Решение по дело №2074/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1417
Дата: 5 ноември 2021 г.
Съдия: Ивета Жикова Пекова
Дело: 20217050702074
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р      Е      Ш    Е      Н     И     Е

 

N……….

 

Гр.Варна………………2021г.

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Варненският административен съд, Първи тричленен състав, в публично заседание на двадесет и първи октомври две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Е. ЯНАКИЕВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: ИВЕТА ПЕКОВА

      ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА 

                  

при секретаря Е. Воденичарова и в присъствието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдията Ивета Пекова к.адм.дело № 2074 по описа на Административен съд гр.Варна за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Е.Г.М., подадена чрез адв.К. против Решение №377/20.07.21г. по НАХД № 1844/2021г. на ВРС, ХХII състав, с което е потвърдено наказателно постановление № 03-012381/02.01.2020г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна, с което на М. на основание чл.79, ал.4 ЗТМТМ вр. чл.75а ал.1 ЗТМТМ е наложено административно наказание глоба в размер на 500лв. Касаторът твърди, че решението на ВРС е неправилно, несъобразено със събраните по делото писмени и гласни доказателства. Твърди, че не са съобразени датата посочена в АУАН, както и датата в самото НП относно констатирането кога точно е извършено нарушението, като между датата на издаване на акта и датата на нарушението са изминали повече от три месеца и не е отчетено, че информацията за трудовия договор е налична в системата на АНО. Твърди и че съдът не е отчел факта, че АНО не е конкретизирал коя точно норма е нарушена по смисъла на чл.75а ал.1 ЗТМТМ, която включва две хипотези, без разрешение или без регистрация. Твърди и че не е изследвано задълбочено приложението на чл.28 ЗАНН. Моли настоящата инстанция да отмени обжалваното решение на ВРС, както и издаденото НП.

Ответникът по касационната жалба – Дирекция „Инспекция по труда“-Варна, чрез процесуалния си представител ю.к.О., изразява становище, че жалбата е неоснователна, а решението на ВРС като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила. Моли да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ВОП дава заключение, че жалбата е неоснователна и решението на ВРС следва да се остави в сила.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството пред ВРС е образувано по жалба на Е.Г.М. против наказателно постановление № 03-012381/02.01.20г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна, с което на основание чл.79, ал.4 ЗТМТМ вр. чл.75а ал.1 ЗТМТМ й е наложено административно наказание глоба в размер на 500лв. За да се произнесе по спора районният съд е установил от фактическа страна, че на 29.11.2019г. служители на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, сред които и св. М., извършили проверка за спазване на трудовото законодателство в козметичен салон „Варна козметолоджи“, находящ се на ул. „Иван Драсов“ № 11а в гр. Варна, в който се е осъществявала дейност от няколко дружества, включително и от „Енджой Ю ЛайФ“ ЕООД. На установените по работни места работници били предоставени декларации за попълване на данни, свързани с трудовите им правоотношения. Такава декларация била предоставена и на жалбоподателката, в която посочила, че работи в „Енджой Ю ЛайФ“ЕООД от 19.06.2019 г. по силата на сключен трудов договор като козметик, с работно време от 10,00 ч. до 14,00 ч., трудово възнаграждение в размер на 280 лв. месечно, почивка по време на работа в размер на 15 минути и седмична почивка – събота и неделя. В хода на документалната проверка от писмо от ОДМВР – Варна се е установило, М., която е гражданин на Руска федерация, е със статут на продължително пребиваващ в страната чужденец на основание чл.24, ал.1, т.6 ЗЧРБ с разрешен срок за пребиваване до 01.06.2020г., представител е на чуждестранно търговско дружество ТП „Вояж“ и предоставя работна сила по силата на сключен трудов договор с „Енджой Ю ЛайФ“ ЕООД без да има съответното разрешение или регистрация в Агенция по заетостта за достъп до пазара на труда на територията на Република България. С оглед констатираното на 20.12.2019г. св. М. съставила срещу жалбоподателката АУАН за извършено нарушение по чл.75а ЗТМТМ, който й бил връчен, като отразила, че ще представи становище и в срока по чл.44, ал.1 ЗАНН постъпили писмени възражения срещу съставения АУАН, с доводи за приложимостта на чл.28 ЗАНН. Въз основа на съставения АУАН е издадено и обжалваното НП.

Сезираният със спора съд е приел в мотивите си, че АУАН и НП са издадени от компетентни лица, съдържат изискуемите реквизити по ЗАНН, налице е нарушение на разпоредбата на чл.75а ал.1 ЗТМТМ, като жалбоподателката е гражданин на трета държава и не е изпълнила задължението си преди да започне да полага труд да получи разрешен достъп до пазара на труда от Агенцията по заетостта, размерът на наложеното наказание е в минималния, предвиден от закона, като не са налице основания за приложението на чл. 28 от ЗАНН.

          Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е допустима за разглеждане.

          Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

В хода на производството пред ВРС не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Събрани са исканите от страните доказателства, които са анализирани подробно и мотивирано от въззивния съд.

Настоящият състав намира, че въз основа на установената по делото фактическа обстановка, въззивният съд е направил правилни и законосъобразни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства по безспорен и категоричен начин се установи извършването на нарушението, вменено на касатора с НП, както правилно е приел районният съд. При съвкупната преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства обосновано ВРС е приел, че касаторът е извършил вмененото административно нарушение по 75а ал.1 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Безспорно е установено, че наказаното лице със статут на продължително пребиваващ чужденец на основание чл.24, ал.1 т.6 ЗЧРБ предоставя работна сила, като изпълнява трудови функции „административен секретар“, въз основа на сключен трудов договор с „Енджой Ю ЛайФ“ ЕООД, без да има съответното разрешение или регистрация в Агенция по заетостта за достъп до пазара на труда.

Настоящата инстанция намира за правилни и обосновани изводите на ВРС, че при издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Установените в хода на административнонаказателното производство факти, отразени в АУАН и наказателното постановление, са подведени под хипотезата на приложимата в случая санкционна разпоредба, т.е. налице е пълно единство между описанието на нарушението от фактическа и правна страна, което обуславя извод, че по никакъв начин не е ограничено правото на защита на лицето при ангажиране на административнонаказателната му отговорност. Правилно е определена и датата на нарушението. Нарушението е описано със съставомерните му признаци и е доказано от събраните доказателства.

Настоящата инстанция споделя изцяло и изводите на ВРС относно размера на наложеното наказание, както и относно приложението на чл.28 ЗАНН.

Решението на ВРС е обосновано и мотивирано, като съдът е обсъдил събраните доказателства и е достигнал до правилен и законосъобразен извод, че наказаното лице е осъществило състава на вмененото нарушение, като правилно е определена и санкционната разпоредба, а наказание, определено в предвидения от закона минимален размер е съобразно обществената опасност на деянието и дееца и целите по чл.12 ЗАНН.

С оглед гореизложеното настоящата касационна инстанция намира, че решението на ВРС е правилно и законосъобразно, същото не страда от визираните в жалбата пороци, постановено е при спазване на изискванията на процесуалния и материалния закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на спора и направеното искане, съдът намира, че на ответната страна следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв. на основание чл.27е НЗПП вр. чл.63 ал.5 ЗАНН вр. чл.37 ЗПП.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Варна

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №377/20.07.21г. по НАХД № 20213110201844/2021г. на ВРС, ХХІІ състав.

ОСЪЖДА Е.Г.М., ЛНЧ ********** да заплати на Дирекция“Инспекция по труда“-Варна юрисконсултско възнаграждение в размер на 80лв.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    

 

ЧЛЕНОВЕ:     1.               

 

2.