивни дни и трудово възнаграждение. В тази връзка следва да се приеме, че нарушението е доказано- не е сключен трудов договор в писмена форма поради липсата на подпис положен от страна на работника, поради което не е произвел правно действие, с което не е спазено правилото на чл.62 ал.1 от КТ. С оглед на констатираното нарушение, законосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя на основание чл.414 ал.3 от КТ, предвиждащ наказание имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15000лв. за работодател, който наруши  разпоредбите на чл.61 ал.1, чл.62 ал.1 или 3 и чл.63 ал.1 или 2 от КТ. Административно наказващият орган е съобразил в пълнота критериите за индивидуализация на наказанието, предвидени в чл.27 от ЗАНН. Определената по вид и размер санкция е към минимума и е справедлива, съответства на степента на обществена опасност на деянието и на нарушителя, за който няма доказателства да е бил наказван друг път за подобно нарушение.

Съдът при извършената служебна проверка не констатира да са допуснати нарушения на процесуалните правила или материалния закон, които да съставляват основание за отмяна на наказателното постановление. АУАН и обжалваното наказателно постановление са съставени правилно и законосъобразно, от компетентен орган, съдържат необходимите реквизити по чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Нарушението е пълно описано с всички относими към конкретния състав признаци, посочени са времето, мястото и обстоятелствата, при които е било извършено, доказателствата, които го подкрепят, индивидуализиран е и нарушителя. От изложените в акта и наказателното постановление факти става ясно какво деяние е осъществено от жалбоподателя, кога е извършено и каква е неговата правна квалификация, като не е налице съществено нарушение на процесуалните правила, което да ограничава правото на защита на нарушителя и да опорочава атакуваният акт до степен, налагаща отмяната му.

Не се споделя довода на жалбоподателя за приложение на чл.415в от КТ поради следните съображения: на първо място тази норма е неприложима, тъй като съдебната практика е категорична, че тя се отнася към чл.28 от ЗАНН като специална към обща норма, поради което е недопустимо приложението на общата такава; на второ- по делото не се представиха доказателства да е изпълнен фактическия състав на чл.415в от КТ относно отстранено веднага нарушение след установяването му по съответния ред. Предвид всичко това, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено. Предвид изхода на делото не следва да има произнасяне за разноски, тъй като такива не са поискани от наказващия орган по реда на чл.63 ал.3 вр.ал.5 от ЗАНН вр.чл.143 ал.4 от АПК. Ето защо, Съдът

 

               Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 09/ 002301 от 26.11.2019г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда”- Кърджали, с което е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500.00лв. на ЕТ„Ива-12-Г. Б.”- Кърджали с ЕИК/ БУЛСТАТ *** за нарушение на чл.62 ал.1 вр.чл.61 ал.1 от КТ извършено на 04.09.2019г. в гр.Кърджали, като правилно и законосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Кърджали по реда на глава 12 от АПК, в 14 дневен срок от съобщението му на страните, че е изготвено.   

 

 

                                                                Районен съдия: